Skocz do zawartości
atsiv

Wyłącznie Sudo Lub Root Zwykłemu Userowi

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wyłączyć polecenie sudo lub root zwykłemu userowi za pomocą poleceń. Tzn. chciałbym aby polecenie sudo zostało wyłączone lub nie działało, itd. (konto dla gościa, który miałby wyłączone sudo lub root). Mam na myśli Ubuntu w trybie tekstowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sudo visudo

# /etc/sudoers## This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.## See the man page for details on how to write a sudoers file.#Defaults	env_reset# Uncomment to allow members of group sudo to not need a password# %sudo ALL=NOPASSWD: ALL# Host alias specification# User alias specification# Cmnd alias specification# User privilege specificationroot	ALL=(ALL) ALL# Members of the admin group may gain root privileges%admin ALL=(ALL) ALL
Chcę dodać jeszcze, że konto root jest domyślnie wyłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapłotkuj linię %admin ALL=(ALL) ALL

i dopisz user ALL=(ALL) ALL (zamiast user wpisz nazwę uprawnionego użytkownika)

plik powinien wyglądać tak:

# /etc/sudoers## This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.## See the man page for details on how to write a sudoers file.#Defaults	env_reset# Uncomment to allow members of group sudo to not need a password# %sudo ALL=NOPASSWD: ALL# Host alias specification# User alias specification# Cmnd alias specification# User privilege specificationroot	ALL=(ALL) ALLuser	ALL=(ALL) ALL# Members of the admin group may gain root privileges# %admin ALL=(ALL) ALL
Edytowane przez Qrak69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wielką pomoc :). Tylko, że coś mi szwankuje visudo ;/. Tzn. nie mogę pisać za pomocą klawiatury normalnie (działa jak chce, w jednym miejscu pisze a w drugim już nie - tak jakby edytor ten był niedopracowany/wadliwy) i czy mogę to wszystko robić za pomocą nano?

Edytowane przez atsiv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wielką pomoc :). Tylko, że coś mi szwankuje visudo ;/. Tzn. nie mogę pisać za pomocą klawiatury normalnie (działa jak chce, w jednym miejscu pisze a w drugim już nie - tak jakby edytor ten był niedopracowany/wadliwy) i czy mogę to wszystko robić za pomocą nano?

Jako ktoś kto ma troche doświadczenia powiem: "hehe" przysłowiowe ;) I poradzę Ci poczytać kiedyś o edytorze vi. Bo obsługa nietypowa i ciekawa jest. Nawet był kiedyś taki dowcip:

-W jaki sposób najlepiej generować losowe znaki?

-Posadzić typowego użytkownika przed komputerem, włączyć vi i kazać mu wyjść z programu

A co do drugiego - oczywiście że możesz zedytować przy pomocy nano:

# nano /etc/sudoers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem ale im więcej metod się zna tym fajniej ;).

Hmm... w ubuntu hasło root jest generowane losowo i poprzez komendę:

sudo passwd
ustawiłem stałe hasło dla konta root. Teraz chciałbym znowu przywrócić do poprzedniego stanu czyli włączyć dla konta root losowe generowanie hasła, jak to zrobić w trybie tekstowym?

Komenda:

sudo passwd -l
Wyłącza hasło dla konta root ale nie jest automatycznie generowane ;/.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...