Skocz do zawartości
Pierre

Jaka Płyta?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Moja siostra zajmuje się profesjonalnie grafiką komp. (2D - reklamy, zdjęcia itp.)

Dwa lata temu złożyłem jej kompa, ale nie wziąłem pod uwagę, że teraz będzie pracowała na plikach po kilkaset MB :/

W związku z tym za około 1.000PLN muszę jej zmodernizować kompa na tyle żeby to jakoś hulało.

BAZA:

Asus P5K SE/EPU

Core2Duo E8200

2x1GB Goodram DDR2 800MHz

WD2500AAKS

GeForce 9600GT

 

Cena zmiany musi niestety obejmować kupno Win7 Home Premium 64b (OEM za niecałe 400zł).

Wymyśliłem więc, że najprościej dokupić drugi taki dysk (ok 200zł) i puścić w RAID 0.

Niestety okazało się, że posiadana płyta nie ma RAIDu więc jest do wymiany. Od razu chyba warto wymienić ją na taką z DDR3 (4GB za 300-400zł).

W związku z tym pytanie:

Jaka płyta pod S775, DDR3 z RAIDem za ok 300zł?

I czy lepiej dać pamięci 4x1GB czy 2x2GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilbym tak: Kupil drugi dysk, P5B Premium albo P5Q (np pro) uzywke, ramu dolozyl tylko 2GB (no duala nie bedzie ale co tam..) i do tego jakas karte ATI. Jesli ta grafika 2D to phostoshopy itp to ATI ma: lepsze odwzorowanie kolorow, lepsze "wspomaganie" pracy (tak w psie jak i np w odtwarzaniu filmow) i wyzszego OpenGL'a a to z tego korzystaja te aplikacje.

 

ps. 9600GT mozna dzis sensownie sprzedac bo karta nadal przyjemna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję DFI BLOOD IRON P45-T2RS za 300 zł nowe na allegro i 2 nowe dyski samsung spinpoint f3 500gb (300 zł) w raidzie (porównanie na wykresach z dyskami ssd). Pamięci bym nie wymieniał tylko dokupił 2*1 lub 2*2 w miarę rozciągliwości budżetu, bo po płycie, dyskach i Win7 mamy już 1000 zł. Grafiki też bym nie wymieniał, bo więcej zależy od monitora.

Edytowane przez prze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za odpowiedzi, ale jakby nie o to pytam :)

Co do monitora - ma profi monitor EIZO (swoją drogą naprawdę zajefajny).

Natomiast reszta - nie wydaje mi się żeby warto było wydać 400zł na 2 dyski dla osiągnięcia setnych części ms więcej, gdzie przy kupnie drugiego takiego dysku jaki jest (za 150zł) dostaję prawie 100% wzrostu wydajności. Te dodatkowe 5% dla szybkości samego dysku nie jest warte 350zł.

Natomiast co do pamięci - wydaje mi się że DDR3 CL7 przy 1333MHz (FSB procka) da sporo więcej niż DDR2 CL6 przy 800MHz jakie jest. Chyba że nie mam racji?

Koszt takich kości to 350-400zł (GEIL DDR3 4GB (2x2GB) 1333MHz CL7 EVO (GE34GB1333C7DC) albo OCZ DDR3 Dual Channel 2x2048MB 1333MHz CL7.0 BOX Platinum Edition).

Po zsumowaniu takiego zestawu (Win7, dysk WD2500AAKS, pamięć ddr3 OCZ) wyszło 950zł.

Zakładam że sprzedam płytę p5k i te 2GB ddr2, które mam więc leciutko naginając budżet mam ok 300zł na MOBO, tylko ciągle nie wiem jakie :/

Nie zależy mi na OC tylko na stabilnej pracy. No i oczywiści RAID i DDR3...

Np ASUS P5P43TD PRO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast reszta - nie wydaje mi się żeby warto było wydać 400zł na 2 dyski dla osiągnięcia setnych części ms więcej, gdzie przy kupnie drugiego takiego dysku jaki jest (za 150zł) dostaję prawie 100% wzrostu wydajności. Te dodatkowe 5% dla szybkości samego dysku nie jest warte 350zł.

Natomiast co do pamięci - wydaje mi się że DDR3 CL7 przy 1333MHz (FSB procka) da sporo więcej niż DDR2 CL6 przy 800MHz jakie jest. Chyba że nie mam racji?

 

 

Nie robię grafiki i nie wiem co jest tutaj rzeczywistym wąskim gardłem - operacje dyskowe czy szybkość pamięci, bo jej ilość raczej tak. Nie ma nowych testów porównujących wydajność ddr3 1333 vs ddr2 800, a stare przeprowadzone tuż po pojawieniu się ddr3 nie są do końca miarodajne, bo obecne ddr3 są już lepiej dopracowane i w cenie ddr2. ddr3 na pewno są szybsze i zysk z wydajności to będzie do 20% zależnie od zastosowania możesz poczytać.

