Skocz do zawartości
wayne

...

Rekomendowane odpowiedzi

1.

Tego typu UPS-y nie mogą pracować z zasilaczami z APFC, bo grozi to uszkodzeniem UPS-a i/lub zasilacza (układ APFC będzie "starał" się wygładzić ten trapez do sinusa i tym samym będzie stanowił praktycznie zwarcie, nawet jeśli to zadziała to czas pracy na UPS-ie będzie wynosił najwyżej kilkanaście sekund, jego bateria momentalnie się rozładuje).

Do zasilaczy z APFC trzeba stosować UPS-y podające na wyjściu sinus.

UPS firmy EVER, a aktywne PFC - chyba jakis problem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam ze 2 lata Evera pro cds 400USB.musiałem tylko przy okazji zmienić zasilacz na Modecoma MC400 z pasywnym PFC.Jak dla ma malutki i tani Ever spisuje sie ok.często migają u mnie prądem i to ze podtrzyma kompa i sam go wyłączy po 2 minutach to było to czego ja potrzebowałem.eveR u mnie spełnia swoje zadanie.Ale zależny oczywiście co kto potrzebuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) PFC a UPS i Ever CDS

2) Nie dysponuje (jeszcze) upsem w domu ale serwerowe nie mają problemów z listwami (bez filtrów i bezpieczników) i nie widzę czemu domowe miały by mieć.

2) Na pewno APC jest dobre ale też jest drogie i ubogie w wyposarzenie w tańszych modelach (choć to już nie bardzo istotne), jest kilka marek nie znanych przeciętnym zjadaczom chleba które robią bardzo dobre zasilacze ale też najczęściej drogie. Ever ma tańsze upsy ale starsze modele były problematyczne (patrz pkt 1) natomiast nowe z funkcją CDS zbierają bardzo dobre opinie i właśnie taki mam zamiar kupić. Wybrałem model ECO Pro CDS 1200 który powinien utrzymać mojego kompa na pełnych obrotach przez jakieś 6-10min.

Edytowane przez Outlander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Teoretycznie jest tak jak napisałeś - do aktywnego PFC powinna być pełna sinusoida. A w praktyce zależy to od szczęścia - można kupić do zasilacza z APFC UPS z bez pełnej sinusoidy i będzie działać, a kupi się z pełną sinusoidą i nie będzie (gdzieś widziałem temat o zestawieniu Chieftec'a z Ever'em).

2. Tego to nie wiem, ale po co podłączać listwę do UPSa? Najważniejsze by UPS podtrzymywał kompa i ewentualnie monitor, a na to wystarczy w UPSie gniazd. Natomiast każde dodatkowe urządzenie niepotrzebnie tylko skraca czas podtrzymywania.

3. Skoro to ma być UPS do domu to spokojnie wystarczy Ci jakiś tani UPS za parę stówek typu Mustek, Active power itp.

Sam mam w domu takiego Musteka kupionego za 200zł. Podłączony jest do korsarza z APFC i działa to jak należy. Do domowych zastosowań sprawdza się znakomicie. Podłączone mam pod niego kompa (z sygnaturki), LCD 19" oraz AP'ka i czas podtrzymywania kompa w idle'u to prawie 10m.

Jeśli masz zasilacz z APFC to najlepiej by było gdyby udało Ci się uzgodnić ze sprzedawcą możliwość zwrotu UPSa gdyby nie działał z Twoim zasilaczem. Choć może być z tym ciężko bo sprzedawcy nie są na to chętni. Mi zgodził się na to tylko sprzedawca w znajomym sklepie w którym często kupuję. W kilku innych sklepach w których pytałem o mocniejsze Musteki (bo tym "moim" akurat nie mieli) odmówili.

Choć z mocą i tak nie jest źle. Komp podkręcony a jak już pisałem w idle'u trzyma blisko 10m. Jedynie podczas testowania działania UPSa w stresie (testy SM 3.0 w 3DMark 06) raz na kilka prób UPS zbyt wolno się przełączał na baterię i komp się restartował. Natomiast w idle'u oraz podczas obciążenia samego CPU, UPS zawsze zaskakuje na czas :)

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, nie. Nie opłaca się kupować byle czego, te listwo podobne to są dobre do biura dla pani Jadzi żeby jej pasjansa nie przerywało. Upsa który nie zadziała na czas pod obciążeniem równie dobrze mogło by nie być. UPS MA DZIAŁAĆ ZAWSZE i dać ci czas na zakończenie pracy, choćby 1-2min. To już lepiej kupić dobry używany APC, może nie taki ładny ale zadziała - pomijając ew. problemy związane z PFC.

