Skocz do zawartości
DEVBOL

Jaki Cpu. Quad Q6600 E8400 Czy Moze Amd Phenom?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. chce kupic procesor w cenie do około 500-600zł. Głowne jego przeznaczenie to gry, ale procesor ma byc w kompie przez jakies nastepne 5-7lat bez wymiany... dlatego nie wiem co bedzie lepszym i bardziej przyszlosciowym wyborem... moi głowni kandydaci to Quad Q6600, C2D E8400 albo jakis AMD Phenom X4... sam już nie wiem co wybrac...

Edytowane przez DeVbol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E8400 bedzie wlasciwym wyborem po OC na 4GHz, jezeli nie uzywasz kompa do zastosowan profesionalnych Q6600i w ogole 4 rdzenie nie sa Ci potrzebne. Swoja droga jak chcesz zatrzymac procek na 5 lat to zycze powodzenia :D Takie opcje przy obecnej koniunkturze rynku i rosnacych wymaganiach na wszystko jest zwyczajnie nie mozliwe :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E8400 bedzie wlasciwym wyborem po OC na 4GHz, jezeli nie uzywasz kompa do zastosowan profesionalnych Q6600i w ogole 4 rdzenie nie sa Ci potrzebne. Swoja droga jak chcesz zatrzymac procek na 5 lat to zycze powodzenia :D Takie opcje przy obecnej koniunkturze rynku i rosnacych wymaganiach na wszystko jest zwyczajnie nie mozliwe :>

 

tylko ze niektore gry i aplikacje wykorzystuja juz 4 rdzenie i okey jest ich malo ale pojawia sie coraz wiecej.

 

ja tez mysle na wymiana akurat i na celowniku mam tez q9300 mocniejszy o wiele od q6600 i lepiej sie kreci podobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale pamietajac jak gry powoli zabieraly sie do obslugi 2 rdzeni, co trwalo kilka lat zanim czesc tytulow zaczela w pelni z nich korzystac, mozna smialo zaryzykowac stwierdzenie ze w momencie gdy 4 rdzenie stana sie uzyteczne w grach, poza wybranymi tytulami owe q6300czy q6600 bedzie juz przezytkiem, a na rynku szalec beda produkty tansze i szybsze :> Sam tak mialem, ze pierwszym 2 rdzenioym procek ktory mialem (x2) w momencie gdy stal sie potrzebny okazal sie byc juz zbyt slaby, a pozbylem sie go dobry rok temu :) Ale kazdy niech bierze tona co jest napalony ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze niektore gry i aplikacje wykorzystuja juz 4 rdzenie i okey jest ich malo ale pojawia sie coraz wiecej

Napewno poltoraroczny, przestarzaly juz quad bardzo przyda sie w grach ktore pojawia sie w ciagu nastepnych 5-7lat :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie kupuje kompa na kilka lat tylko co kilka miesiecy robie mala modernicacje... i dobrze na tym wychodze... a ten komp ma byc do kumpla a nie poradze nic ze on zmienia kompa co jakieś 5-7lat... chce zeby procek jaki mu wybiore był najoptymalniejszym rozwiazaniem na te kilka lat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze niektore gry i aplikacje wykorzystuja juz 4 rdzenie i okey jest ich malo ale pojawia sie coraz wiecej.

 

ja tez mysle na wymiana akurat i na celowniku mam tez q9300 mocniejszy o wiele od q6600 i lepiej sie kreci podobno.

LoL, skad takie swietne wiadomosci wziales??? :lol:

 

Dobrze ze na konco dodales podobno to swiadczy o Twojej braku wiedzy w tym temacie a sugerujesz innym co maja brac.

Pierwsza sprawa to FSB WALL (jesli wogle wiesz co to znaczy) jest mniej wiecej w tym samym miejscu w starszych i nowszych 4-rdzeniowcach co przeklada sie na OC Q6600 wyzej podkrecisz ze wzgledu na max. mnoznik x9.

