Skocz do zawartości
malydok

Apgrejd Kompa. Problemy Z Przegrzewaniem Proca.

Rekomendowane odpowiedzi

Więc sprawa jest taka, chcę ulepszyć kompa za kwotę do 1000zł. Trzeba wymienić grafę to pewne, zastanawiam się tylko, czy nowa grafa (myślę o Palicie HD4850 Sonic) pociśnie z resztą konfiguracji, tj. czy zasilacz jest wystarczający. Poza tym można by dokupić ramu. Zdaję się na was.

 

Mój sprzęcior (ze stycznia 2007):

 

Intel c2d E4300

Asus P5N-E SLI

Palit 7900GS 256mb

2x1GB A-data vitesta 667Mhz

zasilacz Chieftec GPS 450W

Edytowane przez malydok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzechem byłoby nie podkręcenie tego procka tak więc mam nadzieję, że już to zrobiłeś :D

Na jakiej szynie masz tego E4300 bo ja mam na 800 i wykręciłem go w 2 minuty na 3,0 Ghz. Te modele na 800 są jednymi z najsławniejszych c2d odnośnie podkręcania. Poradników do o/c tego procka masz masę a samo podkręcenie zajmuje chwilkę ;)

 

Jeżeli podkręcisz już tego proca to bierz śmiało tego Radzia i dokup pamięci tylko popytaj jeszcze odnośnie jej bo czytałem, że najlepiej jest dokupić RAMu tej samej firmy co się ma obecnie. I tu przy okazji pytanie - czy to prawda? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proc jest kręcony, ale ino na 2,4GHz, bo nie bawiłem się tym dłużej, nie zwiększalem napięcia. Ale to fakt, pocisne go jeszcze do 3ghz.

Co do ramu to kupić można 2gb, nawet i tej samej firmy, ino 4gb wykorzysta mi tylko vista, więc naturalnie się pytanie nasuwa, czy jednocześnie muszę się przenieść na vistę. To samo się tyczy grafy, która korzysta z dx10.1. Da rade już z tą vistą?

Edytowane przez malydok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat, mam problem z obecnym procesorem, który w idle ma temperature 44 a po obciazeniu orthosem podchodzi do 80. Może to być spowodowane długą pracą procesora w wysokich temperaturach, jako że wcześniej miałem z tym problemy, a konkretnie z radiatorem (Ac freezer 7 pro) i jego przyleganiem do proca i o dziwo (po roku normalnej pracy) okazało się, że idealne dociśnięcie blokuje element mobo. Zastanawiam się, czy kupić E2160 lub E5200 no i jakiś mniejszy radiator (boxowy nie wchodzi w mobo :o), czy cisnąć ten proc do końca, bo nie wiem czy uda mi się go gdziekolwiek opchnąć. Proszę o pilną pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy idealne dociśnięcie blokuje element mobo? Masz teraz luźny radiator na procu? Jeśli tak to nie próbuj przypadkiem iść wyżej z taktowaniem, 80 stopni to i tak już trochę za dużo jak na c2d. Koniecznie rozejrzyj się nad jakimś mniejszym coolerem, styknie nawet jak zmienisz prcoca.

 

PS. Jakim cudem "nie wchodzi" Ci na płytę oryginalny cooler? Niektórzy wsadzają na nią nawet Scythe Infinity ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy idealne dociśnięcie blokuje element mobo? Masz teraz luźny radiator na procu?

Znaczy to tyle, że element mobo (jeśli się nie myle radiator) jest dosc wysoki, a radiator od proca wisi nad nim i nie można go całkiem docisnąc, brakuje jakieś 3mm przez co cały radiator jest raczej niestabilny. Nie jest luźny, ale nie jest też założony dobrze.

 

PS. Jakim cudem "nie wchodzi" Ci na płytę oryginalny cooler? Niektórzy wsadzają na nią nawet Scythe Infinity ...

 

Tego to i ja nie wiem. Próbowałem, nie udało się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Witam

2. Zasiłka powinna wyrobić.

3. Wymiana proca na 2160 lub 5200 to chyba strata pieniędzy?

4. Raz też miałem 80* na procu, okazało sie że bolce z Freezer'a sie połamały, dowiedziałem sie 2 dni później jak nagle odpadł od płyty i wylądował z hukiem na dnie obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Witam

2. Zasiłka powinna wyrobić.

3. Wymiana proca na 2160 lub 5200 to chyba strata pieniędzy?

4. Raz też miałem 80* na procu, okazało sie że bolce z Freezer'a sie połamały, dowiedziałem sie 2 dni później jak nagle odpadł od płyty i wylądował z hukiem na dnie obudowy.

