Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam... być może będę pisał trochę chaotycznie, ale to dlatego że właśnie zniknęło mi prawie 300GB danych...

Sprzęt jak w sygnaturze, system Windows 7 Profesional 64bit. Pierwotny podział partycji:

C(system): 20GB (NTFS)

D: 134GB (NTFS)

E: 134GB (NTFS)

W związku z tym że od tygodnia mam 100MB wolnego na systemowej, postanowiłem zmniejszyć partycje na dane a poszerzyć systemową. Niestety program systemowy z win7 do zmian w partycjach nie pozwala na przesuwanie ich. Pobrałem więc Paragon Partition Manager™ 2010 Free Edition x64. Kulturalnie zmniejszyłem D o ok. 10,7GB. Programik zaskrzeczał, że trzeba reboot i dopiero będzie kontynuował. OK, pozwoliłem na to, co poskutkowało ponad godziną czasu przenoszenia, ale operacja zakończyła się powodzeniem. Pomiędzy C a D miałem moje 10,7GB wolnej przestrzeni. Nie mogłem jednak poszerzyć C o to wolne miejsce w w/w programie. Przeszedłem więc do systemowego programu win7 do zmian partycji - ten sam efekt. W takim razie pomyślałem, że zrobię w tym nieprzydzielonym miejscu partycję NTFS (system nadał jej wdzięczną literkę H). Po jej utworzeniu... ZNIKNĘŁY PARTYCJE D i E, A ZA TO POKAZUJE MI 267,8GB NIEPODZIELONEGO MIEJSCA NA DYSKU! Jestem, lekko mówiąc, poruszony tym faktem. Czy ktoś z szacownego grona forumowiczów ma jakiś pomysł, jak mógłbym odzyskać swoje dawne partycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starałem się znaleźć tematy o podobnej problematyce ale na chwilę obecną znalazłem tylko jeden, w którym tylko wymieniłeś to narzędzie.

Pobrałem, uruchomiłem, dałem skan, potem deep scan:

Dołączona grafika

Co z tym bajzlem dalej zrobić? I dlaczego partycję E wykryło mi 2 razy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj instrukcji w Sieci - na stronie producenta jest po angielsku, w Sieci widziałem wersję przetłumaczoną na polski.

 

Masz listę wszystkich partycji, które były/są na kompie. Wciskając na klawiaturze strzałki lewa/prawa możesz zmieniać typ partycji - legendę masz na Twoim screenie.

"* - Primary bootable, P - primary"

 

Zakładając, że miałeś 1 partycję podstawową + 2 dyski logiczne na partycji rozszerzonej, to pierwsza partycja powinna mieć gwiazdkę "*", czwarta z listy (gry) powinna mieć "L", oraz piąta lub szósta powinna mieć "L". Jeśli miałeś 3 partycje podstawowe, to powinny być kolejno *, P, P.

 

Aby ustalić, która z 2 ostatnich partycji jest właściwa (zauważ, że różnią się rozmiarem), trzeba na nią najechać i wcisnąć P na klawiaturze - ta jest dobra, na której zobaczysz listę swoich plików. W podglądu plików wychodzimy przy pomocy Q.

 

Jak ustawisz, to wychodzisz i zapisujesz tablicę. Po ponownym uruchomieniu partycje powinny być widoczne w systemie. Przy odrobinie szczęścia można próbować odpalić z tego dysku system - oczywiście na kompie, na którym został zainstalowany. Jeśli nie ruszy, to trzeba skopiować dane, a następnie (dla bezpieczeństwa) ściągnąć partycje i założyć jeszcze raz, postawić system, przerzucić dane.

 

Jeśli masz odpowiednio duży dysk (partycję), z której uruchomiłeś program, to możesz skopiować zawartość wszystkich partycji do katalogu z programem. Wchodzisz na daną partycję (przy pomocy klawisza P), wybierasz katalog i wciskasz C (ang. copy). Wtedy wybrany katalog jest kopiowany do katalogu z programem.

W przypadku dosowej wersji programu były problemy z kopiowaniem folderów/plików zawierających polskie litery. Pod Windows problem nie powinien występować.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zacznijmy od tego, że ja cały czas pracuję na tym dysku i komputerze, partycja systemowa jest cały czas ok.

 

1) Nie wiem jak były ustawiane partycje i w czym tak naprawdę tkwi różnica między partycją logiczną a podstawową. Czy mogę to ustawić dowolnie, czy wtopię dane?

 

2) Jak widzisz, na liście jest m.in. system i moje zaginione partycje, ale dlaczego wszystkie mają atrybut 'Deleted', skoro w windowsie mam tę nieszczęsną partycję 10GB? Nie powinna być na tej liście z innym oznaczeniem?

 

3) Co do worka... Obydwie partycje zawierają katalogi/pliki i wygląda na pierwszy rzut oka, że są identyczne... Jedyna różnica jest taka, że przy tej ostatniej na dole programu jest adnotacja o tym, że partycja została odnaleziona w czymśtam (nie przytoczę teraz bo zamknąłem niechcący program a deep scan się dopiero robi... po raz kolejny ;P ).

 

4) Przypuśćmy że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Czemu nie mogłem rozszerzyć partycji systemowej o zwolnioną przestrzeń z gier? To samo robiłem na netbooku i stacjonarce z XP i nie było takiego problemu...

 

5) Jakiego programu polecasz używać do przeprowadzania zmian na partycjach?

 

EDIT:

Widzę, że kopiowanie można przeprowadzić do dowolnego katalogu/dysku. Zrobię backup na pożyczony dysk to poeksperymentuję z tymi partycjami.

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Opcji kopiowania nie sprawdzałem - być może najnowsza wersja ma opcję zmiany katalogu docelowego.

2. Programu polecić nie mogę, bo nigdy nie używałem - znacznie pewniejsze jest przeniesienie danych, ściągnięcie partycji i założenie od nowa. Skoro masz drugi dysk pod ręką, to będzie to najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Operacja zakończona sukcesem.

Kopiowanie do innego katalogu jest bardzo proste, choć trzeba się trochę naklikać żeby zmienić dysk docelowy; drugi minus - przy kopiowaniu wszystkie pliki mają tylko dwa atrybuty, odczyt i odczyt rozszerzony, brakuje pozostałych (uruchomienie/edycja/kasowanie)... W każdym razie doszedłem już w czym rzecz. Co do polskich liter - pozmieniało mi na szwabskie i po skopiowaniu pojawił się jedynie komunikat, że niektórych plików nie dało się skopiować. Poza tym - bajka.

 

Partycje przy odzysku ustawiłem na *, L, L i wygląda na to, że właśnie tak było wcześniej.

 

Po odzyskaniu partycji dalej nie mogłem poszerzyć systemowej... Problem okazał się jednak dość prosty, a ja okazałem się być mało spostrzegawczy. Okazuje się, że mój dysk ma utworzoną partycję systemową, a za nią obszar partycji rozszerzonej... Tylko że nie wiedziałem, że partycja rozszerzona to zbiór partycji, w moim przypadku D i E oraz to feralne 10GB. Po poprzesuwaniu wszystko poszło gładko, zyskałem nawet 10GB z końca dysku, który Bóg raczy wiedzieć czemu znajdował się poza obszarem partycji rozszerzonej.

 

Niniejszym dziękuję bardzo Ullissesowi za udzieloną pomoc, jeśli jesteś z okolic Krakowa to zapraszam na piwko :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZlyUser

Tylko że nie wiedziałem, że partycja rozszerzona to zbiór partycji,

 

Tyle ze partycja rozszerzona nie jest zadnycm zbiorem partycji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...