Skocz do zawartości
adek755

Jaki Dysk Twardy Sata\sata2 O Pojemności 250-320gb Zakupić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem posiadaczem płyty głównej AGPx8 i dysku Western Digital Caviar - WD800JB - 80GB. Zakupiłem jednak ten kontroler:

https://www.hurt.com.pl/?o=shpp&i=4224

i zamierzam kupić teraz dysk twardy z interfejsem SATA\SATAII.

Pojemność jaka mnie interesuje to 250-320GB.

Fundusze które mogę przeznaczyć na dysk to max 200zł

 

Pytanie brzmi jakiej firmy dysk zakupić i jaki model?

Zależy mi na szybkości, bezawaryjności i ogólnej jakości produktu.

 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

755:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupileś przejsciowkę(konwerter) ktory zamienia sygnał rownoległy na transmisję szeregową, nie kontroler :D. Mniejsza z tym, co do dysku to w tej chwili najlepszym wyborem będzie któryś z tych 3 modeli:

 

- Samsung 320GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F1[HD322HJ]

 

- Seagate 320GB 7200rpm 16MB cache SATAII Barracuda 7200.11 [sT3320613AS]

 

- Western Digital 320GB 7200rpm 16MB cache SATAII [3200AAKS]

 

WD i Samsung mają 3 letnią gwarancję, Seagate daje 5 letnią. Jeśli chodzi o wydajność, Samsung będzie najszybszy, potem WD a na końcu Seagate (różnice są niewielkie). Którego nie kupisz, magistrala ATA i tak będzie ograniczała transfer do/z dysku do 100 MB/s (w praktyce mniej). Na Twoim miejscu pomyślał bym sprzedaży starych części i zmianie platformy na nowszą.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie powinny osiagac 100 MB/s, ale tylko przy transferach z jednego dysku na inny, nie w obrębie tego samego. Jeśli ten konwerter jest w miarę dobrej jakości to nie uświadczysz raczej zauważalnych spadków wydajności, czasami tylko trzeba HDD przestawić w tryb kompatybilności z SATA/150 żeby poprawnie współpracował z taką przejściówką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie powinny osiagac 100 MB/s, ale tylko przy transferach z jednego dysku na inny, nie w obrębie tego samego.

 

? Powinny osiągać przy transferach z jednego dysku na inny? Mam zamiar kupić 320GB i będzie to mój jedyny dysk naturalnie więc 100MB\s i tak nie osiągnie. Chodziło Ci o transfery między partycjami czy jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że powinny osiągać transfery rzędu 100 MB/s przy kopiowaniu między 2 dyskami fizycznymi (oczywiście pod warunkiem, że drugi dysk będzie równie szybki i będzie nadążał z zapisem), nie partycjami. W obrębie dysku, transfer między partycjami będzie niższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będę przeprowadzał operacji między 2 dyskami fizycznymi, dlatego nie mam chyba się czym przejmować.

A czy transfery wewnętrzne osiągają takie prędkości? Tzn czy ten konwerter będzie mi hamował dysk gdy będę na nim śmigał normalnie - na jednym dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jakieś jeszcze wady w zastosowaniu konwertera będę widział?

Tzn. czy dysk Samsung 320GB F1 będzie u mnie pracował tak samo jak ten F1 320GB podpięty pod płytę ze złączem SATA?

 

dzięki za odpowiedź.

pozdro49

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz ograniczenia szybkości działania magistrali (do 100 MB/s, będzie to widoczne w sumie tylko w benchmarkach typu HDTune czy HDTach) różnicy nie zauważysz, ew. będziesz musiał przestawić dysk w tryb SATA/150 jakby się gryzł z konwerterem i to wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha dzięki za rozmowę. konwerter powinien dzisiaj przyjść, więc pytania jeszcze mogę mieć.

 

Na innym forum podali mi tego screena:

http://www.imagecross.com/image-hosting-vi...?id=85731v1.png

 

Tutaj dyski osiągają transfer powyżej 100MB\s ;|? To jest chyba transfer wewnętrzny - na tym dysku?

