Skocz do zawartości
leszek_e

Głośny Laptop...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Niedawno wszedlem w posiadanie laptopa HP Pavilion dv6960ew .

 

No i cala sprawa rozchodzi sie o poziom halasu (czy tam ciszy jak kto woli).

W zyciu mialem doczynienia z kilkoma laptopami - poczawszy od starego HP zbudowanego na Athlonie XP-M skonczywszy na kilku modelach opartych o technologie Centrino - wszystkie te laptopy mialy jedna wspolna cehce ktora w nich uwielbialem - wiatral wlączał się tylko wtedy gdy komputer byl obciązony - w idle wiatrak WYŁĄCZAŁ sie calkowiecie i laptop stawal sie całkowicie bezszelestny.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły był laptop ktorego kupila siostra na P4 - gdzie wiatrak chodzil ciagle a wystarczylo cos tknac zeby wchodzil na wyzsze obroty!

 

Kupilem nowego laptopa - Centrino Duo - spoedziewalem sie ze bedzie cichutki - w koncu to kolejna edycja sprawdzonej i zachwlanej technologii Centrino. Co sie okazuje - wiatrak NIGDY sie nie zatrzymuje - bez przerwy sie kreci i tez nie trzeba komputerea specjalnie obiciazac zeby wchodzil na wyzsze obroty. Jestem ogromnie zawiedziony... na cale szczescie mam mozliwosc zwrotu komputera ale musze sie szybko zdecydowac czy to uczynic. Rozmawialem z kilkoma osobami i wszyscy mnie przekonuja - "takie sa teraz laptopy, to normalne i ciezko bedzie znalezc cos cichszego...". Jednak nie chce mi sie wierzyc ze tak ma byc i dlatego zadaje Wam pytanie - czy to jest rzeczywiscie normalne? Taki niby postep Centrino -> Centrino Duo i jest gorzej? Cos mi sie nie wydaje...

 

Bardzo prosze o rade - i jesli radzicie zeby to oddac to co w takim razie kupic? Zastanawiam sie tez nad konkurencja ktorej bylem zawsze wierny i nigdy sie nie zawiodlem - AMD. Ciekawy jestem jak sie Puma spisuje w praktyce? Czy laptopy zbudowane na Turionie RM-70 i grafie HD3200 / HD3450 spelnilyby moje oczekiwania (nie mowie tu o wydajnosci bo to wiem jak sie prezentuje, mam na mysli kulture pracy).

Z drugiej strony moze ktos ma identycznego lapopa jak ja i niema takich problemow - slowem moze to wada mojej sztuki?

 

Bardzo prosze o pomoc.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyne co pokazuje everest to temperatury procka - wydaje mi sie ze spadaly ponizej 30st ale moge wygadywac glupoty, pisze z głowy bo laptopa niemem pod reka. Jak tylko bede miec mozliwosc sprawdzenia tego jeszcze raz to dam znac.

 

Wyprzedze jeszcze moze wszelkie pytania... wszelkie opcje oszczedzania energii sa wlaczone i dzialaja - procek zwalnia i napiecie spada w idle. Czasem wiatrak wieje zimnym powietrzem wiec wnioskuje ze w srodku nie jest goraco

 

 

EDIT:

OK, najnowszy Everest pokazuje tez temp grafy i najnizsze jakie widzialem to:

grafa - 49st

procek - rdzeń 1/2: 36/42 st

 

Co oznacza ze na poczatku tego posta naopowiadalem glupot co do temperatury.

Edytowane przez leszek_e

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej temp. wentyl na procku nie powinien się załączać. We wszystkich lapkach, jakie dane mi było oglądać, było to około 50 st.

 

W moim Acerze kiedy, chodzi na 0,9V wentyl w ogóle się nie włącza - nawet przy średnim obciązeniu. Jak odpalę Orthosa, to wtedy chodzi na najniższych obrotach.

Edytowane przez Bombay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest chyba taka opcja w biosie "Run fan continously while on AC power", trzeba zaczac od wylaczenia tego.

Ale prawdopodobnie i tak masz to wylaczone. Nieststy tak jest ustawione duzo nowych HP. W przypadku mojego 6820s, tez na rdzeniach jest 35 stopni, a wentyl lata, i to na 2-3 biegu z bodaj 5 mozliwych. Tez sie spodziewalem stopu wentyla w idle, jeszcze przy 17stce w ktorej jest wiecej miejsca na duzy radiator.

 

Mozesz sprobowac uzyc NHC (notebook hardware control), sprawdzic czy ktos napisal potrzebne skrypty do twojego modelu.

Generalnie da sie sterowac wentylami, tylko jezeli jeszcze nikt tego nie opracowal i nie udostepnil, trzeba pobwic sie samemu w oprogramowanie, co dla wielu jest bariera nie do przejscia. (moze tez sie zdarzyc ze istnieje rozwiazanie np z uzyciem tylko linuxowego narzedzia (i dziala) a jeszcze nie ma tego na windows.

 

Smutne jest, to ze nie konstrukcja lapa, ktora wymaga takiego nawiewu, powoduje zainstaniala sytuacje, ale zwyczjne "ostrozne" ustawienia fabryczne, ktore sa calkowicie zbedne, patrzac na temperatury. A co do innych lapow, to oczywiscie ze sa cichsze, oparte na c2d, w zaleznosci od rodzaju, czy to sztuki z lepsza grafa (ktora czesto oparta jest o ten sam radiator co procesor i dodatkowo wszystko podgrzewa), czy biznesowe lapy wysokiej klasy. Z tanich wystarczy posluchac samsungow, a z drogich np sony vaio.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...