Skocz do zawartości
mariuszn1

Która Karta (wydajność Do Ceny)

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam kupić kartę graficzną, którą z niżej wymienionych możecie polecić? Interesuje mnie która z nich najlepiej wypada w stosunku wydajności do ceny. Przedział cenowy karty którą chce kupić nie może przekraczać 420zł. Może ktoś ma lepszy pomysł jak wykorzystać takie pieniądze na układ graficzny? Ewentualnie mogę parę złotych dopłacić.

 

http://www.allegro.pl/item445887060_gainwa...sklep_lodz.html

 

http://www.allegro.pl/item446501180_gigaby...1ns_zalman.html

 

http://www.allegro.pl/item448963122_gainwa...s_650_1800.html

 

http://www.allegro.pl/item451775394_zotac_..._gw_36_mcy.html

 

http://www.allegro.pl/item445390439_zotac_...0_1ns_hdmi.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u nvidii shadery pracują 2 - 3 razy szybciej. wszystkie shadery u nvidii są takie same, a 80 % shaderów u ati jest uproszczone (tzn, nie wykonuje skomplikowanych operacji typu cosinus, logarytm) ale mimo to i tak dobry kompilator potrafi je dobrze wykorzystać (większość instrukcji w shaderach jest prosta, chyba że gra jest pod geforce to pewnie korzysta bardziej z złożonych instrukcji). poza tym są ropy i tmu i przepustowość pamięci, które grają znaczącą rolę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znowu sprzeczność - jeden mówi że 2 - 3 x szybciej, jeden ze 5 x i komu teraz wierzyć?

Wracają do tematu, która z tych kart będzie najbardziej opłacalna, bo 4850 an wysokich rozdziałkach tylko (chyba że się mylę), a ja na takich nie będę grac, jak już pisałem, 1440 x 900 to max.

Edytowane przez mariuszn1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znowu sprzeczność - jeden mówi że 2 - 3 x szybciej, jeden ze 5 x i komu teraz wierzyć?

Wracają do tematu, która z tych kart będzie najbardziej opłacalna, bo 4850 an wysokich rozdziałkach tylko (chyba że się mylę), a ja na takich nie będę grac, jak już pisałem, 1440 x 900 to max.

witam

proponuje zakup 9800gt np asusa ceny już od 360 zł ,4850 jest od niej szybszy jakieś 3-10 procent w zalezści od gry a 9800gt jest prawie 30 procent tańszy.Pozatym te karty nieżle sie krecą a po oc będzie tak samo szybka jak 4850 -więc wybór jest oczywisty jak dla mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4850 prawda jest taka, że 4850 zdeklasowały konkurencje w jej segmencie cenowym. Nie ważne czy grasz na niskich czy wysokich rozdzielczościach, jest to najszybsza karta do 500zł i kropka. Chcesz dopłać, nie, weż 9800GT, nie pożałujesz, ale radka też docenisz. Pomyśl logicznie, bije konkurencje o powiedzmy te skrajne 3% wydajności, a co będzie za rok? Im nowsze gry tym inaczej grafiki sobie z nimi radzą. Przykład? 8800 i 9600, grafiki niby te same. Ale 9600 zdobywa przewagę w conowszych tytułach. Wejdź do tematu o radeonie i poczytaj a znajdziesz odpowiedź ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znowu sprzeczność - jeden mówi że 2 - 3 x szybciej, jeden ze 5 x i komu teraz wierzyć?

moc obliczeniowa procesora = liczba rdzeni * taktowanie * ilość instrukcji na cykl

 

u nvidii (9800 gtx+): 128 * 1.836 ghz * 3 = 705 gigaflops

u ati (4850): 800 * 0.625 ghz * 2 = 1000 gigaflops

 

z czego jeden flop to operacja mnożenia lub dodawania. 80 % potoków u ati nie potrafi wykonywać złożonych instrukcji jak cosinus albo logarytm a więc przy np samym liczeniu cosinusów wydajność spada 5 razy. ale każdy kto programował wie, że mnożenia, dodawania i operacje logiczne stanowią prawie całość obliczeń.

 

ale same shadery nie stanowią o całości karty. shadery służą przede wszystkim do cieniowania (jak sama nazwa wskazuje), a więc muszą mieć na czym działać.

