Skocz do zawartości
Phantom_

Ostatnie Wahania Przed Zakupem.

Rekomendowane odpowiedzi

To już mój drugi temat w ostatnich dniach w tym dziale. Im więcej czytam, tym większe mam wątpliwości, ale do meritum. Planuję przejść z Socket A na nową platformę, raczej LGA 775, ale niekoniecznie.

 

Co mam obecnie:

AMD Athlon XP Barton 2500+

ASUS A7N8X-E Deluxe

Radeon 9800 Pro @ VGA ATi Silencer (padła i to ona jest powodem modernizacji)

512MB RAM

Hitachi DeskStar 320GB SATA II

DVD-RW BenQ

EMU 0404

Chieftec HPC-360-302DF

Obudowa

 

Co planuję wymienić:

procesor

kartę graficzną

płytę główną

ram

zasilacz

 

Na co?

Procesor: Intel Dual Core E5200

Gdy kupowałem Bartona 2500+, modne były AMD, teraz chyba jest wręcz odwrotnie, stąd skłaniam się ku Intelowi. Jeśli jednak jest inaczej, to proszę o sugestie zestawów na AMD.

 

Chłodzenie procesora: Pentagram Freezone HP-120 ALCu Karakorum

Zastanawiam się też nad AC Freezer 7 Pro, ale w końcu te kilkanaście złotych nie robi różnicy. Pytanie tylko, czy warto ;).

 

Płyta główna: ASUS P5QL-E

Wybrałem za namową użytkownika anonymouse. Od płyty wymagam tego, aby nadawała się do umiarkowanego OC, obsługiwała SATA II (i możliwie NCQ), PCI 2.0, wystarczy jedno złącze PCI-E, bo nie planuję CF czy SLI. W dodatku powinna być jedna sieciówka, a kodek audio nie musi być dobrej jakości, bo korzystam z EMU 0404. Nie mam też jakichś specjalnych wymagań co do ilości złączy PCI, ale wolałbym dla spokoju mieć 3.

W przyszłości może będę chciał wymienić procesor na lepsze "E" lub Quada, ale bardziej prawdopodobne jest to, że za jakieś 3-4 lata zmienię całą platformę.

 

Karta graficzna: ASUS HD4850 512MB z Glaciatorem

Ponoć wersja z tym chłodzeniem zastąpiła referencyjną i można je dostać za ~530zł. Jeśli tak, to chyba lepiej wziąć tego ASUSa zamiast referencyjnego MSI. W końcu chłodzenie zawsze można zmienić, a cena ta sama. Rozważam jeszcze wspomniane MSI referencyjne z Accelero S1 rev.2 i Turbo Module, podobnie jak i referencyjnego Palita oraz Palita Sonic i HISa, który wchodzi właśnie na polski rynek. Do Palita nie mam jednak zaufania, a HIS będzie raczej bardzo drogi jak na HD4850, a układ chłodzenia w dodatku okazał się mniej wydajny niż Accelero. Argumentem "za" jest natomiast to, że całość dostaję gotową i nie ryzykuję złego montażu i ewentualnych komplikacji z gabarytami Accelero. Mam nadzieję, że zmieści się ono w mojej obudowie.

Zastanawiam się też nad GeForce'em, ale z tego, co zdążyłem się zorientować, to w identycznej cenie nie GF nie oferuje lepszej wydajności, ani sprawnego i cichego układu chłodzenia.

W końcu myślę też nad tym, czy nie kupić tańszej karty graficznej (za 300-400zł), która gwarantuje równie atrakcyjny stosunek ceny do jakości i dobre, ciche chłodzenie.

 

Pamięć: 1x GoodRam 2GB 800 MHz CL5

Myślałem nad czymś bardziej hi-endowym, ale E5200 tego nie wymaga, a zamiast dokładać do OCZ czy tańszych A-Data mogę oszczędzić te pieniądze na kupno drugiej kostki 2GB w przyszłości.

