Skocz do zawartości
rbtck1

Komputer Sie Nie Włącza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem trochę już nieobeznany bo moja wiedza skończyła się na jednojajowych Athlonach. A więc dostałem do naprawy od rodziny komputer w sklepie stwierdzili że padła płyta główna niestety nie jest już na gwarancji. Więc nie zastanawiając się zamówiłem z allegro taką samą płytę jaka siedziała wcześniej, przesyłka doszła więc wszystko podłączam, okazało się że jeden bolec od coolera nie trzymał bo został wyłamany, mimo to na sekundkę załączyłem kompa by zobaczyć czy wszystko w porządku no i widzę bios piknięcie i wszystko ok temperatura w biosie na procku nie przekreaczała 50* ale mimo to szybko pobiegłem do sklepu gdzie sprawdzali płytę oczywiście przyznali się do błędu i wymienili chłodzonko na jakiegoś Spire. Dzisiaj podłączam nowy cooler, wszystko w porządku trzyma jak trzeba włączam kompa a tu lekko drgnęły łopatki wirnika i cisza, i tak za każdym razem... Dodam że szukając wyłącznika na zasilaczu lekko kopnął mnie prąd :unsure:

 

A sprzęt to nie jakaś nowość:

Asus P5PL2 s775

Celeron D 3.20 GHz

GoodRam 1GB DDR2

Radeon x200

WD 250GB

Modecom Feel 350W

 

Odłączałem dysk, napęd, wyjąłem grafike, ram - bez rezultatu

 

Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem sprawdzić na moim zasilaczu ale z tego co zauważyłem mają inne wejścia na płytę mój zasilacz ma mniejszy wtyk, na chwilę obecną nie wymodzę jakiegoś innego a śpieszy mi się z czasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem sprawdzić na moim zasilaczu ale z tego co zauważyłem mają inne wejścia na płytę mój zasilacz ma mniejszy wtyk, na chwilę obecną nie wymodzę jakiegoś innego a śpieszy mi się z czasem.

Sprawdź w manualu płyty głównej, czy a raczej jak możesz podłączyć ten swój 'mniejszy wtyk'. Jeśli chodzi o 'ten duży wtyk', to powinien on mieć zaczep, a na wtyczce płyty głównej powinna być 'prowadnica' sugerująca jak tenże 'mniejszy wtyk' wtyknąć. Myślę, że możesz to zrobić, ale na wszelki wypadek sprawdź w instrukcji, jak nie masz to sobie ściągnij z sieci. Ewentualnie wymontuj zasilacz i wyrusz na miasto w poszukiwaniu sklepu, który by ci go nieodpłatnie sprawdził.

edit:

sprawdziłem na stronie asusa i można podłączyć 20-pinową wtyczkę (bo chyba o to chodziło) - instrukcja

http://support.asus.com/download/download....amp;model=P5LD2

Edytowane przez prze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem swój zasilacz jednak bez efektu dalej to samo. Przez pomyłkę nie wpiąłem tej wtyczki 4pinowej do płyty (to linia procesora?) i o dziwo zaczęły pracować wiatraki, dyski, napędy. Ucieszony że coś ruszyło wpiąłem z powrotem i objawy jak przedtem...

 

Czy to możliwe że dopiero co kupiona płyta padła? :damage_wall: Ja to mam szczęście... Czy jest możliwe że coś ją regularnie pali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam że szukając wyłącznika na zasilaczu lekko kopnął mnie prąd :unsure:

Być może wetknąłeś kabel zasilający do gniazdka bez bolca uziemiającego.

Wtyczkę sieciową zasilacza musisz wetknąć do gniazdka które ma bolec.

Jeśli zasilacz dalej "kopie" albo jeśli próbnik neonowy świeci po dotknięciu obudowy zasilacza to wtedy trzeba sprawdzić gniazdko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji nadmienię, że też raz bawiąc się zauważyłem, że próbnik się świeci po dotknięciu obudowy. Czy to znaczy, że gdybym np. złapał się jedną ręką kaloryfera a drugą komputera to kopnął by mnie prąd? Uziemienia nie mam, i sądzę, że to nie jest tylko kwestia gniazdka ale całej instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kopnąłby Cię i to dość porządnie - wiem bo przetestowałem na własnej skórze :D Niestety tylko w kuchni mam instalacje z prawdziwego zdarzenia z prawdziwym uziemieniem, natomiast gniazdko do którego podłączam kompa zmostkowałem bolec do zera i trochę napięcie spadło lecz nie do końca. Ale może powróćmy do tematu?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem swój zasilacz jednak bez efektu dalej to samo. Przez pomyłkę nie wpiąłem tej wtyczki 4pinowej do płyty (to linia procesora?) i o dziwo zaczęły pracować wiatraki, dyski, napędy. Ucieszony że coś ruszyło wpiąłem z powrotem i objawy jak przedtem...

 

Czy to możliwe że dopiero co kupiona płyta padła? :damage_wall: Ja to mam szczęście... Czy jest możliwe że coś ją regularnie pali?

Teraz podejrzany jest procesor i sekcja zasilania cpu na mobo - wygląda, że po podłączeniu zasilania cpu robi się zwarcie. Sprawdź jeszcze czy bez cpu wentylatory będą się kręcić dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wyjęciu z obudowy również nie działa. Przy dobrym przypatrzeniu zauważyłem na pinach od socketu w pewnym miejscu lekkie przyciemnienie. Mógł się spalić sam socket? I czy w tym przypadku wymagana jest wymiana płyty głównej? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie obejrzyj kondensatory na płycie głównej - jeśli są spuchnięte to źle, ale masz prawdopodobnego winowajcę. Kiedyś miałem do czynienia z taką sytuacją:

"Przez pomyłkę nie wpiąłem tej wtyczki 4pinowej do płyty (to linia procesora?) i o dziwo zaczęły pracować wiatraki, dyski, napędy. Ucieszony że coś ruszyło wpiąłem z powrotem i objawy jak przedtem..."

i winna była płyta główna. Przez jakiś czas działało na niepodłączonej wtyczce 4-pin, a ze 2 miesiące później całkiem zdechło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...