 

 

Maksymalny czas przełączania (wg. specyfikacji modeli 500-700VA):

Normalne:

Mustek PowerMust - 2ms

APC Smart-UPS - 4ms

Ever CDS - 3ms

 

Biurowe:

Ever DUO - 6ms

Mustek PowerMust Office - 6ms

APC Back-UPS - 8ms

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, nie. Nie opłaca się kupować byle czego, te listwo podobne to są dobre do biura dla pani Jadzi żeby jej pasjansa nie przerywało. Upsa który nie zadziała na czas pod obciążeniem równie dobrze mogło by nie być. UPS MA DZIAŁAĆ ZAWSZE i dać ci czas na zakończenie pracy, choćby 1-2min. To już lepiej kupić dobry używany APC, może nie taki ładny ale zadziała - pomijając ew. problemy związane z PFC.

 

To zależy kto czego wymaga od UPSa i do czego używa kompa :P Ja przez większość czasu używam kompa do neta, i innych zastosowań wymagających co najwyżej obciążenia CPU i w tych zastosowaniach ten tani UPS sprawdza się rewelacyjnie. W gry gram od czasu do czasu i prawdopodobieństwo wystąpienia w tym czasie przerwy w dostawie prądu jest dość małe. A nawet jeśli tak by się stało to i tak prawdopodobieństwo że UPS zadziała na czas wynosi ponad 80%. Więc szkoda by mi było płacić 2x tyle lub nawet i więcej za UPSa tylko po to by mieć pewność że zadziała zawsze na czas w trakcie sporadycznego grania. Poza tym UPSa kupiłem głównie po to by nagły brak prądu nie spowodował: uszkodzenia sprzętu podczas aktualizacji BIOSu/firmwareu, utraty jakichś ważnych niezapisanych danych oraz badów na dysku. Z tych 3 powodów tylko ten 3 jest możliwy podczas grania. Dlatego jak dla mnie w przypadku zastosowań domowych, różnica w cenie pomiędzy takim zwykłym niefirmowym UPSem a takim już lepszym firmowym jest zdecydowanie zbyt duża by opłacało się dopłacać. Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie całkiem, przeciążony UPS może być tak samo niebezpieczny dla kompa jak przeciążony zasilacz i dużo niebezpieczniejszy dla otoczenia o ile niema wysokiej jakości zabezpieczeń. Swoją drogą to masz bardzo mocnego kompa do internetu :D

Edytowane przez Outlander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś bezpiecznik to on ma (chyba każdy UPS ma bezpiecznik) który przypuszczam że się spali przy osiągnięciu krytycznego obciążenia. Więc wątpię żeby dało się go przeciążyć do takiego stopnia by mógł stanowić zagrożenie. W końcu jakieś normy bezpieczeństwa musi spełniać więc nie przypuszczam by producent wypuścił na rynek wybuchowy UPS :D No chyba że ktoś zamiast bezpiecznika wsadzi gwoździa :P

 

A co do kompa to przecież nie napisałem że służy on wyłącznie do internetu, a jedynie że przez większość czasu. Nie rzadko zdarza mi się korzystać z pełnej mocy CPU, a i w gry czasami lubię pograć. Tylko że granie stanowi zaledwie kilka % czasu jaki spędzam przed kompem, więc z myślą o graniu nie kupowałem UPSa ;)

 

Z resztą wśród tych tanich UPSów też da się znaleźć mocniejsze modele. Ja kupiłem 650VA bo akurat nie było innych. Ale bez problemu można znaleźć niewiele droższe modele 1000VA, a nawet i sporo mocniejsze (ale tu już większa dopłata) które spokojnie powinny sobie poradzić nawet z bardzo mocnymi konfiguracjami.

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ten ich czysty sinus zapewne sprowadza się do fajnej nazwy dla Line Interactive z AVR.

Jeszcze bym pomyślał na Eatonem jakimś albo APC.

 

Zresztą w tych granicach cenowych to i tak to wszystko wyjeżdża z kilku tych samych fabryk w chinach i dostaje inną nalepkę ;)

 

Ale nie wiem ja się nie znam na UPSach poniżej kilku kVA ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. producenta (co potwierdzają testy) sinus w Orvaldim ma być przy zasilaniu z baterii wiec jest dobrze, a że ma dobrego AVR to już inna sprawa. U mnie po pomiarach sieci Ever odpadł właśnie z powodu braku AVR :( Teraz też zastanawiam się nad Orvaldi (700 lub 1000) oraz Eaton z serii Powerware 5115 (750i lub 1000i) tyle że te podobno są hałaśliwe :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...