Skocz do zawartości
marchwiak5

Dziwne zachowanie zasilacza

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem dziwne zachowanie mc-400 po wykonaniu fanswapa. Oryginalny hałasował dość mocno - wymieniłem go na tacens ventusa pod molexa - i w tym przypadku przez większość czasu jest cicho i wydajnie - tylko jest jeden problem, mianowicie w losowych momentach pojawia się denerwujące terkotanie - nie jest to pisk ani nic tym podobnego - jeszcze dziwniejsze jest to że gdy lekko ręką przysłonie - nawet z odległości wylot zasilacza to ten dźwięk całkowicie ustaje - i odwrotnie - jak jest cicho i przyłoże rękę to dźwięk się pojawia. Oczywiście zatrzymanie wentyla powoduje również ustanie dźwięku.

 

Dodatkowo przy fanswapie zlikwidowałem grilla.

 

Może ktoś Was spotkał się z czymś takim - bo teraz nawet nie wiem co zmieniać - czy kupować znowu grilla, czy tylko go przeczyścić, a może jest jakaś inna przyczyna - wentyl jest całkiem nowy - dziwi mnie tylko to zachowanie, że dźwięk ustaje przy przyłożeniu ręki do wylotu powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że wentyl wpada w drgania i przenosi je na obudowę. Upewnij się, że wentyl jest mocno przykręcony (podobnie jak sam zasilacz do obudowy) i w razie potrzeby włóż jakieś podkładki pomiędzy wentyl i obudowę zasilacza. Jeśli dźwięk jest bardziej "plastikowy", to pewnie wiatrak ma wyrobione łożyska lub jest uszkodzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed zmianą wentylatora jeszcze jedną rzecz zrobiłem - podpiąłem ten wentyl pod rozgałęźnik molex - 3pin/2pin i ventus chodzi teraz wolniej i zjawisko ustało!!!

 

Wydawało mi się że właśnie powodem mógł być zbyt duży przepływ powietrza, ale tu jest problem czy ktoś się orientuje z jaką predkościa teraz chodzi ten ventus?

 

Jego charakterystyka to:

 

* Wymiary: 120x120x25mm

* Prędkość: 1000 obr/min

* Generowany hałas: 12 dBA

* Przepływ powietrza: 50 CFM / 85m3/h

* Napięcie zasilające: 12VDC

* Zakres napięć pracy: 10.2-13.8VDC

* Natężenie: 0.2A

* Moc: 2.4W

 

Podpiąłem go pod taki rozgałęźnik gdzie są 4 wtyczki na 2/3 pin a z drugiej molex - nie jest oznaczone jakie napięcie jest na którym wtyku, ale chciałbym to wiedzieć bo nie wiem czy nie spalę zasilacza - poprzednio mocno czuć było wylatujące powietrze z zasiłki teraz ledwo co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem go pod taki rozgałęźnik gdzie są 4 wtyczki na 2/3 pin a z drugiej molex - nie jest oznaczone jakie napięcie jest na którym wtyku

 

zólty i czarny kabelek: 12V

czerwony i czarny: 5V

żółty i czerwony: 7V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, po godzinnej grze obudowa zasiłki z wentylem jak mówicie na te 5V jest ciepła w miejscu gdzie są wyprowadzone te kable wręcz nie da jej się dotknąć(chyba tak nie może być), podłączyłem na nowo pod 12v i wtedy jest letnia, ale dźwięki wróciły na nowo :/

 

myslicie że grill coś da, bo obawiam się że będzie ten sam efekt - a grilla musiałbym kupować co wyszło by mnie tyle co kupno jakiegoś 80-92mm fana - tylko czy taki fan wyciągający przy kratce coś da i czy sie tam zmieści?:

 

Dołączona grafika

 

Bo już sam nie wiem co zrobić - zakładam że ten wentyl jest jednak dobry, niemożliwe żeby jego bezpośrednią winą był ten hałas przy większych obrotach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam wentylator pracuje dobrze - np połozyłęm budę na bok i wtedy te dżwięki rownież występują - mam takie wrażenie że coś z wewnątrz zasilacza przy większym podmuchu powietrza może wydawać ten dźwięk - przypomina on dźwięk jaki wydaje komórka na wibracjach leżąca na jakiejś szklanej bądź metalowej powierzchni - mimo że nie jestem do tego przekonany to jaki wentyl byście mi polecili, czy takie coś ewentualnie da radę:

 

SilentiumPC ZEPHYR 120MM • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zamontowałeś wentylator na jakiś podkładkach gumowych, bądź specjalnych kołkach pochłaniających drgania??

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem:

- na 5V nie ma buczenia ale jest gorąco

- na 12V buczy i jest chłodno

 

a sprawdzałeś 7V??

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zamontowałeś wentylator na jakiś podkładkach gumowych, bądź specjalnych kołkach pochłaniających drgania??

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem:

- na 5V nie ma buczenia ale jest gorąco

- na 12V buczy i jest chłodno

 

a sprawdzałeś 7V??

 

tak raz przykręciłem na "sztywno" drugi raz dałem 2 podkładki

 

na 7V nawet nei mam takiej wtyczki a szewcować bym nie chciał, zresztą na 7 będzie niewiele lepiej niż 5V

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...