Skocz do zawartości
fryt

Dziwny Problem Z Pamięcią

Rekomendowane odpowiedzi

Chce zaznaczyć że zanim napisałem szukałem odpowiedzi na forum, ale nic odpowiedniego nie znalazłem do mojego problemu.

 

Komputer od pewnego czasu miewał różnego rodzaju fochy i nie zawsze się włączył został na którymś z pierwszych ekranów albo monitor w ogóle się nie włączał. Myślałem że to wina płyty głównej bo wcześniej wymieniłem na używkę bo w poprzedniej padł chpset. Po jednym resecie wszystko zazwyczaj działo normalnie.

 

...aż do pewnego dnia jak monitor nie chciał się za chiny uruchomić - wiatraczki, dyski, cdrom kręciły sie... Myślałem że to wina płyty głównej bo wcześniej wymieniłem na używkę bo w poprzedniej padł chpset i w tej płycie na pozostałych slotach wywalało błędy (testując Goldmemory), dlatego używałem tylko jednej kości.

 

Nie zastanawiają się kupiłem kolejną płytę, tylko że tu się zadziwiłem bo monitor dalej nie wstawał. Dlatego, następnie sprawdziłem grafikę - nic to nie zmieniło, zmierzyłem napięcia zasilacza [tracer 400W] - w normie. Pozostała tylko pamięć (na jednej z dwóch kości wstał, ale dalej działy się różne dziwne rzeczy - klawiatura nie zawsze działa, CMOS error, błędy z dyskami, znowu kolejne zawieszanie sie na pierwszych ekranach...

 

Wyciąłem dwie kości z innego komputera 2 x 256mb, które były sprawne, na jednej komputer w końcu działa normalnie, ale automatycznie jak dołożę drugą to za każdym razem staje na ekranie logowania windy. Wymieniłem je między sobą i na jednej kości zawsze działa, na dwóch zawiesza się, bez względu na to w którym slocie siedzi.

 

Czy możecie przypuszczać czego to jest wina? i co zrobić żebym mógł mieć 1gb pamięci i pracować na stabilnym komputerze? W tej chwili jeszcze nie kupowałem kolejnych kości bo nie wiem czy bedą działały, a komputer teraz ledwo sie trzyma na 256mb.

 

teraz to co siedzi w obudowie:

zasilacz: tracer 400W - sprawny, mierzone napięcia pod obciążeniem- idealne

mobo: Winfast nf-ck804 - teraz wymieniona niepotrzebnie, nowa czyli raczej sprawna... wcześniej Asus K8N4-E też była raczej sprawna

GPU: GeForce 7300 GT palita- sprawna - wymieniałem na podobną - ten sam problem

CPU: Athlon 64 +2800 s. 754 - raczej sprawny, ale nie wymieniałem

HDD: trzy dyski na SATA, skanowałem - wszystko OK, bez bad sectorów

RAM: DDR 2x Kingston KVR 400x64c3a/512 mb

-na jednej kości w ogóle nie wstaje

-na drugiej wstaje ale mam powyższe problemy

w tej chwili działa, ale na jednej

-mt8vddt3264ag-40bg4 256mb, 400, cl3 nie wiem jaki producent

 

Czy może są złe ustawienia w BIOSIE, bo na jednej kości wszystko gra, ale schody sie zaczynają jak dołoże drugą... ?

 

Dołączam jeszcze raport z CPU-Z na aktualnej konfiguracji

 

Nie znam sie zbytnio na hardware tym bardziej na oc więc proszę o odpowiedz w laickim języku

 

Za pomoc z góry dzięki :)

 

/edit:

Zapomniałem dodać że te kości 256mb testowałem na memtest i goldmemory - zero błędów, nawet na dwóch kościach, ale potem i tak nie włączy się system . Jak były dwie kości to po połowie zaczęło strasznie przymulać test, ale zakończyło się bez błędów.

XVIIIPC.txt

Edytowane przez fryt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee.. podepnij inny zasilacz. Zresetuj ustawienia bios przy pomocy zworki. Przeczyść kompa z kurzu i podociskaj kable zasilania.

Raczej nie jest to wina zasilacza, bo napięcia są idealne mierzone miernikiem. Komputer wstał za pierwszym razem jak tylko wyciągłem tą jedną kość kingstona, na drugiej były problemy, ale działał. Teraz na innej kości oprócz tego że zamula (z małej ilości pamięci) to się nie wiesza przy włączaniu, nie ma żadnych errorów związanych z biosem.

 

Bios też był resetowany bo bateria była całkowicie padnięta, ale teraz wymieniłem na nową.

 

Komp jest bez odrobiny kurzu, wymieniałem płyte główną czyszcząc wszystko idealnie, nowa pasta termo przewodząca

 

Kable i to wszystko było dociskane czyszczone z kurzu itd., żeby tylko komp wstał

 

-----------

Wg mnie jest to problem z pamięcią i ustawieniami w biosie tylko co i jak...?

