Skocz do zawartości
kater

Problem Z Raid 0 Na Abit Ip35, Dvd Sata

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, halp!

 

Znalazłem dziś chwilę czasu, żeby w końcu reinstalkę systemu zrobić i również pobawić się RAID 0. Mobacz to Abit IP35 z najnowszym nieoficjalnym biosem do obsługi E6300. Płyta robi RAID przez ICH9R. Dyski to 2 x WD VR 150GB. Mam też DVD na SATA.

 

Raid robię bez udziwnień, sam w sobie ustawia się OK. Dyski są jako members, przy bootowaniu je widać. Teraz tak, w biosie już dysków ani napędu nie widać. Za to i dyski i napęd widać jak się AHCI BIOS odpali. Potem niestety nie chce odpalić DVD w którym czeka płytka Visty. Napęd ma prąd, kręci. Dyski cały czas sobie chroboczą, oba sprawne.

 

Kiedy zmieniałem napęd optyczny z ATA na SATA to pamiętam, że cyrki powodował kontroler Jmicron JMB368 - do tej pory aby napęd DVD SATA chodził musiałem kontroler w BIOSie wyłączyć. Niestety ani włączanie ani wyłączanie go nie wydaje się nic pomagać.

 

Czemu nie mogę rozpocząć instalacji Visty? Czy problemem może być właśnie Jmicron? Czy raczej napęd optyczny na SATA?

 

EDYD - jak w biosie dam dyski na IDE to płytka w napędzie rozpoczyna instalację normalnie. Ale nie w RAID 0.

 

Wszelkie pomysły i sugestie mile widziane!

 

EDYD2 - podłączenie napędu ATA i włączenie kontrolera jmicron nie pomaga - rozpoznaje napęd, ale nie odpala płytki. Dodatkowo, teraz wypisuje, że AHCI BIOS not installed (czy loaded).

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napęd ani jmicron nie mają nic do rzeczy.

Po włączeniu kontrolera Raid i utworzeniu w biosie raida macierzy dyskowej trzeba ponownie ustawić kolejność bootowania na napęd DVD.

 

Jest cały wątek na temat raid 0 z poradnikiem na temat tworzenia macierzy na Intelu. Przeczytaj go (przynajmniej pierwsze posty) i w tamtym temacie pytaj zamiast zakładać kolejne watki o tych samych problemach.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napęd ani jmicron nie mają nic do rzeczy.

Po włączeniu kontrolera Raid i utworzeniu w biosie raida macierzy dyskowej trzeba ponownie ustawić kolejność bootowania na napęd DVD.

 

Jest cały wątek na temat raid 0 z poradnikiem na temat tworzenia macierzy na Intelu. Przeczytaj go (przynajmniej pierwsze posty) i w tamtym temacie pytaj zamiast zakładać kolejne watki o tych samych problemach.

Of kors kolejność bootowania jest ustawiona - gdybyś przeczytał co napisałem, byłoby to oczywiste ;) Widzę jednak, że pure'owe zwyczaje typu "zamiast odpowiedzieć i pomóc lepiej ociach!lić" są cały czas żywe.

 

Wiem, że jest wątek o raid 0 i szukałem tam informacji o tym problemie. Nie tylko zresztą tam. Niestety, wygląda na to, że to dość specyficzny problem. W sumie chyba zapytam też w wątku o raidzie, ale bez nadziei na uzyskanie odpowiedzi. Bardzo rzadko tu posty piszę, a jak już piszę to się zawsze ktoś czepi. Tak było ostatnio, jak pytałem o monitory, tak i jest teraz. Taki mały OT, ale ogólna sytuacja jest taka, że zasługuje na wspomnienie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo 99.9% tacy pytacze to banda leni którym się nie chce nawet ostatnich stron wątków czytać tylko lecą na łatwiznę! Nikt tego nie ma ochoty wspierać.

Skoro przeczytałeś i ustawiłeś (jesteś tym 0.1%) to bardzo dobrze. Wystarczyło o tym napisać. Nikt cie nie op...

 

Czytałem dwa razy to co napisałeś a teraz ponownie. Nie wynika z tego że ustawiałes botowanie ponownie po włączeniu raid.

 

Przy włączonym Raid dyskow nie widać i to jest normalne, ale powinna być widoczna macierz w opcjach priorytetów bootowania. Macierz oczywiście ustawiłeś jako aktywną bootowalną?

W bootowaniu ustawiasz jako DVD czy inaczej. Bo płyty wyświetlają nazwę napędu np TSST dla Samsunga i wybiera się ta opcje zamiast standardowej DVD. Nie pamiętam czy tak było na IP35 bo sporo czasu minęło jak ją miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peace :) też nie trawię jak ktoś nie poszuka forum, ale wierz mi, szukałem i tu i w innych miejscach podobnego problemu i niestety klapa.

