Skocz do zawartości
JARBIO1

Intel DX58SO 'Smackover'

Rekomendowane odpowiedzi

Intel DX58SO 'Smackover' - X58 Express / ICH10 - LGA1366

 

Details on the Intel DX58SO 'Smackover' motherboard are becoming crystal clear here at the Intel Developer Forum in San Francisco! For those that haven't been keeping up on the bleeding edge of technology the new chipset that Intel will be releasing to support Core i7 processors (Nehalem) is the X58 Express (Tylersburg). The Intel X58 Express chipset is paired with the new ICH10 southbridge chipset and the result is a cutting edge motherboard that will power the new LGA1366 processors.

One of the new features that stands out on this motherboard is the fact that it supports triple channel memory for improved memory bandwidth. If you look very close at the picture above you'll notice that Smackover actually has four DIMM slots for DDR3 memory modules.

In a meeting between Legit Reviews and Intel it was discovered that three slots should be used if you want the best performance. If you pop in a fourth module and occupy all the slots the DX58SO motherboard won't be running in quad-channel. It will actually default back down to single channel mode, which will obviously drastically impact memory bandwidth. The official support memory clock speed is 1066MHz, but Intel was quick to say that 1333MHz, 1600MHz and even 2000MHz memory kits will work on the platform.

http://legitreviews.com/article/775/1/

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Jak cena za to cudo? I7 coraz bliżej B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

mam sobie drobny problemik

platfo hula sobie spokojnie od prawie 5 miesięcy, aż tu nagle dzisiaj BSOD i przestała sie włączać

 

zmieniałem pamięci grafe, bios kasowałem i wciąż to samo :-/

 

po włączeniu guzika czasem kilka razy się włącza, a czasem pipczy - 3 długie dźwięki i cisza

 

procek padł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie miała tylko jedną wadę - brak 3ciego PCIe16x :)

mi ono do szczęścia nie potrzebne bo trzech graf nie będę używał bo powiedzmy sobie szczerze jest to bezsens przy takim skalowaniu czy CF czy SLI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...