Edytowane przez adek755

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest transfer wewnetrzny. Benchmarki tego typu mierzą jak szybko dysk jest w stanie odczytać dane i podać do bufora, zresztą przy operacjach jednego typu (tylko zapis lub tylko odczyt) wiadomo, że hdd będzie szybciej pracował, głowica wykonuje wtedy tylko jeden typ operacji i nie musi przemieszczać się w inne miejsca by zapisać dane tak jak dzieje się w przypadku np. kopiowania czy przesuwania danych między partycjami. U ciebie wyniki będą trochę słabsze, ale nie ma się czym martwić bo i tak będzie szybko :D.

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konwerter przyszedł. Na samym początku zauważyłem że nie ma przejściówki do zasilania dysku SATA :damage_wall:

Dołączona grafika

 

No ale dobra, skoczyłem do kumpla i pożyczyłem. Podłączyłem dysk - Samsung F1 250GB - z reguły szybki dysk. System wczytał się z mojego dysku ATA - WD800JB, a Samsunga wykryło. Odpaliłem HDTune na Samsungu i oto wynik:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0129ca5f78aed6e7.html

 

Wynik jest... dziwny. Bardzo widoczna granica 30MB\s. Od razu pomyślałem że to jest granica tworzona przez konwerter ... :(

 

Kolega miał jeszcze WD1600AAJS. Postanowiłem sprawdzić tego. Na tym dysku kolega miał wgranego Windowsa, więc ten drugi odpięliśmy. I co? [gluteus maximus] - nie wczytało nawet systemu... Czyżby to oznaczało kolejną niespodziankę - dysk z którego ma być wczytywany system nie może być podpięty pod konwerter? Hmm to się świetnie składa bo ja zamierzałem mieć tylko jeden dysk... ech

 

Oczywiście nie mam do nikogo pretensji, ponieważ najpierw się myśli i szuka a nie kupuje...

 

Z tego co teraz widzę w opisach na allegro takich konwerterów pisze że prędkość to 480mbs.

 

Konwerter zapakowałem i jest gotowy do zwrotu.

 

Zapytam jednak dla pewności - czy to normalne? Tzn czy konwertery działają w ten sposób że są takie wolne w transmisji danych? Może coś w ustawieniach?

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez adek755

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotka się nie wyświetla, to raz :D. Natomiast z tego co piszesz, to jeśli dysk osiągnął te 30 MB/s to przy tym urządzeniu na więcej nie masz niestety co liczyć. Jeśli rzeczywiście przepustowość tego urządzenia to 480 Mb/s to więcej z niego nie wyciśniesz. Najpewniej to urządzonko jest zrobione na interfejsie USB 2.0 żeby zapewnić konwersję sygnału (najpierw SATA/USB potem USB/IDE) i tu gubimy duuuuużo szybkości. System jednak powinien zastartować bez problemu, tyle że prawdopodobnie trzeba by zmienić boot sequence w biosie żeby startował z dysku usb-hdd. W drugą stronę takie rozwiązania są szybsze (popatrz np. na przejściówki gigabyte ide/sata).

 

W twoim przypadku najlepszym wyjściem będzie moim zdaniem kupno osobnego kontrolera SATA150 na Pci (polecam modele na chipie Via6421a i późniejsze, sam używam takiego i działa bez problemów), bo PCI-E w kompie raczej nie masz, skoro pisałeś wcześniej że posiadasz płytę z AGP. System z tak podłączonego dysku zastartuje bez problemu, tylko XP będzie potrzebował podczas instalacji wgrania sterów do takiego kontrolera; na wydajności dysku w tym momencie tracisz niedużo, bo tylko magistrala jest obcięta z 300 MB/s to 150 MB/s, a osiągi dysku będą o niebo lepsze.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotosik coś świruje :huh:. Poprawiony screen z HDTune:

http://img295.imageshack.us/img295/2444/pr...a300delxxz8.jpg

 

Urządzenia takiego typu co ja kupiłem z tego co widzę mają max transfer podany 480mbs, więc :damage_wall: że nie sprawdziłem...

