Jump to content

Recommended Posts

Witajcie, jak w temacie. Dysk mam podzielony tak: C - partycja podstawowa, D, E, F, G, H - logiczne.

Da się jakoś złączyć C i D? Dodam, że opcja zgrywania danych z pozostałych partycji, usunięcie jej itd nie wchodzi w grę. I dane z C i tej reszty muszą być zachowane (D jest pusta). Próbowałem to zrobić programem Gparted, ale nie dało się (a może coś zrobiłem źle lub słabo się starałem?).

Liczę na pomoc :)

Gdyby D było "primary" to problemu by nie było ;)

Jest kila możliwych opcji:

- jeśli to winda + ntfs - można zamontować partycję D jako katalog na C

- Linux + LVM / MD lub jak wyżej

Fizycznie jest to możliwe poprzez:

- usunięcie D, przesunięcie EFGH do przodu, obcięcie pozostałego wolnego miejsca na extended i przesuniecie całego extended na koniec dysku. Następnie klasyczny resize dla C - długa i ryzykowna operacja. Program: (G)parted lub Bootit_NG.

Czyli sprawdził się "najgorszy scenariusz". Nie będę ryzykował utraty danych skoro skracanie "od przodu" nie jest aż tak bezpieczne. Zamontowałem sobie D jako katalog. Nie jest to rozwiązanie, które mnie satysfakcjonuje, ale lepsze to niż nic ;). Przy następnym (ewentualnym) totalnym formacie pomyślę o innym rozplanowaniu partycji. Dzięki tomazzi :).

Pozdrawiam

Edited by seba_999