Skocz do zawartości
webjay

Q9550, 16gb Ram I Jaka Płyta?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

- Procek Q9550 E0 - 1200PLN

- 4x4GB DDR2 800 Goodram - ok. 850PLN

- plyta na P45 - jaka?

- chlodzenie - jakie?

 

Procek o ile sie bedzie dalo do skrecenia. Bylbym bardzo zadowolony gdybym mogl go podkrecic do 3.9/4.0Ghz bez wody.

 

Na plyte moge wydac 600PLN, na chlodzenie z 200PLN. +/- do calosci 200PLN.

 

Bardzo prosze o propozycje wraz z ew. uzasadnieniem ;) Dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam SaVkA, ale z kolei mnie ciekawi jaka plyte mam kupic i jakie chlodzenie do procka.

 

Na pytania w stylu:

- po co Tobie 16GB RAM?

- jaki system operacyjny chcesz zainstalowac?

- jaka grafike chcesz kupic?

- wiesz ze w grach [dowolne pytanie odnosnie 4 vs 2 jader]?

- a jaki chcesz kupic zasilacz?

itp, odpowiem na samym koncu, oki? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pachnie mi tu prowokacją...

Odpowiesz na samym końcu, że miałem rację?

juz teraz moge powiedziec krotko, ze racji nie masz :) i to pierwsze i ostatnie pytanie nie zwiazane z tematem na ktore odpowiadam ;)

 

Panowie - jaka plyta?

 

Eragorin: dzieki, poszperam, poczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

- Procek Q9550 E0 - 1200PLN

- 4x4GB DDR2 800 Goodram - ok. 850PLN

- plyta na P45 - jaka?

- chlodzenie - jakie?

 

Procek o ile sie bedzie dalo do skrecenia. Bylbym bardzo zadowolony gdybym mogl go podkrecic do 3.9/4.0Ghz bez wody.

 

Na plyte moge wydac 600PLN, na chlodzenie z 200PLN. +/- do calosci 200PLN.

 

Bardzo prosze o propozycje wraz z ew. uzasadnieniem ;) Dzieki.

Spytaj firmę produkującą te pamięci bo wątpię aby ktoś już robił taki eksperyment :)

Na działanie nawet jako 800 MHz to bym nie liczył czyli z OC Q9550 też pewnie niewiele wyjdzie.

http://www.goodram.pl/29

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwaIP: dziekuje za hint.. ale jest test w sieci, po podniesieniu napiecia chodza na 455Mhz, tu na forum w watku o goodramach ktos je krecil wyzej z wiekszym CL.

 

o tu: http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=3154783

 

(to odnosnie ich niechodzenia na 800Mhz)

 

nizej masz link do wspomnianego przeze mnie testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciekawi co będziesz robił z tymi 16gb ramu?

np. to:

Dołączona grafika

 

dwaIP: dziekuje za hint.. ale jest test w sieci, po podniesieniu napiecia chodza na 455Mhz, tu na forum w watku o goodramach ktos je krecil wyzej z wiekszym CL.

 

o tu: http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=3154783

 

(to odnosnie ich niechodzenia na 800Mhz)

 

nizej masz link do wspomnianego przeze mnie testu.

webjay daj pozniej znac jak sprawuje sie taki pack 4x4gb goodrama (stabilnosc, oc) bo sam rozwazam zakup takowego.

Edytowane przez Slow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

(to odnosnie ich niechodzenia na 800Mhz)

...

Wyraziłem się nieprecyzyjnie.

Chodziło o to że jak włożysz 4 takie kości do jakiejś płyty na P45

to wtedy jest mało prawdopodobne że będzie możliwe utrzymanie parametrów identycznych

jak dla 2 modułów.

Do eksperymentów szukał bym płyt mających przynajmniej jeden zestaw 4*4 w QVL i 2 fazy na RAM.

Do tego potrzeba płyty która da odpowiednio duży prąd na pamięci nie tylko regulację napięcia.

Zapytać producenta nie zaszkodzi bo mogli z tym robić jakieś testy 4x4.

Testy na 2 modułach 4GB niewiele wnoszą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- 4x4GB DDR2 800 Goodram - ok. 850PLN

- plyta na P45 - jaka?

Powodzenia... P45 i 8GB ram = masa problemow, nie mowie juz o 16. Wez lepiej cos ala X38/X48, maximusa albo rampage na przyklad

 

Procek o ile sie bedzie dalo do skrecenia. Bylbym bardzo zadowolony gdybym mogl go podkrecic do 3.9/4.0Ghz bez wody.

Jak juz znajdziesz taki co tyle (co jest malo prawdopodobne jesli chodzi o nowe proce) zrobi na AC bedzie mial niezle tempy, do tego podejrzewam ze pamieci nie wyrobia, no chyba ze plyta ma odpowiednie dzeliniki, ale wydajnosciowo nie bedzie to zadowalajace...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam SaVkA, ale z kolei mnie ciekawi jaka plyte mam kupic i jakie chlodzenie do procka.

 

Na pytania w stylu:

- po co Tobie 16GB RAM?

- jaki system operacyjny chcesz zainstalowac?

- jaka grafike chcesz kupic?

- wiesz ze w grach [dowolne pytanie odnosnie 4 vs 2 jader]?

- a jaki chcesz kupic zasilacz?

itp, odpowiem na samym koncu, oki? :)

No i jak Ci tu pomóc.... :?

Skoro wymagasz odpowiedzi na pytania bez kontekstu to raczej nie można nic sensownego poradzić.

Tym bardziej. że od razu zakładasz, że płyta ma być na P45... też beznsens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak Ci tu pomóc.... :?

Skoro wymagasz odpowiedzi na pytania bez kontekstu to raczej nie można nic sensownego poradzić.

