Skocz do zawartości
Lanc

Pentium Dual Core E5200 / E5x00

Rekomendowane odpowiedzi

sprawdź chodzenie paluchem czy faktycznie jest takie Ciepłe, ale nie sądze żeby 70 stopni było problemem.

No właśnie ,że jest tylko letnie. Przykleiłem czujnik do ciepłowodu i pokazuje w idle 34 a w stresie tylko 39 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mos1980 .

 

Dobra pasta może zbić parę stopni z temperatury CPU .

 

Ostatnio furorę robi STG-1 od Zalmana , wydajność o 1-2 mniejsza niż słynna już CoolLaboratory Liquid Pro a tańsza i łatwiejsza w nakładaniu .

 

Albo trochę tańsza , nadal dobra AS5 .

 

A wracając do mojej sztuki E5200 .

 

Dziś trochę zainwestowałem w chłodzenie , na procku pojawił się Karakorum pomiędzy którymi siedzi STG-1 .

 

Dodatkowo do budy doszła druga 120 od Qolteca , założona na przód .

 

Efekt - CPU@3740 przy Vcore 1.408 V ( w biosie ponad 1.425 v ) i memki na 1020 mhz CL 6-6-6-15 , max. temperatura to 65 stopni .

 

Czy zabawa z CPU Clock / NB Clock Skew coś da czy przy wyższym OC podnosić napięcia ( memki chyba na 1.9 V ) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio furorę robi STG-1 od Zalmana , wydajność o 1-2 mniejsza niż słynna już CoolLaboratory Liquid Pro a tańsza i łatwiejsza w nakładaniu .

Ja bym nie polecał STG-1:

Kilka słów należy się samej paście, gdyż jest nią najnowszy środek Zalmana o nazwie ZM-STG1, który charakteryzuje się na tyle dobrą wydajnością, że jest w stanie pozostawić w pokonanym polu nawet Arctic Silver 5, czy też OCZ Ultra 5+. Pasta ta ma jednak jedną bardzo nieprzyjemną cechę – praktycznie co miesiąc trzeba nakładać nową warstwę, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury staje się termokurczliwa i odsłania całe fragmenty odpromiennika CPU, co w konsekwencji przekłada się na wzrost temperatury jednostki centralnej. Dla wygodnickich nadal lepszym wyborem pozostają produkty typu Arctic Silver 5, bądź OCZ Ultra 5+.

Dołączona grafika

Dziś trochę zainwestowałem w chłodzenie , na procku pojawił się Karakorum pomiędzy którymi siedzi STG-1 .

A zdjęcia które wkleiłem pomogły :?: :?: :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

STG 1 to syf z powodu opisanego w drugim cytacie.

 

Po kilku miesiacach robi sie z tego straszny glut na procu.

 

Ja tam zawsze polecam arctic ceramique - tanie , calkiem niezle i nie ma problemu jak ktos cos spiepszy przy nakladaniu bo nie przewodzi pradu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety witam w tym temacie :sad: bo mój e2180 is dead (niech Pan ma w opiece jego fsb wall=480).

Musiałem kupić jakiś procek i wybór padł na serię e5x00 ale cena pomiędzy e5200 a e5300 była 30 zł i sobie pomyślałem a co mi tam.

I odrazu jest odp. na kilka pytań o rewizję R0

1. e5300 mają rewizję R0

2. NIE pracują na mniejszym napięciu, VID mojego to 1,25V :angry:

3. i ogólnie jest padaka narazie się motam aby był stabilny na 3,3GHz (1,248 wg. cpu-z)

IMO raczej niewarto, wogóle bym nie zmieniał mojego e2xxx ale rdzeń okazał się bardziej kruchy niż sądziłem :sad:

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety witam w tym temacie :sad: bo mój e2180 is dead (niech Pan ma w opiece jego fsb wall=480).

Musiałem kupić jakiś procek i wybór padł na serię e5x00 ale cena pomiędzy e5200 a e5300 była 30 zł i sobie pomyślałem a co mi tam.

