Skocz do zawartości
Zachariasz

25 Stopni Różnicy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem jak w temacie - różnica temperatur pomiędzy IDLE a STRESS wynosi nie bagatela 25 st (lub nawet więcej przy zakurzonej chłodnicy), co jak na sprzęt który posiadam, jest uważam stanowczo za dużo. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną - chętnie wysłucham :) Ale po kolei...

 

1. Konfiguracja sprzętowa

 

Jak w podpisie. Dodam tylko, że wszystkie napięcia def.

 

Chłodzenie:

CPU - F3D

NB - F2NB

GPU - F2S

Laing DDC 1 RT + XSPC Laing DDC Acrylic Top

Black Water Advanced 123

wentylatory: 2 x Airen + 1 x SilentiumPC Zephyr @7V + Revoltec Dark Blue @ PWM + Scythe KAMAKAZE Blue LED (~800rpm) + jakiś szajs wyjęty z Chiefteca @5V

Innovatek7,5 / 9,5mm

Fesser One

trójnik

 

Dodam, że wszystkie elementy były przed montażem płukane, a używki (f2nb i f2s) rozkręcane i odsyfiane.

 

2. Temperatury

Poniższe wyniki zostały otrzymane za pomocą następującego testu: komputer "świeżo" włączany, Orthos (9) odpalany na czas trwania jednego testu (~1.5min - tylko tyle, gdyż sama chłodnica bez nawiewu więcej nie wytrzymywała :\). Temp na procu mierzone RealTempem, pozostałe - smart Guardianem.

 

a) bez nawiewu:

CPU: 30-59

NB:40-42

GPU:50-54

 

 

b) 2 x Airen + 1 x SilentiumPC Zephyr @7V:

CPU: 24-50

NB:35-36

GPU:45-46

 

 

c) wszystkie ww. wentyle:

CPU: 22-47

NB:34-35

GPU:43-45

 

Porównanie do AC(BOX):

Przepraszam za wyniki pod tak niekonkretnym obciążeniem :\ W tym czasie pracował Foldind@Home (50%) + Firefox (pozostałe kilkanaście)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Kilka innych uwag:

*temp wody (zwykły termometr wsadzony na chama do trójnika) to podczas stresu ~+5 temp otoczenia

*temp na procesorze jest silnie uzależniona od temp otoczenia - po otworzenie okna (7 st zimniej niż w mieszkaniu) mam spadek o co najmniej 5 st

*kiedy nie było w układzie bloku na grafikę i 3 wentylatorów - temp były podobne

*po odłączeniu od układu wodowanej grafiki - spadek o co najwyżej 2 st

 

3. Orientacyjne zdjęcia

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Pasta to Coolaboratory Liquid Pro - i bardzo żałuję że zacząłem się w to bawić :\, Istnieje prawdopodobieństwo, że mimo niezliczonych prób nadal źle to nakładam

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Jak widać chłodnica jest najwyższym pktem układu (nigdzie indziej się nie mieści) przez co to właśnie tam zbiera się powietrze. Jednak nie są to na tyle duże ilości, żeby mogły mieć większy wpływ na temp.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Uff to chyba wszystko ;) Jakieś sugestie?

Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem nigdy tej pasty, opisy w trudności jej nakładania i usuwania skutecznie mnie zniechęciły. Stawiałbym na to, ze tu jest problem. Spróbuj może jakiegoś Zallmana albo coś podobnego. Odpowietrz chłodnicę i spróbuj docisnąc jeszcze blok do proca. Poprzednio miałem E4300 i takie same bloki chłodzące ( 2 chipsety i proc - bez GPU na płycie p5n32-e sli) i temperatury miałem takie jak na screen'ie po 40 minutowym stresie. Ale temperatura płynu wynosiła około 38 stopni przy temp. otoczenia około 18 - 20 stopni C.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Temp otoczenia - 24 st

*Chłodnica póki co czysta - poprawy brak.

*Temp chłodnicy (mierzona na boku tj. jej najmniejszej ścianie) - +2 st

Wina chyba naprawdę leży po stronie bloku-cpu:

*temp wody IDLE - 28 st; STRESS - 29-30 st

*poluzowanie mocowania ma lepszy wpływ niż dokręcenie - różnica 1 st, ale jest

 

@ JaX_CCC

Najpierw rozprowadzam tak, aby uzyskać niemal "lustrzaną" powierzchnię, po czym (jako że to nie wystarcza) nakładam jeszcze trochę i "packam" pędzelkiem, aby to w miarę równomiernie rozprowadzić

 

@Sebaa

Mam wskazania temp CPU/rdzeni zupełnie na odwrót tj. temp rdzeni jest niższa (~48) niż CPU (~57). Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie

 

@Arni

Ad.2 To Twoja opinia/fakt czy przypuszczenie?

Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sebaa

Mam wskazania temp CPU/rdzeni zupełnie na odwrót tj. temp rdzeni jest niższa (~48) niż CPU (~57). Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie

 

Może czujnik pokazuje jakieś bzdury... Nie jestem pewny, ale logicznie to temp. rdzeni raczej nie może być mniejsza niż temp. całego proca.

Czy masz backplate pod procem?

Różnica w temp. wody pomiędzy stresem a idle powinna być większa i wynosić jakieś 10 - 12 stopni przy ostrym stresie - przynajmniej ja tak miałem. W stresie ścianki chłodnicy też były dużo cieplejsze niż temp. otoczenia. Zdejmij ten blok, zmień pastę chociaż na ZM-STG1, daj backplate pod plytę i porządnie dokręć blok na CPU.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Sebaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.2 To Twója opinia/fast czy przypuszczenie?

"Przepustowość powietrza: 38 CFM"

wygląda jak acutake czyli poniżej 12v nadaje się do oglądania bo przepływ ma beznadziejny ... dodaj do tego chłodnice i masz babo placek :/

 

 

możłiwe jeszcze inne opcje:

krzywa czapa

źle nałożona pasta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem pastę na OCZ 5+ i temp podniosła się o jakieś 4st - biorąc pod uwagę że jest niewygrzana oraz że jest teoretycznie gorsza - wszystko "w normie".

Temp wody cały czas jest stała, więc nie ma innej opcji, to musi być zgrzyt na styku CPU-Frost. Pastę i docisk poprawiałem tyle razy, że te kwestie odrzucam. Kupię backplate'a i zobaczymy. Jak nie to proc pod szlif. Za dużo na ten układ wydałem żeby zadowolić się czymś takim. :\

 

BTW. Krzywą czapę widać "gołym okiem" czy są to mikroskopijne wady?

 

wygląda jak acutake

Zgadza się, to jest acutake tylko w innej wersji kolorystycznej.

 

nadaje się do oglądania

I znów masz rację kupiłem je ze względu na czerwone łopatki :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej kilka kropel demineralki/borygo albo jakiejs bardziej plynnej cieczy.

E4300 chyba mialy to do siebie ze czapy krzywe strasznie. Mam takiego jednego cudaka, bez szlifu nie dalo sie go wogole uzywac, a temperaturki w stresie masz jak mol po szlifie na ninji pasywnie (oczywiscie bez OC) :)

Jeszcze go nie wodowalem, ale F3D sie poniewiera, jeszcze ze 4 chlodnice i ze 4 pompki wiec moze zloze cos na szybko i zobacze na wodzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Backplate zamówiony - nawet jeśli jest to faktycznie krzywa czapa to dołożenie go na pewno nie zaszkodzi.

 

*Temp @1.8GHz niższa o ok. 10 st

 

Wkleiłem 2 razy to samo zdjęcie , pierwszym poście a nic nie mówicie :P. Poprawione, choć i tak CLP już nie ma.

Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja racja. To nie wina słabego wiatraczka ani pasty ani czego tam tylko krzywej czapy albo co gorsza zle docisnietej czapy do rdzeni :P

Ja u swojego E5200 chłodzonego pasywnie mam też podobna roznice idle/stress ale nie jest tak strasznie jak u Ciebie bo u mnie wynosi ok 20C :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wakacje nadeszły, więc mając trocho wolnego wróciłem do zagadnienia

 

....I bieda. Albo mam pecha albo notorycznie coś źle robię. Wziąłem się za szlif, ale coś mi chyba nie wyszło, bo różnicy nie ma żadnej. 52 st po godzinie Orthona to najlepszy dotychczas wynik. Robota szła wyjątkowo długo, na papierze ściernym zostało pełno miedzi, a ja nie uzyskałem ani temperatur ani lustra, żeby chociaż ładnie wyglądało. Poprzestałem na stanie gdzie widać co prawda pełno rys, ale w odbiciu da się spokojnie przeczytać napis na etykiecie. Mimo gradacji 2000, polerowania na lustrze i nie wiem jak delikatnego ruchu (tj. braku nacisku z mojej strony) rysy nie chciały znikać, a wręcz przeciwnie - miałem wrażenie, że tylko powstawały nowe. Ehh...

Chciałem rzucić fotą, ale okazało się że aparat fotograficzny pojechał na wczasy. Jeśli mnie szlag przy tym komputerze nie trafi to za 2 tygodnie zrobię zdjęcie, to może się coś wreszcie "wyjaśni".