 

Bootowanie mam ustawione z DVD. Jak HDD są skonfigurowane w raid 0 to napęd elektrycznie kręci, ale pojawia się ten komunikat "boot disk failure czy coś tam". Jak przy tych samych ustawieniach bootowania robię dyski na IDE, to wszystko śmiga - musiałem zresztą zainstalować na razie system zwyczajnie, bo na drugim kompie pracować za bardzo nie mogę. Krótko mówiąc - jeśli dyski nie są w raid 0 to wszystko jest OK.

 

W opcji wyboru z którego HDD ma odpalać mam 2 możliwości: SCSI 0 i bootable card. W opcji boot sequence jest to oczywiście SATA CDDROM.

 

Pytasz "Macierz oczywiście ustawiłeś jako aktywną bootowalną?" - nie do końca wiem ossochozi tu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób tak, że ICH9R tryb Raid a napędy DVD po JMicron w trybie IDE (w AHCI nigdy nie ruszy) i bootowanie z DVD , później tylko stery do kontrolerów i powinno być ok , miałem to samo na P35 od Foxconna ( tylko tam nie było 2 kontrolerów a na Gigabycie już wszystko było ok)

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytasz "Macierz oczywiście ustawiłeś jako aktywną bootowalną?" - nie do końca wiem ossochozi tu.

W tym dodatkowym biosie raidu (ctrl+I albo H nie pamiętam teraz) gdzie tworzy się macierz po jej utworzeniu i nadaje jej nazwe potem wciska sie "B" w celu aktywowania macierzy do rozruchu systemowego. Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vibor - o jakich kontrolerach mówisz? Wydawało mi się, że Vista ma kontrolery wszystkie... Poza tym jak włączę Jmicrona to mi napędu SATA nie widzi w ogóle - mam co prawda stary ATA w domu, ale z niego też nie odpalał.

 

Rafa

Hm ok, ale tu bardziej chodzi o to, że mi DVD nie chce wystartować z płytą. RAID 0 po ustawieniu wydaje się OK, ale po prostu instalacji systemu nie mogę rozpocząć. Wasze propozcje of kors sprawdzę, ale za parę dni, jak będę miał chwilę czasu.

 

Na Hexusie doradzono mi też, żeby w menu bootowania wybrać nie SATA CDROM (czyli urządzenie generic) ale dokładnie model napędu, jaki wtedy ma się pojawić na liście. Na razie na liście nie pojawią się dokładnie mój napęd (Asus) ale tylko SATA CDROM. Podobno ten dokładny model ma się pojawić jak RAID 0 będzie ustawiony. Może coś o tym wiecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vibor - o jakich kontrolerach mówisz? Wydawało mi się, że Vista ma kontrolery wszystkie... Poza tym jak włączę Jmicrona to mi napędu SATA nie widzi w ogóle - mam co prawda stary ATA w domu, ale z niego też nie odpalał.

konfigurację trybów w jakim ma pracować dany kontroler ustawiasz w biosie , stery podajesz w czasie instalacji tylko do OS Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm ok, ale tu bardziej chodzi o to, że mi DVD nie chce wystartować z płytą. RAID 0 po ustawieniu wydaje się OK, ale po prostu instalacji systemu nie mogę rozpocząć. Wasze propozcje of kors sprawdzę, ale za parę dni, jak będę miał chwilę czasu.

 

Na Hexusie doradzono mi też, żeby w menu bootowania wybrać nie SATA CDROM (czyli urządzenie generic) ale dokładnie model napędu, jaki wtedy ma się pojawić na liście. Na razie na liście nie pojawią się dokładnie mój napęd (Asus) ale tylko SATA CDROM. Podobno ten dokładny model ma się pojawić jak RAID 0 będzie ustawiony. Może coś o tym wiecie?

Czytałes post nr 4? Przecież to samo napisałem...

 

pojawia się ten komunikat "boot disk failure czy coś tam"

To sie pojawia czy nie? Skoro się pojawia a macierzy nie ustawiłeś jako aktywnej to - nie może się nie pojawiać! Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie (szczególnie rafa) - dzięki! Problem rozwiązany :)

 

Po ustawieniu RAID 0 w biosie należy jako bootowalny wybrać NIE napęd domyślny czyli SATA CDROM, ale dokładny model napędu - u mnie to był P2 ASUS. Niby proste ;) Ale zonk polega na tym, że ten dokładny model pojawia się dopiero po ustawieniu RAIDu. W trybie IDE jest SATA CDROM, a dopiero potem pojawia się nasz konkretny model na liście (oprócz cały czas istniejącego SATA CDROM). Niestety ten nasz konkretny napęd pojawia się na dole listy, 2 od dołu, a ponieważ listę trzeba przewinąć to nie widać go od razu. Ostatecznie więc rozwiązanie okazało się proste, a jednak nieźle ukryte...

 

Nic innego nie trzeba było robić, żadnych cyrków z Jmicronem itd. Nowa Vista stawia się ładnie, właśnie wesoło sobie przywracam instalkę z podstawowym softem z Acronisa. Po sieci, więc nieco trwa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...