Skocz do zawartości
rezo_

Problem Z Dyskiem Czy Systemem?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakis czas temu kupilem nowy dysk do lapka (patrz sygnatura) i od razu postawilem na nim Windowsa 7 x64. Od poczatku doskwiera mi jedna dolegliwosc, mianowicie raz na jakis czas (jest to zupelnie losowe) dioda pracy dysku zaczyna palic sie ciaglym swiatlym i w tym czasie system jest w stanie "zawieszenia", nie reaguje na nic, trwa to okolo 1 do 2 sekund, po czym nastepuje charakterystyczne stukniecie (cos jak przy parkowaniu glowicy?) i wszystko wraca do normy... Nie wiem czy to wina 7 czy cos jest nie tak z dyskiem... Zalaczam SMART, HD Tune i HD Tach, wygladaja na czyste.... Gdzie moze tkwic problem?

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez krawetko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postępuj kolejno wg punktów.

1. Upewnij się, że wszystkie wtyczki (zasilanie oraz dane) dobrze siedzą w dysku/płycie.

2. Sprawdź na innym zasilaczu.

3. Sprawdź ten dysk na innym kompie.

Gdy po przebyciu 3 punktów problem nadal będzie występował, to można zastanawiać się nad reklamacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postępuj kolejno wg punktów.

1. Upewnij się, że wszystkie wtyczki (zasilanie oraz dane) dobrze siedzą w dysku/płycie.

2. Sprawdź na innym zasilaczu.

3. Sprawdź ten dysk na innym kompie.

Gdy po przebyciu 3 punktów problem nadal będzie występował, to można zastanawiać się nad reklamacją.

Nie przeczytales moich postów... chodzi o dysk w laptopie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, czytałem temat dużo wcześniej i zapomniałem, że mowa o lapku. Teraz tylko rzuciłem okiem na objawy, a odpowiedź pisałem, gdyż napisałeś, że format nie rozwiązał sprawy.

 

Jest to dość dziwna sprawa, bo prędkości ma bardzo duże. Rozumiem, że podczas testu objaw nie wystąpił - bo nie widać żadnego skoku/zatrzymania na wykresach.

 

Stawianie Windows 7 w ciemno to też nie jest najlepsze źródło informacji. Postaw XP, Vistę, Ubuntu i obserwuj kompa. Jeśli sytuacja się powtórzy, to dobrze by było sprawdzić dysk w innym kompie. Wtedy będzie wiadomo, czy winić dysk, czy laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. U mnie takie stawanie dęba na sek. zdarza się średnio raz dziennie - ale wiem że to ewidentnie wina kontrolera sata, który ma jakieś wąty do nagrywarki. Jednakże ten feler nie jest niczym dziwnym, wszak Intel przyznał się do niego już dawno. Po czymś takim mam w logach błąd typu The device, \Device\Ide\iaStor0, did not respond within the timeout period. Sprawdzałeś w Podglądzie Zdarzeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest zdrowy, a te 2s zwiechy to pewnie czas aż dysk się na nowo rozpędzi, bo zadziałało zwykłe oszczędzanie energii, a wy tu wymyślacie nie wiadomo co.

Wpisz "nigdy" abo "never" w dodatkowych opcjach w zależności od języka w systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To widocznie dalej coś go wyłącza, może dysk ma taki system w sobie. U mnie np w kieszeni wellanda 2,5" bez względu na to, co mam ustawione w opcjach zasiania dysk po jakiś 5min się wyłącza, zaś reszta objawów identyczna z twoimi.

Spróbuj wyczaić kiedy to się dzieje i co jaki czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieje sie to w totalnie losowych momentach. Na starcie systemu, podczas pracy, podczas gry, problem potrafi nie pojawic sie przez godzine aby zaraz potem pojawil sie w ciagu minuty kilka razy z rzedu... Resource Monitor nie odnotowuje nic nadzwyczajnego w tych momentach poza tym ze na wykresie jest przez moment uzycie 100%... Zadnych logow w podgladzie zdarzen... Dzis wsadze z powrotem poprzedni dysk i zainstaluje na nim Win 7, zobacze czy problem takze wystepuje....

Edytowane przez krawetko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiazany. Podejrzewalem ze odpowiadzialne za to zachowanie moze być APM (Advanced Power Managment) lub AAM (Advanced Acoustic Managment) dysku. Uzylem narzedzia quietHDD http://sites.google.com/site/quiethdd/ do wylaczenia powyższych i problem jak rekal odjal. Dysk pracuje wysmienicie, zadnych zwiech ani stukotow :gitarzysta:

Edytowane przez krawetko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś przypadkiem miał błąd 'IOCTL_ATA_PASS_THROUGH failed'?

Próbowałem zarówno hdparm jak i quiethdd - obydwa to wyrzucają.

Dysk to WD Scorpio Blue 2.5" 500GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...