Druga sprawa Q6600 mam 8mb cache'u a Q9300 ma 6mb czyli tez mniej. A to ze Q9300 jest w 45nm to wcale nie swiadczy o tym ze jest lepszy. Poza tym roznica w cenie na niekorzysc Q9300 miedzy Q6600 vs Q9300 to srednio ok 150-200PLN to tak na marginesie.

 

Wiec najpierw proponuje doczytac a pozniej radzic.

 

Poza tym kolego DeVbol propnuje czesciej zmieniac sprzet i nie patrzec na 5-7 lat do przodu bo sadze ze za 2 lata to na obecnym kompie jesli nic nie zmienisz to co najwyzej bardziej rozbudowany kalkulator uruchomisz. Do gier proponuje E8400 i za jakies (jesli nie zmieniasz czesto) max 1-2 lata zakrecic sie wokol czegos nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LoL, skad takie swietne wiadomosci wziales??? :lol:

 

Dobrze ze na konco dodales podobno to swiadczy o Twojej braku wiedzy w tym temacie a sugerujesz innym co maja brac.

Pierwsza sprawa to FSB WALL (jesli wogle wiesz co to znaczy) jest mniej wiecej w tym samym miejscu w starszych i nowszych 4-rdzeniowcach co przeklada sie na OC Q6600 wyzej podkrecisz ze wzgledu na max. mnoznik x9.

Druga sprawa Q6600 mam 8mb cache'u a Q9300 ma 6mb czyli tez mniej. A to ze Q9300 jest w 45nm to wcale nie swiadczy o tym ze jest lepszy. Poza tym roznica w cenie na niekorzysc Q9300 miedzy Q6600 vs Q9300 to srednio ok 150-200PLN to tak na marginesie.

kolega widze probuje bys fajny ale cos ci nie wychodzi.

napisalem podobno bo jeszcze takiego sprzetu nie mam, czytalem natomiast ze q9300 kreca sie na 4 ghz , ale skoro ty widzisz roznice tylko w cachu miedzy 6600 a 9300 to jest twoja sprawa i twoj brak wiedzy.

 

ale nie wyjezdzaj do mnie z tekstami typu lol i brak wiedzy. nowe tytuly ktore juz wychodza obsluguja quady wiec mysle ze nie bedzie trzeba czekac lat .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LoL, skad takie swietne wiadomosci wziales??? :lol:

 

Dobrze ze na konco dodales podobno to swiadczy o Twojej braku wiedzy w tym temacie a sugerujesz innym co maja brac.

Pierwsza sprawa to FSB WALL (jesli wogle wiesz co to znaczy) jest mniej wiecej w tym samym miejscu w starszych i nowszych 4-rdzeniowcach co przeklada sie na OC Q6600 wyzej podkrecisz ze wzgledu na max. mnoznik x9.

Druga sprawa Q6600 mam 8mb cache'u a Q9300 ma 6mb czyli tez mniej. A to ze Q9300 jest w 45nm to wcale nie swiadczy o tym ze jest lepszy. Poza tym roznica w cenie na niekorzysc Q9300 miedzy Q6600 vs Q9300 to srednio ok 150-200PLN to tak na marginesie.

 

Wiec najpierw proponuje doczytac a pozniej radzic.

 

Poza tym kolego DeVbol propnuje czesciej zmieniac sprzet i nie patrzec na 5-7 lat do przodu bo sadze ze za 2 lata to na obecnym kompie jesli nic nie zmienisz to co najwyzej bardziej rozbudowany kalkulator uruchomisz. Do gier proponuje E8400 i za jakies (jesli nie zmieniasz czesto) max 1-2 lata zakrecic sie wokol czegos nowego.

