Skocz do zawartości
michalelo

rozmieszczenie wentylatorów w obudowie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuje troche wyciszyć moją obudowę i dołożyć na boczną ścianke wentylator 12 cm. Z przodu nie mam miejsca na wentylator a takze nie zrobie tego miejsca bo w mojej obudowie to duzo roboty. Posiadam na tylnej ściance wentylator 80mm. Ogólnie chodzi o to żeby po dołożeniu wentylatora było chłodniej w budzie i żebym mógł obniżyć jeszcze prędkość cooler mastera vortex 752 na procku wentylatora z tylnej ścianki i na karcie graficznej. wentylatora z tylnej ścianki przeniose chyba na gore obudowy. I wreszcie pytanie: W którym miejscu zrobić otwór na bocznej ściance obudowy na wentylator, czy w dolnym rogu ścianki tam gdzie dysk twardy czy lepiej żeby wiał troche na procka, grafike i karte dźwiękową??

temperatury:

procek idle: 42 stopnie przy 1600rpm

grafika idle (procesor graficzny): 44 stopnie przy 3200rpm

dysk idle: 36

post-179927-096266000 1277057552_thumb.jpg

Edytowane przez michalelo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno przydało by się lepszej jakości zdjęcie bo to to jest tragedia

po1. może byś przejrzał bo to już jest nudne mówić komu jak co robić

po2. cały config by się przydał podać

po3. porządek w Kablach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze dodać że planuje zrobić skrzynke bitumiczną na dysk i położyć ją na dole kompa. Rozgladałem sie ale nigdzie akurat nie mówiono o takiej obudowie. co do konfiguracji kompa to po co mam podawać, podałem temperatury jakie występują na podzespołach. Zdjęcie zrobione telefonem ma za zadanie tylko przybliżyć położenie elementów kompie. Ciekawi mnie w którym miejscu umieścić tego wentyla najwydajniej?

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli i tak już będziesz ciął budę, to walnij coś takiego Tacens Aura PRO 250 :: ..:: Angela.pl ::.. - dylemat na co masz dać nawiew wyeliminowany ;D

 

Co do wyciszania HDD polecam Scythe Quiet Drive 2,5" :: ..:: Angela.pl ::.. + test Realitynet.pl - przystępnie o komputerach: Publikacje / Wyciszanie / Cel: wycisz i schłodź HDD

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator daj jak najniżej i jak najbliżej frontu.

Temperatur nie podałeś. Temperatury w idle są tak samo miarodajne jak długość członka podawana razem z kręgosłupem.

Konfig jest ważny, dla przykładu jeden dysk ma wysoką temperaturę i 45 stopni to norma, inne dyski mają po ok 30 stopni. Cpu - taki Intel Pentium 4 Prescott przy 75 stopniach w stresie radzi sobie całkiem dobrze, niektóre cpu od amd przy 60 stopniach się wysypują. Twoje 42 stopnie na jednym procesorze mogą świadczyć o źle założonym radiatorze, przy innym bedzie to wynik dobry. Może się też okazać, że cały zestaw w strasie pobiera dobrze poniżej 100W i wtedy dokładanie wentylatora wtłaczającego powietrze moim zdaniem jest zbędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

konfig kompa:

procek amd athlon 64 2800+ 1.8Ghz + cooler master vortex 752

karta grafiki: Asus Nvidia GeForce 6600

Ram: 512mb kingston i 512 goodram razem 1 Gb

karta dźwiękowa: creative audigy 2 value

Płyta główna ASUS K8V-X SE

Zasilacz: mode feel II 350W (niesłyszalny)

dysk Seagate ST3120026AS 120 GB model: Barracuda 7200.7 SATA

Jesli chodzi o temperatury w stresie mniej więcej:

płyta głowna: 34-38

dysk: 36-46

zasilacz: 38-44

procesor graficzny: nawet do 48 -49 w stresie sie zdarza, w idle 43

procek: do około 46 pod obciążeniem na 1600 rpm

na tylnej ściance super silen fan 8 2000rpm

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim konfigu można się obejść bez nawiewu. Proponuję:

  • Porządek w przewodach,
  • Wymianę pasty pomiędzy chłodzeniem a cpu na np AS5,
  • Powinno to pozwolić zmniejszyć obroty na cpu do ok. 1000 - 1200 obr. oraz wyciągający też do jakichś 1200 - 1400,
  • Dysk w bitumboxa i będzie cicho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim konfigu można się obejść bez nawiewu. Proponuję:

  • Porządek w przewodach,
  • Wymianę pasty pomiędzy chłodzeniem a cpu na np AS5,
  • Powinno to pozwolić zmniejszyć obroty na cpu do ok. 1000 - 1200 obr. oraz wyciągający też do jakichś 1200 - 1400,
  • Dysk w bitumboxa i będzie cicho.
paste pomiędzy cpu a radiatorem mam na bazie miedzi dałem 18 zł za nią i czytałem same dobre opinie na jej tematy nazwy nie pamietam. jednak żeby dysk włożyć w bitumboxa będe musiał dać wyżej karte dźwiękową przez co grafika moze sie bardziej grzać. Jak teraz zmniejszam obroty procka na 1000 to temp podskakuje jakieś 6 stopni nawet. Na dysk w bitumboxie chyba lepiej zeby troche wiało jednak. ????