Testy Porownawcze Ddr3 Vs Ddr2 - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

http://www.anandtech.com/show/2232/8

myślę że 2 nowe dyski nowej generacji + stary na backupy najważniejszej roboty przed zrzuceniem na dvd to wygodne rozwiązanie i o jakieś 0,5Tb więcej miejsca, co przy dużych plikach może być miłe, ale czy potrzebne? Te samsungi można kupić już za 150 zł, więc trochę przeszacowałeś.

Czy jesteś pewny, że te pamięci nie pójdą na 5-5-5-15? Może warto sprawdzić? Ustawiasz fsb na 400 i mnożnik na 1:1 i powinno być ok, c2d 8200 spokojnie tyle zrobi bez jakiejkolwiek innej ingerencji w biosie. Taki zabieg nie mieści się w kategorii OC.

Edytowane przez prze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budowanie radiu na takich zabytkowych dyskach to pomyłka. Niewiele szybsze (jeśli w ogóle) to będzie od jedno talerzowego samsunga f3 500GB. Do tego specjalnie kupować mobo do tego? Mija się z celem i oczekiwanym zyskiem. Najlepiej kupić samsunga f3 500GB oraz ssd jeśli kasy wystarczy. Pamięci można dokupić 2*2GB. 6GB to na pewno nie za dużo pod takie zastosowanie.

 

Porównywanie ssd z dwoma dyskami hdd w raidzie to też nieporozumienie. Co z tego, że transfer liniowy będzie zbliżony? SSD bije hdd czasem dostępu i nawet gdyby hdd miało szybszy transfer liniowy to ssd da większy komfort pracy.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o porównanie 2*hdd z ssd tylko o jednego samsunga f3 z dwoma w raidzie. Ale fakt faktem, że już jeden przyniesie znaczną ulgę w przypadku kilkuset Mb plików, szczególnie jeśli ktoś ma zwyczaj częstego zapisywania wyników swojej pracy lub włączony autozapis co 5 minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie ssd z dwoma dyskami hdd w raidzie to też nieporozumienie. Co z tego, że transfer liniowy będzie zbliżony? SSD bije hdd czasem dostępu i nawet gdyby hdd miało szybszy transfer liniowy to ssd da większy komfort pracy.

 

A kto pisze o ssd? To wydatek rzędu kilku tys. a ja mówię o kwocie ok 1 tys.

 

OK. Więc podsumowując mamy:

2x Samsung SpinPoint F3 250GB (WD zostanie na backupy itp.) ~300zł

Win7 ~400zł

Razem ~700zł

Żeby zrobić macierz ciągle potrzeba MOBO. Tym razem na DDR2. Więc znowu DFI Infinity Blood Iron P45-T2S (~300zł) czy może coś innego?

To daje już 1k pln.

Biorąc pod uwagę że stara płyta pójdzie pod młotek i troszkę naginając budżet można pomyśleć o pamięciach (GOODRAM 4GB DDR2 800MHz DUAL (2x2048MB) CL5 ~300zł). W tym momencie zostają 2 banki wolne gdyby 4 GB było za mało.

Czy to już ma sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale biorąc pod uwagę jeszcze ten trzeci dysk, który mam i te dwa to wychodzi 1,25TB...

750GB to i tak dużo... Ale nad tym się będę zastanawiał już przy zamawianiu jak dokładnie policzę.

Najważniejsze jest dla mnie teraz wybranie płyty i tych pamięci. Więc czy ten powyższy zestaw jest OK?

Edytowane przez Pierre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto pisze o ssd? To wydatek rzędu kilku tys. a ja mówię o kwocie ok 1 tys.

 

Nie kilku tyś. a ok 400zł

 

Zanim dokonasz zakupu proponuję zapoznać się z tematem Wszystko o SSD -- FAQ 1. Strona! - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

 

Jeśli jednak zdecydujesz się na raid to koniecznie kup dyski 500GB/talerz. Są parę groszy droższe od dysków 250GB a nie tylko masz większą pojemność ale i szybkość a o nią chyba Ci chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ale ten dysk ma 40GB... Może i fajne na postawienie systemu, ale do pracy na dużych plikach chyba lepsza będzie macierz. Raz, że to duże pliki i czas dostępu gra trochę mniejszą rolę a dwa, że 40GB to po prostu mało i trzeba by ciągle kombinować z przenoszeniem...

W każdym razie jestem zdecydowany na te Samsungi f3.

Pytanie czy wspomniana płyta DFI jest ok (ale z tego co patrzę chyba tak) i co z pamięciami? Czy warto kupić kości CL5 (Kingston HyperX DDR2 4GB (2x2GB) 1066MHz)? Czy różnica będzie tego warta?

