Skocz do zawartości
Dymekz

Schłodzenie Komputera.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niedawno zakupiłem komputer [ http://allegro.pl/show_item.php?item=441771873 ].

Przy graniu w gry temp2[ z obrazka niżej, chyba płyta główna] wzrasta do ponad 60stopni.

Przy graniu w grę [ok 20-30min] wentylatory zaczynają bardzo głośno chodzić, po czym komputer się wyłącza.

W spoczynku : [ http://img117.imageshack.us/my.php?image=beztytuunu5.jpg ]

Tak więc wydaje mi się, że chłodzenie tu nie pasuje, temp2 to prawdopodobnie temperatura płyty głównej.

Ma ktoś może jakieś propozycje jak to schłodzić?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie zrozumieć mnie źle, ale zanim cokolwiek uda się doradzić trzeba zajrzeć do środka i sprawdzić np. czy przy zdjętym bocznym panelu owe problemy występują.

 

60 stopni dla chipsetu to raczej nie jest wartość, która powodowałaby resety... aczkolwiek ta płyta główna ma takie chłodzenie tego układu, że nie zdziwiłbym się, gdyby w rzeczywistości było dużo więcej.

 

Proszę się upewnić, które wentylatory przyspieszają. Jak na mój gust całkiem prawdopodobne, że to wentylator zasilacza. Bardzo możliwe, że to wszystko właśnie wynik ogólnej bublowatości części wykorzystanych w tym komputerze. Sam opis komputera niestety mierzi półprawdami i oszustwami.

 

Jeśli Pan może to sugerowałbym w związku z Pana problemami odesłać sprzęt na gwarancję z żądaniem zwrotu gotówki... i sprawić sobie znacznie ciekawszy zestaw. Z chęcią tutaj wielu doradzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak, oddać już nie mogę, a oddając na gwarancję zostanie wymieniony ten zasilacz na inny, taki sam.

Przy zdjętym panelu bocznym dalej to samo, wyłącza się, no może jakieś minuty różnicy.

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że to wentylator zasilacza - bynajmniej tak mi się wydaje, bo to zasilacz hm 'no name', poza tym obudowa w miejscu gdzie znajduje się zasilacz jest bardzo gorąca.

Wyraźnie głośniej chodzą wiatraki podczas grania.

Najpierw wymiana zasilacza, czy najpierw chłodzenie? Proszę o pomoc.

Co do tego zestawu komputerowego, fakt, 'sfrajerzyłem' się, ponieważ jestem laikiem w tym temacie, mogłem wcześniej zapytać na forum...

Pozdrawiam

Edytowane przez Dymekz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie najprawdopodobniej jest to właśnie zasilacz. Jeśli wentylator w nim hałasuje tzn., że i tak już pracuje bardzo szybko. Proponowałbym nabycie dobrego zasilacza do tego zestawu po prostu. Nawet, jeśli moja diagnoza jest błędna, co nie byłoby niczym dziwnym, będzie to dla Ciebie tylko z korzyścią. Chłodzenie wymieniłbym w drugiej kolejności.

 

Jeśli natomiast kwota ok. 200-250zł to zbyt wiele to proponowałbym jednak skorzystać z gwarancji.

 

Pozdrawiam i przykro mi z powodu problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz - najlepiej rzuć okiem tutaj. W moim odczuciu najlepiej wybrać Enermaxa Pro82+ 425W lub BeQuieta E6-450, ale tam będziesz miał wszystko napisane.

 

Chłodzenie - zanim cokolwiek wymienisz napisz jak wentylujesz obudowę.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak opisać wentylowanie obudowy?

BeQuiet - http://www.allegro.pl/item456929565_be_qui...sklep_wawa.html ?

Proszę podawaj linki jeśli możesz, bo ciężko znaleźć.

Widzę, że BeQuiet'y pracują na niskich obrotach [wiatraki] - będzie to odpowiadało temu komputerowi? Chodzi mi o to, żeby nowy zasilacz nie grzał się za bardzo i żeby był stabilny ;-)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator w Enermaxie i BeQuiet dostosuje prędkość do temperatury panującej w zasilaczu. Jeśli będzie za ciepło to podniesie obroty.

Zasilacz, który znalazłeś jest bardzo dobry, ale nie musisz tyle wydawać:

http://www.skapiec.pl/site/cat/37/comp/386608

http://www.skapiec.pl/site/cat/37/comp/308529

Ja bym wziął raczej ten drugi... ale to moje osobiste preferencje.

 

Wentylację opisz najlepiej przez informację o wszystkich wentylatorach pracujących w komputerze oraz gdzie są umieszczone. Może naszkicować jakiś prosty schemat w Paincie by to zobrazować. Informacja o wentylatorze polega na jego marce, modelu oraz kierunku dmuchania.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Tutaj bardzo tanio sprzedają ww. BeQuiety.