 

Prowadzę podobny temat równocześnie na 4 forach, ale Twoje wypowiedzi są tak profesjonalne i dokładne że pozwolę sobie zadać pare pytań:

 

W twoim przypadku najlepszym wyjściem będzie moim zdaniem kupno osobnego kontrolera SATA150 na Pci (polecam modele na chipie Via6421a i późniejsze, sam używam takiego i działa bez problemów)

1. Jak możesz, wskaż mi przykładowe modele jakie byś polecał i wskaż to, na co patrzysz przy wyborze - nie znam się na kontrolerach - pokrótce mi wytłumacz jak możesz :)

2. Czy możesz pokazać taki jaki Ty używasz :)?

3. Działa bez problemu tzn? W opisie widzę że masz 2 kompy na nowych podzespołach, dlatego niezbyt rozumiem jak używasz takiego kontrolera? Działają one i w 2 stronę - dysk ATA do płyty SATA?

bo PCI-E w kompie raczej nie masz, skoro pisałeś wcześniej że posiadasz płytę z AGP.

4. PCI-e w kompie nie mam. A dlaczego pytasz? Nie rozumiem trochę :) Są kontrolery pod PCI-e? Mają większe transfery niż na PCI z tego co się domyślam?

na wydajności dysku w tym momencie tracisz niedużo, bo tylko magistrala jest obcięta z 300 MB/s to 150 MB/s, a osiągi dysku będą o niebo lepsze.

eee z tego co zrozumiałem kontroler pod PCI ogranicza transfer do 150MB\s? Jak to wygląda w praniu? Czy podłączając dysk poprzez taki kontroler będę miał taką prędkość jakbym podłączył go do kompa przez normalne złącze SATA na płycie? Jak nie, to jak wyglądają szybkości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad. 1

Przykładowe modele: np.

- http://allegro.pl/item401361046_kontroler_...1xata_bios.html

- http://allegro.pl/item398967076_kontroler_..._raid_bios.html

- http://allegro.pl/item402641807__kontroler...raid_bios_.html

Wszystkie 3 są oparte o ten sam chip (Via VT6421A), nie sprawiają problemów i są dość szybkie. VIA często wypuszcza nowe sterowniki do swoich produktów, natomiast SiliconImage potrafi czasem się gryźć z niektórymi napędami. U siebie mam w 1 kompie taką sytuację, że wszystkie napędy włącznie z dyskiem systemowym mam na równoległym ATA, więc kupiłem kontroler żeby nie spowalniać dysku systemowego przez podłączenie innego urządzenia na tym samym kanale. Wygląda to tak, że dysk jest podłączony samotnie do kanału płyty głównej a 2 nagrywarki lecą na kontrolerze. Dość dawno mój znajomy kupił sobie dysk na SATA2 nie wiedząc, że nie ma na płycie takich złącz :D --> by nie tracić forsy poleciłem mu kupno kontrolera i chodzi bezproblemowo do dziś.

Wracając do konkretnych modeli --> nie ma co się kierować konkretną marką, bo jeśli chip jest ten sam to pozornie różne kontrolery będą się tylko różniły opakowaniem, niczym więcej. Ważne jest by w dana karta miała swój własny BIOS z możliwością bootowania i płytkę ze sterownikami (do windy + do zrobienia dyskietki ze sterami potrzebnej do instalacji systemu na dysku podłączonym do kontrolera).

Najlepiej jak przejdziesz się po sklepach w okolicy i popytasz czy mają takie kontrolery w dobrej cenie --> jak nie wyjdzie to allegro, szukaj ze średniej półki cenowej, fajnie by było jakby kontroler miał jeden port SATA wyprowadzony na zewnątrz obudowy (może będziesz chciał sobie kiedyś dysk zewnętrzny fundnąć :D).

 

ad 2.:

Ja akurat używam modelu identycznego jak w linku #2, ale kupowałem jaki mieli w sklepie na miejscu a nie z allegro.

 

ad 3. :

Kontrolery z tym chipem mają zwykle 1 kanał ATA i 2 lub 3 porty SATA/150 więc masz wszystko w pakiecie :D. Możesz do nich podłączyć zarówno nowsze napędy z interfejsem SATA jak również starsze z równoległym ATA --> fajna sprawa jeśli brakuje ci złącz ATA (np. do starszych dysków czy DVD), nie chcesz inwestować w przejściówki(nie zawsze współpracujące z daną płytą gł.) --> czyli działają w 'obie strony' :D

 

ad 4. :

PCI-E gwarantuje przepustowość rzędu 2,5 Gb/s ~ 300 MB/s co wykorzystuje SATA2 (są takie kontrolery SATA2 na osobnym śledziu podłączane pod PCI-E), PCI natomiast ma przepustowość na poziomie 130 - 150 MB/s --> prędkość SATA1 (SATA/150). Kontroler ogranicza przepustowość magistrali dysku do 150 MB/s, w praktyce w zasadzie nie zauważysz różnicy między SATA1 a SATA2. Osiągi będą bardzo zbliżone do uzyskiwanych na płytach z natywną obsługą interfejsu SATA, będziesz mógł spokojnie grać i pracować na takim dysku.

