Skocz do zawartości
Kit44

Win7 I Xp

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy ratujcie.

Mam następujący problem.

Zainstalowałem win7 i nie widzi xp. Podejrzewam dlaczego ale jak to naprawić?

Najpierw był 98 na c, później xp na e (czyli bootloader na dysku c). Postanowiłem zainstalować 7'ke na c Wcześniej oczywiście format. No i co tu zrobić teraz żeby widział xp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nic nie da.

Skasowałem mbr winXP który był na dysku c: który ofc sformatowałem ;/ (i zainstalowałem na nim 7)

I teraz pytanie co zrobić z tym fantem.

Myslałem ze moze usunac siódemke i przejechać xp'ka fixbootem albo fixmbr lub ewentualnie wybrać opcje nadinstalowania xp'ka na siebie bez utraty danych :mellow: , chyba że jest jakaś inna mozliwość??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ratujcie.

Mam następujący problem.

Zainstalowałem win7 i nie widzi xp. Podejrzewam dlaczego ale jak to naprawić?

Najpierw był 98 na c, później xp na e (czyli bootloader na dysku c). Postanowiłem zainstalować 7'ke na c Wcześniej oczywiście format. No i co tu zrobić teraz żeby widział xp?

Skopałeś trochę sprawę, bo sformatowałeś C i ntldr oraz boot.ini z XP poszedł się paść.

Musisz dopisać XP ręcznie. Przy czym może być potrzebne upchanie ntldr, boot.ini, ntdetect.com oraz bootfont.bin z XP na partycji C.

Popatrz w pomocy W7 albo w Sieci na temat edycji bootmenu w W7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robie troche na około zobaczymy czy to pomoze...

Mianowicie instaluje drugiego xp'ka na nowej partycji zrobionej z nieprzydzielonego miejsca na tym samym dysku (poźniej jakos go wywale). Narazie sformatowałem 7'ke wiec c: jest czysty. Sprobuje dopisac do boot.ini starego xp'ka.

 

A teraz pytanie żeby znowu czegos nie pomieszac:

chce nastepnie zainstalowac 7'ke na c: i usunac tego swiezego z (chyba na m: sie instaluje) i poźniej tylko wpis w bootmanagerze 7'ki i zostawic 7'ke i xp'ka z dysku e:.

Nie zepsuje tak nic w ten sposób? Czy jakos inaczej zrobic??

Po zainstalowaniu 7'ki i jego bootloadera pliki ktore beda na dysku z nowym xp (m:)nie beda istotne, czy trzeba bedzie o nie tez jakos zadbac??

 

 

\OK no i jest drugi xp, ale...

\jaki wpis odnosnie boot menu dodac bo jak dodaje ...partition(1)... to pokazuje ze brakuje pliku hall32 bodaj i lipa dalej... stary xp jest na dysku f: w tym układzie

\nowy xp jest na dysku m: i ma wpis ..(0)...(0)...(0)...partition(2)...

\w zalaczniku rozpiska partycji

\

\dobra nieważne ;), troche myslenia i wiadomosci nt numerowania partycji i jest (4 dla ciekawych a moze sie przyda komus)/

\dalej jednak czekam na porady z win7, pliki bootowalne sa a c" na ktorym chce zainstalowac 7'ke - da sie czy odposcic i zainstalowac na innej partycji??

 

Co do edycji bootmenu itp to patrzylem i doszłem do tego ze skopiowałem plik ntldr i dodałem wpis ale po wybraniu xp z listy na starcie komp sie resetował...

post-140246-1261496429_thumb.jpg

Edytowane przez Kit44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masakra. Tak skopanego układu partycji jeszcze nie widziałem. Dlaczego partycja rozszerzona nie zajmuje reszty tego dysku??

 

Najlepiej było by:

- przerzucić gdzieś dane z pierwszego dysku

-od nowa założyć partycje (2 podstawowe, potem rozszerzoną i na niej dyski logiczne)

- na podstawowych postawić oba systemy

 

Druga wersja to:

- zmiana wolnego miejsca (na dysku nr 1) na partycję

- przerzucenie tam danych z drugiego dysku

- utworzenie 2 podstawowych + rozszerzonej na drugim dysku

- postawienie na drugim dysku obydwu systemów

 

Trzecia wersja:

- odłączyć pierwszy dysk

- postawić XP na pierwszej partycji drugiego dysku

- podłączyć pierwszy dysk

- postawić W7 na pierwszej partycji pierwszego dysku

 

Można też próbować wykonać pierwszą opcję bez użycia dodatkowego dysku w programie GParted lub podobnym narzędziem, ale są dość duże szanse, że skończy się to utratą danych. Program może nie poradzić sobie z kilkoma zmianami na raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysle nad tym.

 

Co do układu to myslałem już wczesniej nad wersja 2 - ale coś acronis nie bardzo podzielał moje zapedy, a recznie doszedłem do wniosku ze za duze ryzyko i odpuściłem. Jak bede instalował 7'ke na serio to dokupie druga 500gb albo 2x750 do raid'u (zaleznie od funduszy) i 7'ka poleci na tamtym dysku - ale puki co jest jak jest ;).

 

Co do aktualnego układu wróciłem do "normalności" tzn został jeden system ten stary XP'ek i działa.

Jest on na partycji E: (w tamtym układzie F:) i pliki od bootloadera sa na C: (na którym chyba juz nic kombinował nie bede :rolleyes: . Partycji M: juz nie ma :wink: był na niej ten ratunkowy XP'ek. Jest troche nie przydzielonego miejsca bo niemoge sie zdecydowac jak to podzielić, narazie sie zastanawiam - jak bedzie potrzeba to podziele, a tak to przy okazji pomogła w potrzebie :P

 

Co do układu partycji to ten XP'ek ma juz chyba ze 6 lat albo coś koło tego :unsure: więc przeżył już troche w tym zmiane dysku i przenoszenie partycji acronisem oraz chyba ze 4 zmiany płyt głownych i ze 3 procesory :rolleyes:

Ale żyje nieźle i daje rade - do póki sie nie przesiade na 7'ke to napewno przeżyje :wink:

 

Co do 7'ki to narazie raczej testowo o niej podchodze w ramach zapoznania co to i jak to.

 

Jest sens utworzyć nowa paretycje na tym nie podzielonym (to bedzie w numeracji gdzieś koło M: własnie) i na niej zainstalować 7'ke? Bo na tym C: to sie juz boje ze znowu pójdzie mi wszystko w diabły :unsure:

Edytowane przez Kit44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaw 7 na pierwszej partycji drugiego dysku - skoro jest do testów, to lokalizacja jest bez różnicy. No chyba że drugi dysk jest na ATA, a chcesz mieć wydajność w 7. W takim wypadku jest opcja instalacji 7 na pierwszej partycji pierwszego dysku bez formatowania (opcja przy instlacji: pozostaw bieżący system plików bez zmian). Powinno wykryć XP i ładnie go dopisać do menu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.

Spróbuje drugiego sposobu czyli pozostawic bez zmian (wczesniej zrobie kopie w acronisie na wszelki wypadek), bo drugi dysk jest na sata ale sporo wolniejszy nie wiedziec czemu (może dlatego ze na sata I a nie na sata II?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...