Ja tez tak sie zastanawiam czy lepiej Q6600 z 8mb czy e8xxx z 6mb dwurdzeniowy ale jak do gier to tylko

e8xxx, bo Qada to jak bym bral to cos Q9450 najmniej jak stanieja, zawsze ta pamiec 12mb jest wspoldzielna na wszystkie rdzenie mysle ze do mojej mobo to najlepiej jak teraz do gier to e8xxx a dopiero pozniej Q9xxx bo zapewne bedą to juz jedyne najbardziej wydajne proce pod 775 bo wydaje mi sie ze Q9300 nie jest lepszy od Q6600 tyle ze ma 45nm a za kilka lat dopiero 4 rdzniowce beda wpelni wykorzystywane i to do gier czy innych programow pod nie pisane wiec tak jak piszesz Q6600 nie opyla sie teraz kupywac lepiej e8400 lub dolozyc ewentualnie za jakis czas Q9xxx ale z 12mb cache l2 :wink:

 

 

 

 

 

-----------------

cpu-2180@2.7

mobo-msi p-35 neo2-fr

gpu-galaxy8600GT

ram-2x1gb goodram 800 cl5

hdd-samsung320gb 16mb sataII

psu-350W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Osobiście nie kupuje kompa na kilka lat tylko co kilka miesiecy robie mala modernicacje... i dobrze na tym wychodze... a ten komp ma byc do kumpla a nie poradze nic ze on zmienia kompa co jakieś 5-7lat... chce zeby procek jaki mu wybiore był najoptymalniejszym rozwiazaniem na te kilka lat...

Pomyślałem przez chwilę że to CPU do gier dla astronautów na stacji orbitalnej :)

Nie da się przewidzieć jaka część gier za kilka lat będzie wykorzystywała 4 rdzenie (może nawet 8 rdzeni lub więcej).

Jeśli nie gra obecnie w żadną grę która wymaga 4 rdzeni to nie warto kupować Q6600.

Jeśli kolega podliczy kwotę jaką będzie musiał wydać dodatkowo na rachunki za prąd przez 3-4 lata (przemilczając już te 7) to może wyjdzie

spora sumka pozwalająca na wymianę CPU za 3-4 lata za friko (jakiś używany Q9xxx).

Ceny E8400 i Q6600 zeszły już poniżej 500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym kolego DeVbol propnuje czesciej zmieniac sprzet i nie patrzec na 5-7 lat do przodu bo sadze ze za 2 lata to na obecnym kompie jesli nic nie zmienisz to co najwyzej bardziej rozbudowany kalkulator uruchomisz. Do gier proponuje E8400 i za jakies (jesli nie zmieniasz czesto) max 1-2 lata zakrecic sie wokol czegos nowego.

Nie jest to takie łatwe jak myslisz... Jak robisz kompa jakiemuś n00bowi co ma aktualnie kompa z 1999r po małych modernicacjach to nie jest łatwo mu to wytłumaczyc... Aktualnie ma taka konfiguracje ze nawet w palmptopie to bylo by mało :D wiec dalej przekonywac go nie mam zamiaru ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Nie jest to takie łatwe jak myslisz... Jak robisz kompa jakiemuś n00bowi co ma aktualnie kompa z 1999r po małych modernicacjach to nie jest łatwo mu to wytłumaczyc... Aktualnie ma taka konfiguracje ze nawet w palmptopie to bylo by mało :D wiec dalej przekonywac go nie mam zamiaru ^^

Jeśli używa kompa z 1999 roku do gier to wystarczy Celeron E1400 i za trzy lata kupi CPU w podobnej cenie jako wypas modernizacja :)

 

Jakie CPU będzie dobre to zależy jaką kartę graficzną chce kupić i w jakie gry będzie grał (może wystarczy 45W X2 4850E za połowę ceny) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega widze probuje bys fajny ale cos ci nie wychodzi.

napisalem podobno bo jeszcze takiego sprzetu nie mam, czytalem natomiast ze q9300 kreca sie na 4 ghz , ale skoro ty widzisz roznice tylko w cachu miedzy 6600 a 9300 to jest twoja sprawa i twoj brak wiedzy.

 

ale nie wyjezdzaj do mnie z tekstami typu lol i brak wiedzy. nowe tytuly ktore juz wychodza obsluguja quady wiec mysle ze nie bedzie trzeba czekac lat .

fajny to bylem kiedys jak chodzilem do szkoly, teraz juz troche przezylem i przedstawiam fakty, dlatego napisalem poczytaj.

Mi nie musisz tlumaczyc roznice miedzy q9300 a q6600 bo ja je znam i podalem te ktore dla zwyklego smiertelnika sa w miare przyswajalne.