 

Może wgrać nowego biosa?

Edytowane przez fryt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem pamięć 1GB - mimo wszystko przyda się jak nie tego wina... Niby wszystko w porządku ale już raz nie ruszył z monitorem, dlatego musze kupić ten zasilacz i okaże się co jest nie tak bo już wszytko było wymieniane...

 

Teraz mam kolejny problem nie wiem czy nie związany z zasilaczem i pamięcią... Otóż, postawiłem nowy system tak na wszleki wypadek czy to w niektórych kwestiach nie jest jego wina. Poszło gładko, ale do momentu gdy miałem zainstalować sterowniki: napęd nie czyta żadnych dysków CD/DVD, ale wypala i działa np przy bootowaniu. Wymieniłem go na inny SATA (poprzedni był IDE) i ten sam problem.

 

W BIOSie wszytko na auto, napęd rozpoznawany w windowsie, w menadżerze urządzeń też niby OK, ale nie czyta :/ Wina również nie stoi po stronie systemu bo na starej windzie jest to samo. Nie wiem jak długo jest ten problem bo właściwie nie urywam napędu poza instalką windy

 

jakieś propozycje na rozwiązanie problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci były testowane, wszystko wyżej.

 

SP3 jest zainstalowany.

 

------

znalazłem coś takiego pasującego do mojego problemu:

http://www.kacperg333.eu/blog/2008/09/24/n...jacy-naped-dvd/ - ...ale mam SATA, w Biosie wszytko na auto, i nie mam opcji 32-bit disks

Edytowane przez fryt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już minął miesiąc, a ja dalej jestem w [gluteus maximus]...

 

Nie miałem cierpliwości i kupiłem porządny zasilacz (nie miałem od kogo pożyczyć i sprawdzić) mając nadzieje, że to jego wina. Niestety nic to nie dało :/

 

W dalszym ciągu komputer co jakiś czas przy włączaniu zawiesza się na pierwszym ekranie, gdzie się wchodzi do biosu.

Na kości 256mb startuje prawie zawsze

na 512mb zawiesza sie, ale wystartuje

na 1gb zawiesza sie, ale wystartuje

na 1gb + 512mb cudem się uruchomi, ale potem i tak wyskoczy bluescreen

 

Jestem już kompletnie załamany, prawie wszystko sprawdziłem/wymieniłem oprócz obudowy ;)

 

Czy może być coś nie tak na domyślnych ustawieniach w biosie? Dać screeny?

 

Za pomoc z góry dzięki, będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś podpowie mi rozwiązanie tego pieprzonego problemu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "SCREEN"
Dołączona grafika

Dlaczego w moim biosie nie mam możliwości zmiany CR?

------

Teraz jeszcze zauważyłem że po ponownym uruchomieniu z poziomu windy, albo po wyjściu z biosu, nie włączy sie monitor i jestem zmuszony do resetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Na takich ustawianiach rusza mi za każdym razem na kości 1GB Goodrama. Przy normalnym włączaniu, po resecie, po restarcie, na kilkanaście prób zawsze sie włączył.

 

Chciałbym jeszcze dołożyć 512 Kingstona KVR 400x64c3a/. Bo w tej chwili jak dołożyłem to nie wstaje za każdym razem. Co jeszcze pozmieniać w timingach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, nie wiem skąd przyszło mi do głowy, że masz mobo Gigabyte. Możesz też spróbować podnieś trochę napięcie na cpu / pamięci jeśli mobo umożliwia to.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 1GB jak wspomniałem wcześniej ruszył i działał po zmianie timingów i taktowania

odczyt SPD:

Dołączona grafika

512mb Kingstona ruszyła dopiero jak dźwignąłem nieco napięcia jak podpowiedział kolega wyżej:

Dołączona grafika

 

i odczyt spd 512 kingstona:

Dołączona grafika

 

----------------

później wsadziłem obie pamięci naraz i też ruszył, ale podczas pisania tego postu wyskoczył bluescreen:

Dołączona grafika

 

 

-----------

W tej chwili zależy mi na stabilnie dzialącym komputerze, który za każdym razem sie włączy bez problemu mając przynajmniej jedną kość 1gb. Teraz po zmianie tych timingów włącza sie i dziła stabilnie, ale jeszcze jutro go dokładnie przetestuje

 

Dzięki wam za zainteresowanie się tym tematem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie już na 2.6 przy 3-3-3-8 powinno być stabilnie nawet na 200MHz.

 

Problemem może być różny producent i pojemność.

Inna opcja to pozostałe parametry, których tutaj nie ma. Można próbować "Auto", "SPD" lub gdy nie ma opcji "Auto dla określonego parametru, brać większą z nich (czyli generalnie wolniejsze ustawienie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Imo albo płyta jest zwalona, albo Vmem max to 2.6V, której mobo nie osiąga a regulacja w biosie to fikcja.

...zacząłbym od zmierzenia Vmem na mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...