I odrazu jest odp. na kilka pytań o rewizję R0

1. e5300 mają rewizję R0

2. NIE pracują na mniejszym napięciu, VID mojego to 1,25V :angry:

3. i ogólnie jest padaka narazie się motam aby był stabilny na 3,3GHz (1,248 wg. cpu-z)

IMO raczej niewarto, wogóle bym nie zmieniał mojego e2xxx ale rdzeń okazał się bardziej kruchy niż sądziłem :sad:

Dobrze ,że nie dałem się namówić w sklepie na E5300. Ma ktoś jeszcze ten proc? Przydałoby się trochę opinii.

Daj mu trochę więcej papu jak masz mniej V jak wskazuje VID.

Edytowane przez MoS1980

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie widac, mialo sie krecic bardzo dobrze z uwagi na R0, ale cos nie widac. Miejmy nadzieje ze w tym przypadku wyjatek potwierdzi regule - dobre oc.

U mnie winda się uruchomiła na 366x12 ale nic poza tym.

Chwile było ok i zwiecha.

Dałbym więcej papu ale nie mam czym ciepła ogarnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety witam w tym temacie :sad: bo mój e2180 is dead (niech Pan ma w opiece jego fsb wall=480).

Musiałem kupić jakiś procek i wybór padł na serię e5x00 ale cena pomiędzy e5200 a e5300 była 30 zł i sobie pomyślałem a co mi tam.

I odrazu jest odp. na kilka pytań o rewizję R0

1. e5300 mają rewizję R0

2. NIE pracują na mniejszym napięciu, VID mojego to 1,25V :angry:

3. i ogólnie jest padaka narazie się motam aby był stabilny na 3,3GHz (1,248 wg. cpu-z)

IMO raczej niewarto, wogóle bym nie zmieniał mojego e2xxx ale rdzeń okazał się bardziej kruchy niż sądziłem :sad:

Proponuje zwiększyć napięcie i kręcić dalej, bo sam jestem ciekaw jak się e5300 sprawuje :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 pewnie nie padnie (może na jakiejś perełce) ale 4,4 -4,5 jest w zasięgu.

Żebyś się nie przeliczył... zabierzcie to padło odemnie!!! :mad:

Mój ma walla na... 335 MHz co daje przy dobrych wiatrach i pewnie kosmicznym napięciu maks 4355MHz.

Mam nadzieję że ten był pechowy.

Ciekaw jestem czy mozna go jeszcze oddać? :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie poczytałem dziś ten topic znowu i postanowiłem się again pobawić moim prockiem, no i tak 330x10, na 1.29 nie było stabilnie (orthos po 17min błąd :S), na 1.3 teraz idzie, max temp 64 (w idle 42-43) stopnie na chłodzeniu z podpisu, dziś posmarowałem nową pastą (STG-1 ;S), nie za wysokie temp? Fakt że w budzie nie ma teraz innego wiatraka no i w sumie teraz stoi w koncie ale i tak chyba coś za dużo?

 

I czemu teraz jak jest 1.3v na core to temp na jednym core skacze miedzy 59-62 non stop mimo że cały czas 100% load, na 1.29 all się 3mały, w idle to samo temp cały czas skacze o 3 stopnie na jednym core drugi cały czas mniej wiecej 3ma temperature, :S

 

i orthos kaboom po 50min jak coś na gg napisałem ;]

Edytowane przez Ralfo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do was opłaca sie za free zmienić C2D E4300 na E5200 (e4300 chodził na co dzień na 2700Mhz) a widzę że e5200 podkręca mi sie na 3500Mhz na co dzień zostawię pewnie na 3 lub 3 z kawałkiem.

Warto??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam E5200 na plycie asus p5ql pro oraz 2 x 2gb od goodrama 800.

Wstepnie podkrecilem proca na 10x330 napiecie 1.3 w steresie 58 st. Wiem troche duzo bede zmienal cooler na pentagrama. Tylko moje pytanie w biose powinienm cos jeszcze zmieniac oprocz moznika i fsb ? Bo nic wiecej nie ruszalem .. Prosze o rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy prawie to samo , tylko mam wersję E a nie Pro .

 

Napięcia masz pewnie na auto , ustaw ręcznie napięcie dla cpu na 1.3 V i potem reguluj w dół .

