Skocz do zawartości
aerial

Lian LI PC-A05

Rekomendowane odpowiedzi

Kątówki niestety swoje kosztują, kiedyś miałem farta bo do obecnej rev zamówiłem w coolingu sobie właśnie fesery i okazało się że niema na stanie a na stronie były i zadzwonili do mnie że zamówienia niemogą zrealizować chyba że zgodzę się dopłacić po 7zł do feserów i dostanę nówki bitsów :wink:

Ja u siebie musiałem używać kątówek bo taki serdel jakim jest najgrubszy tygon bardzo ciężko się wygina :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienilem karty na cos blizszego rzeczywistosci (gtx480), i sa na tyle dlugie, ze opcja z dlugim rezem nie wchodzi w gre, najwiekszy fabrycznie ktory jest z topem EK to max co mozna wcisnac (bloki to przymierzalem mnp i zlaczki bitspower :P, mozna zignorowac):

 

gtx2.jpg gtx1.jpg

 

Zastanawiam sie troche nad plyta, czy istnieje jakas fajna plyta mini atx z obsluga sli i do ktorej istnieja bloki, podobne jak do normalnych plyt ATX, czyli nb/sb/sekcja zasilania? Bo to evga x58 SLI mikro z tego co szukalem nie ma takich blokow.

Chyba ze probowac z ATX, o ile tylko sloty pod sli beda wysoko (1szy i 3ci sledz), to plyta powinna byc do upchania, nawet z centralnie umieszczona chlodnica 60mm na topie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z płyt to jeszcze DFI Jr i Asus GEN, ale wątpię aby były na nie bloki jak na evkę niema. Co do chłodnicy na topie to masz budę szerszą o 30mm od mojej u mnie brakowało raptem 3-4 mm aby weszło. Tylko raczej już w takiej konfiguracji do płyty nic nie podłączysz ze złącz przy dolnej krawędzi bez wyjmowania mobo <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zmienie wariant na ciensza chlodnice na topie, ale 3x120. Przemawia za tym kilka rzeczy, spokojnie wejdzie normalna plyta (ze zdjec i modelu wynika ze ta chlodnica z wentylami zakrywa tylko 1 slot), normalna plyta atx = bloki wodne, wiekszy wybor. Druga sprawa to zajecie jednego napedu, i tak bedzie tam cdrom + panel, scythe quiet drive byloby problematycznie dlugie, nie oplaca sie juz dzis bawic w zwykle dyski, chyba ze chcemy terabajtow, ssd spokojnie wystarcza.

 

slim1.jpg slim2.jpg

 

Jezeli chodzi o strone wizualna, slaba jest opcja z chlodnica na tylnej 120stce, gruba bedzie nieciekawie wystawac z okna, no i cale wnetrze jest wtedy ciemne i monotonne. Najlepiej by wygladal klasyk, tzn wentylator pasujacy do plynu w ukladzie, doskonale widoczny (nie zakryty przez chlodnice). W takiej opcji mozliwe ze wszedlby tez nad niego cylindryczny rez zakrywajac wolna przestrzen. Ze starego planu 2x phobya 1x120 nad zasilaczem w szereg. Powinno spokojnie wszystko pociagnac 3x120 cienka + 2x120 gruba, zostawiajac maksimum miejsca na pelna plyte ATX i ladnie odsloniety tylny wentyl.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest z tym za duzo problemow, potem trzeba zmienic plyte, jest ograniczony wybor. Nie chcialbym z obudowy atx robic micro atx, lepiej zachowac pelna funkcjonalnosc. Jak sie porownuje ta obudowe w kategorii mikro to jest sporo innych rozwiazan, jest ona ciekawa tylko do pelnego atx. No a wydajnosciowo to roznice powiny byc tez minimalne 3x120 slim vs gruba 2x120. Mysle ze 3x120 bedzie lepsze nawet na niskich obrotach, gdzies byly testy.

 

Fajne ujecie jak malo miejsca zajmuje cienka chlodnica w tej obudowie:

 

Dołączona grafika

 

I ten worklog, bardzo dobre zdjecia, wszystko widac:

 

http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=160428

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla jasnosci, to zdjecie to z tego workloga, ja nie posiadam jeszcze zadnych czesci :wink:

Podstawa do sukcesu jest planowanie, potem kupic wszystko i poskladac to raczej zabawa, jeden dzien roboty, szczegolnie jezeli dostaje sie "gotowa" obudowe juz po wstepnej przerobce w postaci wycietych laserem otworow i malowanej proszkowo. Nie jestem tez 100% pewien co do malowania, fabrycznie tez wyglada calkiem niezle, moze nie warto. Rozumiem jak sie maluje szpetne stalowe obudowy, ale tutaj ten metaliczny polysk moze wygladac nawet lepiej niz czarny mat.

