Skocz do zawartości
zmazik

Komputer do pracy i zabawy za 10000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Planuje zakup komputera którego głównym przeznaczeniem będzie praca z grafiką 2D, wszelkiego rodzaju rysunki tabletem, czasem jakieś bilbordy, layouty itp. itd.

Chciał bym również amatorsko bawić się grafika 3D no i w chwilach wolnych od pracy grać w gry.

Kupowanie apple bądź gotowej stacji roboczej w okolicach 17000zł jak dla mnie mija się z celem, moja górna kwota to 12000zł i grosza więcej nie przeznaczę, chciał bym się zmieścić w kwocie 10000zł.

Z tego co przeczytałem w internecie w obecnych czasach komputery często opisane mianem stacji roboczych potrafią być słabsze od domowego PC.

Taki mac pro za 12000zł jest sporo słabszy od składaka za ta sama cenę.

Nie jestem fachowcem w dziedzinie sprzętu komputerowego dlatego mogę się mylić, całą moją wiedzę bazuje na stosie internetowych artykułów.

Pracę freelancera w grafice 2D planuje kontynuować przez około cztery najbliższe lata po czym zatrudnić się w jakiejś firmie reklamowej.

Wydaje mi się ze do tych celów dobry komputer powinien wystarczyć.

 

 

Najważniejsze cechy komputera na których mi zależy to:

• Niezawodność/Stabilna praca

• Szybkość działania

 

Przeznaczenie:

• Profesjonalna grafika 2D

• Amatorska zabawa grafiką 3D

• Gry

 

Postaram się podsumować co wybrałem na chwilę obecna i uzasadnić dlaczego.

Jeśli moje zdanie o którejś z części jest mylne, wtedy liczę na to iż ktoś mnie poprawi.

 

Zatem do rzeczy:

Mobo: Gigabyte GA-X58A-UD7

Uzasadnienie: stabilna praca, firma którą darze zaufaniem, wiele bardzo pozytywnych komentarzy, spotykałem się z opiniami że na chwilę obecna jest to najlepsza płyta główna pod 1366.

USB 3.0, Sata 6gb, dobre rozmieszczenie, nie trzeba jej kręcić i obsługuje wysoko taktowane pamięci (na wypadek późniejszej modernizacji, nie znam się na OC i nie wiem czy będę miał czas się poznać).

 

CPU: Intel Core i7-930 2.80 Ghz

Uzasadnienie: Intel jest lepszy do pracy z takimi programami jak photoshop, stabilna praca, dobry stosunek cena/jakość

 

RAM: Corsair GT 3x2GB 1600MHz CL7

Uzasadnienie: Z tego co czytałem po prostu najlepsze kości biorąc pod uwagę cena/jakość.

Nie potrafię kręcić ramu zatem i nie za bardzo mam czas się tego uczyć.

Wolę kupić coś co od razu jest dobre, zresztą słyszałem że nie powinno się kręcić części w komputerze przeznaczonym do pracy bo to może zaważyć na jego stabilności.

 

BUDA: Cooler Master ATCS 840

Uzasadnienie: Bardzo ładna, przestronna obudowa z dobrym obiegiem powietrza, wyciągana tacka na płytę główna, możliwość w miarę dobrego ogarnięcia kabli.

Nie zdecydowalem sie na Obsydiana 800D mimo iż bardzo mi się podoba bo z tego co czytałem ma w środku kiepski wiaterek i jest przeznaczony raczej do chłodzenia cieczą którego to nie zainstaluję ponieważ nie mam o tym zielonego pojęcia.

Myślałem również o Lian Li PC-X900 ale podobno ma mało miejsca i generalnie jest sporo gorsza od budy ATCS 840.

 

HDD SYSTEM: OCZ Vertex 60GB SSD x2 lub OCZ Vertex 2/Pro 50GB

Uzasadnienie: Wielu ludzi polecało mi te dyski i po prostu pójdę za ich radą.

