Skocz do zawartości
djdrake

Ahci, Ncq I Inne Duperele - Same Problemy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów o tej, jakże wczesnej porze, :damage_wall:

Opiszę problem, który nęka mnie od zakupu dysku - dysk to Samsung HD321KJ.

Ma obsługę NCQ, wobec ciągłego doczytywania się wszystkiego co popadnie, rzuciłem się w paszczę lwa i sformatowałem system aplikując systemowi klawiszem F6 sterowniki do ICH9R, Mój southbridge osadzony jest na P35-DS3R rev 1.0. Po formacie, ucieszony, że mam NCQ włączone itp. itd. patrzę sobie kontrolnie po evereście, a tam:

Dołączona grafika

I zonk, NCQ niby nie jest włączone. W akcie desperacji poszukałem po stronie samsunga jakiejś DOS-owej aplikacji do dysku, w nadziei, że wszystko wypali, a na ekranie wypala mi błąd Cannot write to c: bla bla bla.

Panowie, pomóżcie z tym zasranym NCQ :unsure:

 

PS. Proszę o nie pisanie, że NCQ [ciach!]o pomaga, że niepotrzebnie się trudzę, bla bla bla. Chce maksymalnie uwydatnić działanie mojego sprzętu, ot co.

Edytowane przez djdrake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest AHCI MODE w Biosie, tryb SATA przestawiony jest na AHCI, następnie po przestawieniu zrobiłem ponowną reinstalację systemu, już z trybem AHCI - rozpoznałem przestawienie się, ponieważ inaczej bootuje i szuka napędów w dodatkowej konsoli intela po ekranie POST.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj do testów Intel Matrix Storage Manager, w sekcji advanced reporting powinien być podany status i tryb działania dysku, może tylko Everest coś myli. Ogólnie jeśli stery poprawnie się zainstalowały to NCQ powinno trybić od razu po zmianie trybu na AHCI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kontroler działa w trybie AHCI to i NCQ jest włączone, tak powinno być domyślnie, chyba że np. coś było zmieniane w oprogramowaniu dysku. Jakie masz powody by uważać, że NCQ nie działa? Moja płyta nie obsługuje trybu AHCI, dysk owszem, a w polu everesta dot. NCQ podaje tylko obsługiwane, można przypuszczać, że nawet przy włączonym NCQ nic w tym polu sie nie zmieni.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat jest jak dysk obsługuje NCQ, bo u mnie jest tak samo a nie mam AHCI włączonego :), ale powtórzę: jeśli kontroler chodzi w AHCI to i NCQ działa (pod warunkiem oczywiście, że dysk NCQ obsługuje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...