 

Myslalem tez jak zrobic okno ze szkla, np 1cm grubosci ciezka szyba. Byloby to odpowiednio wyciete, oszlifowane, nawiercone otwory, i przykrecone do bocznego panelu. Malo kiedy spotyka sie takie rozwiazanie, wszedzie tania pleksa. Ciekawe ile by kosztowala taka zabawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy jest taka opcja u szklarza, zeby szyba byla zaokraglona i miala oszlifowane krawedzie, podobnie jak czesciowo nafrezowane otwory na sruby, tak zeby sie "chowaly" w szkle po wkreceniu. Czuje ze to bedzie ciezkie do wykonania :)

 

szklo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

laser się chyba spier..... bo coś trochę krzywo ucięte hehe

co do tej budy to sam mam chrapkę przestawić się na coś mniejszego i powalczyć z WC w małej budzie

najlepsza opcja według mnie to cienka chłodnica 3x120 jeśli tam wejdzie i jest miodzio,kiedy zamierzasz zakupić części i powoli składać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz, troche to jeszcze potrwa, koszt zabija. Nie chodzi tylko o samo wc, ale tez trzeba miec co chlodznic :) wiec czekaja mnie podwojne wydatki, skladanie w miare high endowego configa troche kosztuje, jeszcze monitor by sie przydal (a dobry kosztuje mniej wiecej tyle co caly config + wc.. ;/).

 

Mam jeszcze kilka watpliwosci odnosnie tego ukladu. Nie podoba mi sie to ze trace duzo slotow na plycie, bo nawet jezeli uzyjesz chlodnicy slim, to krocce sa skierowane tak (przy sledziach), ze ten wewnetrzny i tak odcina z wezem wszystkie sloty pci nad gorna karta graficzna. A chcialbym miec miejsce na kilka kart, wlan (zaleznie od plyty), moze karta dzwiekowa. Moznaby obrocic chlodnice tak ze wyjscia bylby z przodu obudowy, ale to psuje efekt, bardzo nieciekawe katy tych wezy by wychodzily z zatoki 5.25, takie rozwiazanie tez nie lezy za bardzo. Inna opcja to uzyc chlodnicy tej od hwlabs x-flow czy jak one sie zwa, ktora na po jednym wyjsciu z kazdej strony. To ktore nie przeszkadza kartom byloby na tylach, a jedno wychodziloby w zatoce 5.25, musze to na modelu przenalizowac.

 

Naogladalem sie troche configow w lian-li i chwilami troche zal ile jest w niektorych miejsca vs ta obudowa. Ktos nawet wpakowal 2x 560 (sufit i podloga) i to wcale nie w te najwieksze obudowy.. Ale raczej jestem zdecydowany na ta mala obudowe. Wiem jedno, ze na pojedynczej chlodnicy slim 3x120 byloby ciezko pociagnac dwie karty i i7 (opcjonalnie jeszcze blok na mobo). Widzialem przypadki takie na swiftechu ale wymagaly wyzszych obrotow na wentylach. Myslalem o 3x120 top, kanapka z grubych nad zasilacz i jedna slim na tyl. O ile ta kanapka moze miec troche slaba wydajnosc w takiej konfiguracji, to i tak jest miejsce nad zasilacze z ktorym nic sie nie da zrobic, wiec taka chlodnica nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz, troche to jeszcze potrwa, koszt zabija. Nie chodzi tylko o samo wc, ale tez trzeba miec co chlodznic :) wiec czekaja mnie podwojne wydatki, skladanie w miare high endowego configa troche kosztuje, jeszcze monitor by sie przydal (a dobry kosztuje mniej wiecej tyle co caly config + wc.. ;/).

 

Mam jeszcze kilka watpliwosci odnosnie tego ukladu. Nie podoba mi sie to ze trace duzo slotow na plycie, bo nawet jezeli uzyjesz chlodnicy slim, to krocce sa skierowane tak (przy sledziach), ze ten wewnetrzny i tak odcina z wezem wszystkie sloty pci nad gorna karta graficzna. A chcialbym miec miejsce na kilka kart, wlan (zaleznie od plyty), moze karta dzwiekowa. Moznaby obrocic chlodnice tak ze wyjscia bylby z przodu obudowy, ale to psuje efekt, bardzo nieciekawe katy tych wezy by wychodzily z zatoki 5.25, takie rozwiazanie tez nie lezy za bardzo. Inna opcja to uzyc chlodnicy tej od hwlabs x-flow czy jak one sie zwa, ktora na po jednym wyjsciu z kazdej strony. To ktore nie przeszkadza kartom byloby na tylach, a jedno wychodziloby w zatoce 5.25, musze to na modelu przenalizowac.