Bolce są ok, ale jak wpinam radiator to nie ma tego charakterystycznego "kliku". Co śmieszne, jak zakładałem go odwrotnie to działał idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak odwrotnie? Miedzią do góry???? :)

Tak na serio: zrób zdjęcie jak masz to założone. CLICK musi być. Ja miałem tak u siebie że musiałem spiłować troche bolce bo nie chciało sie domknąć. Poprostu bolec był minimalnie za szeroki.

Ściągnij tego coolera, wyczyść starą pastę. Zakładaj coolera bez pasty i sprawdz w czym tkwi problem. Gdzie nie dolega, haczy.

Potem daj trochę pasty na środek i załóż.

Edytowane przez szpachla2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak odwrotnie? Miedzią do góry???? :)

Hah, nie :P w takim sensie, że dmucha do środka budy.

Założyłem teraz na nowo ten radiator, udało mi się wyzwolić "klik" z bolców i siup, póki co "tylko" 70 w stresie. Ale żeby dobrze go założyć, musialem odpiąć z jednej strony wentylator, co skutkuje jego lekkim wygięciem, ale to chyba żaden problem. Tak czy siak, proc grzeje sie jak cholera, i pewnie nawet go nie pokręce, a mi na tym zależy.

 

PS. temp zatrzymała się na 71st podczas obciążenia orthosem

Edytowane przez malydok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To lipa straszna, 70* przy otwartej budzie... :)

Pisz co mam robić, a nie się smiejesz :P w idle mam 43 stopieńki. Czy to jest w ogóle możliwe, że procesor jest już zarżnięty w sensie, że nie osiągnie dużo niższych temperatur, zestarzał się (jeśli rozumiesz/cie o co mi chodzi)?

 

Sprawdzam CoreTemp i SpeedFanem, oba wyświetlają to samo. Wcześniej napisałem, że boxowe chłodzenie w ogóle nie wchodzi na mobo, zaraz pójdę zobaczyć jeszcze raz, coby się upewnić i napisać dlaczego

 

Otóż: czemu nie wchodzi? Bo bolce są na tym samym poziomie co miedź, a na mobo proc jest troszę wyżej i bolce nie dosięgają do otworów

Edytowane przez malydok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

 

 

Edit: nie starzeje sie.

Edit2: w gre wchodzi jeszcze blad czujnika. Odpal cos i sprawdz palcem cooler przy procku czy jest fest gorący.

 

a przekręciłeś bolce w drugą strone?

 

przekręć odwrotnie do strzałki na uchwycie

edit3: nie odwrotnie tylko zgodnie ze strzałką przy montażu.

Edytowane przez szpachla2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyną gorącą częścią jest radiator mobo (ten sam który blokuje), a cooler jest raczej chłodny. Wykluczmy już problemy z bolcami, wierzę, że dobrze założyłem, a nawet jestem tego pewny

 

Edit: jak jest odwrotnie do strzałki, to jest klik, a jak zgodnie to nie ma. Żeby wyjąć, trzeba zgodnie ze strzałką pokręcić bolcem, a wkładając odwrotnie

Edytowane przez malydok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wiem z skąd masz te 80* (już 70*)

Pamiętam że mialem tyle na e6300 @ 3.2GHZ jak cooler odklejał mi sie od procka.

Procek sie nie zaciera, to nie Disel, szczególnie po tym jak był użytkowany (delikatnie).

Dobra to zostawie go na 2,4GHz i tyle.. dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może krzywy IHS procesora/ krzywa podstawa coolera albo poprosyu nadal jest źle założone. Do nowej karty typu HD4850 te 2,4ghz troche mało..tak z 3ghz minimum by się przydało. Trzeba by tylko ogarnąć te temperatury bo 3ghz masz napewno w zasięgu ręki. Aby wykluczyć błąd odczytu temp, rozejrzyj się za nowym biosem, a potem zobacz co pokaże program Real Temp. Jeśli to nic nieda to znaczy że musisz pobawić się jeszcze montażem bo 70*C to dużo jak na ten cooler...na boxie byś miał mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może krzywy IHS procesora/ krzywa podstawa coolera albo poprosyu nadal jest źle założone. Do nowej karty typu HD4850 te 2,4ghz troche mało..tak z 3ghz minimum by się przydało. Trzeba by tylko ogarnąć te temperatury bo 3ghz masz napewno w zasięgu ręki. Aby wykluczyć błąd odczytu temp, rozejrzyj się za nowym biosem, a potem zobacz co pokaże program Real Temp. Jeśli to nic nieda to znaczy że musisz pobawić się jeszcze montażem bo 70*C to dużo jak na ten cooler...na boxie byś miał mniej.