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, z wenntylatorów :

- na tylnim panelu wentylator, model NJ8025SE [marki nie mogę odczytać], wydmuciach!e powietrze z komputera

- wentylator na procesorze, a na nim naklejka amd, modelu nie znam

- wentylator na karcie graficznej

- no i wentylator w zasilaczu

 

Podoba mi się ten BeQuiet z aukcji którą podałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz upierdliwość, ale napisz jeszcze, co masz za obudowę i ile oraz jakie miejsca udostępnia pod wentylatory... gdyby nie udało się nam znaleźć szczegółowej specyfikacji Twojej obudowy. Zapomniałem o to poprosić ostatnim razem.

 

Nie bierz tego BeQuieta z aukcji. Teraz się zorientowałem, że to starsza wersja ze słabszą 12V linią.

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator w Enermaxie i BeQuiet dostosuje prędkość do temperatury panującej w zasilaczu. Jeśli będzie za ciepło to podniesie obroty.

dodam jeszcze, że przy tej klasie zasilaczy, mają one na tyle wysokie sprawności, iż nie grzejąsie tak mocno jak "no name" dzięki czemu obroty nie rosną tak dyrastycznie. są również o wiele badziej cichsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę wybaczyć upierdliwości, ponieważ jej tu nie widzę. Po prostu, idziesz do lekarza, on Cie wypytuje o objawy, po czym Cię bada. Musisz wiedzieć wszystko, żeby mi dobrze doradzić, za co bardzo Ci dziękuję.

 

Oto kilka fotek:

[ http://img135.imageshack.us/my.php?image=pic0007fk7.jpg ]

[ http://img135.imageshack.us/my.php?image=pic0013ak5.jpg ]

[ http://img201.imageshack.us/my.php?image=pic0014cv6.jpg ]

[ http://sprzetkom.pl/ftp/lp/obudowy/OBUDOWA...LION%20605B.jpg ]

 

Acha, zapomniałem dodać, z bocznego panelu odstaje taka 'tuba' która nachodzi na wentylator procesora.

Edytowane przez Dymekz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że jestem lekko zakłopotany.

 

Najchętniej doradziłbym wymianę obudowy :oops: Twoja jest... dziwna. Zasilacz jest przytkany zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Nie potrafię powiedzieć czy po wymianie zasilacza nie okaże się zaraz, że ten też się przegrzewa. Tzn. raczej nie, ale nie wykluczałbym takiej ewentualności.

 

Sama wymiana zasilacza jest pożądana tak czy siak, bo widać, że ten Twój pod obciążeniem sobie nie radzi. Jest to już jednak pewien koszt. Jeśli obudowy nie planujesz wymieniać mimo wszystko (bo Ci się podoba, bo to już za wiele - każdy powód jest równie dobry) to postaraj się poprawić wentylację i chłodzenie.

 

Przede wszystkim zdemontuj ten wentylator, który jest z tyłu, bo nie wiadomo, co to za chłamik. Proponowałbym w jego miejsce zamontować dwa Pentagramy 7500-0, tj. na kulkowym łożysku (jest jeszcze tańsza na ślizgowym - F7501-0 - nie pomyl). To tanie wentylatory, które znośnie wieją i są przy tym całkiem trwałe. Oczywiście zamontuj je tak, aby wypompowywały powietrze nazewnątrz.

 

Ten schładzacz, który jest zamontowany na bez mała 100. watowym Phenomie, raczej nigdy nie będzie cichy. Proponowałbym Pentagrama HP-90AlCu Aplaya. Będzie znacznie wydajniejszy, a przy tym cichszy. Skieruj go tak by wentylator wiał poprzez radiator w stronę tylniej ścianki. Jeśli natomiast to byłby już zbyt wysoki wydatek to spróbuj chociaż dokupić trzeci wentylator (model j.w.) i zamontuj go właśnie między stalowym panelem a plastikowym tunelem doprowadzającym powietrze do chłodzenia procesora. Ewentualnie, jeśli uważasz, że wcześniej zdemontowany, fabryczny wentylator jest cichy, to możesz go tam również przełożyć zamiast kupować trzeciego Pentagrama.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli mogę wtrącić swoje 5 groszy...

 

Ja bym nie wymieniał obudowy tylko zrobił coś aby powietrze z wentyla zasilacza wydostało się na zewnątrz...

Wywierć wiertarką trochę dziur aby był wydmuch powietrza i będzie git...ja bym tak zrobił...a obudowa ładna jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie, im więcej tych wentylatorów tym lepiej, teraz tylko kwestia - czy wszystkie uda się podłączyć, czy po prostu braknie miejsca dla wtyczek.

A są jakieś radiatory na płytę główną czy coś w tym stylu? Bo z tego co widzę, ona najbardziej się grzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie, im więcej tych wentylatorów tym lepiej, teraz tylko kwestia - czy wszystkie uda się podłączyć, czy po prostu braknie miejsca dla wtyczek.

 

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_mo...pelny,id,15746/

 

Daj jakiś nawiew na nb...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie obudowe Cooler Mastera 33x - od 130 zł

 

Zasilacz - Pentagram SilenForce 460W - 140 zł

 

Coolera Pentagrama Karakorum ( tylko pytanie czy wejdzie w bude ?! ) - 70 zł

A jak nie to Pentagrama Alpaya

 

I 2 wentyle Pentagrama tak jak ktoś pisał wyżej i będziesz miał wszysko chłodne jak cholera....

