Skocz do zawartości
kziel1

Crt A Lcd

Rekomendowane odpowiedzi

jak wiadomo dlugie siedzenie przed kompem jest meczace/niszczace dla oczu, ale jak to sie ma do monitorow lcd a crt? rodzaj monitora nie ma wplywu bo to tylko kwestia ustawienia kontrastu i jasnosci, czy sa jeszcze jakies inne motywy? najlagodniejsze dla oczu jakie sa ustawienia? slyszalem ze to wlasnie duzy kontrast wlasnie meczy oczy. prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rodzaj monitora nie ma wplywu

oj wydaje mi sie ze jednak ma...

ja sie tam jakos specjalnie nie znam ale w crt wada jest to ze "mruga" (nie wiem jak to inaczej nazwac) a lcd nie i chyba to najbardziej meczy oczy (wez sobie aparat cyfrowy i skieruj go na monitor crt a pozniej na lcd - roznice napewno zobaczysz ;)

moze to nie ma znaczenia a moze ma... nie wiem nie znam sie ale mysle ze ma

 

odkad zmienilem na lcd to moge dluzej siedziec na kompie bez zmeczenia chociaz mam duzo wiekszy kontrast...

 

a tak pozatym to wydaje mi sie ze juz widzialem takie tematy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy CRT nie sprawia problemów. Po przesiadce z 6-letniego CRT na nówkę LCD moje oczy czuły się lepiej, nawet niż przy nowym CRT - również przez brak efektu "mrugania".

 

Teraz, kiedy widzę telewizory LCD, a obok plazmy, to na plazmach widzę ten sam efekt mrugania, co na monitorach CRT - kiedy używałem CRT - tak mocno tego nie widziałem.

 

Moim zdaniem obraz na LCD jest lepszy dla wzroku (przynajmniej na tych dobrych LCD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie sie pytam, bo tez czytalem opinie ze po przesiadce z crt na lcd ludziom strasznie sie meczyly oczy...

niektorym (np mi;>) oczy sie mecza nawet po zmianie crt>crt szczegolnie gdy zmienia sie z wypuklego kineskopu na plaski

i zanim ktos powie ze jaki to kiepski jest lcd to proponuje posiedziec kilka dni na nim i dopiero wyrazic opinie ;P oko musi sie przyzwyczaic

 

pamietam ze jak zmienialem wypuklego crt 15" na plaskiego crt 17" to strasznie mnie glowa bolala po 30min pracy ale po tygodniu sie przyzwyczailem chyba bo moglem po kilka godzin pracowac i nic :] pozniej zmiana na 19" lcd i tez przez kilka dni nie moglem wytrzymac przy kompie... a teraz jest ok :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardziej "zdrowy" dla oka jest minimalny czy maksymalny kontrast? bo jasnosc to wiadomo jak najmniejsza, bo to jest patrzenie sie na zrodlo swiatla, ale jak ma sie sprawa z kontrastem?

Kontrast nie może być za duży, jasność moze być za duża jeśli chodzi o obrazy. Jasność i kontrast nie może być ani za duży ani za mały jeśli chodzi o tekst. Strony www często są źle napisane (litery to 0 0 0 a tło to 255 255 255) i z tego powodu są problemy ze zmęczeniem oczu. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontrast nie może być za duży, jasność moze być za duża jeśli chodzi o obrazy. Jasność i kontrast nie może być ani za duży ani za mały jeśli chodzi o tekst. Strony www często są źle napisane (litery to 0 0 0 a tło to 255 255 255) i z tego powodu są problemy ze zmęczeniem oczu.

 

wprost genialne, podaj do sądu webmasterów za niszczenie wzroku internautom ...... może po prostu CRT męczy wzrok bo tapeta pulpitu windows ma kijową rozdzielczość ? CRT mruga ponieważ obraz wyświetlany jest odświeżany w pewnym cyklu, mierzonym w hertzach (1Hz=1 cykl na sekundę). im więcej Hz tym mniej widać tzw "mruganie" i tym mniej męczy się wzrok. W monitorach LCD >>NIE MA<< czegoś takiego jak odświeżanie ekranu, ponieważ generuje on obraz w trybie ciągłym.

