Skocz do zawartości
Clix0r

Komputer Się Zawiesza/gaśnie Monitor/bsod

Rekomendowane odpowiedzi

Zazwyczaj sam rozwiązuje tego typu problemy ale tym razem nie mam pojęcia o co biega.

Więc problem pojawił się pare miesięcy temu, gdy kumpel przyszedł do mnie sprawdzić kartę graficzną. Gdy włożyłem z powrotem swoją kartę komputer uruchamiał się, ale monitor się nie zapalał. Zacząłem szukać przyczyny, dociskać wszystkie kable, zresetowałem bios i nadal nie działał. Po pół godziny zjarałem się że nie ten monitor podłączyłem :x Niby wszystko fajnie, ale od tego czasu komputer zaczą się często wieszać. Wieszał się tylko w grach, ale nie każdej. Np w WarRocku, Batman: AA, Parabellum, NFS:SHIT się nie wiesza, a w Live for Speed, CODMW2(tutaj bardzo często) się wiesza. Pewnego razu problem ustał na jakieś 2 tygodnie, a tera powrócił ze zdwojoną siłą. Teraz zdarza się również że monitor gaśnie, a raz nawet pojawił się BSOD. Niestety nie zapamiętałem co zawierał ten BSOD, wiem że pisało coś o BIOSie. Po tym jak pojawił się BSOD nie mogłęm odpalić komputera, tzn monitor się nie zapalał. Po jakiś 20min spróbowałem ponownie i odpalił się... Jako że pisało coś o BIOSie chciałem wejść do BIOSu i poszukać przyczyny. Okazało się że niemogę go odpalić bo klawiatura nie działa w BIOSie (nie działa również na ekranie z pytaniem czy uruchomić windows awaryjnie czy nie itp.), ale Windowsie klawa działa już bez zarzutu. Ostatnio nawet 2 razy zawiesił się gdy oglądałem filmik w przeglądarce. Spróbowałbym odkręcić trochę procka ale nie mam dostępu do BIOSu. Myślałem że problemem może być przegrzewający się chipset (słaby punkt płyt MSI P6N SLI v2) więc zamontowałem Thermaltake Thunderblade (12cm@2000RPM) żeby wiał na jego, ale nie dało to żadnego rezultatu więc to nie to(wieje również na procka). Spróbowałbym wgrać BIOS jeszcze raz ale boje się że w ogóle płyta zdechnie.

Pomóżcie!

Edytowane przez Clix0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o sprzęcie z podpisu, to na 99% wina płyty - nie jestem przesądny, ale to MSI.

 

Zresetuj ustawienia bios. Sprawdź napięcie bateryjki (powinno być około 3V). Wgraj nowszy bios. Na koniec można sprawdzić na innym zasilaczu i innej karcie. Jeśli nie pomoże, to odeślij płytę na gwarancję.

 

Gdyby nie problem z biosem, to obstawiał bym problem sterowników (Windows włączony na innej karcie), ale w przypadku problemów z bios to raczej kwestia płyty.

Klawiatura PS/2 czy USB? Jeśli USB, to sprawdź na zwykłej. Ewentualnie dostań się do bios (przy pomocy zwykłej klawiatury) i włącz opcję "USB Legacy" i/lub "USB Keyboard Support" - przestaw na "Enabled".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o sprzęcie z podpisu

Zgadza się.

 

 

Zresetuj ustawienia bios. Sprawdź napięcie bateryjki (powinno być około 3V). Wgraj nowszy bios.

Boje się zresetować bo teraz bios jest jako tako skonfigurowany, a jak nadal klawa nie będzie działać to nawet nie będę mógł podkręcić proca. Albo zupełnie się bios posypie po resecie. Aktualizacje robiłem jakis rok temu i jest wgrany najnowszy bios.

 

Gdyby nie problem z biosem, to obstawiał bym problem sterowników (Windows włączony na innej karcie), ale w przypadku problemów z bios to raczej kwestia płyty.

Na tej karcie kumpla nawet się nie chciał włączyć więc Windows tej karty nie widział na oczy. Od tamtej pory pare razy aktualizowałem sterowniki, raz nawet próbowałem odinstalować i zainstalować ale nic się nie zmieniło.

 

Klawiatura PS/2 czy USB?

PS/2. Zawsze działała w BIOSie bez problemu.

 

Spróbuje jeszcze raz wgrać ten najnowszy BIOS (jeśli to możliwe), a jak nie pomoże to spróbuje zresetować. Jeśli w ciągu następnych dni nie będę dawał oznak życia to znaczy że operacja się nie powiodła :lol:

 

EDIT: Okazało się że MSI Live Update mnie okłamał i jest nowsza wersja BIOSu. Zaktualizowało się bez problemu, a klawiatura ożyła. Teraz lecę pograć w Live for Speed, jak się nie zawiesi to będzie super.

 

EDIT2: Niestety problem zawieszania się pozostał :\

Edytowane przez Clix0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniemam że po wgraniu nowego biosu, jego ustawienia są teraz domyślne więc to raczej nie problem podkręconego sprzętu. Można by przeprowadzić kilka testów: LinX dla procesora, MemTest dla pamięci, Furmark do grafiki. Jeśli któryś z nich wykaże błędy, będziesz miał rozwiązanie. Nie wykluczone że wszystko będzie sprawne, a to płyta główna stroi fochy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak po dłuższych testach stwierdzam że zawiesza się i na jednej i na drugiej <_<

 

Można by przeprowadzić kilka testów: LinX dla procesora, MemTest dla pamięci, Furmark do grafiki. Jeśli któryś z nich wykaże błędy, będziesz miał rozwiązanie.

