Skocz do zawartości
ath

Intel Atom

Rekomendowane odpowiedzi

hmm ja bym na 690G i amd zlozyl nas, kazdy dysk 3.5 cala to 8-10W a kontroler w 945 (ich7) raczej do wydajnych nie nalezy jak chcesz dane pchac prze gbit lat to max z 25-30 mb/sek bedzie i wcale nie energooszczednie, a na atomie jak bedziesz pobierac dane np przez zdalny pulpit nic juz nie zrobic bo bedzie zamulony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos zna mobo na AMD w formacie ITX ???

Bo atom ma na noc pod wzgledem ilosci pradu, wydajnosci i temperatur.

nawet dwie :D

 

3097724[/snapback]

hmm ja bym na 690G i amd zlozyl nas, kazdy dysk 3.5 cala to 8-10W a kontroler w 945 (ich7) raczej do wydajnych nie nalezy jak chcesz dane pchac prze gbit lat to max z 25-30 mb/sek bedzie i wcale nie energooszczednie, a na atomie jak bedziesz pobierac dane np przez zdalny pulpit nic juz nie zrobic bo bedzie zamulony.

niestety musze potwiedzić - dlatego pozbyłem się atoma i pracuje na c2d w itx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ja bym na 690G i amd zlozyl nas, kazdy dysk 3.5 cala to 8-10W a kontroler w 945 (ich7) raczej do wydajnych nie nalezy jak chcesz dane pchac prze gbit lat to max z 25-30 mb/sek bedzie i wcale nie energooszczednie, a na atomie jak bedziesz pobierac dane np przez zdalny pulpit nic juz nie zrobic bo bedzie zamulony.

Witam,

Dzięki za propozycje. Nie podałem jakie to bedą dyski (najpierw jeden , potem dwa) - Western Digital Green Power (ok3/6W idle/read-write). Docelowa sieć jest gigabitowa ale jak narazie mój poczciwy wrt54gl starcza. Wydajność naprawde nie jest tu problemem - będzie trzymać pewnie mp3/filmy/backupy (rsync).

To ma być prosta,cicha maszyna włączona 24/7 (w nocy s3 pewnie).

Wiem,że ten Realtek (lan) nie jest "zbyt" szybki i obciąża procesor. ale plusem jest, że atoma nie można bardzo obciążyć (wzrost z idle to kilka W).

Nie interesuje mnie zdalny pulipt :) To będzie maszyna przycięta na linuxie (gentoo lub arch najprawdopodobniej). Może postawie tam MPD (Music Player Deamon)/PulseAudio (ew SlimServer chociaż to bydle potrzebowało by dwurdzeniowego atoma raczej) jeśli ulokuje go gdzieś blisko systemu audio. Prosty serwer www do developerki, repozytoria GITa, SVN, samba,nfs itp

 

Niestety platforma AMD z porównywalnym poborem prądu (8w) cenowo nie jest żadną alternatywą (przynajmniej z tego co zdążyłem znaleźć). Rozumiem, że ludzie potrzebują mocy do dekodowania HD, i dla nich to może być dobra propozycja.

Ubolewam nad intelowskim wyborem chipsetu (jak wszyscy), miejmy nadzieje, że coś ruszy się w tym kierunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj złożyłem swój zestaw, tymczasowo w budzie ATX z jakimś kiepskim i głośnym zasilaczem 235W. Jestem po instalacji XP, wydaje mi się że dosyć długo to trwało, ale mniejsza z tym. Mobo kupiłem za 153zł w sklepie ONYKS w Olsztynie, są oni oddziałem notebooki.pl.

Reszta konfiguracji to 1GB Twinmosy 667, 2,5" 40GB Samsung w SQD i jakiś stary napęd CD. Potestuję i zobaczę jak to wszystko śmiga. Na dniach będę miał obudowę EMKO D-142 oraz Epię EX15000G do porównania. Postaram się też załatwić miernik i zobaczy się ile to wszystko ciągnie W.

 

Witam!

 

Jak wypadły testy tego EX15000G? Na jakim systemie to testowałeś Linux Winda czy coś innego . Jak to nadaje się do filmów? Radzi to sobie z HDTV? Próbowałeś jakiś OC? Zastanawiam się nad kupnem czegoś takiego albo gotowego odtwarzacza sieciowego np. Popcorn Hour A110 lub NMT-1 Jakbyś mógł mi odpowiedzieć byłbym ci wdzięczny.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w koncu ma 1Gbit... pytanie jak z wydajnoscia tego łącza jeszcze... i poborem mocy calej platformy...

http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?t=50122

So we measured the power consumption, rail by rail for the D945GCLF2, here are the results.... The amazing thing is that the F945GCLF (single core) consumes only 1watt less (actually 750 mwatts)

 

3.3V rail < 300mA

5V rail = 2.8A (mainly the 945 Chipser)

12V rail < 200mA

-12V rail = 0.05A

5VSB < 300mA

 

The total power consumption floats around 1.65A @ 12V. We used a picoPSU-90 PSU and measured the input with a fluke current probe.

Nie oczekiwał bym wielkiej poprawy póki nie użyją mobilnej wersji chipsetu z eee itp , lub nie wypuszczą "właściwego" chipsetu do atoma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ciekawe, czy ten 2-rdzeniowiec poradzi już sobie z materiałem hd. Swoją drogą to śmieszne, że najtańsze procki intela tak jak właśnie ten atom mają HT a droższe już nie... 4 watki to już coś, prawie jak quad. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche nowych informacji o dual core (testy zużycia energii)

http://www.mp3car.com/vbulletin/1254327-post111.html

idle = 20W (ram + dysk laptopowy)

maksymalny load procesora 24W

maks procesora + atitool = 30W

 

Czyli rzeczywiście karta graficzna jest tu wąskim gardłem (w sensie zużycia energii).