Skłaniam się do zakupu jednego dysku OCZ Vertex 2/Pro 50GB, to trochę mało ale na system i główne programy chyba starczy.

 

HDD DANE: WD Black 1TB Sata 3 64mb x2

Uzasadnienie: Sporo ludzi użytkując Samsunga F3 bardzo go sobie chwali ale słyszałem również trochę opinii negatywnych a o WD black słyszy się raczej tylko pozytywne komentarze.

A może ktoś ma o nim inne zdanie? Jakieś problemy sprzętowe?

 

ZASILACZ: OCZ Z-Series 1000W Modular SLI GOLD 80+

Uzasadnienie: ponoć sporo lepszy od Antec Quattro 1200W cena i najwyższa jakość, certyfikat 80+ GOLD ponad 90% sprawności, wysoka moc w przypadku rozbudowy komputera.

Słyszałem że Enermaxy baaaardzo często wydają terkoczące dźwięki w trakcie swojej pracy dlatego zacząłem szukać w śród innych firm.

Ostatnio natrafiłem na taki filmik OCZ Z-Series 1000W Modular SLI GOLD 80+ który mnie trochę zaniepokoił http://www.youtube.com/watch?v=9t-EiKydtLo&NR=1

 

CPU COOLER: Noctua D14

Uzasadnienie: W testach najlepszy cooler na procka na chwilę obecną. Chyba że się mylę?

 

GPU: nVidia GeForce GTX 280 1GB DDR3

Uzasadnienie: Na chwilę obecną karty graficzne nie reprezentują sobą najwyższej jakości, jak posiadają wysoką moc to z kolei są z nimi problemy innej natury.

Zakup starej przejściowej karty graficznej, by potem zamienić ja na najnowsza kartę graficzna nowej generacji wydaje mi się słuszne.

Programy graficzne i tak będą działać o wiele lepiej niż na moim starym komputerze, pozwoli mi to na dosyć komfortową prace przez najbliższe miesiące i zakup sporo lepszego produktu.

 

System: Windows 7 Professional 64bit OEM PL

Najlepszym wyborem na system wydaje mi się Windows 7 Professional 64bit OEM PL.

 

Zabezpieczenia: ?

Jeśli chodzi o anty virusa jeszcze się nie zdecydowałem.

 

Wyżej wymieniony zestaw wydaje mi się dobrze chłodzonym, za te pieniądze maksymalnie stabilnym i dosyć wydajnym komputerem do grafiki i grania.

Całą moją wiedzę bazuję na recenzjach, opiniach znajomych i komentarzach ludzi z forów.

 

Jeśli jakieś zdania napisałem mało zrozumiale wybaczcie ale pośpiech i zmęczenie dają się we znaki.

 

 

Bardzo proszę o opinie na temat dobranych przeze mnie części, może któraś ma jakieś duże wady o których jeszcze nie wiem, albo taka konfiguracja może mieć jakieś problemy sprzętowe.

Każda opinia jest dla mnie ważna i z góry dziękuję za każdą chwilę spędzoną przy pisaniu postów w tym temacie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Adamuss1394

Przy takim budżecie tylko GTX 280? :blink:

Edytowane przez Adamuss1394

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce swoje 3 grosze, tak się składa że grafiką 2D zajmuje sie zawodowo od ponad 10 lat, w domu mam peceta (takiego jak w podstawce) a w pracy mam dwuprocesorowego PowerMac-a g5, moim zdaniem nie wiem czy jest sens wydawać aż tyle na komputer, do większosci zastosowań przy grafice 2D (i prostszej 3D) wystarczy komputer za 3-4 tys złotych i będzie sie na nim komfortowo pracowało. Różnica w wygodzie pracy (np w Photoshopie) nawet na duzych dokumentach pomiędzy kompem za 4 tys a kompem za 10 tys nie jest proporcjonalna do różnicy w cenie. Moim zdaniem to jest po prostu wyrzucanie pieniędzy.