Tym bardziej. że od razu zakładasz, że płyta ma być na P45... też beznsens

SaVkA: No to czekam na Twoje dodatkowe pytania - smialo. I pominmy P45, moze byc dowolnie innych chipset ktory obsluzy 4 moduly majace razem 16GB.

 

@dwaIP & jedras77: dziekuje. poszperam za ludzmi majacymi cos podobnego. sprawdze jakich mobo uzywaja. a co do problemow z dzialaniem z 8GB/16GB RAM - mozecie podac jakies linki?

Edytowane przez webjay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczba dzielników i ich oznaczenie zależy tez od płyty. Przewaznie jest 1:1 4:5 2:3 i 1:2 a oznaczenia bywaj rozne u poszczegolnych producentów. Czyli teoretycznie przy FSB 400 mozna uzyskac taktowanie pamieci 800 - 1600 MHZ (aczkolwiek nie ma DDR2 co pójdzie 1600 wiec to czysta teoria).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eragorin: o kurka, czyli to mnozniki, a nie dzielniki. dziekuje bardzo, bo teraz latwiej mi zakumac ile bede mogl teoretycznie wycisnac z procesora... bo jesli ram max. moze w moim przypadku smigac na 455Mhz, to oznacza ze przy 1:1 procek (x8,5) bedzie podkrecony do max. 3,86Ghz. kurka... nie ma innych mnoznikow (a raczej dzielnikow), w stylu: zamiast 4:5 to 5:4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chipsetach Intela max to 1:1 wiec FsB nie moze byc wyzsze niż taktowanie szyny Ramu. Tylko chyba na chipsetach Nvidii jest tryb asynchroniczny szyny FSb i ramu. 1000 Mhz robi calkiem sporo niedrogich ramów w 2 gigowych kostkach.

Edytowane przez Eragorin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eragorin: no to klops... potrzebuje 4x4GB :(

 

Jaka jest roznica w szybkosci pamieci np. dla CL5 i ok. 900Mhz, a CL6 i powiedzmy 1000Mhz?

Cięzko dokladnie powiedziec bo wszedzie przewaznie sa tylko testy przy Cl4 i Cl5. Ale pewnie analogiczna jak pomiedzy Cl4 900 Mhz i Cl5 1000 Mhz czyli w codziennym użytkowaniu nie za wielka. Chyba ze ktos jest maniakiem testów syntetycznych i wierzy w magie liczb.

 

A nie łatwiej (widzę, że masz hajsy) więc Nehalema ? i masz tri chanel ?

Webjay zalezy na 16 Giga ramu, a przy cenach DDR3 to juz kompletna masakra finansowa, nie liczac koszmarnie drogich płyt głównych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eragorin: widze, ze rozumiesz mnie doskonale :) ddr3 sa po prostu zbyt drogie, platforma za swieza i nie na dzis.

 

i teraz, jesli faktycznie byloby tak, ze na CL6 pamieci chodzilyby stabilnie, czestotliwosc pracy za razem poszlaby w gore i nawet jesli stracilbym w przepustowosci czy czasie dostepu z 10/15% to i tak bede sie cieszyl, bo nie ogranicze przez pamiec OC dla CPU. Jesli natomiast CL6 przy powiedzmy 940-1000Mhz bedzie identyczne jak CL5 przy 800Mhz to jestem w 7-dmym niebie :)

 

nawet wiem kogo zapytac o stabilnosc ow ramow przy CL6.

 

jesus79 ma ow goodramy, ze stopki czytam: "2x4096 Quimonda GR800D264L5/8GDC @530MHz @2.2V @6-6-6-18-26 2T"

 

quimonda to kosci na ktorych bazuje 4GB goodram. 530Mhz, nawet nie smi mi sie tyle wycisnac z Q9550 - bo byloby tego razem 4,5Ghz, jednak ram na 470Mhz wystarczy aby dobic do 4Ghz ;)

 

poprosilem go uprzejmie o podzielenie sie spostrzezeniami odnosnie wydajnosci i ew. porownan wydajnosci pomiedzy 800Mhz CL5, a Jego CL6. moze znajdzie chwilke i rzuci nam niusa na pozarcie ;))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ale ja mam 2x4GiB i to na AM2. Niby na AMD pamięci niżej latają.

 

IMHO najsensowniej wypowaida się dwaIP.

 

Kiedyś miałem 2x512MB Hynixów D43, latały ponad 540MHz DDR, dodałem dla testu brata Hynixy, które osiagały podobny pułap, ale już z 4x512MB nie udało mi się osiągnąć nawet 400MHz DDR!

 

 

Wynik z everesta przy aktualnych ustawieniach (na nowo benczowałem, bo przy edycji skasował mi się poprzedni sznureczek)

 

Dołączona grafika

 

Ważną sprawą chyba jest także jedno- lub dwustronność modułów pamięci, przypomnijcie sobie jak to było z dualem na nforce 2, z 2x dwustronnymi było ciężej niż 2x jednostronnymi.

 

Edit:

zrzut z everesta przy fabrycznych ustawieniach;

 

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam

Edytowane przez jesus79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To cakiem ladnie jak na kostki 4 gigowe te 530 MHz. Ciekawe czy tylko sie ich OC nie pogorszy przy 4 kościach. Tu pewnie tez bedzie wazna płyta główna. Zastanów sie tez czy koniecznie potrzebujesz Q9550 czy ci nie wystarczy Q6600 wykrecony na 3.6-3.7

Sam sie napalalem na Q9550 ale przy obecnej cenie 1200 zł stwierdzilem ze gra nie warta świeczki. Poczekam juz chyba na nowa wersje Q9550 która ma wyjsc pod koniec stycznia z TDP 65 Wat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...