 

jeśli chodzi o samo ustawienie jasności i kontrastu to ma to największe znaczenie w przypadku monitorów CRT, i tak:

 

- jeśli grasz, oglądasz filmy i używasz aplikacji "niestatycznych" to można zwiększyć jasność i kontrast nawet dosyć sporo i nie dość, że nie zmęczy to wzroku to nawet może poprawić komfort korzystania z komputera

 

- jeśli komputer służy ci do pracy biurowej/przeglądania internetu to jasność i kontrast najlepiej ograniczyć do minimalnego minimum, tak minimalnego, że nie zakłóci to zwykłej pracy ...... co tu dużo mówić, strony internetowe w 98% mają białe tło .... jasne-męczy, szczególnie gdy w pomieszczeniu jest ciemno a Ty gapisz się w monitor od x godzin, to samo białe tło mają również najpopularniejsze aplikacje biurowe (word, excel itd.).

 

W sumie ustawienie jasności i kontrastu monitora najlepiej brać pod uwagę w jednakowym stopniu w przypadku zarówno CRT jak i LCD.

 

Myślę, że moja odpowiedź jest zadowalająca.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wprost genialne, podaj do sądu webmasterów za niszczenie wzroku internautom ...... może po prostu CRT męczy wzrok bo tapeta pulpitu windows ma kijową rozdzielczość ? CRT mruga ponieważ obraz wyświetlany jest odświeżany w pewnym cyklu, mierzonym w hertzach (1Hz=1 cykl na sekundę). im więcej Hz tym mniej widać tzw "mruganie" i tym mniej męczy się wzrok. W monitorach LCD >>NIE MA<< czegoś takiego jak odświeżanie ekranu, ponieważ generuje on obraz w trybie ciągłym.

 

jeśli chodzi o samo ustawienie jasności i kontrastu to ma to największe znaczenie w przypadku monitorów CRT, i tak:

 

- jeśli grasz, oglądasz filmy i używasz aplikacji "niestatycznych" to można zwiększyć jasność i kontrast nawet dosyć sporo i nie dość, że nie zmęczy to wzroku to nawet może poprawić komfort korzystania z komputera

 

- jeśli komputer służy ci do pracy biurowej/przeglądania internetu to jasność i kontrast najlepiej ograniczyć do minimalnego minimum, tak minimalnego, że nie zakłóci to zwykłej pracy ...... co tu dużo mówić, strony internetowe w 98% mają białe tło .... jasne-męczy, szczególnie gdy w pomieszczeniu jest ciemno a Ty gapisz się w monitor od x godzin, to samo białe tło mają również najpopularniejsze aplikacje biurowe (word, excel itd.).

 

W sumie ustawienie jasności i kontrastu monitora najlepiej brać pod uwagę w jednakowym stopniu w przypadku zarówno CRT jak i LCD.

 

Myślę, że moja odpowiedź jest zadowalająca.

Akurat zmiana tła w WORD , EXCEL z 255 255 255 na np. 238 238 238 nie stanowi najmniejszego problemu :]

 

Jak dam jasność na minimum i zjadę z kontrastem to jest b. ciemno i wyblakle - wcale to nie jest zdrowe/ergonomiczne do czytania

 

Monitory LCD mrugają na 2 sposoby:

1- często pulsuje podświetlenie CCFL po obniżeniu jasności lamp (100-200 Hz - nie widać ... ale jeśli się trafi jakiś podły model z ~70 Hz to może być nieciekawie)

2- na skutek inwersji przy pewnych wzorach jest pulsacja z 50% częstotliwością odświeżania (często 30Hz) co bardzo męczy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle ja rozumiem, że znasz budowę i zasadę działania monitorów LCD i zastosowanych w nich świetlówek i jakości inwerterów ......Ty nie tłumacz mi na czym polega różnica między CRT i LCD i w jaki sposób LCD męczy wzrok ...... Ty weź wytłumacz to J.Kowalskiemu, który odróżnia monitor LCD od CRT tylko dlatego że jeden jest płaski a drugi ma "d**ę" :]