 

jest jeszcze fillrate (czyli szybkość wypełniania pikselami - jak wypełnimy to możemy cieniować):

 

u nvidii (9800 gtx+): 11808 megapixels / 47232 megatexels

u ati (4850): 10000 megapixels / 25000 megatexels

 

dochodzi do tego jeszcze przepustowość pamięci:

 

u nvidii (9800 gtx+): 70.4 gigabajtów na sekundę

u ati (4850): 63.5 gigabajtów na sekundę

 

oczywiście sama przepustowość nie determinuje w całości wydajności podsystemu pamięci - dochodzi do tego działanie cache (schowka), mechanizmów pobierania wstępnego, kompresji tekstur i np bufora z oraz wiele innych rzeczy np opóźnienia.

 

do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wydajność ropów co decyduje o tym jak karta radzi sobie z antyaliasingiem na przykład. w radeonach 48xx jest bardzo wysoka.

 

podsumowując 4850 wypada lepiej tam gdzie liczy się moc obliczeniowa, a 9800 gtx+ tam gdzie liczy się szybkość wypełniania. czy jest tu coś zawiłego?

 

(źródło: wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of...rocessing_Units, http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of...ocessing_Units)

 

wydaje mi się że aplikacje będą się ukierunkowywać na moc obliczeniową (np wykorzystywanie gpu nie tylko do renderingu)

Edytowane przez piotrek%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że kupię 4850, o ile będę musiał podkręcić proca aby nie ograniczał karty? c2d e6320 1,86ghz 4mb cache'u. Moja płyta główna GA-G31M-S2L, pamięci A-DATA Gaming series - czyli zwykłe a-daty ddr2 800mhz, do 1000 da sie je kręcić, tylko czy jest bios do tego chipsetu/mobo który umożliwi kręcenie pamięci? Bo szukałem po necie i nie mogę znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, bym zapomniał, czy PCI-E 1.0 nie będzie ograniczać tej karty?

I może jeszcze jakieś inne sugestie co do producenta?

[/quot

 

 

pality bywają problematycze ,ogólnie czyta się na forach niezbyt pochlebne opinie o 4850 ,wysokie temperatury,resety kompa,artefakty itp.sam mam kumpla który miał 4850 i wymienił ją szybko na 9800gtx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam miałem radeona 4850 od gigabyte, niby wszystko było ok gry chodziły bardzo płynnie na wysokich ustawieniach ale zdarzały sie jakieś dziwne zwisy i wywalanie do windy czasem nawet artefakty no i temp które oscylowały w okolicach 80-90C , myślałem ze to coś z moim sprzetem nie tak ale sprzedałem radeona wsadzilem starego 8600gt i chodzi wszystko nic nie wywala a teraz czaje sie na 9800gt albo gtx jak kasa pozwoli :)

Także na własnej skórze sie przejechałem na radeonie, pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam miałem radeona 4850 od gigabyte, niby wszystko było ok gry chodziły bardzo płynnie na wysokich ustawieniach ale zdarzały sie jakieś dziwne zwisy i wywalanie do windy czasem nawet artefakty no i temp które oscylowały w okolicach 80-90C , myślałem ze to coś z moim sprzetem nie tak ale sprzedałem radeona wsadzilem starego 8600gt i chodzi wszystko nic nie wywala a teraz czaje sie na 9800gt albo gtx jak kasa pozwoli :)

Także na własnej skórze sie przejechałem na radeonie, pozdro.

trzeba umiec wgrac stery... 2 moich kumpli ma hd4850 i zero problemow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam miałem radeona 4850 od gigabyte, niby wszystko było ok gry chodziły bardzo płynnie na wysokich ustawieniach ale zdarzały sie jakieś dziwne zwisy i wywalanie do windy czasem nawet artefakty no i temp które oscylowały w okolicach 80-90C , myślałem ze to coś z moim sprzetem nie tak ale sprzedałem radeona wsadzilem starego 8600gt i chodzi wszystko nic nie wywala a teraz czaje sie na 9800gt albo gtx jak kasa pozwoli :)

Także na własnej skórze sie przejechałem na radeonie, pozdro.

To miałem coś nie tak. Sam posiadam już od 2 miechów hd'ka 4850 i nie ma żadnych problemów, wszystko chodzi elegancko :) .

Edytowane przez maruh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...