 

Naogladalem sie troche configow w lian-li i chwilami troche zal ile jest w niektorych miejsca vs ta obudowa. Ktos nawet wpakowal 2x 560 (sufit i podloga) i to wcale nie w te najwieksze obudowy.. Ale raczej jestem zdecydowany na ta mala obudowe. Wiem jedno, ze na pojedynczej chlodnicy slim 3x120 byloby ciezko pociagnac dwie karty i i7 (opcjonalnie jeszcze blok na mobo). Widzialem przypadki takie na swiftechu ale wymagaly wyzszych obrotow na wentylach. Myslalem o 3x120 top, kanapka z grubych nad zasilacz i jedna slim na tyl. O ile ta kanapka moze miec troche slaba wydajnosc w takiej konfiguracji, to i tak jest miejsce nad zasilacze z ktorym nic sie nie da zrobic, wiec taka chlodnica nie zaszkodzi.

 

SLI, i7, taki fajny sprzęt do takiej budy? :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co musi kosztowac 2k zeby byla godna? :)

 

Polecam ten temat:

 

Project: Quad Insanity - XtremeSystems Forums

 

:D

 

Ale tak na powaznie to nie rozumiem co w tym dziwnego. Fajna mala obudowa, jakosc jak to Lian Li. Ile powstaje tych ukladow w TJ07, wielka chlodnica do piniwcy i pozamiatane, cholernie to jest oklepane. Chodzi zeby sie troche wyroznic, ale zarazem upchac silny config do malej obudowy, cos niepozornego. Zawsze chcialem zabrac sie za ten model lian li, myslalem juz o tym pare lat temu kiedy te obudowy sie ukazaly. Moim zdaniem w takiej obudowie mozna uzyskac znacznie lepszy, bardziej intrrygujacy efekt, niz budowac kolejny "mainstreamowy" uklad w jednej z najbardziej oklepanych obudow pod wc. W koncu chodzi w tym o zabawe a nie o chlodzenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem przypadkiem jeszcze pare innych buildow z wc w A05:

 

Dołączona grafika

 

Widac tutaj niedlokladnosc w moim modelu, nie wzialem pod uwage jak szerokie jest to mocowanie na psu, przesuwa zasilacz bardziej do srodka.

Jak sie na to patrzy to widac, ze 2 grube chlodnice w kanapce z wentylatorami, beda wyraznie wystawac poza krotki zasilacz. Nie wiem czy bylby sens komplikowac to i dawac np fat+slim, dwie grube chlodnice jedynie na dluzszy zasilacz (nie ma to jak kupowac zasilke ze wzgledu na wyglad.. :D).

 

Wszedlem tez w posiadanie tytulowej obudowy. Robi pozytywne wrazenie, alu jak to lian li, swietna jakosc. Troche szkoda wycinac tez ten otwierany panelik z usb (w przypadku potrojnej chlodnicy na topie).

 

Inny uklad, dobrze widac ile miejsca jest na rez:

 

rez23.jpg

 

Zrezygnowalem tez z opcji rezerwuaru nad pompka (bedzie tam miedziany niklowany top - laing dcc). Brakuje troche pomyslu gdzie umiescic reza. Myslalem nad jakims ukladem lezacych rezow na dole obudowy, jest miejsce (chociaz docelowo mogloby tam lezec SQD). Sporo kombinowania z ta obudowa zeby wszystko pomiescic :wink: ale bez tego nie byloby zabawy.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt nie umarł, jest trochę nowych pomysłów. W sumie byłem bliski rezygnacji jak zobaczyłem na pclolu połowa forum zaczęła przerabiać tą samą obudowę :(, oryginalność można już sobie odhaczyć z listy.. Oczywiście to czysty przypadek :wink:

Pojawiło się parę innych modyfikacji na różnych forach, i pojawiło się kilka pomysłów.

Ciekawe jest np. odwrócenie tyłu, i zrobienie z obudowy zwykłego atx (proc na górze). W moim przypadku odpada, ale daje to dość interesujący efekt.

Kolejnym trickiem jest przykręcenie zasilacza przez jego wentylator 120mm do otworu na przodzie obudowy. Ktoś może to wykorzystać.

 

Oglądając te pomysły, zacząłem się zastanawiać nad wadami tych rozwiązań. Pierwszą sprawą jest kwestia chłodnicy na górze. Z wentylatorami cienka chłodnica zabiera co najmniej 2 sloty PCI, i napęd 5,25. Puszczenie tam węży jest bardzo trudne, zarówno od strony napędu jak i slotów pci (stracimy kolejne). Ogólnie taka chłodnica "kastruje" nam pełne ATX czy tego chcemy czy nie. Dochodzi problem wycięcia ładnych otworów. Koszt, szpetny grill, chyba że bawimy się w bitspowera za 50 euro, które znowu połowa użytkowników zaprzyjaźnionego forum już używa.. Jednym słowem chłodnica na górze śmierdzi.