 

Jeśli i tak już będziesz ciął budę, to walnij coś takiego Tacens Aura PRO 250 :: ..:: Angela.pl ::.. - dylemat na co masz dać nawiew wyeliminowany ;D

 

Co do wyciszania HDD polecam Scythe Quiet Drive 2,5" :: ..:: Angela.pl ::.. + test Realitynet.pl - przystępnie o komputerach: Publikacje / Wyciszanie / Cel: wycisz i schłodź HDD

 

Troche przesada z tym wentylatorem. Za duża dziura. Kupuje Scythe Slip Stream 120 mm (800 obr./min.) bardzo dobra wydajność i cisza a w zestawie jest przejsciówka na molex co mi ratuje sprawe a to za 35zł

 

Wentylator daj jak najniżej i jak najbliżej frontu.

 

ale jak tak dam to nie będzie wiał na nic troche na płyte główną. może lepiej zeby na coś wiał?

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz: mode feel II 350W (niesłyszalny)

 

Wymień go czym prędzej skoro Ci wentylator nie działa. Może dlatego gorąco? ;]

 

A tak serio, nie zważając już na błędy logiczne, to nie słyszałem jeszcze cichego feela II. Ale okey. Widać że Ci wiele do szczęscia nie potrzeba więc pomyśl o innym wentylatorze niż slip stream. Tym bardziej że w podawaniu powietrza do budy to słaby będzie. Zainwestuj w GT, z większą siła dmuchnie i jakoś to powietrze będzie się roznosić. Ja swojego SS wywalę niedługo z zasilacza bo cała skrzynia gorąca, nawet przy bezpośrednim nawiewie nie daje sobie rady.

 

Po drugie:

 

 Podszkol się z fizyki i tego jak porusza się powietrze w obudowie. Dasz wentyl na front, ten wdmucha zimne powietrze, wentylator w zasilaczu będzie coś musiał zassać, dzięki niemu powietrze z frontu będzie się przemieszczać i wypierać gorące z komponentów. Wrzucanie na boczną ściankę mija się z celem, rozdmuchasz tylko gorące powietrze po całej obudowie. A co do bitumboxa to mój żyje bez nawiewu i z dobrymi temp od roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień go czym prędzej skoro Ci wentylator nie działa. Może dlatego gorąco? ;]

 

A tak serio, nie zważając już na błędy logiczne, to nie słyszałem jeszcze cichego feela II. Ale okey. Widać że Ci wiele do szczęscia nie potrzeba więc pomyśl o innym wentylatorze niż slip stream.

 

Po drugie:

 

 Podszkol się z fizyki i tego jak porusza się powietrze w obudowie. Dasz wentyl na front, ten wdmucha zimne powietrze, wentylator w zasilaczu będzie coś musiał zassać, dzięki niemu powietrze z frontu będzie się przemieszczać i wypierać gorące z komponentów. Wrzucanie na boczną ściankę mija się z celem, rozdmuchasz tylko gorące powietrze po całej obudowie. A co do bitumboxa to mój żyje bez nawiewu i z dobrymi temp od roku.

 

akurat ten feel II ma wentylator chyba 120 albo 140 i kręci sie wolno i cicho nie słysze go a słuch mam dobry. Jeśli chodzi o scythe sleep stream (800 rpm): Opis produktu

Zastosowanie obudowy (120 mm)

 

Maks. prędkość obrotowa 800 obr./min.

Maks. głośność 10,7 dB

Maks. przepływ powietrza 40,17 CFM

Napięcie zasilania 12 V

Rodzaj łożyska ślizgowe

Żywotność wentylatora 30 000 godz.

Wymiary wentylatora SxGxW 120 x 120 x 25 mm

Waga 115 g

Dodatkowe cechy złącze 3-pin (adapter 4-pin)

Czytałem o nim same dobre opinie w tescie był jednym z najlepszych.

Wyraźnie napisałem że nie dam rady z przodu obudowy umieścić wentylatora, pozostaje mi boczna ścianka więc jak juz to pytam w którym miejscu najlepiej?