 

Trochę się rozpisałem, ale to powinno rozwiać wiekszość wątpliwości :D

 

pozdro

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, większość moich wątpliwości została rozwiana. Mam jednak jeszcze pare małych pytań zwrotnych:

U siebie mam w 1 kompie taką sytuację, że wszystkie napędy włącznie z dyskiem systemowym mam na równoległym ATA, więc kupiłem kontroler żeby nie spowalniać dysku systemowego przez podłączenie innego urządzenia na tym samym kanale. Wygląda to tak, że dysk jest podłączony samotnie do kanału płyty głównej a 2 nagrywarki lecą na kontrolerze.

ee na równoległym ATA czyli pod jedną taśmą, pod jeden kanał? Dobrze zrozumiałem? Coś takiego?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4a994c6f71483e20.html

Wracając do konkretnych modeli --> nie ma co się kierować konkretną marką, bo jeśli chip jest ten sam to pozornie różne kontrolery będą się tylko różniły opakowaniem, niczym więcej. Ważne jest by w dana karta miała swój własny BIOS z możliwością bootowania i płytkę ze sterownikami (do windy + do zrobienia dyskietki ze sterami potrzebnej do instalacji systemu na dysku podłączonym do kontrolera).

Na samym początku podałeś 3 kontrolery o takim samym chipie. Sam wybrałeś jednak ten najdroższy, a przed chwilą mówiłeś że różnią się tylko opakowaniem jeśli mają takie same chipy i liczbę złącz^_^?

 

No i ostatnie pytanie:

Jak to w końcu z prędkościami - teraz wolę się upewnić.

 

Podłączony dysk ATA do kontrolera leci max transferem

Podłączony dysk SATA\SATAII leci max transferem -> ... ? Jak to wygląda w końcu? Ile kontroler zabierze?

 

Sory że tak męcze, ale chyba po to jest forum ^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak --> płyta główna --> taśma #1 --> dysk systemowy

a 2 nagrywarki są podłączone pod kontroler drugą taśmą --> kontroler --> taśma #2 --> nagrywarka #1 + nagrywarka #2

 

Kupiłem najdroższy bo taki był najtańszy w sklepie w którym kupowałem, nie chciałem z allegro ściagąć bo potrzebowałem go tego samego dnia. Gdybym sciągał z allegro wybrał bym taki w okolicach 40 zł w miarę blisko żeby osobiście odebrać :D.

 

Prędkości będą takie same lub minimalnie mniejsze(kilka MB/s max), kontroler obcina tylko interfejs z SATA2 na SATA1, ale tego i tak raczej nie zauważysz, bo obecne dyski przepustowości SATA1 do końca nie wykorzystują.

 

Pamiętaj tylko żeby dysk zworką przestawić w tryb SATA1 przed podłączeniem do kontrolera i o zrobieniu dyskietki ze sterownikami do XP.

Będzie to sprawnie działać.

 

pozdro

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak --> płyta główna --> taśma #1 --> dysk systemowy

a 2 nagrywarki są podłączone pod kontroler drugą taśmą --> kontroler --> taśma #2 --> nagrywarka #1 + nagrywarka #2

aha

Gdybym sciągał z allegro wybrał bym taki w okolicach 40 zł w miarę blisko żeby osobiście odebrać icon_biggrin3.gif.

A dlaczego nie ten:

Gdybym sciągał z allegro wybrał bym taki w okolicach 40 zł w miarę blisko żeby osobiście odebrać icon_biggrin3.gif.

za 30zł? Pisałeś że różnią się tylko opakowaniem ^_^ hehe

Prędkości będą takie same lub minimalnie mniejsze(kilka MB/s max), kontroler obcina tylko interfejs z SATA2 na SATA1, ale tego i tak raczej nie zauważysz, bo obecne dyski przepustowości SATA1 do końca nie wykorzystują.