O 4 jajka sie martw, bo juz procki 64 bitowe dla desktopow sa tez juz od kilku lat. Prosze zasyp mnie tytulami gier 64 bitowymi?

Gry raptem i to tez nie wszystko dopier co zaczely 2 rdzenie wykorzystywac w miare a Ty piszesz juz o 4 jajkach. Troche jeszcze poczekasz az sie to juz utrwali.

Edytowane przez disaster3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega widze probuje bys fajny ale cos ci nie wychodzi.

napisalem podobno bo jeszcze takiego sprzetu nie mam, czytalem natomiast ze q9300 kreca sie na 4 ghz , ale skoro ty widzisz roznice tylko w cachu miedzy 6600 a 9300 to jest twoja sprawa i twoj brak wiedzy.

 

ale nie wyjezdzaj do mnie z tekstami typu lol i brak wiedzy. nowe tytuly ktore juz wychodza obsluguja quady wiec mysle ze nie bedzie trzeba czekac lat .

Ja słyszałem wręcz odwrotnie...że trudno jest trafić dobrze kręcącą się sztukę.Jednak q6600 jest lepszym wyborem, zwłaszcza patrząc na różnicę ceny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o wlasnie to co pogrubiles musialem wczoraj przeoczyc, pakowalem sie na wyjazd. Q9300 i 4 Ghz, no to powodzenia w poszukiwaniu "jednorozca", dla ulatwienia dodam ze q9300 ma mnoznik 7,5 zeby uzyskac 4.0Ghz potrzeba FSB 533 Mhz. Srednio 4 jajowce maja walla w ok. 420-430 Mhz lepsze sztuki cos kolo 450 Mhz. Wiec majac lepsza sztuke z mnoznikiem 7,5x450Mhz daje to 3375 Mhz a przy sredniej sztuce q6600 mnoznik max 9x420Mhz 3780 Mhz, takze "delikatna" roznica jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za nizsza cene mozna kupic q6600 niz 8200 wiec lepiej brac 4 rdzenie niz 2. chyba ze ktos lubi nowe cyferki;)

Mylisz się kolego. E8200 ma lepsze OC i więcej cachu na rdzeń przez co będzie wydajniejszy w prawie wszystkich tutyłach i wszystkich aplikacjach które obsługują do dwóch rdzeni (a takie to większość obecnie dostępnych aplikacji). Poza tym zadowolą się słabszym chłodzeniem i pozwolą na OC przy średnim egzemplarzu do ok 4GHz. Ale Q6600 jest lepsze gdy myślimy o aplikacjach które obsługują więcej niż 2 rdzenie i wtedy quad ma sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm czytam ta dyskusje i nie chce mi sie juz nic napisac po tym wszytkim, wystarczy byscie zobaczyli ile ile quad daje w nowym 3dmarku i potem pisac mozna co nowe gry beda a czego nie.

 

Jak chcesz to mam Q6700 na sprzedanie wlasnie bo przesiadlem sie na QX9770, na wodzie smiga na 4150 max http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=353601

, stabilnie na 4050 i przechodzi 3dmark http://service.futuremark.com/home.action?...p;resultType=19

na scythe ninja stabilny jest kolo 3600

 

jak mam porównywać to penryn mnie zawiódł niestety, przede wszystkim wysokimi temperaturami (q6700 mial w idle 30, penryn 50) i malym stosunkowo oc w porownaniu do ceny.

 

ps. Q6700 jest juz laped slicznie zrobiony

Edytowane przez xisio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm czytam ta dyskusje i nie chce mi sie juz nic napisac po tym wszytkim, wystarczy byscie zobaczyli ile ile quad daje w nowym 3dmarku i potem pisac mozna co nowe gry beda a czego nie.