Spróbuje. Edytowane przez Clix0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie że w szafie leży stary dysk 80gb z zainstalowanym XP i postanowiłem sprawdzić czy na tamtym systemie też będzie się wieszać. 3 godziny grałem w LFS'a i pół godzinki w CODMW2 i zero zawiasów więc problem jednak leży w oprogramowaniu a nie w sprzęcie. Jakies pomysły co to może być?

Edytowane przez Clix0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś masz z kontrolerem dysku lub pamięciami nie tak - transfer rzędu 10MB/s w tym dysku to tragicznie wolno. Może stara/uszkodzona taśma?

Sprawdź ustawienia kontrolera - jeśli to SATA/SATA2.

 

Sprawdź czy są zainstalowane najnowsze sterowniki do chipsetu/płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś masz z kontrolerem dysku lub pamięciami nie tak - transfer rzędu 10MB/s w tym dysku to tragicznie wolno.
Na początku prędkość skanowania wynosi ~100MB/s, a później stopniowo spada. Screen z benchmarka:

3411219[/snapback]

Może stara/uszkodzona taśma?
Raczej nie.

Sprawdź ustawienia kontrolera - jeśli to SATA/SATA2.
Ale jakie ustawienia? W BIOSie? Dysk lata na kontrolerze SATA2.

 

Sprawdź czy są zainstalowane najnowsze sterowniki do chipsetu/płyty.
Są :wink: Edytowane przez Clix0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Na starym dysku jest to samo czy jest ok?

Dzisiaj miałem czas troche potestować i jednak po 2 godzinach w LFS sie zawiesil :\

 

2. Sprawdź inne pamięci na tej płycie.

3. Podepnij wszystkie swoje podzespoły pod inną płytę - jeśli będzie OK, to wina płyty.

Z tym bedzie problem bo nie posiadam żadnej innej płyty i pamięci w tej chwili...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało mi się uzyskać aż 3 BSODy :damage_wall:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Raz po uruchomieniu systemu zanim wyskoczył BSOD "Menadżer Realtek HD Audio" (sterownik zintegrowanej dzwiękówki) wywalił coś w stylu "Device not found" co wskazywało by na płyte główną.

 

Co powiecie o tych BSODach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem, że:

- podepnij inny zasilacz

- podepnij inną kartę graficzną

- podepnij inne pamięci

 

Jeśli żadne z powyższych nie pomoże, to masz walniętą płytę.

 

Przeanalizuj wszystkie moje posty i udziel odpowiedzi na wszystkie pytania, na które nie udzieliłeś (np. o kondensatorach na płycie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam podobny problem, z tym, że BSOD zaczął mi się pojawiać nagle - bez przyczyny. Dzisiaj 4 razy. Wg Debugging Tools For Windows przyczynami są:

 

avgntmgr.sys

ntoskrnl.exe

 

Co powinnam w tym wypadku zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź :)

Problem polega na tym, że on został odinstalowany dano temu. W wyszukiwarce zostały po nim resztki:

Dołączona grafika

 

Czy mogę je jakoś ręcznie pousuwać?

 

A, i jeszcze jedno - usunęłam AVG, zainstalowałam Avirę, ale ona mi tylko skanuje - natomiast nie działa w trybie Guard. Czy to może być spowodowane tymi "resztkami" AVG?

Edytowane przez Malabah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie działa w trybie guard, to można raczej podejrzewać robactwo lub wadę pamięci/dysku.

 

Przeskanuj komputer przy pomocy Malwarebytes Antimalware, DrWeb CureIt oraz Spybot S&D. Usuń/napraw wszystko, co znajdą.

 

Następnie przy pomocy CCleaner posprzątaj w systemie.

 

Plików nie usuwaj - to pliki Aviry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie działa w trybie guard, to można raczej podejrzewać robactwo lub wadę pamięci/dysku.

Ok, przeleciałam agvremoverem i pliki poznikały.

Co do robactwa, to sama nie wiem. Czyściłam Spybotem, Avirą, Malwarebytes’ Anti-Malware, Panda on-line i MKs-em + DrWeb i na koniec CCleaner. No i niby jest czyściutko. Komputer jest nowy, praktycznie nic na nim nie instaluję.

 

Czy ten ntoskrnl.exe też był związany z AVG? Bo widzę w debuggerze, że spowodował błąd aż 8 razy. Wszystkie sterowniki są ok.

Edytowane przez Malabah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. To składnik systemu. Częsty błąd tego pliku może oznaczać problem sprzętowy - uszkodzony dysk lub pamięć.

 

1. Wyczyść kompa z kurzu - miękki pędzelek lub sprężone powietrze bardzo w tym pomoże.

2. Sprawdź pamięci przy pomocy GoldMemory lub MemTest.

3. W programie HD Tune odczytaj SMART (wklej screen tutaj) oraz wykonaj test powierzchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...