Czyli tak:

- jak wybiorę dysk SATA1 to prędkości będą praktycznie takie same jakbym podłączył bezpośrednio do płyty z SATA bo "nie ma z czego kontroler okrajać", bo max transfer kontrolera jest taki sam lub wyższy niż transfer dysku SATA1?

- jak wybiorę dysk SATA2 to prędkości będą niekiedy minimalnie niższe niż te jakbym podłączył bezpośrednio do płyty z SATA. Tak?

 

Mam jeszcze jedno pytanie takie urwane z choinki - Jak to jest z tymi dyskami SATA1 i SATA2? Myślałem że te prędkości to są w praktyce te same i te większe transfery to tylko notki na wikipedii. W rzeczywistości dyski SATA2 są szybsze o wiele od SATA1?

 

Pamiętaj tylko żeby dysk zworką przestawić w tryb SATA1 przed podłączeniem do kontrolera i o zrobieniu dyskietki ze sterownikami do XP.

Będzie to sprawnie działać.

Tych słów nie rozumiem. Tzn

- jak zworką przestawić w tryb SATA1 to wiem, ale po co jakbym kupił dysk SATA2? Co to zmieni?

- zrobieniu dyskietki ze sterownikami do XP - tego w ogóle nie rozumiem :mellow:

 

Przepraszam że może jestem mało trybny, ale po prostu taki jestem narazie :)

Miej świadomość że uczysz młodsze pokolenia. Może to zmotywuje Cię do odpisywania na moje (głupie?) pytania :D

 

Póki co dzięki za wszystko!

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wyboru kontrolera -> różne ceny, ten sam chip: mogą się różnić jakością wykonania, nie zawsze branie najtańszego jest korzystne, chyba że będziesz miał oba w ręku i nie zobaczysz różnicy, to wtedy bez wahania weź tańszy.

 

Dysk chyba już masz, więc wybór SATA1/SATA2 odpada :D. Prędkości -> tu jest dokładnie tak jak piszesz, różnice w wydajności tego samego dysku podłączonego w trybie SATA1 a SATA2 będą marginalne albo nie będzie ich wcale. Magistrala SATA2 oferuje przepustowość bardzo 'na wyrost' w stosunku do obecnych osiągów pojedynczych dysków. Inna sprawa jest w przypadku macierzy RAID gdzie wyższa przepustowość jest rzeczywiście wykorzystywana i tutaj różnice są widoczne.

 

Zmiana trybu pracy dysku: jeśli kupisz kontroler SATA1 to powinieneś przestawić dysk z trybu SATA2 na SATA1 z 2 powodów

- SATA2 jest w zasadzie kompatybilna wstecz z SATA1 ale czasami kontroler (i starsze płyty główne) wymaga od dysku pracy w trybie SATA1, jeśli będzie inaczej mogą występować różnego rodzaju błędy w komunikacji kontroler <-> dysk

- nic nie tracisz na tym a dzięki temu zapobiegasz problemom z pktu #1 :D

 

W instrukcji dołączonej do dysku masz napisane gdzie i w jaki sposób włożyć zworkę by przestawić dysk w tryb SATA1

 

Dyskietka ze sterownikami do XP: jeśli dysk twardy lub CD/DVD z którego/na który jest instalowany jest podłączony do dodatkowego kontrolera to XP (jak i inne systemy) podczas instalacji wymaga doinstalowania z dyskietki sterowników do tego urządzenia, inaczej się nie zainstaluje (albo będzie sypał blue screenami i na jedno wyjdzie). Na samym początku instalacji trzeba nacisnąć F6 (XP wyświetla monit "Aby zainstalować dodatkowe sterowniki SCSI/RAID wciśnij F6" albo jakiś podobny, nie pamiętam dokładnie) i podać mu dyskietkę z wcześniej skopiowanym sterownikiem. Na dołączonej do kontrolera płytce ze sterami jest instrukcja co i jak zrobić by taką dyskietkę przygotować. Ucz się ucz :D, później ci się to przyda :D a poza tym czytaj forum :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wyboru kontrolera -> różne ceny, ten sam chip: mogą się różnić jakością wykonania, nie zawsze branie najtańszego jest korzystne, chyba że będziesz miał oba w ręku i nie zobaczysz różnicy, to wtedy bez wahania weź tańszy.

