Skocz do zawartości
kubolin

Co Myślicie O Takim Systemie Dyskowym?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i uprzedzam od razu że jestem laikiem jeżeli chodzi o dyski.Zwracam się z prośbą do was ponieważ nadszedł czas kiedy mój wysłużony 120gigowy Seagate zaczyna nie wystarczać z powodu wydajności i pojemności .

Mówię od razu że mój budżet to max 500zł i nie stać mnie na razie na ssd. Myślałem o raid 0 złożony z dysków scis.

Mówię dokładnie o kontroler-u z tej aukcji i dwóch dyskach z tej .

wiem że 18 gb to mało ale na system wystarczy . Na dane myślę że wystarczy mi coś w granicach 500-640 gb z samsunga wd lub Seagate(jeżeli oczywiście skończyły się z nimi problemy).

co myślicie o takim zestawie dysków .

za pomoc z góry dziękuję pozdrawiam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie bardzo głośno, wwydajność? Myślę, że każdy nowy dysk zje ten raid na śniadanie. Gęstość zapisu na takim samsungu 500GB jednotalerzowym 5400obr/min da więcej niż raid z takich dysków. Nawet jeśli brać pod uwagę jakieś zalety dysków scis to i tak gra nie warta świeczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośność Cię zabije, ale jeśli o dyski chodzi to brałbym takie dwa klocki. Wyższa wydajność, nowsza technologia i większa gęstość zapisu. Powinny poradzić sobie z palcem w głowicy z obecnymi dyskami domowymi.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do głośności to mi nie przeszkadza (jestem głuchy :D) a tak na serio to nic nie pobije głośności 2 delt 92 mm na max obrotów !

czyli jednak jest to gra warta świeczki?

czy dobry kontroler wybrałem ?

jaki brać dysk na dane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na storage polecam Samsunga F2EG albo WD Green. Ciche zimne i dosyć wydajne. Kontrolerek mógłby być z większym buforem, poza tym będzie wystarczający do tych dysków. Głuchy to pojęcie względne ale uwierz, że nic takiego jeszcze nie słyszałeś :D bawiłem się SCSI 10-15K swego czasu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nie jestem w temacie, ale czy 2 dyski SATA2 (bo chyba taki kontroler posiada Twoja płyta) w RAID nie będą szybsze od tego archaicznego wynalazku?

 

Jeśli już miałeś kontakt ze SCSI oraz RAID, to ok, ale jeśli nie, to wiesz na co się porywasz? Poczynając od instalacji systemów, przez wszelką diagnostykę, po odzyskiwanie danych z wysypanego systemu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się w ten stary sprzęt nie ładował na twoim miejscu, cholera wie ile te dyski pracowały i ile pochodzą, oszczędź sobie problemu w przyszłości i zainwestuj w nowe. Nówki zepnij w RAID0 na kontrolerze który posiada płyta i oszczędź sobie problemów, nerwów i nie ładuj się w te zabytki.

 

EDIT:

Nie wiem jaką wydajność mają te dyski ale przypuszczam że ograniczona zostanie przez przepustowość PCI, o ile byś zastosował podany przez ciebie kontroler.

Edytowane przez ODOO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo kolega kubolin chce stawiać macierz RAID, skoro chce już SCSI to doradzam najlepiej jak mogę. Owszem, PCI ograniczy ale nie w tak znaczący sposób. Cheetah, którego pokazałem nie jest starą konstrukcją a pojedynczego tym bardziej nie opłaca się kupować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Kontroler

2. magistrala PCI

3. Wysłuzone dyski

 

oraz masa mozliwych problemów związanych ze sterownikami i ich kompatybilnością z obecnie popularnymi dystrybucjami systemów operacyjnych dla domu mówi mi, że to nie jest dobry pomysł.

