Skocz do zawartości
Dammeron

Feser czy Thermochill...? -> Oto jest pytanie!

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy przy tworzeniu WC stanął przed dylematem wyboru właściwej chłodnicy, a od jakiegoś czasu wybór zawęził się głównie do tych oto dwóch producentów, których nazwy bez przerwy pojawiają się w poradach. Oczywiście wysypało ostatnio nowymi chłodnicami od innych producentów (EK, Phobya), ale i tak, z tego co zauważyłem, to najczęściej proponuje się Xchangera od Fesera, lub PAxxx.x od Thermochilla.

Jedni mówią, że ten lepiej wykonany, a tamten wydajniejszy, albo na odwrót, itp...

 

Mnie przypadkiem trafiły się w ręce obie chłodnice, a dokładniej Feser Xchanger 360 i TC PA120.3 15mm, postanowiłem więc porównać oba produkty ze sobą. Nie będzie jednak żadnych testów wydajności, diagramów przepływu..., ale to, co da się zmierzyć 'organoleptycznie' B-) , czyli jakość wykonania, wygląd, dołączone akcesoria...

 

Zacznijmy więc od początku, czyli od opakowania:

Dołączona grafika

 

Po lewej Feser, po prawej Thermochill. Od razu widać, że TC niezbyt postarał się o dobre pierwsze wrażenie, dostajemy produkt w kiepskim, białym, brzydkim kartonie (u mnie na dodatek tak wygląda, jakby leżało 2 miesiące w wilgotnej piwnicy :-P ), który na szczęście jednak chroni 'swoje wnętrze' i nie dopuścił do uszkodzenia zawartości. Ale ogólne wrażenie pozostawia raczej słabe.

Co innego Feser - kolorowy, czerwono-czarny karton, bardzo sztywny, wpadający w oko i zapisany ze wszystkich stron wieloma informacjami (głównie typowa papka marketingowa)... W tej konkurencji Xchanger zmiótł swojego przeciwnika.

 

Czas na drugą rundę. Otwieramy karton i przyglądamy się, co w nim znajdziemy poza samą chłodnicą:

Dołączona grafika

 

I tu znowu pogrom ze strony Fesera. Do swojej chłodnicy dodaje komplet 12 śrub M3 10mm do przykręcenia jej do obudowy i 12 śrub M3 30mm do zamontowania wentylatorów.. Do tego należy doliczyć 3 podkładki sylikonowe oraz kolejną papkę reklamową w postaci ulotek i... uwaga... Certyfikatu Najwyższej Jakości, z hologramem i własnym numerem seryjnym :D . Cóż ten certyfikat daje? Otóż absolutnie nic, ale ładnie wygląda i wprawia w dobre samopoczucie przy rozpakowywaniu. :lol2:

Kontrastowo (ponownie) wypadł PA120.3. Po otwarciu pudełka nie ujrzymy nic poza trzema małymi woreczkami z 12 śrubami do drewna (sic!!!) oraz papierowy świstek, który nazwijmy 'instrukcją użytkownika'. Żadnych podkładek pod wentylatory, ani redukcji 3/8"x1/4", które będą potrzebne do standardowych złączek do WC.

 

Przejdźmy do samej chłodnicy, a raczej jej bezpośredniego opakowania:

Dołączona grafika

 

Obie chłodnice dobrze 'ubrane', w wypadku TC jest to gąbka (podobna jak ta, w którą pakuje się sprzęt RTV), dość gruba i odrobinę sztywna. Feser natomiast użył folii, którą zgrzał z obu stron, co daje nam pewność, że produkt dotarł do nas nietknięty przez nikogo po drodze z fabryki aż do naszego domu. Tutaj chyba mamy remis.

