Skocz do zawartości
swpgnk

[2000zł] - Gry I Internet ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jak widać w temacie poszukuję pewnego optimum w komputerze pomiędzy wydajnością, a oszczędnością - konkretnie energooszczędnością.

 

Mój aktualny sprzęt ma ok. 7 latek. Z obiegu sprzętowego wypadłem jakieś 3 lata temu. Dlatego też proszę o radę. W najbliższym czasie będę dysponować budżetem ok. 2000 zł. Plan pierwotny zakładał złożenie komputera (samej jednostki) jednak w ostateczności w grę wchodzi także zakup monitora, jeżeli będzie miał znaczący wpływ na zużycie energii.

 

Największy ból to połączenie licznych zastosować komputera w moim domu. Jest to przede wszystkim do przeglądania netu i prostych prac biurowych, ale w równym stopniu zależy mi na nowych grach o przyzwoitej jakości (tak by pociągnął ze 2 latka na wysokim detalu, a potem kroczkami co raz niżej). Ponadto dochodzi do tego szerokie zainteresowanie grafiką 3D i trochę wymagającymi programami, z których muleniem zmagam się na moim aktualnym sprzęcie.

 

Aktualne wysokimi rachunkami za prąd obarczam w duże mierze mój komputer. Jego miesięczny czas używania to ok 200 godzin, z czego zaledwie 30 to pełne wykorzystanie maszynerii - reszta net. Dlatego też poszukuję odpowiedniego optimum.

 

Liczę na Waszą pomoc. Pozdrawiam.

 

Ponadto pisałem na forum pc format, jak dotąd podano mi tam 2 możliwe konfiguracje:

 

Cześć, ja ostatnio zmodernizowałem swojego kompa. Kupiłem nową płytę Gygabyte P43 ok. 250zł, do tego procek pentium dual core E5200 280zł, pamięci DDR2 2x1GB dual channel 130zł i karta Sapphire ATI HD3870 370zł. Zostawiłem starą obudowę z zasilaczem 450W, stary dysk, stara nagrywarkę. Monitor kupiłem Samsung SyncMaster 2333 23cale Full HD 790zł Jakieś pół roku temu...

Płyta super z funkcją oszczędzania energi (automatyczne obniżone taktowanie i napięcie procka gdy np. buszuje w necie a gdy uruchamiam jakąś gierkę procek zwiększa "obroty"), procek też można łatwo podkręcić ze standardowego 2,5GHz do ponad 3GHz podobno... Ja mam tylko 2,8GHz cały czas. Części kupione w komputroniku (płyta, procek i pamięci) a kartę (nową) na allegro... Gram np. Lost Planet, Terminator Salvation, Crysis Warhead Tomb Raider - Underworld na wysokich detalach i czasem full hd 1920x1080..:D

oraz

 

AMD Phenom II X2 545

Gigabyte MA770-UD3

A-Data 4GB (2x2GB) PC800 CL4 Extreme Edition

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

XFX Radeon HD4870 512MB DDR5(Bądź Radeon 4850~370zł)

Samsung SH-S223B SATA

Cooler Master Elite 33x

OCZ Fatal1ty 400W LED

ok: 1900złOczko

Nie licząc monitora prosił bym również o orientacyjne podanie zużycia prądu przy niewielkim obciążeniu kompa (net, praca biurowa) - jeżeli nie stanowi to problemu ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zestaw z PII X2 .

 

Wymień tylko zasilacz na coś tańszego i o trochę większej mocy - tak gdzieś z 450-480 W , dopisek wskazuje że ta konstrukcja może być dosyć droga .

 

W idle ten zestaw powinien brać ~ 100 W mocy , można zejść niżej jak się włączy funkcje oszczędzania energii na płycie ( na moim Asusie procek z włączonym EIST w idle ma 1 200 mhz taktowania , jak włączam EPU-6 na maxa to takty lecą do 500-600 mhz , napięcie też niższe niż przy aktywnym EIST )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli pobor energii ma byc priorytetem to nie wiem czy PII X2 bedzie dobrym wyborem - ten procek przeciez pobiera pradu "na 4 rdzenie". Moze Athlon X2, ktory fizycznie ma tylko 2 rdzenie bylby tutaj lepszym rozwiazaniem?

 

Karta ewentualnie hd4770 stosunek jakosc/pobor pradu chyba obecnie najlepszy na rynku.