Fakt... To kieruję się przy wyborze tym chipem w takim razie, poluję na produkt w wersji BOX i z ewentualną gwarancją. A jakby posiadał wyjście SATA na zewnątrz budy też będzie miło - ok. tą kwestię już wiem na pewno. Jeszcze przed samym kupnem na wszelki się zapytam kogoś lub Ciebie :P

 

PS.

http://allegro.pl/item399997106_hq_kontrol...ta150_bios.html

Co o tym myślisz?

"# Karta działa dzięki nowoczesnemu chipsetowi PROMISE (bardziej zaawansowany technologicznie,stabilny,wydajny,szybszy od VIA)"

Duży popyt na ten kontroler. Chwyt reklamowy?

 

Dysk chyba już masz, więc wybór SATA1/SATA2 odpada icon_biggrin3.gif.

Dysk już mam? Kiedy tak napisałem? ^_^

Aaa chyba że piszesz o tym WD800JB na ATA, ale ten mam zamiar sprzedać i kupić 320GB na SATA(2).

Chyba wybiorę Samsunga SP F1 320GB. Spodobały mi się parametry, doradzono mi go na paru forach oraz Ty mi go wksazałeś. Określenie serii F1 - synonim ciszy, chłodu i szybkości też mnie przyciągnął :)

 

Prędkości -> tu jest dokładnie tak jak piszesz, różnice w wydajności tego samego dysku podłączonego w trybie SATA1 a SATA2 będą marginalne albo nie będzie ich wcale. Magistrala SATA2 oferuje przepustowość bardzo 'na wyrost' w stosunku do obecnych osiągów pojedynczych dysków. Inna sprawa jest w przypadku macierzy RAID gdzie wyższa przepustowość jest rzeczywiście wykorzystywana i tutaj różnice są widoczne.

aha. RAID mnie nie interesuje, bo aż takiej prędkości nie wymagam i nie będe inwestował w dwa dyski :)

 

W instrukcji dołączonej do dysku masz napisane gdzie i w jaki sposób włożyć zworkę by przestawić dysk w tryb SATA1

Ok. Z tym nie będzie problemu. Zawsze mam metodę prób i błędów. Możliwości jest niewiele, więc to już też załatwione.

 

Dyskietka ze sterownikami do XP: jeśli dysk twardy lub CD/DVD z którego/na który jest instalowany (system) jest podłączony do dodatkowego kontrolera to XP (jak i inne systemy) podczas instalacji wymaga doinstalowania z dyskietki sterowników do tego urządzenia, inaczej się nie zainstaluje (albo będzie sypał blue screenami i na jedno wyjdzie). Na samym początku instalacji trzeba nacisnąć F6 (XP wyświetla monit "Aby zainstalować dodatkowe sterowniki SCSI/RAID wciśnij F6" albo jakiś podobny, nie pamiętam dokładnie) i podać mu dyskietkę z wcześniej skopiowanym sterownikiem. Na dołączonej do kontrolera płytce ze sterami jest instrukcja co i jak zrobić by taką dyskietkę przygotować.

Aha. Czyli teraz rozumiem. Gdy będę chciał zainstalować Windowsa na dysk podpięty za pośrednictwem kontrolera, wcześniej będę zmuszony wgrać stery żeby wykryło ten kontroler i system mógł być zainstalowany poprawnie - ok to też już czaje ;)

 

Ucz się ucz icon_biggrin3.gif, później ci się to przyda icon_biggrin3.gif a poza tym czytaj forum icon_biggrin3.gif

No na forum PurePC nie śmigam zbyt często. Stałym bywalcem jestem natomiast na forum PCF, jednak jest to miejsce gdzie poziom wiedzy użytkowników jest dużo niższy i częściej to ja jestem tym pomagającym ;)

 

Dzięki

Edytowane przez adek755

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że nie miałem w rękach żadnego kontrolera z chipem Promise, więc nie mogę się odnieść do jego wydajności vs. VIA 6421a. Odwiedziłem tylko ich www, ostatnie wydane do tej karty sterowniki są z 2003 roku :D, natomiast do VII są z 2008. 6421 używam i wiem że będzie działać zarówno bootowanie z dysku podłączonego do kontrolera jak i możliwość podłączenia do niego napędów optycznych, instalacja systemu z takiego napędu; nie wiem jak Promise by się zachowywał w tej kwestii, z tego co przeczytałem na kilku stronach starsze chipy Promise nie pozwalają na instalację systemu z CD/DVD podłączonego pod taki kontroler. Także zdecyduj sam, ewentualnie zapytaj się sprzedawcy o te rzeczy przed kupnem.