Zobacz ile quad daje w 3dmarku 2006 sprzed dwoch lat :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz ile quad daje w 3dmarku 2006 sprzed dwoch lat icon_wink3.gif

:) wlasnie o tym mowie ze jednak cos sie zmienia i mysle ze gry beda tez isc w tym kierunku niedlugo, jak ktos chce kupowac procka na 5 ^^ lat to raczej w tym wypadku ja bym octocore szukal :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) wlasnie o tym mowie ze jednak cos sie zmienia i mysle ze gry beda tez isc w tym kierunku niedlugo, jak ktos chce kupowac procka na 5 ^^ lat to raczej w tym wypadku ja bym octocore szukal :)

Nie zrozumiałeś ;) . Co z tego ze 3dmark06 tak duzo zyskiwal przy 4 rdzeniach, skoro przez dwa lata nic sie nie zmienilo w grach.

 

A oszukane octal juz mozna kupic ;) , te bardziej prawdziwe sa narazie tylko jako sample :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludziska a wiecie że od czasu 3Dm06 CPU jest wliczany do punktacji? Więc nie rozumne co ma do rzeczy czy Quad czy E8x00/E7200. Jaki cep jest ok do gier wg mnie wyznaczają tytuły gier które są z najbardziej zaj... grafiką jak np. Crysis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt z was nie wspomniał nic o Phenomie... odrazu go przekreslic czy co? nie opłaca sie?

Bo nie bardzo jest o czym wspominać jeśli X4 9550 kosztuje więcej niż Q6600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się kolego. E8200 ma lepsze OC i więcej cachu na rdzeń przez co będzie wydajniejszy w prawie wszystkich tutyłach i wszystkich aplikacjach które obsługują do dwóch rdzeni (a takie to większość obecnie dostępnych aplikacji). Poza tym zadowolą się słabszym chłodzeniem i pozwolą na OC przy średnim egzemplarzu do ok 4GHz. Ale Q6600 jest lepsze gdy myślimy o aplikacjach które obsługują więcej niż 2 rdzenie i wtedy quad ma sens.

penryn jest nie wiele szybszy zegar w zegar od conroe. wiec za taka sama kase lepiej brac quada takie moje zdanie.

 

i ty sie mylisz bo quad ma 8mb cache a 8200 tylko 6mb.

8200 maly mnoznik nastepny minus

 

i tak ogolnie penryn mialbyc duzo szybszy od conroe a tak niestety nie jest ;)

 

45. Intel 05'48.125 pijany E8200 @3896MHz (8x487) DFI LanParty DK P35-T2 487MHz 5-5-5-5-2T

50. Intel 05'57.515 Pixelik E6400 @3880MHz (8x485) Abit IP35-E 606MHz 5-5-4-5

 

tu masz roznice i wedlug mnie 2 kolejne rdzenie beda lepszym wyborem niz 8200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak ogolnie penryn mialbyc duzo szybszy od conroe a tak niestety nie jest ;)

 

45. Intel 05'48.125 pijany E8200 @3896MHz (8x487) DFI LanParty DK P35-T2 487MHz 5-5-5-5-2T

50. Intel 05'57.515 Pixelik E6400 @3880MHz (8x485) Abit IP35-E 606MHz 5-5-4-5

 

tu masz roznice i wedlug mnie 2 kolejne rdzenie beda lepszym wyborem niz 8200.

 

czystej wody demagogia ...

jak już chciałeś w Pi pokazac różnicę w prędkości - to niestety trzeba to uczyni chociaż na zbliżonych nastawach ... a nie tu memki 606 a tu 487 ... no sorki poleciało LAMĄ

 

65nm

7'01.688 - Yotomeczek - Xeon 3070 (E6700) (6x500), Asus P5K Dlx (P35), mem @ 625MHz 5-4-4-4 (dual DDR2)

 

i 45nm

6'29.953 - Yotomeczek - E8400 (6x500), DFI P35-T2RS (P35) , mem @ 625MHz 5-4-4-4 (dual DDR2)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory ale jeszcze 10 sek nawet wiecej gdyby byl szybszy ten 8200 niz moj 6400 to i tak nie ma sensu kupowania 8x00

 

 

ale jak sie ktos podnieca nowymi cyferkami producenta to juz jego sprawa.. lama heh dobre;) ale jak uwarzasz ze penryn taki super to ok;) w koncu kazdy ma prawo pisac co mysli:)

Edytowane przez Pixelik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...