Skocz do zawartości
Leonzio666

który quad pod 775 wybrać ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam płytę główną gigabyte ga-p35-ds3p i zamierzam niedługo wymienić mój E4400 na jakiegoś quada. Czy ktoś może mi doradzić, jakiego quada wybrac ? Wstępnie myślałem nad q8300-8400 albo q9400 (na q9505, q9550 czy q9650 mnie nie stać), ale potem przeczytałem trochę różnych opinii i zastanawiam się czy dla mojego chipsetu lepszym wyborem nie byłby q6600 G0 (zwłaszcza, że jest najtańszy z wymienionych), który podobno świetnie się podkręca. Przypuszczam, że moja płyta nawet z najnowszym BIOSEM (F12) nie obsługuje zmiany GTL-i, czyli gdyby okazało się, że z 45nm quadem natrafiłem na jakiś niski fsb-wall to mógłbym zapomnieć o wysokim podkręcaniu, a interesuje mnie wynik na poziomie 3,2 - 3,5 GHz, nawet jeśli dla stabilności będzie potrzebne jakieś krańcowe dla danego modelu napięcie. Myślę, że z chłodzeniem nie będzie jakiegoś strasznego problemu bo dam na to mugena II rev. b i mam jeszcze w miarę niezły przepływ powietrza w budzie (120 mm z przodu i z tyłu).

 

Jak myślicie, co na tej płycie będzie łatwiej podkręcić - quad 65 czy 45nm ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Q6600 to max. Na tej płycie jest dosyć słaba sekcja zasilania. Mógłby być problem. A co do pytania czy 45 nm lepiej się kręcą od 65 nm i na odwrót, to zależy też od danej sztuki. Niektóre lepiej się kręcą, a inne słabiej. Proces technologiczny nie zawsze ma tu znaczenie. Na korzyść 45 nm z pewnością przemawia niższe napięcia i niższa temperatura w stresie. Może być więc lepsza podatność na OC, ale nie musi.

 

Sam myślałem nad wymianą. W przypadku mojej płyty nie powinno być problemów i pewnie zakupię po wakacjach jakiegoś q9400 + 5850.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli faktycznie ten gigus ma 6 faz zasilania jak na tej stronie to smiealo mozesz brac procek jaki chcesz bo nie bedzie miala z nim wiekszego problemu ;)

A co do wyboru miedzy nimi to jak juz to bys mogl wybierac miedzy q9450 bo ma 12 mb keszu albo wlasnie ten q6600 .

Jesli chodzi o q9450 to bylby on lepszym wyjsciem jak bys go oczywiscie znalazl w przyzwoitej cenie , praktycznie kazda sztuka robila ponad 3,5 GHz.

A co do q6600 to tez jest fajny ale sie grzal dosc mocno , ale jezeli masz mugena II to nie powinno byc problemu. Za nim przemawia przede wszystkim cena , jak bys sie na niego zdecydowal to najlepiej jak bys kupil juz jakiegos z pewnym OC bo roznie to bywalo z nimi ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, swoją drogą to oznaczenie SLACR (stepping G0)dla q6600 daje chyba stosunkowo dużą pewność niezłego oc i niskich (jak na ten model) tempków. q9450 to niestety w ogóle nie widziałem w sprzedaży, a wielka szkoda, bo to właśnie najniższy z tych 45nm quadów z 12mb cache, a tak mam wybór 4-8mb (45-65nm) :P A w ogóle to jeden uczestnik tu na forum ma w podpisie ga-p35-ds3r (nie dużo się różni od mojej) i q9550 i nie widzę, żeby miał jakieś problemy :D Natomiast kolega Devil chyba nie do końca zrozumiał moje pytanie. Pytałem nie o to, który quad się lepiej podkręci, ale który z nich będzie łatwiej podkręcić na mojej płycie (czyli bez zabawy w gtle). Boje się tego fsb wall na 45nm quadach :P

Edytowane przez Leonzio666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do pytania. Coraz bardziej myślę o zmianie mojego E5200 na jakiegoś quada lub mocniejszego C2D. Mobo to P45 Neo3-FR (PCB 1.0). Co byście polecili do tej płyty? A może bardziej opłaca się to sprzedać (mobo, cpu i ram), trochę dołożyć i zmienić całą platformę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Mam kłada na podobnym gigusiu (w sygnaturce) od ok 1.5 roku. Chodziło to bez zgrzytów, ale ostatnio pojawiły się problemy ze startem na zimno. Muszę wejść do biosu, tam poczekać ze 2-3 minuty, aż się rozgrzeje i dopiero odpalić system. Inaczej nie chce się załadować (kilka resetów zaliczy zanim się załaduje). Nie jest to duzy problem, bo jak już odpalę pieca to chodzi 24/7, a poza tym nic się nie dzieje.