 

Kup Samsunga 320 GB F1 - jest tani i szybki.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz ograniczenia szybkości działania magistrali (do 100 MB/s, będzie to widoczne w sumie tylko w benchmarkach typu HDTune czy HDTach) różnicy nie zauważysz, ew. będziesz musiał przestawić dysk w tryb SATA/150 jakby się gryzł z konwerterem i to wszystko.

To nobla ci dam jak F1 uruchomisz w trybie 150..... Wd320AAKS działa idelanie na sata 150...

 

Czesto kontrolery SATA na PCI sa oparte o VIA VT8237 ( Sata 150 ) jesli jest opoarty o VT8237+ to on smiga na Sata 300.

 

W instrukcji dołączonej do dysku masz napisane gdzie i w jaki sposób włożyć zworkę by przestawić dysk w tryb SATA1

A widziałes instrukcje od F1 na oczy wogole ? Tym co jest do sciagniecia z strony samsunga nawet sie nie podpieraj bo to jest manual to serii Spinpoint. W F1 pisza jak masz mobo z S150 wejdz na strone samsunga by pobrac oprogramowanie do przełaczenia dysku w tryb SATA 150. A oprogramowanie niestety nie widzi opcji przełaczenia SATA150/300 ( hutil czy ES-tool nie działaja )

 

na wydajności dysku w tym momencie tracisz niedużo, bo tylko magistrala jest obcięta z 300 MB/s to 150 MB/s, a osiągi dysku będą o niebo lepsze.

Nastepne głupoty piszesz poczytaj sobie o Interface PCI 32 bit ..... i zobaczysz ze max transfer to 133mb/s a to tego dochodza jeszcze pakiety kontrolne itd.. wiec realna przepustowosc jest nizsza..

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, co do samsunga do zwracam honor, masz rację, na ich www w najnowszej rewizji manuala potwierdzają to o czym piszesz (zmiana trybu na SATA1).

 

Poczytałem trochę specyfikacji magistrali PCI 2.2 @ 33 MHz, max przepustowość to 133 MB/s przy 32 bitach i 33 MHz taktowaniu szyny. Liczę optymistycznie, że po uwzględnieniu pakietów kontrolnych, kontroli parzystości itp. wartość realna będzie koło 115 - 120 MB/s, to i tak osiągi dysku będą dużo lepsze niż na takich pseudo 'konwerterach', bo wykorzysta w całości przepustowość oferowaną przez taki kontroler.

 

Nie twierdzę, że znam się na wszystkim i wszystko wiem, staram się pisać i doradzać jak potrafię. Dzięki za weryfikację moich wypowiedzi :D.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:huh: eee chyli z tego co widzę będą problemy co do podłączenia Samsunga F1 320GB do tego kontrolera i ustawienia trybu SATA1? I z tego co Kwazor napisał, transfery będą jeszcze mniejsze przez jakieś pakiety kontrolne?

 

To co mi w końcu radzicie? Może powiem o co mi chodzi - mam dysk 80GB WD800JB 5 letni i:

- po 1 jest za mały i mi trzeba większej pojemności

- po 2 mam z nim małe problemy i chce go sprzedać póki nie siądzie

 

Myślałem nad zakupem dysku 320GB, ale też chciałem zakupić przyszłościowo i stąd mój pomysł na te kontrolery...

 

Co byście mi więc poradzili?

 

PS - wiem że dla Was zakup nowej platformy był by najlepszym wyborem, ale ja nie mam czasu na sprzedaż tych wszystkich starych części, a kompa muszę mieć ciągle więc takie coś odpada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślisz Kwazor? Żeby nie było że "eee no tam jeszcze zapomniałem dopisać - hamować go będzie kod WBGDR 16v21 GT do 80MB\s, ale w sumie git ^_^ "

 

Kwazor wg Ciebie co by było dla mnie najlepszym wyborem?