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o jakiejś sensownej paście na bazie miedzi, może mało słyszałem. Jeśli pasta jest dobra to może być źle nałożona (za dużo, za mało).

 

Mówisz, że przy 1000 obr na cpu temp. podskoczyła o 6 stopni. Czyli jakieś 48 - 50 stopni, to już dużo a przypuszczam gdybyś dotknął podstawy chłodzenia to będzie ledwo co letnia a przy tej temp. powinno być już ciepło. Taki stan (cpu gorące a podstawa chłodzenia ledwo letnia) wskazuje na zły montaż chłodzenia / niewłaściwe nałożenie pasty / krzywa czapka na cpu lub podstawa chłodzenia. Możliwe jest też za wysokie napięcie na cpu, czasami można je pbniżyć o 0,1 - 0,2V bez zmiany taktowania. Napięcie możesz obniżyć w biosie lub w programie RightMark CPU Clock Utility.

 

Grafika gf6600 może mieć w idle 60 stopni a w stresie 90 - 100 i nic jej nie będzie.

 

Jeśli wentylator umieścisz wyżej aby na coś wiał, no na cpu chipset to może powstać martwa strefa w dolej części budy i tam zrobi sie cieplej.

 

Edit: wywal te szyny na hdd / utnij je pod flopem. Dzięki temu będziesz mógł położyć tam bitumboxa a umieszczony tam wentylator będzie mógł spokojnie wiać.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o jakiejś sensownej paście na bazie miedzi, może mało słyszałem. Jeśli pasta jest dobra to może być źle nałożona (za dużo, za mało).

 

Mówisz, że przy 1000 obr na cpu temp. podskoczyła o 6 stopni. Czyli jakieś 48 - 50 stopni, to już dużo a przypuszczam gdybyś dotknął podstawy chłodzenia to będzie ledwo co letnia a przy tej temp. powinno być już ciepło. Taki stan (cpu gorące a podstawa chłodzenia ledwo letnia) wskazuje na zły montaż chłodzenia / niewłaściwe nałożenie pasty / krzywa czapka na cpu lub podstawa chłodzenia. Możliwe jest też za wysokie napięcie na cpu, czasami można je pbniżyć o 0,1 - 0,2V bez zmiany taktowania. Napięcie możesz obniżyć w biosie lub w programie RightMark CPU Clock Utility.

 

Grafika gf6600 może mieć w idle 60 stopni a w stresie 90 - 100 i nic jej nie będzie.

 

Jeśli wentylator umieścisz wyżej aby na coś wiał, no na cpu chipset to może powstać martwa strefa w dolej części budy i tam zrobi sie cieplej.

 

Myśle że dobrze jest pasta nałożona, dodam jeszcze ze na boxowym było 46 w idle. myśle że wiatrak zamontuje bardziej w rogu na dole pomiędzy dyskiem a kartą dźwiękową? No własnie z chęcią bym wywalił te szyny tylko czym żeby nie było opiłków? niezbyt mi sie chce całego kompa rozbierać Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle że dobrze jest pasta nałożona

Tu nie ma co myśleć, trzeba rozgrzać cpu za pomocą orthosa i palcem sprawdzić czy temperatura podstawy chłodzenia jest zbliżona do tej którą ma cpu.

niezbyt mi sie chce całego kompa rozbierać

Z takim podejściem to lepiej się brać za robotę tylko iść na piwko w kumplami.

 

Możesz te szyny od hdd/fdd od nitować. Z dołu używając wiertarki, u góry rzeźbić nożem, to tylko aluminiowe nity. Po zdemontowaniu możesz je uciąć szlifierką kątową z tarczą grubości 1mm i co trzeba przykręcić na śrubki jeśli nie masz nitownicy. możesz też wywalić flopa, pamiętasz kiedy ostatnio go używałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim podejściem to lepiej się brać za robotę tylko iść na piwko w kumplami.

 

Możesz te szyny od hdd/fdd od nitować. Z dołu używając wiertarki, u góry rzeźbić nożem, to tylko aluminiowe nity. Po zdemontowaniu możesz je uciąć szlifierką kątową z tarczą grubości 1mm i co trzeba przykręcić na śrubki jeśli nie masz nitownicy. możesz też wywalić flopa, pamiętasz kiedy ostatnio go używałeś?

 

Rzadko co prawda ale zostawie jak będzie potrzebny to lepiej zeby był. A przypuśćmy że nie będe wywalał tych szyn:). Jak go umieszcze zaraz obok tych szyn na samym dole na tej ściance to będzie dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym wentylator na boku będzie bliżej tylnej ścianki tym mniej będzie dawał.