Zamówiłem już nowy cooler AlCu Karakorum, jeśli dalej nie będzie jak powinno być po zamontowaniu to popróbuje z nowym biosem. A odnośnie podkręcania proca, to próbowałem go już kręcić na 3GHz bez zmiany napięcia, ale Orthos wywalał mnie po 4 sekundach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem zatem będzie albo temperatura albo najzwyczajniej w świecie za małe napięcie na procesorze...jak będziesz miał juz porządne chłodzenie i temperatury sie unormują to podnieś napięcie o jedno oczko w góre potem orthos..jak sie wywali to o kolejne oczko w góre...w końcu stabilny będzie, ale cały czas dbaj o tempy i napięcia nie przekraczaj na codzień 1,55v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja przedstawia się tak: zakupiłem i założyłem Scythe Katana 2, temperatura dochodzi do 61* Wydaje mi się, że spokojnie mogę kręcić? :>

 

Edit: Dobra, wcale nie jest kolorowo, sytuacja sie nie zmieniła, 74* w stresie, 50 w idlu (Wtf?!). Brakuje mi już pomysłów.

Edytowane przez malydok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja przedstawia się tak: zakupiłem i założyłem Scythe Katana 2, temperatura dochodzi do 61* Wydaje mi się, że spokojnie mogę kręcić? :>

 

Edit: Dobra, wcale nie jest kolorowo, sytuacja sie nie zmieniła, 74* w stresie, 50 w idlu (Wtf?!). Brakuje mi już pomysłów.

Cooler jest idealnie założony, specjalnie sprawdzałem drugi raz. I dalej to samo. Przed chwilą grałem w cod4 i po jakiejs godzinie wylaczyl sie komp, przez to wykluczam błąd czujników. Co to może być?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cooler jest idealnie założony, specjalnie sprawdzałem drugi raz. I dalej to samo. Przed chwilą grałem w cod4 i po jakiejs godzinie wylaczyl sie komp, przez to wykluczam błąd czujników. Co to może być?!

Co ciekawe, ściągnąłem RealTempa, tak jak mi Fredek podpowiedział i ten program pokazuje temperatury 30 w idle i 54 w stresie. Pytanie tylko, czy można stawiać RealTempa przed mobo, CoreTemp i SpeedFanem, które pokazują te felerne temperatury. No i ten res kompa w trakcie gry, nie wygląda to najlepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Real temp jest domyslnie ustawiony na Tj 85 a E4300 ma Tj 100 - musisz ustawic w settings czy czyms innym.

2. 2.4GHz mozna robic na napieciu rzedu 1.19vcore. Sprawdzalem

3. Freezer ustawiony wentylatorem na front rzeczywsicie opieral sie o chlodzenie mostka. Ktore i tak jest do [gluteus maximus].

4. Krecenie na 3GHz = mostek na 1.39, pamieci na 2.0, reczne timingi, procek na 1.35, FSB 1333, Mem 667.

 

A co do upgrade'u - sam skoczylem z 7900gs na 9600gt. Ale to bylo juz jakis czas temu. A obecnie sugerowalbym najpierw zmienic plyte na jakies p35 i pozniej HD4850.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Real temp jest domyslnie ustawiony na Tj 85 a E4300 ma Tj 100 - musisz ustawic w settings czy czyms innym.

2. 2.4GHz mozna robic na napieciu rzedu 1.19vcore. Sprawdzalem

3. Freezer ustawiony wentylatorem na front rzeczywsicie opieral sie o chlodzenie mostka. Ktore i tak jest do [gluteus maximus].

4. Krecenie na 3GHz = mostek na 1.39, pamieci na 2.0, reczne timingi, procek na 1.35, FSB 1333, Mem 667.

 

A co do upgrade'u - sam skoczylem z 7900gs na 9600gt. Ale to bylo juz jakis czas temu. A obecnie sugerowalbym najpierw zmienic plyte na jakies p35 i pozniej HD4850.

Faktycznie, real temp zaniżał o te 15 stopni. Więc temperatury mam wciąż do [gluteus maximus], nie wiem czy mogę zostawić proca tak jak jest, bo pokręciłem go na 3ghz bez zmiany napięcia (1.325) i działa stabilnie, tylko w stresie jest 86*.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...