 

Zacząłem patrzeć na rozwiązania z dużą chłodnicą na dole, przymierzałem bw 120.3, i efekt jest całkiem interesujący. Problemem tylko jest zasilacz który przykręcony pod koszykiem 3,5'' jest trochę nisko nad chłodnicą, jak się wytnie ten koszyk, to miejsca robi się sporo, tak że spokojnie wchodzi tam laing z topem.

 

Dołączona grafika

 

podsumowując zalety tego rozwiązania:

 

- pełne atx + oba 5,25 wolne na sqd i napęd

- oryginalność

- brak szpetnego otworu na topie

- mocne chłodzenie, 4x120 wszystkie dmuchane zimnym powietrzem z zewnątrz budy

- łatwe wycinanie podłogi

- ładnie wyglądają same chłodnice, patrząc na obudowę widać finy ciągnące się po podłodze i tylnej ściance, wygląda czysto

- słabe zakrycie mobo, patrząc na budę z góry (czy to stojącą na biurku czy podłodze, zawsze będziemy nad), widać praktycznie całą płytę nic nie jest zakryte chłodnicami

- fajne okno w kształcie odwróconego "L" pokazujące tylko wc bez zasilacza (jeżeli zasilacz by był niżej bez wycinania 3,5'' to efekt jest znacznie gorszy)

- miejsce na trójnik pod zasilaczem za chłodnicą, miejsce na miernik przepływu do aquaero itp.

 

wady:

 

- brak reza (brak miejsca)

- wentyl na tylnej chłodnicy poza budą (brak miejsca)

- brak wentylacji na górze (wc na grafie więc bez znaczenia)

- potrzebna ilość złączek bitspower wartych więcej niż cała nowa platforma

 

I na koniec przykład jak to nie powinno wyglądać (zasilacz za nisko, potworny bałagan) xd

 

Dołączona grafika

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pomysł jest bardzo ciekawy, ale tylko do pooglądania w cudzym worklogu.

Wygląda to ładnie i ewidentnie wymaga niezłej kombinatoryki ale sam bym w życiu nie chciał ani składać ani użytkować czegoś takiego.

Toż rozbieranie i ponownie składanie układu tudzież wymiana jakiegoś elementu to musi być istna katorga!

Zdecydowane wolę FullTower-y, choć te mini-obudowy niezaprzeczalnie mają swój urok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ostatnie zdjęcie to taki ekstremalny przykład, gość dał tam chłodnicę na dach dodatkowo, a dolna jest w konfiguracji push&pull, więc jest jeszcze wyżej niż normalnie, to jest hardcore. To jest typ "moddera" który startuje w konkursie na największą ilość chłodnic w obudowie. Np. ten:

 

Dołączona grafika

gruba 2x120 + gruba 3x120 + duży rezerwuar + nawet duży zasilacz.. :D

 

Moim celem będzie raczej uproszczenie układu dość mało węży, brak reza, płyta praktycznie w ogóle nie zakryta przez chłodnicę, efekt powinien być znośny. Chociaż wiadomo, wymiana części to ból, to nie jest wygodny big tower z wysuwana tacka na płytę. Przy odkrytej płycie powinno być w miarę znośnie. Jak przymierzałem chłodnicę na górze, to żeby podpiąć usb czy power pod płytę, trzeba to robić z użyciem pęsety..

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Moja skrzyneczka wygląda obecnie tak (jak dorwę lepszy apart to może zaktualizuję galerię :rolleyes: ) 3 chłodnice i rozłożenie tego to jakieś 2 godziny z górką a złożyć to też ze 3 i tylko to mnie wzasadzie powstrzymuje przed dalszymi zabawami ze sprzętem :wink:

Przez chłodnice na topie jest tak jak napisałeś trzeba się pożegnać z płytą full atx, ale temperatury bardzo fajne.

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo ładniej wygląda gdy jest zamknięta bo przez okno widać tylko płytę, rez i węże.

Liczba chłodnic jest optymalna ;) bo bez grubasa i5 pogoniona na 4,2ghz i hd5850 z 1ghz na rdzeniu potrafiły wyłączyć kompa w heaven jak się go zostawiło na godzinę. A tak to wentyle pracują na 70-80% mocy.

Pozatym podczas przeglądania neta przez 90% czasu to pracjue tylko pompka na 8V i wentyl w zasiłce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...