Bo ten samsung F1 nie pójdzie napewno w trybie SATA150?

Jakieś jeszcze nie pójdą w trybie SATA150? Może jakiś inny polecacie niż WD - głosy mówią że Caviary padają równo po okresie gwarancyjnym ni z tego ni z owego...

Edytowane przez adek755

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...wartość realna będzie koło 115 - 120 MB/s

Bardzo blisko trafiłeś - przy prawidłowo skonfigurowanym systemie na PCI 2.1/2.2 to dokładnie 113,028MB/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że powinny osiągać transfery rzędu 100 MB/s przy kopiowaniu między 2 dyskami fizycznymi (oczywiście pod warunkiem, że drugi dysk będzie równie szybki i będzie nadążał z zapisem), nie partycjami. W obrębie dysku, transfer między partycjami będzie niższy niż 100MB\s

z tego co wcześniej pisałeś - na jednym dysku fizycznym transfer nie powinien przekroczyć 100MB\s, a ja będę korzystał z jednego dysku na swoim komputerze, więc transfery "zewnętrzne" między dyskami mnie nie interesują za bardzo...

przy prawidłowo skonfigurowanym systemie na PCI 2.1/2.2 to dokładnie 113,028MB/s.

...więc skoro transfer wynosi 113,028MB\s u kolegi, to kontroler nie powinien hamować dysku w operacjach na 1 dysku fizycznym? Dobrze rozumiem?

Bardzo blisko trafiłeś - przy prawidłowo skonfigurowanym systemie na PCI 2.1/2.2 to dokładnie 113,028MB/s.

Na jakim dysku taki wynik osiągnąłeś i na jakim kontrolerze?

przy prawidłowo skonfigurowanym systemie na PCI 2.1/2.2

ci masz na myśli poprzez prawidłowo skonfigurowany system na PCI 2.1\2.2?

 

Co do dysku WD320AAKS to ewentualnie mógłbym do niego dołożyć, bo z tego co wyczytałem prezentuje się ładnie:

http://www.purepc.pl/node/1281?page=0%2C0

Szkoda że nie ma w tym teście Samsunga F1 HD322.

Ciekawy jestem który z tych dysków jest lepszy...

 

Kwazor, Ty korzystasz z WD320AAKS na kontrolerze w trybie SATA150 i się dobrze sprawdza?

A właśnie, jakiego kontrolera używasz?

Edytowane przez adek755

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślisz Kwazor? Żeby nie było że "eee no tam jeszcze zapomniałem dopisać - hamować go będzie kod WBGDR 16v21 GT do 80MB\s, ale w sumie git

Wd320aaks bedzie biegac spokojnie w trybie SATA 150.

 

Kwazor, Ty korzystasz z WD320AAKS na kontrolerze w trybie SATA150 i się dobrze sprawdza?

A właśnie, jakiego kontrolera używasz?

Tak smigam na 320AAKS ale kontroler mam wbudowany w mobo ( Abit AX8 ) czyli VT8237.

Szczerze nie wiem po co wymyslili sata 300 jak tylko test odczytu bufora jest w stanie zapchac ta magistrale....

 

Ciekawy jestem który z tych dysków jest lepszy...

Miałem F1 320 i WD 320.

 

F1 znacznie wyzszy szum talezy i wibracje az sam byłem zaskoczony ( w porówaniu do HD080HJ ) i strasznie głosny start dysku.

WD start niesłyszalny wibracje mniejsze szum w idle bardzo niski.

Transfery wrecz morda w morde z WD.

Seek time tu F1 miała 12.4 ms WD ma 16 ms ( jak dla mnie nie do odczucia ) ale i takl sys sie migiem ładuje.

Gwarancja 36 miechów w Samsungu i WD.

 

Co do tego padania Wd zaraz po gwarancji .... padł mi samsung po 6 miechach od kupna a WD 1 miech po skonczeniu sie gwarancji ... ale to były te WD z serii "srebrnej" jeszcze na klasycznych łozyskach ( wyło to w niebogłosy )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...