 

Wydaje mi się, że można zaryzykować stwierdzenie, że dwa rdzenie poradzą sobie z 1080p, jak na razie nikt nie kwapi się do tego, żeby to sprawdzić :)

 

P.S. w czasie kiedy znajomy "zbierał się" do zakupu tego nettopa msi wind dla mnie, newegg.com zdezaktywował produkt :/ albo MSI przestawia się na nową płyte albo zbyt duże zapotrzebowanie jest na to maleństwo (jak na wszsytkie atomy) - wcześniej było 1 per customer. Więc pozostało mi albo kupić samą płyte i kombinować z zasilaniem i obudową albo czekać ...

Edytowane przez DmL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy niskim obciążeniu spada efektywność tak mocnego zasilacza, przez co potrzebuje więcej prąd pobrać niż zasilacz o mniejszej mocy, pracujący w optymalnym zakresie efektywności. Dlatego w takim przypadku im słabszy zasilacz, tym lepszy. Do czego to doszło ;)

 

Tak się zastanawiam, czy da radę na tym obrabiać fotki, bo oglądać chyba bez problemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy do czego, ja akurat potrzebuję płytki wielkości 17x17, 20x20 też mogłaby być ale takiej niestety nie znajdę z 690G raczej. Są małe płytki do C2D, ale ja potrzbuję czegoś co nie będzie wymagało aktywnego chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ciekawe, czy ten 2-rdzeniowiec poradzi już sobie z materiałem hd. Swoją drogą to śmieszne, że najtańsze procki intela tak jak właśnie ten atom mają HT a droższe już nie... 4 watki to już coś, prawie jak quad. :)

Test płyty dual-core:

http://www.upgraderguides.com/index.php?ty...=233&page=7

Są testy 1080p ale raczej sprzeczne z tym co inni piszą...

For the 1080p HD video test, we loaded up a copy of "Elephants Dream", an open source video project released in 2006. With video encoded at 1276 kbp/s, this 11 minute short is worth the mention in its own right. Due to the immense detail offered by this full HD video, it was a good match to test the abilities of the D945GCLF2 and its dual core Atom 330 processor. The test involved playback of the recording and taking note of the average CPU usage during a one minute portion of the movie. As the chart indicates, the HT-enabled system saw an average of 40% CPU usage during the playback of this video clip, while the system configured with HT-disabled, rocketed up using 70% of the CPU. The HD video appeared smoother with the HT-enabled system, but the fact remains that even with HT disabled we had a wonderful viewing experience -- free of any choppy frames.

Nie wiem jak wymagający jest Elephant w porównaniu do takiego Dark Nighta... ale biorąc po uwage, że prawie połowe mniej procesora używa...

 

 

Interesująco także wygląda porównanie pobieranej mocy (chociaż użyty zasilacz nie zachwyca)

http://www.upgraderguides.com/index.php?ty...=233&page=9

(mała różnica między atomem i via - 5W )

 

MSI pojawiło znowu sie na newegg ale teraz mam wielki dylemat czy nie zainteresować sie dualem :)

 

P.S. mam miernik i z uporem maniaka mieże pobór mocy wszystkiego w domu :)

 

--- EDIT

Nowy test @ X-bit

Intel Atom 330, Intel Atom 330 dual core, VIA Nano L2100, Intel Celeron E1200, Intel Celeron 420

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/displ...o_10.html#sect0

 

Testują 1080p używając Dark Night, atom 330 dual core nie daje rady niestety ale wydaje mi się, że ma w tym także udział Windows Vista ;)

Edytowane przez DmL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność chyba najlepiej określa porównanie z PIV identycznie taktowanym.

To taka miniaturka PIV :)

 

Prawdopodobnie dlatego że będzie się nadawało jako zestaw

naprawczy w starym komputerze z obudową ATX i zasilaczem pod PIV.

Niektóre starsze obudowy ATX nie pozwalają na instalację mATX bo

brakuje wyjścia na 7 kartę od dołu czyli 4 od dołu w mATX..

że co?a od kiedy to micro atx instaluje się od dołu?każda obudowa w którą wejdzie atx pozwala na włożenie matx bo te sa zwyczajnie krótsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc złożyłem sobie zestaw na atomie ... narazie na singlu bo miałem płytę za free ;)

Chłodzenie na chipset to pomyłka maksymalna, planuje zastąpić je albo Zelmanem niebieskim (problem z wysokością jako, że mam obudowę m300 - muszę go powyginać) albo Pentagramem FREEZONE NP-40 jeśli ten zelman nie da rady (mam takiego zbędnego więc spróbuje).

 

Zasila to picopsu 80w + 7A brick , do tego 1gb ramu i dysk laptopowy 120gb. Do tego dojdzie WD Green 1TB na dane.

 

Myślałem nad wrzuceniem systemu na karte CF (czytnik w obudowie jest) ale dysk laptopowy jest cichy i prądu dużo nie zużywa.

 

No własnie - pobór prądu, mój tani licznik chyba nie daje sobie z tym rady - wskazuje 12W w idle , do 15 pod loadem o.O - chyba przez ten typ zasilacza bo dobry pobór wskazuje dla 40W żarówki (podłączałem też komp + żarówka i wskazywało 52/55). Dziwna sprawa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A idzie gdzieś kupić oddzielnie płytę i proca tak żeby można było sobie samemu wybrać jaki procek chce mieć na płycie czy są tylko same integry ?????

A płyty mogą być tylko na chipsecie 945 czy też można wżucić go na inne płyty z innymi chipsetami ??.A i podali byście jak możecie jakiś sklep gdzie można kupić te podzespoły pliss :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...