Skocz do zawartości
fou

Raid5 - Zintegrowany Kontroler Na Płycie, Czy Warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Planuje w jakiejś niedalekiej przyszłości dość mocno zmodernizować kompa. Myślałem o płycie głównej z kontrolerem raida i 3-4 dyskach WD RE 500GB. I myślałem, że to dobry wybór w końcu macierz dyskowa, więc będzie i szybciej i w przypadku awarii jednego z dysków nie stracę żadnych danych i w ogóle pięknie.

 

Jednak, jak zacząłem trochę czytać, to już tak to wszystko różowo nie wygląda i stąd moje pytanie do Was: czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens. Czy wszystkie zintegrowane kontrolery na płytach to w na dzień dzisiejszy kontrolery programowe czy może znajdą się jakieś sprzętowe? Jak bardzo taki kontroler potrafi obciążyć procesor? (planowałem zakup e8400, więc nie wiem 'ile mocy mi zostanie' ;)) Rozumiem, że również wydajność na takich kontroler nie jest oszałamiająca?

 

Proszę o opinie bardziej doświadczonych:]

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o e8400 to i zapewne kontroler będzie intelowski ichr, moim zdaniem nie opłaca się na nim stawiać Raid5, ja bym zrobił Raid0 (z którym całkiem fajnie sobie radzą te kontrolery) z 3 dysków a czwarty zostawił poza macierzą na backupy, co do dysków to nie dopłacałbym do RE a wziął serie AAKS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę o e8400, ale jeszcze nic nie jest w 100% pewne, na razie to tylko plany. Staram się dobrać w miarę optymalny zestaw, dlatego właśnie pytam.

ODOO,

czy mógłbyś rozwinąć dlaczego Twoim zdaniem nie opłaca się stawiać na tym kontrolerze raid5?

I dlaczego nie opłaca się dopłacać do RE ? Jeden taki dysk już od niedawna posiadam ( 500GB ) i łatwiej by było skompletować pozostałe ;)

 

Myślę, że pomysł z raidem 0 i osobnym dyskiem na backup jest całkiem dobry, na pewno rozważę.

Edytowane przez fou

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę o e8400, ale jeszcze nic nie jest w 100% pewne, na razie to tylko plany. Staram się dobrać w miarę optymalny zestaw, dlatego właśnie pytam.

ODOO,

czy mógłbyś rozwinąć dlaczego Twoim zdaniem nie opłaca się stawiać na tym kontrolerze raid5?

I dlaczego nie opłaca się dopłacać do RE ? Jeden taki dysk już od niedawna posiadam ( 500GB ) i łatwiej by było skompletować pozostałe ;)

 

Myślę, że pomysł z raidem 0 i osobnym dyskiem na backup jest całkiem dobry, na pewno rozważę.

1. Nie opłaca się dopłacać - bo jest to nieopłacalne. To nie jest pamięć RAM, nie potrzebujesz tego samego modelu, tylko tą samą pojemność. ;]

2. W ogóle nie opłaca się stawiać RAID'ów innych niż 0, ew. jak ci cholernie zależy na bezpieczeństwie to 1. Po prostu - awaryjność dysków jest tak mała, że jeżeli ci ma paść, to prędzej pare dni po zakupie - nie zdążysz tam zbytnio zapełnić miejsca, wymienisz na gwarancji i będziesz miał dysk na dziesięciolecia. Więc wszystkie RAID'y które kopiują ci dane, nie oplacają się. Rób RAID0, a jeden dysk zostaw na dane kluczowe - w końcu gry możesz od nowa zainstalować etc. Chyba że rzeczywiście masz manie bezpiecznych danych, to postaw RAID5.

Co do obciążenia procesora - wiem tyle, że kontrolery mają zazwyczaj 400-800Mhz procesor wbudowany, a starczają na do 10 dysków. Podle mnie, to jeżeli chcesz stawić RAID'a z 4 dysków - to kup kontroler. 100-140 złi spokój, bo wiesz że masz wszystko pod kontrolą, i nic się nie stanie złego, do tego zyskujesz na wydajności - kontroler zawsze wyciska 100% możliwości, sam dba o replikacje, sam oblicza replikacje - czyli się opłaca. Do tego szybciej się system ładuje na starcie. Chociaż, szczerze rzecz mówiąc, to nie rozumiem zbytnio ludzi zakładających RAID inny niż 0 - jeżeli się już robi takie rzeczy żeby mieć większą wydajność, to powinno się posiadać wiedzę żeby odbudować RAID'a. Dajesz 0, robisz partycjonowanie (pare partycji, systemowa, dane, backup, lub inaczej), i to wszystko. Padnie ci jakiś dysk? Wątpie. A nawet jeśli, możesz odzyskać dane w prosty sposób. A jeżeli posiadasz jakieś ważne dane, to lepiej przechowywać je na oddzielnym dysku - po prostu. Kwestia bezpieczności? W warunkach domowych bezpieczniej jest przechowywać dane na osobnym dysku, dopiero na serwerze się opłaca robić bezpieczne RAID'y. A tak to - bez przesady, szansa na padnięcie dysku jest malutka....

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz kilka powodów na NIE dla Raid5.

 

Skoro już jeden posiadasz to można dokupić inne takie same, albo ten zostawić na backupy. Kiedyś miałem w rękach dysk RE i po paru testach stwierdziłem że nie oferuje nic ponad to co maja zwykłe wersje i w moim przekonaniu nie opłaca się do nich dopłacać. Sprawdź średnią prędkość tego dysku i porównaj ze zwykłymi AAKS, poszukaj też testów w ATTO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to już rozumiem dlaczego i ja nie mogłem znaleźć prawie żadnych informacji na temat raid5 ;) W teorii prezentowała się to naprawdę ciekawie, ale widzę, że jednak nie jest tak fajnie... Zdecydowanie jednak wybiorę raid0 z jakimś dyskiem typowo backupowym dla najważniejszych danych.

 

To teraz pytanie, czy kontroler za 100-200 zł da odczuwalną poprawę wydajności w porównaniu do tego dostępnego na płycie głównej? (Jeśli moglibyście od razu polecić jakieś modele, byłbym wdzięczny)

Edytowane przez fou

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...