 

Sam teraz będę modernizował komputer, zdecydowałem się na 4 lub 6 rdzeniowego AMD-ka i jakąś płytę Asusa z dobrych chłodzeniem do tego 4 gb ramu (potem dorzuce jeszcze 2 gb), karty na razie nie mam potrzeby zmieniać i wiem że przyszła konfiguracja w zupełnosci mi wystarczy nawet do duzych cięzkich prac. Przemysl to jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Interista

No dokładnie, przy takim budżecie tylko GTX280? To się mija z celem, lepiej wziąć już Radka HD 5870

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie do pracy w domu (głownie CAD i render zrobionych instalacji) używam podobnego sprzętu:

Mobo fox bloodrage

I7 920@4,2GHz

Ramy to jakieś dziwne ocz1600cl9@1770cl9 6GB

gpu gtx285

SSD g.skill falcon 128GB - pod system i programy

2x WD AAKS640 raid1 - dane

proc, płyta i grafika chłodzone wodą.

 

Grafika w zupełności mi wystarcza do 2d, 3d i gier, ale tak jak piszą poprzednicy, na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad radkiem 5870 lub gtx470.

No i u Ciebie może jeszcze ramy wypadało by zmienić, może g.skill trident 2000cl9? Bo te kosy i tak chyba będziesz musiał w biosie ustawić.

Co do PSU to mam właśnie Enermaxa - jak na razie najcichszy zasilacz jaki miałem nawet w sresie.

Podkręcanie jak najbardziej polecam (oczywiście w rozsądnym zakresie) - kilka "darmowych" MHz zawsze się przyda przy renderingu.

 

Co do kupowania kompa za XXXX zł.... jak kolega ma taki budżet i ma w dodatku ochotę sobie na nim pograć to cóż.. nic tylko mu doradzić sprzęt do tej kwoty. Bo to jest jak z samochodami, jeden kupuje nową Thalię inny kilkuletniego mietka.... Kwestia gustu i budżetu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmien zasilacz... to jest tylko wyzucanie pieniedzy w bloto, bez OC ten zestaw pobieral by z 300W , pewnie nawet i nie.

Zasilacz wlasnie wez enermax i to serie modu87+ zasilacz jest po prostu swietny i do tego jeden z najcichszych zasilaczy. Jakosc stoi na najwyzszym poziomie, jeszcze lepszego w lapkach nie mialem.

Taki Enermax Modu87+ 600W , wystarczy w zupelnosci , do kazdej grafy , a zapasu mocy tez bedzie sporo ;)

 

Grafike zmien na HD5850. Chyba ze zamierzasz uzywac cudow od nvidi ? To bierz cos od nich... moze i byc ten GTX280 , ale w cenie nie wiekszej niz 750 pln.

 

ps. takze zasilacz SEASONIC X- 650WAT jest bardzo dobry , praktycznie tak samo dobry jak ten enermax...

Edytowane przez Maciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast wydawać na skrzynkę tyle kasy (po roku będzie warta tak z 30% tego), lepiej wydać więcej na naprawdę dobry/dobre monitor(y).

Grafika/i: Do wielu monitorów to RACZEJ Radeony się nadają. Jeden 5970 i masz pozamiatane nawet kilka monitorów.

Dyski: Na system i podstawowe progsy dać SSD a na dane jakiś cichy i chłodny dysk albo dwa w RAID1.

Zasilacz: 1000W jest w stanie zasilić dwa porządne zestawy.

Dołączona grafika

Pobór mocy, głośność, temperatura :: PCLab.pl

Jak wcześniej padło, jeden EFEKTYWNY zasilacz będzie wystarczający (ww. Enermax).

Edytowane przez Mhrok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje kupić sobie dobry monitor. Z tego kompa po 3 latach on Ci tylko zostanie.

 

Co do komponentów to w skrócie i7-860, 5870, 4gb ram.

 

Jedyną atrakcją s1366 są w tym momencie 6rdzeniowe procesory, których jeśli będziesz chciał używać to lepiej Ci wyjdzie zmienić podstawkę na sandy bridge pod koniec roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...