 

Ale zawsze będziesz jedno doświadczenie bogatszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

raczej 2x WD5001AALS-00L3B2 - zwracam uwagę nakońcówkę - zje 640AAKS na śniadanie ;)

no i jak dobrze się rozejrzysz to poniżej 500 się zmieścisz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega kuboklin już i tak zdecydował ale dodam tylko jedno odnośnie dysków SCSI starszych generacji. nad tymi dyskami nie da się zapanować żadne anywibranty nic nie wskórają, a jeśli nawet to świst talerzy już kompletnie będzie nie do opanowania. co do wydajności to o ile jakieś z 3 do 5 lat temu taki bajer byłby całkiem wydajny to dziś już kompletnie się do niczego nie przyda. wydajność dysków sata wzrosła i to bardzo mocno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc zmieniam koncepcje i decyduję się na 2 dyski sata w raid 0 mój budżet to 450 max 500zł

na WD5001AALS-00L3B2 mnie nie stać bo najtańsze kosztuję 289(przynajmniej ja tak znalazłem) a to już sporo przekracza budżet

Edytowane przez kubolin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...na WD5001AALS-00L3B2 mnie nie stać bo najtańsze kosztuję 289(przynajmniej ja tak znalazłem) a to już sporo przekracza budżet

Ciekawe, w 2 kliki znalazłem za 226PLN ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Zasadniczo kolega kubolin chce stawiać macierz RAID, skoro chce już SCSI to doradzam najlepiej jak mogę. Owszem, PCI ograniczy ale nie w tak znaczący sposób. Cheetah, którego pokazałem nie jest starą konstrukcją a pojedynczego tym bardziej nie opłaca się kupować ;)

Kolega Tomazzi kiedys mi cos objasnial , wersja optymistyczna to 117MB/s przy R0 ;) Moze sie jerdnak zdazyc , ze to bedzie smigalodo bodajze 60MB/s. Nie kupilbym na pci.

 

Edit

Tomazzi , za co jestem niezmiernie wdzieczny ;)

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

ehh, chłopie...

239PLN

226PLN

..więcej mi się nie chce

dzwonisz / mailujesz do delikwenta żeby przeczytał jakie cyferki ma po myślniku ;)

 

Firekage: taa sporo się maili naklepało... ;)

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCI to porażka - max 133MB/s - o ile inne urządzenie na PCI nie będzie nic przesyłało - jeżeli już to jakis kontroler PCI-X (ale raczej nie masz takiej płyty) więc albo zintegrowany w chipsecie (podpiety pod pciex) albo dodatkowy na PCIex - do tego 2-4 dyski na talerzach 500GB i będziesz naprawdę zadowolony.

 

W sigu masz linka do macierzy RAID0 na 3 dyskach 500GB/talerz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

PCI to porażka - max 133MB/s

- nieosiągalne na PCI32bit/33MHz - z powodu niuniknionego overhead'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam do was pytanko czy gdy złoże raid 0 złożony z 2x500 to będę mógł przenieś na raid swój stary system [brzydkie określenie na linuksa]em i problemu z tym nie będzie czy będę musiał instalować wszystko od nowa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przenieśc można. Problemy mogą się pojawić jak twój system będzie potrzebował dodatkowych sterowników aby poprawnie odczytać dane startowe z dysków. Wtedy będzie trzeba pod dosem próbować dograć te sterowniki. Dlatego najlepiej wcześniej spróbować je zainstalować w systemie lub wgrać do folderów systemowych. Gwarancji nie dam, że będzie to działało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

toman: słuszna uwaga - jednak da się to zrobić. Jeśli Raid będzie postawiony na tym samym kontrolerze co "obecnie" to prawdopodobnie najwyżej trzeba będzie "r" wcisnąć ;) a jest też szansa że pójdzie bez niczego. Jeśli do tej pory raida nie było lub był na innym kontrolerze - trzeba doinstalować stery przed przeniesieniem systemu i skorzystaś z klawisza "r" w instalatorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie, to na kij Ci ten RAID w ogóle? Piszesz, że jesteś laikiem. Jeśli raid potrzebny Ci jest do gier, to imo szkoda zachodu. Chyba, że będziesz miał dodatkowo oddzielny dysk/pendrive na ważne dane, bo odzyskiwanie danych z raid to już nie jest zadanie dla pierwszego lepszego "easy-recovery".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...