 

Może wystarczy mu niższe napięcie .

 

Jak z jego stabilnością , testowałeś go Orthosem lub SP2004 ?

 

Temperatury to skąd odczytywałeś , softem Asusa , Everestem czy Realtemp / core Temp .

 

Bo pomiędzy tymi programami jest z 5-10 stopni różnicy w odczycie .

 

Najdokładniejsze są Core Temp i Real Temp .

 

Ciekawe jakim cudem płyta wstała na strapie ustawionym na auto , u mnie musiałem dawać go na większą wartość niż aktualne fsb aby komp wstał .

 

A może to tylko moja płyta tak ma .

 

U mnie Goodramy 800 mhz CL6 szły stabilnie na 981 mhz CL 5-5-5-15 ( dzielnik 2:3 ) .

 

Powyżej 1 000 musiałem już dać CL 6-6-6-15.

 

Przy 1:1 to maks 700 na razie osiągam , cpu nie wstaje na FSB > 350 .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką sztukę, że na co dzień mi chodzi na 3750 FSB 300 x 12.5 przy 1.32v <<< temp w stresie poniżej 60 stopni na arctic freezer extreme (większy cooler mi się nie mieści w budę)

Przy FSB 333 co przy max mnożnik odpala się na 4 GHz na napięciu 1.36 ale orthos się wywala. Jak myślicie warto dać więcej niż 1.36? Podobno powyżej 1.35 zwiększa możliwość padu.

Board to słynny P35 BloodIron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz dać więcej .

 

Jak pozostałe napięcia - na auto czy też ręcznie ustawiałeś ?

 

4 Ghz to może być dla twojego 5200 za dużo , ale to może być kwestia napięć .

 

@ G4ce

 

W biosie ustaw następujące opcje na disabled :

 

 

DRAM Static read control , DRAM Read Training , Mem OC Charger .

 

Podniesie to oc ramu .

 

Niżej masz napięcia , na początek ustaw tylko napięcie dla CPU na ~ 1,3 v ,

 

Resztę na razie zostaw .

 

Najpierw zobacz jakie fsb wytrzyma twój proc .

 

Daj mu mnożnik 6 i jedź z fsb .

 

zmiana FSB Strap to NB z auto na wartości większe niż obecna wartość FSB może pomów w stabilności .

 

Podnoś też stopniowo vcore jak komp będzie niestabilny .

 

Staraj się nie przekraczać na razie 1,4 - 1,45 v na razie .

 

Stabilność testujesz Orthosem lub SP2004 - opcja stress cpu .

 

Włącz program 2 razy , w każdym oknie ustaw priorytet 8 i zacznij testować .

 

 

Jak już dojdziesz do max. fsb dla proca , zajmij się ramem .

 

Robisz tak samo jak przy sprawdzaniu max. fsb .

 

Z tym że zmieniasz opcję DRAM freq z auto na np. DDR2-980 ( przy FSB 333 i strapie 400 ) .

 

Tutaj testujesz stabilność za pomocą testu Blend .

 

Jak będzie się wywalać to luzujesz timingi ( opcja DRAM Timing Control ) i/lub podnosisz napicie dla ramu ( opcja memory Voltage - daj 1.9 V na początek , ale nie więcej niż 2,3 - 2,4 V ) .

 

Kiedy będziesz wiedział na co stać mb,cpu i ram to zabierasz się za właściwe OC .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Chcę podkręcić mojego E5300@2,6GHZ na 3,0GHZ. Chłodzenie BOX.

 

Czy wystarczy jak będę podnosił FSB o 5 i sprawdzał temp.? (FSB 230 jest satysfakcjonujące - 2990MHZ)

 

Teraz temp. (bez podkręcania) po krótkim wysiłku w Orthosie (ok. 7 min, bo temp. już nie szła w górę):

 

Everest pokazuje: Procesor 58*, Core1 53*, Core2 53*

 

OCCT pokazuje: Core1 i Core2 48*

SpeedFan tak samo jak OCCT.

 

Reszta konfigu w Sigu.

 

pozdr

 

dodam że w czasie stresu programt pokazują napięcie na rdzeń ok. 1.27

Edytowane przez XBiT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...