 

Inaczej jednak ma się sprawa z tym, co ujrzymy po wyjęciu obu chłodnic ze środka (po prawej TC; po lewej Feser):

Dołączona grafika

 

Zacznijmy od TC.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Chłodnica wykonana bardzo dobrze, dokładnie pomalowana, wszystkie finy równe, gwinty dobrej jakości, a po zajrzeniu do środka zobaczymy 'zdrowy' pomarańczowy kolorek miedzi. :)

 

Jest jednak jeden mankament:

Dołączona grafika

 

Otwory montażowe... ani to rozmiar 4, ani 3 (coś pomiędzy)... nienagwintowane, więc jedyne śruby jakich można użyć bez przeróbek to właśnie wyżej wspomniane śruby do drewna, ale uszkodzi się wtedy ich powierzchnię. W dodatku są odrobinę poprzesuwane na boki względem siebie, co uniemożliwiło mi nawet zamontowanie wentylatora!!!, bowiem po wkręceniu 3-ech śrub czwarty otwór nie pokrywałby się z tym w wentylatorze. Jeden (acz dość spory) minusik w morzu zalet.

 

Czas opowiedzieć coś o posiadaczu "Certyfikatu Najwyższej Jakości" :-P , czyli Xchanger 360:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Nie wiem co ci w Feserze brali, jak wystawiali ten certyfikat, ale powinni mi dać to samo, zanim spojrzałem na "to coś". Jak tak wygląda 'najwyższa jakość' <_< , to wolę nie wiedzieć, co by było gdyby o nią nie dbali. Pierwsze moje wrażenie było takie: 8O , a, po ponownym spojrzeniu, drugie i trzecie dokładnie takie samo. Ciężko było znaleźć gdziekolwiek coś równo wykonanego, tyczy się to przede wszystkim finów, ale i gwinty nie były najlepsze. Niestety nie zrobiłem zdjęcia wnętrza komór, ale może i dobrze, chociaż Wam oszczędzę tego widoku zielonego nalotu na miedzi. W dodatku coś grzechotało przy potrząsaniu chłodnicą (pewnie jakieś odłamki metalu w środku) a spod shrouda wystawał ostry kawałek (żeby nie użyć słowa szrapnel :-D ), który natychmiast wyrwałem, by się nie pokaleczyć. Co się tyczy otworów, tu już lepiej niż u konkurenta, albowiem mamy gwinty M3, a i rozmieszczenie otworów jest dość równe (zwracam uwagę na słowo 'dość' :-) ).

 

Parę słów o cenie:

TC kosztował mnie 330zł, Fesera zaś można kupić za ok. 400zł. Jako, że do ceny PA120.3 należy jeszcze doliczyć 3 podkładki sylikonowe i 2 redukcje 3/8"x1/4", różnica w cenie maleje do ok 20zł.

 

Podsumowując... Pomimo lepszego wyposażenia i opakowania, a także wielokrotnie wspomnianego "certyfikatu" :wink: , uważam Fesera za nie najlepszy zakup, ze względu na to, co otrzymujemy w zamian za 400zł. W skrócie: Kup Thermochilla, tańszy, lepszy, i wg wielu recenzji wydajniejszy. :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie że zrobiłeś takie porównanie, kilka razy też czytałem że TFC ma coraz gorszą jakość co zostało potwierdzone przez Ciebie ;). szkoda tylko że nie ma tutaj jeszcze chłodnicy phobya'i i XSPC. XSPC to klasa sama w sobie ;) ale ponoć Phobya w ogóle jej nie ustępuje i wydajnością (gdzieś zapodawałem linki chyba w nowościach) jak i jakością wykonania. 360 to 320zł ;)

Edytowane przez bzzzzzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie że zrobiłeś takie porównanie, kilka razy też czytałem że TFC ma coraz gorszą jakość co zostało potwierdzone przez Ciebie ;). szkoda tylko że nie ma tutaj jeszcze chłodnicy phobya'i i XSPC. XSPC to klasa sama w sobie ;) ale ponoć Phobya w ogóle jej nie ustępuje i wydajnością (gdzieś zapodawałem linki chyba w nowościach) jak i jakością wykonania. 360 to 260zł ;)

 

Niestety, nie miałbym kasy na zdobycie wszystkich chłodnic do porównania... :wink: Jak wspomniałem, Feser znalazł się u mnie 'przypadkiem', ponieważ miał zastąpić TC (z powodu tych nieszczęsnych otworów montażowych), ale po jego ujrzeniu oddałem go spowrotem w cholerę. Nie chcę takiego badziewia u siebie.