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle ja rozumiem, że znasz budowę i zasadę działania monitorów LCD i zastosowanych w nich świetlówek i jakości inwerterów ......Ty nie tłumacz mi na czym polega różnica między CRT i LCD i w jaki sposób LCD męczy wzrok ...... Ty weź wytłumacz to J.Kowalskiemu, który odróżnia monitor LCD od CRT tylko dlatego że jeden jest płaski a drugi ma "d**ę" :]

Ja tylko skorygowałem Twój post który nieco rozmija się z prawdą. ... co ciekawe w LCD obraz przez samą matrycę jest odświeżany ... jednak tego nie widać bo pola przypominają szachownicę ... ale można to obnażyć wzorem pokrywającym się z tym inwersyjnym monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i w jaki sposób LCD męczy wzrok ......

zobacz sobie jak mryga dell SIPS, nie dość że ma wąską regulację jasności to na ustawieniu Bightness = 0 na pewnych tłach widać to mruganie gołym okiem:

http://pl.youtube.com/watch?v=gkXH1BvHbV4

monitor był przepiękny, jakość obrazu super, kąty największe z możliwych ale wywaliłem go na allegro bo nie mogłem przed nim wysiedzieć...

 

są jeszcze takie "kwiatki" jak jakość powłoki matrycy, niektóre matowe mają bardzo "pyłowatą" powierzchnię powodującą efekt "sparkle" - to też bardzo mi przeszkadzało i pozbywałem się monitora (głownie starsze matryce MVA SIPS)

 

monitor musi mieć szeroką regulację podświetlenia - to podstawa dobrej konstrukcji, na szczęście dzięki kontrastowi dynamicznemu współczesne LCD mają zadowalającą regulację, niektóre jak np benq 2400 tak szeroką że da się je ściemnić do poziomu zarezerwowanego do niedawna tylko dla EIZO :) (np 20cd)

 

szeroka regulacja podświetlenia jest przydatna na początku przy przesiadce z CRT na LCD, później wzrok się przyzwyczaja, obecnie np mogę spokojnie siedzieć na LCD przy 140cd, jak przychodzi mi pracować na CRTku to ustawiam go na MAX i nadal wydaje mi się za ciemny

Dla porównania jasność nowego CRT to maksymalnie 120cd.

 

obraz na LCD jest odświeżany ale nie widać tego bo matryce są AKTYWNE i trzymają poprzedni stan, nawet przy odświeżaniu 1Hz LCD by nie mrugał w przeciwieństwie do CRT gdzie pobudzony piksel sam gaśnie po chwili i trzeba go ponownie zapalać -> stąd mruganie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obraz na LCD jest odświeżany ale nie widać tego bo matryce są AKTYWNE i trzymają poprzedni stan, nawet przy odświeżaniu 1Hz LCD by nie mrugał w przeciwieństwie do CRT gdzie pobudzony piksel sam gaśnie po chwili i trzeba go ponownie zapalać -> stąd mruganie

No nie bardzo.

 

http://www.techmind.org/lcd/index.html

 

Patrz na część Inversion i pooglądaj przy okazji różne siatki pokazujące inwersję (musisz znaleźć siatkę zgodną z Twoim monitorem).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na jakimś Benq podłaczonym przez d-sub, brightness jest na minimum. Na 60hz nie widać żadnego efektu stabilnie jak skała. Na 75hz widać wyraźnie falowanie. Na 1 i 2 poziome szybkie fale. Na 3 falowanie z góry na dół ale wolniejsze i bardziej nieregularne. Na 4 obraz stabilny. Jeszcze sprawdze jak jest na LG.