 

Na początku miałem E2140@3.0 i przy przesiadce na E8200 miałem duże problemy z odpaleniem. Nie wiem ile razy resetowałem bios zanim zaskoczył. Już myślałem, że kupiłem walniętego proca. Dopiero za którymś razem, po resecie z wciśniętym zasilaniem jakoś się wyczyścił i odpalił. Przy kolejnej przesiadce na Q9550 nie było żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, to właśnie kolegę miałem na myśli. Wow, szybka odpowiedź :D Hmm, a może te problemy ze startem to zasilacz ? Może z moim ocz modxtream pro 700 W i przy odrobinie szczęścia nie będę miał takich problemów? Swoją drogą mam w takim razie palące pytanie: jak się kręci ten quad na tej płytce ? Daje rade koło 3,5 Ghz wyciągnąć ?

Edytowane przez Leonzio666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to zasilacz, czy płyta. Myślę, że jednak coś płytą. Gdzieś tu był wątek, "ile ciągnie z gniazdka" i ten zasilacz dawał radę w testach. A przy rozruchu dużo mniej komp ciągnie. Miałem go wymienić, ale zamiast tego kupiłem sobie lapka ;)

 

U mnie chodził na @3200 na domyślnym napięciu i włączonymi opcjami oszczedzania energii. Wyżej trzeba było je wyłączać (same się wyłączały przy zmianie napięcia) i gdzieś blisko 1.4V ustawiać. Dokładnie nie pamiętam, chyba na @3400 ustawiałem. W każdym razie ostro się grzał i o płytkę się bałem.

 

Pomijając fakt, że żaden ze mnie OCer, to i tak nie bardzo mnie interesowały takie ustawienia na dłuższą metę. Nawet na domyślnych ustawieniach dobrze ssie z gniazdka i nie bardzo mi się widzało, żeby tak chodził bez obniżania taktów non-stop.

 

 

 

 

W każdym razie chaciałem powiedzieć, że taka konfiguracja działa(ła). A co do OC to już szczęście/umiejętności.

Edytowane przez MariuszDW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety q9450 byl i jest dosc ciezko dostepny , jak sie nim interesowalem (grudzien) to chodzil mniej wiecej w granicy 600 pln .

Z OC raczej nie powinienes miec problemow chodz tej plyty nie posiadalem nigdy. A tak wogole to ile jestes wstanie wydac ? Moze bys poszedl dalej i wymienil od razu platforme ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, postanowiłem odświeżyć temat - kupiłem q6600 G0 i chodzi bardzo ładnie na tej płytce. W tej chwili mam go na 3.6 Ghz @ vid 1.488 (1.478 w stresie - v-drop). I chodzi już 2 tygodnie full stable (temp idle 35-45 na rdzeniu, temp max 65, w linx na full stressie dobijał do 90, ale nie padł i ma się dobrze, także gitara :P) Mariusz, też miałem problemy z cold bootem - po wyłączeniu zasilacza z gniazdkiem miewałem sporadyczne dual booty, ale znalazłem proste rozwiązanie, które w moim przypadku podziałało. Trzeba mieć najnowszy bios do płytki (u mnie wersja f12) i po uzyskaniu stabilnego oc zapisać sobie profil w biosie, potem trzeba ustawić bios na "load optimized defaults" i odpalić normalnie kompa do windowsa, potem ponownie uruchomić i ponownie załadować zapisane ustawienia oc, nie wiem dlaczego, ale u mnie to podziałało natychmiast i od tamtej pory włączam/wyłączam kompa z gniazdka kiedy mi się żywnie podoba i nie mam już dual bootów. Znalazłem też jeszcze dwa możliwe rozwiązania problemu dual boota, który podobno często występuje na tym chipsecie p35: 1) spróbować wyłączyć loadline callibration dla cepa w zakładce M.I.T., 2) spróbować wyłączyć smartfan w zakładce pchealth. Jestem ciekaw czy u Ciebie też się da rozwiązać ten problem. Pzdr

 

uuups, zapomniałem, że już nie korzystasz z tego kompa :P no nic, może komuś innemu się to przyda :P

Edytowane przez Leonzio666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...