 

Pozdrawiam

 

PS. Przypomniało mi się, że w międzyczasie pojawił się jeszcze backplate, który również nic nie wniósł.

Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znów było trochę czasu wolnego, znowu postanowiłem coś zrobić z tą temperaturową zagwozdką i znów nic z tego.

Przeszlifowałem jeszcze raz proca, sprawdziłem metodą fessera na szkle - wydawało się, że jest równo. Zmieniłem pastę na Carata bo tamtej już niewiele zostało ale efekt jest podobny jeśli nie ten sam: po 10 min 50 st na pełnych obrotach wentylatorów, 55 na minimalnych (nowy realtemp pokazuje wyższe wyniki więc rzutując to na stare warunki będzie 45/50).

Nie mam pojęcia już co jest nie tak: przetestowałem na tym chłodzeniu Celerona 420: na domyślnym taktowaniu (1.6) było ~34-42, po podkręceniu do 2.4 (tyle byłem w stanie dać na szybko bez zabawy z napięciem) jakieś ~34-45.

Zrobiłem parę zdjęć po ostatnim odkręceniu bloku

http://img191.imageshack.us/gal.php?g=photo002bu.jpg

ale wydaje mi się że jest całkiem równo. Przepraszam za kiepską jakość zdjęć ale to na razie wszystko co mam; jeśli znów będę czekał na lepszy aparat to znów cała sprawa rozejdzie się po kościach aż do wakacji :\

Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoj "problem 50C " w stresie wynika stad, ze kalibracja 'czujnikow temperatury' w najtanszych intelach dual core praktycznie nie istnieje, niepewnosc pomiaru maja one tak +-25C. Wymien to padlo na cos z lutowanym IHS i zapewniam, ze bedziesz mogl sypiac spokojnie...

Jeśli chcesz na sile zbic troche temperatury to zdejmij IHS, jednak przy nisko podkreconym procesorze, jak twoj, nie spodziewalbym sie spadku o wiecej jak ~7C

 

Szczerze radze olac ta kwestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoj "problem 50C " w stresie wynika stad, ze kalibracja 'czujnikow temperatury' w najtanszych intelach dual core praktycznie nie istnieje, niepewnosc pomiaru maja one tak +-25C.

1. Nie ukrywam że byłoby to dla mnie najlepsze wytłumaczenie, bo to oznacza że nic nie zrobiłem źle, a problem jest nierozwiązywalny, a skoro tak to nie ma się czym martwić.

Twierdzisz więc, że temperatury fizyczne są niższe i to tylko czujniki szaleją a w rzeczywistości jest chłodniej?

 

nisko podkreconym procesorze

2. Hardcorem to ja nie jestem ale nie powiedziałbym że przetaktowanie z 1.8 na 3.2 jest niskim podkręceniem. Więcej nie daje bo musiałbym podnieść napięcie a wtedy temperatury wykraczają poza 60. Ale skoro to tylko wzięte z [gluteus maximus] liczby to polecimy dalej

 

Wymien to padlo na cos z lutowanym IHS i zapewniam, ze bedziesz mogl sypiac spokojnie...

3. To e43 nie ma przylutowanego IHS'a? Myślałem że już od dawna wszystkie produkty Intela tak mają i dlatego nikt się w zdejmowanie IHS'a nie bawi bo można zdjąć rdzeń razem z czapą. Planowałem zakup nowego cepa ale żal mi wywalić coś co robi 3.2GHz na def napięciu, zwłaszcza że więcej nie potrzebuję.

 

Szczerze radze olac ta kwestie :)

4. No i właśnie tutaj jest konflikt: albo oleję albo będę spał spokojnie ;) Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak porownujesz temp na rdzeniach miedzy stress/idle to tez taka duza roznica?

 

Edit:

Fakt, zasugerowalem sie 1 postem, tam podajesz temp CPU.

Czyli wszystkie 3 (2 z rdzeni i CPU) temperatury zmieniaja sie tak samo. Hmm.

Edytowane przez Maciejp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co ma pożyczać proca ?

Marny blok na cpu,cienkie węże i powiedzmy sobie że laing też demonem przepływu nie jest.

 

Najprawdopodobniej blok nie nadąża obierać ciepła z proca i tyle w temacie.

Do tego jeszcze dochodzi sprawność chłodnicy która też ma swoje granice.

 

A to że masz taką temperaturę w idle wynika z małej ilości ciepła generowanego przez proca.