 

Polecam lekturę tego PC airflow and heat – a cooling guide.

Boczny wentylator pogarsza wyniki zamiast poprawiać. Jeśli wywalisz koszyk na hdd i dasz wentylator maksymalnie z przodu można mieć nadzieję, że będzie dawał efekt zbliżony do tego jaki daje wentylator na froncie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę z ciekawości po przeczytaniu artykułu zlinkowanego wyżej zrobiłem sobie porównanie, gdyż mam ku temu dobre warunki, a w dodatku zaintrygowało mnie to – może sam na własne życzenie podwyższam sobie temperatury podzespołów?

I co? Czarno na białym nawiew z boku polepsza (obniża) temperatury. Tylko trochę, ale jednak. Najlepiej widać to na przykładzie GPU.

Oto moje wyniki Imageshack - tabelkah.jpg - Uploaded by ivan0v

Zdaję sobie sprawę, że to nie reguła. Na procesorze mam Zalmana CNPS 7700CU, czyli wiatrak typu orb, który lubi nawiew z boku; w przypadku chłodzenia typu tower zachowanie się temperatur może być inne. W dodatku pozostaje mnóstwo innych czynników takich jak umiejscowienie samych wiatraków, czy ułożenie kabli. Na GPU siedzi Zalman VF 1000, konfiguracja PC z sygnaturki.

Nawiew w budzie (Xigmatek Midgard, a więc żaden kolos) wygląda tak:

Imageshack - schematnawiewu.jpg - Uploaded by ivan0v

Wszystkie wiatraki to Noiseblockery 140mm BlackSilentPro PK3 (1700rpm) puszczone na 1300rpm. Jedynie tylny wiatrak wyciągowy to Noiseblocker Multiframe 120mm PWM (2000rpm) puszczony na 1800rpm.

Pomiary robione bez nawiewu z boku polegały na odłączeniu kabelków obu bocznych wiatraków.

Co znamienne przy bocznym nawiewie temperatura karty graficznej po wyłączeniu FurMarka spada znaaaczenie szybciej niż bez nawiewu.

PS Jak zwoduję procka (coming soon!) postaram się również zrobić podobne porównanie; ciekawe co z tego wyjdzie.

 

Ja na Twoim miejscu bym dał jeden wentylator jak najniżej i jak najbliżej frontu, a drugi bezpośrednio nad kartą grafiki.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyraźnie napisałem że nie dam rady z przodu obudowy umieścić wentylatora, pozostaje mi boczna ścianka więc jak juz to pytam w którym miejscu najlepiej?

 

Nie rozumiem tylko dlaczego niby. Zdejmujesz front, wycinasz otwor i montujesz, zakladasz sobie front spowrotem, pod nim miejsca dosyc w tych budach. Widziałem ich tysiące i w każdą przy odrobinie pracy dałoby się zamontować. Ale Tobie widzę się nie chce ;-) To pisz od razu że szukasz najłatwiejszego sposobu na dodanie nawiewu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko dlaczego niby. Zdejmujesz front, wycinasz otwor i montujesz, zakladasz sobie front spowrotem, pod nim miejsca dosyc w tych budach. Widziałem ich tysiące i w każdą przy odrobinie pracy dałoby się zamontować. Ale Tobie widzę się nie chce ;-) To pisz od razu że szukasz najłatwiejszego sposobu na dodanie nawiewu.

 

Musiałbym też przenieść przycisk power i reset. Ale coś pokombinuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym też przenieść przycisk power i reset. Ale coś pokombinuje

 

Nie będzie trzeba, zdjemij i sprawdź ;) Złap od spodu, pociągnij, to tylko chwila przecież :) A jak nie to zamontuj wewnątrz w koszyku na dyski twarde. Tyle że nie 120mm a jakaś 80tka powinna wejść. Może Fander nowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dargas

Witam

 

Nie chce się wtrącać ale bez sensu ładowanie pieniędzy we wentylatory w takim komputerze. Jak bym nie miał pieniędzy to zamiast wywalać kasę w wentylatory to bym złożył trochę pieniędzy na nowy zasilacz polecam modecom mc-350 a nie jakiś fell kiedyś się wykończy. Przy takich temperaturach wentylatory pakować, na prawdę nie warto:P Jeśli będziesz miał temp po wyżej 60 to już możesz się martwić chłodzeniem. I za 18zł to ta pasta to jakiś kit majonezu:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic mu od takiej temperatury nie będzie. Czy miałeś nawiew poprzednio na dysk? Jeśli tak to wszystko ok. Jeśli nie to możesz spróbować bitumboxa ponownie, często ludzie w skrzynce mają niższe temp. Nie ma się jednak co przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...