 

Ogolnie to wez jakas porzadna plyte, ram ddr3 i zasilacz z zapasem mocy - wtedy zestaw bedzie bardzo przyszlosciowy i dobry do upgreadu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polece ci to co sam zamowilem(pewnie jutro dojdzie)

Produkty

1x LG LG W2353V-PF (2ms, DVI, HDMI, Full HD) 799zł

1x BeQuiet BeQuiet PurePower L7 530W 249zł

1x Cooler Master Cooler Master Elite 335 (Black) 149zł

2x A-Data A-Data 2GB 1333MHz CL9 260zł

1x AsRock AsRock M3A785GXH/128M 315zł

1x Samsung Samsung 500GB 5400rpm 16MB cache SATA-II F3EG 175zł

1x AMD AMD Athlon II X4 620 /2.6GHz, 2MB, 95W, BOX, AM3/ 359zł

 

skrzynka 1500(bez karty graf.-integra), 800 monitor razem 2300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj zainstalowalem na nim win7

chodzi super, dobrze ze wzialem dysk edycji EG bo naprawde cihutko pracuje tak samo zasilacz

proc pracowal glosno(tzn wentylator) ale na plycie glownej zmienilem z 9 na 4(im mniej tym wolniej sie kreci) i jest ok, nie mialem czasu zainstalowac zadnego oprogramowania do plyty glownej moze potem bedzie jeszcze ciszej w everescie temp w idle 32C, plyty glownej 33

zasilator bardzo cichy

ile mi wyniesie enegia za miesiac to sie zobaczy, ale chyba nie istotnie wiecej

btw nawet nie wiedzialem ze az 12 portow usb jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gry? narazie jeszcze nic nie instalowalem z gier i programow, oprocz programow z plyty asrocka, monitora i antywira

KIS chodzi bardzo zwawo, nie czuje ze wogole dziala tak jak to bylo w przypadku laptopa

zainstalowalem miedzy innymi IES do asrocka ktory oszczedza energie jak komp jest malo obciazony(obniza takty proca) i zlicza ile energii juz sie zaoszczedzilo, przy wlaczonym nie zawuwazam jakiejs istotnej roznicy w szybkosci dzialania(jesli wogole), uzywam dopiero od 1 dnia wiec moje zdanie nie jest jeszcze klarowne jak to jest z tym oszczedzaniem energii

karta integra wiec zaden crysis nie pojdzie z wiadomych wzgledow, jak chodza starsze sprawdze potem

swiezy win7 prof uruchamial sie b szybko chyba jakies 20-25s, teraz po instalacji roznych rzeczy to chyba niecala minuta

ASRock InstantBoot jeszcze nie sprawdzalem, z opcja standard ma byc czas botowania rzedu 20s, a ta szybsza 3s(ale wymaga zasilania)

jakie bardziej wymagajace oprogramowanie masz na mysli?

z kilkoma programami do asrocka mialem problem i zainstalowaly sie dopiero w trybie kompatybilnosci(vista) oraz 2 nie dodaly sie do autostartu(mimo ze zaznaczone w ich ustawieniach, ale to mam nadzieje naprawie;)

firefox x86 dziala bardzo szybko nawet przy otwartej bardzo duzej ilosci kart, o dziwo IE tez smiga b szybko

zadnych przegladarek x64 nie instalowalem wiec nie mam porownania

win7 jest 64bitowy

jeden z mankamentow moge wymienic ze stery realteka z plyty nie pozwalaja zamienic kanal L <-> R i nie wiem jak to zrobic ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np ten film http://vimeo.com/6700971 odtwarza na granicy plynnosci 23-35fps, duzo chyba zalezy od karty graficznej i dlatego tak slabo

mierzone we frapsie

ten juz stale 60fps http://timelapse.vn.cz/Roznov.the.Timelaps...ailer3.2007.avi wiec to raczej wina tego ze odtwarzane z przegladarki or smth

Edytowane przez b4rt3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk - Caviar 160 GB SataII 32 - 146, 28zł

Proc AMD Phenom II X2 454 dual - 341,73

Płyta Gigabyte GA-MA770-UD3 - 266,77

Zasilacz - Cooler Master extreme power plus 460W - 201,61

Obudowa - IBOX Lion 605B - 103,40

RAM - A-data Gaming Series Dual 2x2 800 - 285,91

Grafa - XFX ATI Radeon HD4850 512MB DDR3 / 256bit T / D PCI-E (625 / 1990) - 378,99

 

Zastanawiam się nad:

a) czy jest sens brać 454 czy lepiej 500?

b) zasilacz myślę, że wystarczający, jedyne co to nie wiem jak firma, nie siedzę na bieżąco

c) grafa - hmmm tu największy i odwieczny dylemat, ati czy nvidia - co do grafy jest tutaj tak wstawiona, ale totalnie niepewnie

 

Koszt całości 1724,69 zł.

 

Sklep w rodzimym Bielsku, Art Computers. Aktualnie zależy mi trochę, aby zejść z ceny 2000zł (jak z resztą widać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...