Skocz do zawartości
Dawid afg

Przycinanie Się Komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problemy z moim starym sprzętem na wiosce. Problem dotyczy dziwnej pracy dysków, a mianowicie przycinania się muzyki i filmów (nawet kursora myszy!), gdy mignie dioda dysku. Początkowo obwiniałem 160tke na której był postawiony system, bo już kilka razy odmówiła współpracy wesoło mieląc i zawieszając XPka, a później „udając że jej nie ma” w systemie... Gdy podobne zachowanie „jąkania się” powróciło na starej 40stce, sprawa wydała mi się podejrzana.

 

Zauważyłem że na płycie głównej nagrzewa się wówczas scalak opisany w manualu jako „clock” (nie mam pojęcia od czego to i co to robi) który aż parzy podczas dziwnej pracy dysków.

 

160tke zbadałem na nowym komputerze i bezproblemowo mogę przeglądać/kopiować pliki bez wcześniej opisanych cudów.

 

Co może być przyczyną? Pada kontroler dysków twardych? Na allegro wyszperałem dodatkowe kontrolery na PCI z własnym biosem- to mogło by pomóc?

 

Płyta jest po remoncie- wymieniłem wszystkie kondensatory (i przez pewien czas było dobrze). Chcę ją uratować bo mam do niej sentyment :P

Proc i ram też w porządku, dobrze chłodzone. Zasilacz wiem że [gluteus maximus], ale napięcia trzyma w normach (mierzyłem miernikiem). Na jego miejsce miał iść MC400W, ale chwilowo brak $$ na lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smart dysków sprawdzałeś ? Taśmy zmieniałeś ?

 

Jak nic z tego nie pomoże to możliwe że właśnie ten kontroler pada.

Taki z allegro powinien rozwiązać problem o ile faktycznie to wina kontrolera.

 

BTW pamiętam mojego Solteka SL75KAV chyba nie było kondensatora który by nie wylał ;D, musisz mieć do niej naprawdę duży sentyment.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Codegen300W (ma juz ponad 8 lat, a działa dalej:D)

Jeśli masz sentyment do tego kompa to kup mu deltę. Albo pomierz chociaż napięcia. Palomino trochę prądu ciągnie, a jest zasilany z 5V, pewnie jest ono poniżej normy. Gdy miałem coodegena od czasu do czasu miałem znikające partycje i inne cuda z hdd, po wymianie zasilacza - odpukać - przez kilka lat nie miałem takich problemów. Sprawdź czy dyski pracują w trybie ultradma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smart dysków sprawdzałeś ? Taśmy zmieniałeś ?

 

Jak nic z tego nie pomoże to możliwe że właśnie ten kontroler pada.

Taki z allegro powinien rozwiązać problem o ile faktycznie to wina kontrolera.

 

BTW pamiętam mojego Solteka SL75KAV chyba nie było kondensatora który by nie wylał ;D, musisz mieć do niej naprawdę duży sentyment.

 

Smart tak, 40sta jest do niczego- Bad sektory, ale te „zamknąłem między partycjami” i póki nigdzie z nim nie chodzę to badziewie się nie rozrasta. Smarta 2go dysku mogę wrzucić jeszcze dziś wieczorem lub jutro.

 

Dorwałem też w komisie 3377802[/snapback]

Jeśli masz sentyment do tego kompa to kup mu deltę. Albo pomierz chociaż napięcia. Palomino trochę prądu ciągnie, a jest zasilany z 5V, pewnie jest ono poniżej normy (…) Sprawdź czy dyski pracują w trybie ultradma.

 

A czytałeś do końca 1 post? :rolleyes:

 

Zasilacz wiem że [gluteus maximus], ale napięcia trzyma w normach (mierzyłem miernikiem). Na jego miejsce miał iść MC400W, ale chwilowo brak $$ na lepszy.

 

Też miałem takie cuda jak znikanie partycji na 160tce, ale to przy 2-krotnie większej ilości bebechów w PC bo Codegen nie wytrzymywał obciążenia i rzucał napięcie 13,2V.

 

Co do trybu DMA, tu się przyznam że nie wiem co konkretnie masz na myśli :P Jest na taśmie 80 żyłowej, wszystkie ustawienia biosu domyślne oprócz tych od OC proca; oba twardziele na Ultra ATA/100. Nigdy nic nie mieszałem w biosie od dysków (no, poza kolejnością botowania) i zawsze wszystko działało poprawnie.

Edytowane przez Dawid afg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak. Opiszę jak mi to poszło.

 

Robiłem kilka podejść.

Za 1 razem chciałem zainstalować system na nowszym dysku, podłączonym pod kontroler. Sterów pod XP nie było na dyskietce (moja wina, nie sprawdziłem).

 

Niestety w sieci nie znalazłem ich dla tego kontrolera, więc spróbowałem użyć tych pod 2k. Próba nr2 i znowu zonk - podczas przeszukiwania dyskietki wyskakiwał błąd że plik xxxx wywołał niespodziewany błąd systemu(…). Bez sterów instalacja kompletnie nie widziała dysku.

 

Potem postanowiłem zainstalować system na dysku podłączonym bezpośrednio do płyty. Po drobnych problemach z odczytem z płyty CD (nie wiem czemu, bo płyta w dobrym stanie) udało się zainstalować system. Dysk przepiąłem pod nowy kontroler w nadziei ze system dokończy instalację i będzie wszystko ładnie śmigać. Znowu w plecy - po sekundzie wczytywania komp się restartował.

 

Dobity dokończyłem instalację na kontrolerze płyty, zaś stary dysk dorzuciłem pod kontroler PCI. Po dokonczeniu instalacji i wejściu w pulpit zaliczyłem wielkie WTF, bo wszystko ładnie działało bez upierdliwego przycinania.

Jedynie cięły się filmy, ale po instalacji KLC tylko mkv 720p odmawiały współpracy (te z softsubami), ale to raczej wina procka/grafy i materiał na oddzielny temat ;)

 

Nie wiem co było przyczyną (raczej nie wirus, bo nic nie znalazłem).

Ważne że „samo się naprawiło” i teraz prawie wszystko działa jak powinno. Dzięki za pomoc ;)

 

Btw. Klaus, było ustawione na U DMA 5 – sprawdziłem. ;)

Edytowane przez Dawid afg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do twojego problemu z dyskiem to wiele nie dopowiem, ale w mkv'ach mam spore doswiadczenie - kilka rad ode mnie :

 

1) Wlaczyc fast write - podstawa(wiem ze via + ati + fast write czesto rowno sie problem, ale naprawde FW daje mi niesamowitego kopa przy fimach - wszystkie 720p jakie mialem, a troche ich obejrzalem na zestawie 1 z siga szly perfekt bez desynchronizacji, a problemow z tytului FW ON zadnych nie uswiadczylem) Testowalem tylko na plytach KT133A i 694T, mam jeszcze zestaw z k7s5a i przynajmniej z orginalnym biosem nie ma opcji FW i o 720p mozna zapomniec mimo siedzacego tam Antka 2000+

2) Coreavc jako codec

3) Juz mniej wazne to to ze na kartach ati(sprawdzalem 8500, 9200 i 9550, a z nv 3ti, 4mx, fx5200) jest troche mniejsze obciazenie proca, calkiem ok bylo tez o dziwo na voodoo 3 tyle ze trzeba ustawic na pulpicie rozdzielczosc 1280xcos

 

Po spelnieniu w/w warunkow wiekszosc 720p(poza takimi w wiekszym kbitem - mozliwe desynchro przy wiekszej akcji) dziala w tym momencie na celku 1400(14x100)

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...