 

 

Btw. Są te pr0 super mega hiper zestawy z allegro :wink:

Edytowane przez Igloczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba chcieli przyoszczędzić na blasze bo przy takim układzie buda jest niska. Ale przepływ beznadziejny.

Można wymienić zasilacz troszkę taniej. Ciekawym opinii forumowiczów czy toto się nadaje http://zenfist.pl/tacens-radix-ii-420w-p-2015.html. Markowy, prądowo znosnie, cenowo atrakcyjnie - hm ?

Na mostek można coś kupić i wymienić standardowy radiator ale taniej i bezinwazyjnie będzie umieścić tam jakiś wentylek 80mm na 5v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba chcieli przyoszczędzić na blasze bo przy takim układzie buda jest niska. Ale przepływ beznadziejny.

Można wymienić zasilacz troszkę taniej. Ciekawym opinii forumowiczów czy toto się nadaje http://zenfist.pl/tacens-radix-ii-420w-p-2015.html. Markowy, prądowo znosnie, cenowo atrakcyjnie - hm ?

Na mostek można coś kupić i wymienić standardowy radiator ale taniej i bezinwazyjnie będzie umieścić tam jakiś wentylek 80mm na 5v.

 

Przyjżałes sie dokładnie budowie "tego czegoś" powietrze z zasiłki musi sie wyciskać przez 2 małe otworki z przodu obudowy i w tym tki problem.

 

Na moje to chyba nawet nie grzeje się płyta tylko procek albo grafa... ( chociaż wszysko mozliwe jak nie ma co powietrza "ruszyć" to może też być )

Edytowane przez Igloczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie, im więcej tych wentylatorów tym lepiej, teraz tylko kwestia - czy wszystkie uda się podłączyć, czy po prostu braknie miejsca dla wtyczek.

Nie zabraknie. Każdy wentylator ma w zestawie przejściówkę na klasyczny molex od zasilacza. Podłączysz wszystkie bez problemów tylko bezpośrednio do zasilacza.

A są jakieś radiatory na płytę główną czy coś w tym stylu? Bo z tego co widzę, ona najbardziej się grzeje.

Ponieważ Thermalright HR-05 jest już tak tani to trudno o lepszy wybór. Na Twoją płytę powinien spokojnie wejść. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wymiana radiatora na chipsecie wymaga wymontowania płyty głównej.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale np. [ http://www.allegro.pl/item460311409_pentag...cu.html#gallery ] żeby zamontować to chyba muszę wymontować stary radiator wraz z wentylatorem ? Czy jak, założyć tylko sam wentylator?

Co do chłodzenia - zamontuję Alpayę, a na tyle zamontuję dwa pentagramy.

Zasilacz prawdopodobnie wymienię, na BeQuieta [ np. http://kar-net.pl/product_info.php?products_id=14029 ].

A co myślicie o tym, żeby zamiast panelu bocznego zamontować jakąś siatkę plastikową? Wydaje mi się, że przewiew będzie dużo lepszy.

Acha, no i wytnę kawałek blachy, albo ponawiercam, aby zasilacz mógł lepiej oddychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale np. [ 3122942[/snapback]

Co do chłodzenia - zamontuję Alpayę, a na tyle zamontuję dwa pentagramy.

Zasilacz prawdopodobnie wymienię, na BeQuieta [ np. 3122942[/snapback]

Acha, no i wytnę kawałek blachy, albo ponawiercam, aby zasilacz mógł lepiej oddychać.
Jesteś pewien, że chcesz ciąć obudowę? Lakier zacznie odpadać i trudno będzie o estetyczne wykończenie. No chyba, że masz doświadczenie w tej kwestii. Może lepiej naprawdę kupić nową obudowę?

 

Poza tym nie będziesz ciął chyba tego plastikowego frontu? Są tam jakieś przyciski czy co tam. Możesz wyciąć te ząbki z otworów po bokach i z wierzchu. Przesuń nagrywarkę na sam dół by pod zasilaczem było jak najwięcej miejsca. Moim zdaniem jak poprawisz wentylację i chłodzenie to powinno wystarczyć i bez wycinania z boku dużego otworu.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, żeby założyć jakąś drobną siatkę, a co kilka miesięcy oczyścić komputer powietrzem z kompresora [ mam sprężarke, więc to nie problem]. Wtedy chyba nie powinno być zbyt wiele problemów z kurzem.

O tym później pomyślę. Najpierw będę musiał kupić i pomęczyć się z zamontowaniem nowego chłodzenia...

Dziękuję bardzo za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim potniesz obudowę zamontuj wszystko - wentylatory, schładzacz, zasilacz. Pamiętaj o przełożeniu niżej nagrywarki. Jak wtedy będzie za ciepło to pomyśl o modyfikacji obudowy. Wydaje mi się, że to jest dobra kolejność :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...