 

Czyli na 75hz jest to Phase incorrect (Clock/Pitch okay)

 

Druga sprawa. Bardzo mocno mruga na: Line-paired RGB sub-pixel dot-inversion. Mruga też na Line-paired dot-inversion (green test)- will flicker with either of the line-paired dot-inversion schemes znacznie słabiej ale też widać. Na pozostałych nie mruga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

75Hz bywa ze jest oszukane i osiagane poprzez zgubienie co 5 odswiezenia w niektorych modelach.

 

A co do kontrastu w CRT mialem 100% jasnosci i kontratu, w LCDku mam kontrast kolo 80-90% a jasnosc nie przekracza nigdy 20% (i zdecydowana wiekszosc czasu jest na zero)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkosc plamki chyba tez moze miec wplyw na zmeczenie wzroku heh? Jak plamka mniejsza od 0.28 to mowi sie ze niby mniej komfortowo sie czyta tekst , ale znow ostrzejszy obraz.. wlasnie sie zastanawiam czy ergonomiczniejszy wybor to LCD panorama 22 z wsxga+ czy 24' z 1920x1200 .. hmm? co myslicie?

 

No i ztego co patrzylem to 22 w porownaniu do 24 przecietnie mniej pradu pozeraja ;) jakies 40-50W : 90W

Edytowane przez exnergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem na LG z podpisu jest na DVI 75hz.

 

Line-paired pixel dot-inversion (offset) - lekko mruga

Line-paired dot-inversion (green test)- will flicker with either of the line-paired dot-inversion schemes (offset) - średnio mruga

Line-paired RGB sub-pixel dot-inversion (offset) - mocno mruga

Dot-crawl / line-crawl test page - mam kropeczki.

 

Wszystkie inne stabilne nie mrugają. Pomiędzy 60hz a 75hz różnicy w mruganiu nie ma żadnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkosc plamki chyba tez moze miec wplyw na zmeczenie wzroku heh? Jak plamka mniejsza od 0.28 to mowi sie ze niby mniej komfortowo sie czyta tekst , ale znow ostrzejszy obraz..

W dzisiejszych czasach subpikselowego AA dla czcionek (cleartype) i płynnego skalowania elementów systemowych im mniejsza plamka tym lepiej. Co do ostrości obrazów graficznych na mniejszym pikselu to prawda ... im gęściejszy ekran tym większą postrzeganą ostrość można uzyskać.

 

Sprawdziłem na LG z podpisu jest na DVI 75hz.

 

Line-paired pixel dot-inversion (offset) - lekko mruga

Line-paired dot-inversion (green test)- will flicker with either of the line-paired dot-inversion schemes (offset) - średnio mruga

Line-paired RGB sub-pixel dot-inversion (offset) - mocno mruga

Dot-crawl / line-crawl test page - mam kropeczki.

 

Wszystkie inne stabilne nie mrugają. Pomiędzy 60hz a 75hz różnicy w mruganiu nie ma żadnej.

Może to 75 Hz jest "oszukane" (na prawdę na matrycę może idzie 60 Hz) ? Sprawdź liniowość ruchu - jeśli przy 75 Hz ten samochodzik z programu testującego Image pixel persistance (czy jakoś tak :) porusza się niejednolicie to można mieć wątpliwości co do "realności" tych 75 Hz na ekranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to 75 Hz jest "oszukane" (na prawdę na matrycę może idzie 60 Hz) ? Sprawdź liniowość ruchu - jeśli przy 75 Hz ten samochodzik z programu testującego Image pixel persistance (czy jakoś tak :) porusza się niejednolicie to można mieć wątpliwości co do "realności" tych 75 Hz na ekranie.

Nie jest oszukane. Jest spora różnica między 60 i 75 nie tylko w tym teście. Przy szybszym ruchu myszy na pulpicie widać to najlepiej to widać w grach też. Mówienie przez niektórych że 60hz jest najlepsze dla LCD jest śmieszne.

 

W CSie na 60hz jest inna czułość myszy a animacja delikatnie szarpie. 60hz ssie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...