Skocz do zawartości
saleen

Silent-box Na Dysk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Mam komputer w cichej konfiguracji

Procesor chłodzony Arcticiem TC 900-1500rpm, minimalnie szumi.

Zasilacz z tyłu i z przodu po 80mm puszczone na 5v

Z tyłu obudowy Arctic 80tka, z przodu Arctic 120tka, oba na 7v

Na dysk puszczony noname na 5v

 

Gdy komputer przełączę w stan wstrzymania (wyłączony HDD) jest dla mnie praktycznie bezgłośny, byłbym w pełni zadowolony z tego poziomu głośności. Jednak na codzień chodzi przecież Barracuda która szumi mi straszliwie. W związku z tym zastanawiam się nad zrobieniem silent-boxa na dysk. Mowa o czymś wykonanym wg tych instrukcji:

 

http://forum.dzikie.net/index.php?action=s...at&id=17759

 

Co myślicie o takim boxie? Czy wyciszy mi to dysk w stopniu znacznym, zbliżającym się do dysku wyłączonego? Co z temperaturami? Aktualnie mam 32-35st z wentylem 80 5v puszczonym na HDD. Ile może być w takim boxie, wzrośnie?

 

Czy ktoś na forum posiada takiego boxa? Proszę o opinie na ten temat.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto się pobawić :smile: Maty znajdziesz chyba w każdym sklepie audio, a koszt w porównaniu do innych rozwiązań jest nieporównywalnie niższy. Mnie kosztowało to 24zł (3 maty). Sporo osób wykłada wnętrze taśmą aluminiową, jednak ja sobie odpuściłem, gdyż nie miałem takiej pod ręką, a cena w supermarketach oscylowała na poziomie 30zł :-?

Przed zrobieniem budy dysk hałasował niemiłosiernie głośno i wydawał z siebie przeróżne dźwięki, teraz słychać jedynie ciche chrobotanie talerzy. Możliwe, że oryginalny SQD trochę lepiej tłumi dziwek ale jest co najmniej 4x droższy. Poza tym jak się przyłożysz i zrobisz to dokładnie to efekt może być identyczny jak z SQD. Nie wspominam tutaj o wynalazkach takich jak Himuro, gdyż tam ilość materiału tłumiącego jest, jak dla mnie, co najmniej śmieszna.

Jeżeli nie chce ci się bawić to zerknij może na Lateo, osobiście wydaje mi się równie dobry co SQD ale tańszy. Minusem może być to, że wystaje poza obudowę.

 

Co do temperatury to u mnie podskoczyła (zapewne dlatego, że odpuściłem sobie wyłożenie wnętrza taśmą :mrgreen: ) ale nie jakoś drastycznie. Nie widziałem nigdy więcej niż 40*C. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie musi być to taśma alu. Wystarczy kawałek blaszki, wygięty tak, aby odbierał z dysku ciepło (można np. zamontować 2 na bokach, bo jak wiadomo - HDD'ki oddają najbardziej bokami ciepło) i przekazywał na obudowę tego prowizorycznego SilentBoxa. Sam się do tego zabieram i mam nadzieję teraz, w przypływie wolnego czasu zrobić coś takiego i "poeksperymentować" troszkę - jak najefektywniej nie tylko wygłuszyć, ale także schłodzić 'twardziela' opakowanego matą bitumiczną,

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej a jak mam jakieś kawałki pociętej maty bitumicznej twardej dało by coś jeszcze z niej zrobić? bo próbowałem robić tą skrzynkę ale nie wyszło i dałem sobie spokój a maty jakieś zostały więc dało by rade jeszcze coś zrobić z twardej maty? :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...