 

Zasilacz: BeQuiet Straight Power 450W

Ponoć ta zasiłka ma gwarantować cichą pracę i stabilne napięcia przy tym zestawie. Dziwi mnie jednak to, że do niektórych podobnych konfiguracji ludzie używają Modecoma 350W i żyją :). Zdaję sobie sprawę z tego, że nie ma co ryzykować i oszczędzać, bo blisko 4,5 roku pracy to dla Chiefa wystarczająco i pora przerzucić się na coś pewniejszego. Pytanie tylko, czy nie lepiej wziąć np. tańszego Pentagrama 460W, jeśli zdecyduję się na głóśniejszego od Accelero Glaciatora. W końcu i tak karta graficzna "zagłuszyłaby" tego BQ.

 

Środki:

Planuję wydać nie więcej jak 1600zł. Tyle powinno wystarczyć, abym kupił sprzęt spełniający moje wymagania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w porządku, ale w żadnym wypadku nie bierz jednej kości pamięci!

Ja gdy składałem swój zestaw, (pół roku temu) brałem 1x1GB Kingstona.

Problem polegał na tym, iż ilość pamięci (np. granie w UT3) była wystarczająca, ale odczyt lub zapis był masakryczny!

Ciągłe doładowywanie! Nie można nawet było alt-tabować się z gier! Nawet tych starszych! (GTA:SA, Flatout 2)

Nie chodzi już o prędkość czy firmę pamięci, ale imho ważne jest żeby mieć bynajmniej 2 kości!

Zatem w Twoim wypadku chyba najlepiej będzie kupić 2x1GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, w takim razie wziąłbym A-Data 2x1GB.

 

Nie miałem pojęcia, że przy jednej kości RAM są takie problemy.

 

A jak z chłodzeniem procesora? Wmieści się do tej obudowy i na tę płytę główną? Mierzyłem już wstępnie ile jest miejsca w obudowie, ale wolę się upewnić, bo nie wiem, czy czegoś nie pomyliłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wyjaśnij teraz co osiągasz mając dwie kości? Oprócz wspomnianego dual channela...-_-

Większą prędkość :rolleyes: , co do chłodzenia to polecam

http://www.komputronik.pl/pelny.php?id=55441

i do tego

http://www.komputronik.pl/pelny.php?id=56875

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta Ultima 90 za 63zł wygląda na dobre rozwiązanie. Nie chcę przepłacać, bo rekordów OC bił nie będę, a obecnie mam Zalmana 7000A-Cu i jeszcze pamiętam, jak to bolało, gdy płaciłem za niego 220zł :o.

 

Co do pamięci, to może radziuinblack miał takie problemy, bo to było 1x1GB, a nie kość 2GB? Ja tam zresztą chyba nie jestem zbyt wymagający. Teraz też mi co rusz doczytuje i żyję :). Grunt, żeby dysk nie hałasował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast pyskować, zarzuciłbyś jakimś dowodem, na poparcie swojej jakże interesującej teorii?

Bo pierwsze słyszę, by liczba kości miała wpływ na wydajność systemu (nie licząc tego nieszczęsnego duala).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie napisałem powyżej :x

Odpalając UT3 na starym komputerze, pomijając fakt iż chodziło wolno (Bartonik i Radeon 9800Pro), nie zdarzyło się żebym miał jakiekolwiek zacięcia związane z doładowywaniem danych.

Sytuacja się pogorszyła, gdy na nowym komputerze (mając jeszcze Radeona 2600 i 1x1GB ramu, Kingstony 800Mhz CL5) nie dało się poprostu grać :S Każdy obrót postaci wiązał się z doładowywaniem z dysku, a o przechodzeniu na pulpit to już w ogóle zapomnieć można było. Nie bez powodu zaopatrzyłem się w dwie kości po 1GB, po czym problem zniknął.

 

Żadnych screenshotów z tamtego komputera już niestety nie zrobię, bo poszedł na części na Allegro :S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, 30zł dołożone do 2x1GB mnie nie uratuje. A jak to jest teraz z zasilaczami? Nie szukam ultracichego, ale - jeśli to jest możliwe - z gwarancją, że nie będzie piszczał. Czy ten BQ jest w stanie to zapewnić? Jaki ewentualnie inny model w tym przedziale cenowym jest godny uwagi?

 

A może zamiast tego BQ wziąć po prostu ten, podobnie tani OCZ StealthXStream 500W SLI, bądź pójś szeroko i wziąć Antec NeoPower 500, żeby służył przez lata?

Edytowane przez Phantom_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...