 

Ps. Obciąż procek na 100% zarówno pod ac jak i wc to zobaczysz że jest różnica w temperaturach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co ma pożyczać proca ?

Marny blok na cpu,cienkie węże i powiedzmy sobie że laing też demonem przepływu nie jest.

 

Najprawdopodobniej blok nie nadąża obierać ciepła z proca i tyle w temacie.

Do tego jeszcze dochodzi sprawność chłodnicy która też ma swoje granice.

 

A to że masz taką temperaturę w idle wynika z małej ilości ciepła generowanego przez proca.

 

Ps. Obciąż procek na 100% zarówno pod ac jak i wc to zobaczysz że jest różnica w temperaturach.

Eee no bez przesady. Popatrz na mój poprzedni układ - ten sam blok, cieńkie węże, laing CWU (dopiero słabizna) i temperatury na wykręconym e8400 były bez zastrzeżeń.

Edytowane przez Subvoice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie bez przesady że ten blok i reszta jest aż tak słaba. 

 

Na dowód wklejam screena z 2*ortosa na q6600@3,6GHz 

 

BIP z 3ma fanderami, laing+oclabs i słomki 8/10 

 

Jak widać blok daje w miare rade o ile pamiętam to różnica na tej chłodnicy miedzy fanderami min max bylo coś koło 6-8*C. 

 

post-9866-1267117894_thumb.png

 

Przyczyny: 

 

-źle odpowietrzony układ 

 

-źle założony blok (docisk, ilość pasty za mało/dużo)

 

-walnięty proc tu najlepeij by było sprawdzić na innym procku 

 

Skombinuj back plate i go zamontuj troszkę pomoże a nie zaszkodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio z podobnym problemem spotkałem sie przy Athlonie (chyba 5200). W idle temperatura była jeszcze ok ale w stresie szybowała do 90-100 stopni. Proc pojechał na gware a przyczyna był prawdopodobnie źle przylegajacy do rdzenia IHS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie bez przesady że ten blok i reszta jest aż tak słaba. 

 

Na dowód wklejam screena z 2*ortosa na q6600@3,6GHz 

 

BIP z 3ma fanderami, laing+oclabs i słomki 8/10 

 

Jak widać blok daje w miare rade o ile pamiętam to różnica na tej chłodnicy miedzy fanderami min max bylo coś koło 6-8*C. 

 

post-9866-1267117894_thumb.png

 

Przyczyny: 

 

-źle odpowietrzony układ 

 

-źle założony blok (docisk, ilość pasty za mało/dużo)

 

-walnięty proc tu najlepeij by było sprawdzić na innym procku 

 

Skombinuj back plate i go zamontuj troszkę pomoże a nie zaszkodzi. 

 

 

 

Rzeczywiście daje rade. 72-72-71-71 max temp. Czyli już prawie krytyczna dla tego proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście daje rade. 72-72-71-71 max temp. Czyli już prawie krytyczna dla tego proca.

Do krytycznej brakuje 30 stopni więc zapas jest. 

 

BTW obrazków nie cytujemy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Blok jest zimny więc to nie problem ze strony przepływu czy chłodzenia

2. Blok założony jest dobrze, dawałem zdjęcia (inna sprawa że nie było tam nic widać)

3. Backplate jest, pisałem o tym wcześniej

4. Co do innego proca to pisałem wcześniej że testowałem na Celeronie 420. Nie mniej jednak dla pewności pożyczyłem jeszcze Q6600. Oto dokładniejsze wyniki:

1. Cel 420: tutaj dokładniejszych wyników narazie nie ma azaliż mam je na omawianym komputerze który póki co jest w rozsypce. Patent był taki, że na wc i ac (BOX z otwartą obudową) temperatury były mniej więcej (bardziej więcej niż mniej) takie same

2. Q6600:

WC @3GHz 32(idle)-49(stress) temperatura 2óch pierwszych rdzeni

AC @2,4GHz 40/35 (idle)-69/63(stress) Liczba po slashu to przybliżona temperatura 3ciego i 4tego rdzenia

 

Jak widać mocniej grzejący się cep ma mniejsze temperatury. Różnica wynosi niecałe 20C co nie jest wspaniałym wynikiem ale jest wynikiem lepszym. Wszystko by było fajnie, gdyby nie to że temp. pomiędzy parami rdzeni różnią się dość znacznie (na WC w idle wynosi nawet więcej niż 5C).

 

Wniosek: te czujniki jak na moje można o kant [gluteus maximus] potłuc bo pokazują te temperatury w cały świat i nie ma to za wiele wspólnego z tym co się dzieje w rzeczywistości

Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...