A co do Phobyi, to nieźle namieszała ze swoimi produktami. Jak tylko wypuściła na początku blok CPU, to wyglądał dość ciekawie, choć estetycznie mnie trochę odstraszał od tej firmy i sądziłem, że klientów na niego nie znajdą. A tymczasem zaczęły się pojawiać kolejne produkty, w tym chłodnice i rezy, które wyglądają zachęcająco (choć na niektórych zdjęciach w sklepach widać pogięte finy, podobnie jak w Feserze) i cenowo są niezwykle konkurencyjne. Zwłaszcza zainteresowały mnie rezy, ponieważ wyglądają naprawdę świetnie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawie to przedstawiłeś.

Dodam od siebie również w tej sprawie parę słów, bowiem ostatnio wymieniłem moje 2 Thermochille na 2 Fesery. Ze śrubami u therma to porażka. Trzeba to przyznać. Natomiast jeszcze ciekawiej przedstawia się sprawa z gwintami w tych chłodnicach. Thermochill posiada duże gwinty 3/8 cala więc 1/4 nie wkręcimy. Trzeba zakupić przejściówkę co raczej problemem nie jest. Feser tej dolegliwości nie ma bo serwuje od razu 1/4 cala. Tutaj jednak jest mały szkopuł. Otóż gwinty w thermochillu wychodzą z chłodnicy pod równym kątem prostym. U Feser'a już nie! Jest mały kąt. Niby nic, lecz jak się chce złączać chłodnice Fesera równolegle do siebie złączkami to może być nie ciekawie. Wiem o tym bo tak robiłem. Jest mały kąt.

Poza tym wg mnie Thermochill mógłby dawć korki do otworów w swoim produkcie jak robi to Feser.

Co do reszty porównania jakie Dammeron zaserwował tutaj, to zgodzę się w 100%. Chociaż w moim przypadku Feser nie był tak powyginany.

Edytowane przez Melampus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Phobya'ię 4*120.

Ma tą dużą zaletę, że można jej króćce w dwóch miejscach wkręcać, co w wielu przypadkach może się bardzo przydać.

 

Mam też BWA 3*120, Feser'a nie miałem, TC też nie. Więc nie porównam Wam jakości. Ma być wydajne i mocne.

 

Gwinty są dobre, nomralne M3, chodź osobiście wolałbym M4 albo nawet M5 ( dla wielu byłby to przerost formy nad treścią, ale ja mam swoje powody ). Gdyby ten shroud w miejscu gwintów na wentylatory był po prostu grubszy, miał min 1mm. A najlepiej to 2mm. Wtedy pewnie by mi to M3 spokojnie wystarczyło, a nawet jeśli nie, to spokojnie mógłbym to rozwiercić i miał pewność, że będzie na czym gwint nałożyć. To są rzeczy, które mnie przeszkadzają, nie wiem, jak z tym jest u konkurencji.

 

Cena/wydajność - konkurencja może cmoknąć Phobya'ię głęboko. 360 za 4*120 ( w komplecie komplet śrubek, 2 korki, 4 podkładki antywibracyjne [ pełne kwadratowe ]).

 

Wydajność/cena można by chyba tym walczyć z 2*BWA 3*120 @ 6 went.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Fasera kupionego 2 lata temu i do niczego przyczepić się nie mogę:) Z tego, co widzę po zdjęciach to inny kartonik już jest niż ten, z mojej. Czyżby Faser schodził na psy w kategorii chłodnic...

Edytowane przez korn85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phobya zjada wszystkich powoli :) Chłodnica 3x140 w cenie TCPA 120.3

 

Może i cena lepsza, ale pytanie jak z wydajnością i jakością wykonania. Jak patrzę po recenzjach, to zdaje się przegrywać zarówno z PA120.3, jak i RX360.

 

PS: Kurcze, jakby mi się udało położyć łapki na G-Changer, CoolStreamie i RX to bym dorzucił je do porównania. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Phobyę 3x120mm i jakoścy wykonania, opakowanie i cała "otoczka" w niczym nie ustępuje np. takiemu Feserowi...

 

Potwierdzam!

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

I na koniec porównanie do mojej obecnej (chyba BW Adv. 3x120) grubości 30mm...

Dołączona grafika

Edytowane przez Szopler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...