Skocz do zawartości
mikej

Restarty Nowego Komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem Core i5 na płycie Asus P7P55D, do tego 2x2GB Patriot 1333, Asus GF9600 GSO, dysk Seagate 1TB 5900rpm, zasilacz PCP&C Silencer 470. W WinXP przynajmniej raz dziennie komputer się zawiesza (nie reaguje mysz, klawiatura, zero odpowiedzi) lub od razu restartuje. Nie pokazuje się żaden BSOD, nie ma żadnej informacji z dzienniku zdarzeń. Zainstalowałem Win7; już podczas instalacji kilka razy się zawieszał (po którymś restarcie udało się wreszcie dokończyć pierwsze uruchomienie systemu). No i tutaj jest tragedia. System zawiesza się lub restartuje w ciagu 2 minut od startu. Nie ma nic w dzienniku oprócz informacji, że poprzednie zamknięcie było niespodziewane. Nie zdążyłem nawet wgrać żadnych sterowników, zresztą po prostu się nie da. W trybie awaryjnym nic się nie działo przez 5 minut.

 

Teraz, co już zrobiłem:

- zasilacz - na Modecomie MC-400 to samo

- RAM: pamięci są w slotach B (bo tak każe instrukcja), ustawione ręcznie na 7-7-7-20, 1333 MHz i 1,7V. Memtest przez 2 pętle (niepełna druga) nie znalazł błędów. Nie próbowałem pojedynczych kości, ani innych kombinacji. Test z bootloadera Win7 też nie wykrywa żadnych błedów.

- Procesor: 4xSP2004 nie wywala żadnego błędu przez półtorej godziny na SmallFFTs. Temperatury max 71-74C na boxowym chłodzeniu (CoreTemp; AI Suite pokazuje 61C)

- HDD: Testy z Seatools zaliczone, brak realokowanych sektorów, jeszcze zrobię pełny test w HD Tune i został jeden (long generic) z Seatools.

- BIOS: zaktualizowałem z 0209 na kolejny 05xx. To samo. Nie sprawdzałem następnych, bo tylko ten w changelogu miał improved stability.

 

Powoli kończą mi się pomysły. Mam dostępny inny HDD na Sata, sprawdzony. Spróbuję na nim zainstalować system, jeszcze sprawdzę inny kabel i podłączę do innego portu.

Nie wiem, czy problem nie dotyczy karty graficznej. Na XP (sterowniki Asus z płyty CD) zawiesza się w różnych momentach. Natomiast na Win7 wygląda to tak, jakby problem pojawiał się od momentu ładowania jakichś sterowników: pierwszy raz przy ładowaniu pierwszego uruchomienia - konkretnie przed ekranem do wpisania nazwy użytkownika. W7 ma Aero, które wykorzystuje kartę graficzną...

 

Jak rozumieć to, że nie ma BSODa, ani żadnej informacji (nie, nie są wyłączone)? Następuje błąd, który uniemożliwia pracę nawet niskopoziomowej części systemu? Może płyta uszkodzona?

 

Z góry dzięki za pomoc. Już po prostu nie wiem, co robić.

Edytowane przez mikej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM - obniż taktowanie, pojedyncza kosc włożona na testy

Chipset płyty - daj na niego nawiew

K. Graficzna - pozycz inną od znajomego, wypożyczając swoją GSO na te kilka godzin, na pewno się ktoś zgodzi ;)

 

Uszkodzenie plyty jest jedna z bardziej, mimo wszystko, prawdopodobnych przyczyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCP&C Silencer to markowe zasilacze także jeśli jest sprawny to nie jego wina, zresztą autor tematu pisał że zmieniał na ModeComa MC400. Podejrzanie brzmi grafika więc weź jakąkolwiek na PCI-E i sprawdź czy niema poprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję poeksperymentować. Myślicie, że brak błędów w memtest nie zapewnia, że problem nie jest spowodowany przez pamięci? Akurat nie mam innych DDR3, żeby sprawdzić. Jak nic innego nie wyjdzie, to poproszę w sklepie, żeby zamontowali na miejscu inne i zobaczymy, co będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem z 1333 na 1066 MHz i na razie jest ok. Windows 7 już się nie restartuje po 2 minutach... Na razie chodzi godzinę, instaluję sterowniki. Możliwe, że płyta daje za małe napięcie vdimm? Ustawiłem 1.7 - wg naklejki na Patriotach. Myślałem, żeby dać trochę więcej, ale w instrukcji do płyty napisali, że ustawienie powyżej 1.65 wg specyfikacji Intela może być niebezpieczne... 1.7 już jest czerwoną czcionką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...