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ale ten dysk ma 40GB... Może i fajne na postawienie systemu, ale do pracy na dużych plikach chyba lepsza będzie macierz.

 

Zamysł mój jest taki aby na ssd postawić system, zainstalować oprogramowanie oraz dać plik strony/wymiany. Do tego samsunga f3 na pliki z projektami. Chodzi o to, aby system, plik wymiany, pliki projektów nie były na jednym dysku czy jednej macierzy. Jeśli to wszystko będzie na jednym dysku czy macierzy to w sytuacji, gdy jednocześnie z autozapisem pliku np 200MB komputer zacznie korzystać z pliku wymiany i do tego zechce doczytać jakieś dane dowolny inny program (pocztowy, przeglądarka czy cokolwiek pracujące w tle) to zapis 200MB przeciągnie się w kilka sekund, mimo że teoretycznie macierz potrafi zapisać taki plik w ok 1 sekundę. W tym czasie cały komp ładnie przymuli. Jeśli masz co najamniej dwa dyski w komputerze to spróbuj przekopiować duży plik w obrębie jednego dysku oraz z dysku na dysk. Sprawdź czas jednej u drugiej operacji oraz jak zachowuje się komputer w czasie kopiowania.

 

Jeszcze raz zachęcam do lektury tematu o ssd. Znajdziesz tam wypowiedzi osób które miały raid 0 a obecnie mają ssd.

 

Co do ilości i szybkości pamięci to zasada jest taka, że im więcej tym lepiej. Szybkość nie ma aż takiego znaczenia. Im więcej pamięci tym rzadziej komp korzysta z pliku wymiany. Przepustowość pamięci kilka (kilkanaście?) GB, jeśli braknie ramu to system zaczyna rzeźbić po dysku gdzie transfer (spowolniony przez czas dostępu oraz inne operacje na dysku) wynosi kilkadziesiąt MB. Lepiej więc mieć 6 czy 8GB trochę wolniejszej pamięci niż 4GB szybszej.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się kłócić o przysłowiowa marchewkę, ale fakt jest taki, że SSD znacząco przekracza budżet. I tak musiałbym kupić dyski do macierzy więc koszt SSD jest extra. Zawsze w przyszłości mogę zrobić obraz dysku systemowego i przerzucić go na SSD (jeśli będzie taka potrzeba i środki, bo nie kupuję dla siebie...). To nie jest problem bo i tak zawsze wydzielam partycje na system i oprogramowanie a całą resztę. Na tę chwilę przyśpieszenie o ponad 100% to i tak będzie dużo.

Wracając do RAMu. W tej chwili jest 2GB i nawet nie ma tragedii jeśli chodzi o ilość , ale w momencie gdy stosuje się jakieś filtry czy inną obróbkę to trochę to trwa, pomimo że pracuje się teoretycznie na wczytanym obrazie. (jak dokładnie jest to wykonywane fizycznie to niestety nie wiem...)

Fakt jest taki, że mam 3 opcje:

1. dokupić 2x1GB CL6 800MHz (jak te co są) za ok 150zł

2. kupić 2x2GB CL5 800MHz za niecałe 300zł

3. kupić 2x2GB CL5 1066MHz za niecałe 350zł

Najbardziej przekonuje mnie opcja 2, ale w sumie za 50 zł mam o 25%wyższe takty. Jeśli ta płyta DFI ładnie to pociągnie to chyba warto... Nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie próbuję się kłócić, nie o to chodzi.

 

Osobne partycje nic nie dają jeśli masz do dyspozycji tylko jedno ramię głowic w dysku. Koszt ssd to tyle ile dwa nowe dyski do raidu + dopłata do mobo obsługującego raid. Więc nie przekracza budżetu. To Twój wybór, jednak radid rodzi problemy i tego musisz być świadomy. Jeśli padnie Ci np mobo to na pierwszej lepszej płycie z raidem nie odczytasz danych z macierzy. Siostra będzie miała prawie gotowy projekt do oddania na jutro, padnie mobo i klapa. Przy pojedynczym dysku podpinasz dysk gdziekolwiek i zgrywasz dane. Tylko mi nie mów, że będzie backup na WD250GB bo w takie cuda to ja nie wierzę, że kobieta będzie raz dziennie robić backup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O partycjach wspomniałem tylko dlatego, że ułatwia to późniejsze przeniesienie systemu na inny dysk :)

Backup będzie na WD250 i będzie się robił automatycznie - są darmowe programiki (a nawet chyba opcja w systemie) do tego i można spokojnie ustawić żeby raz dziennie się zrobił więc "nawet" kobieta będzie miała bezpieczne dane.

Poza tym z tego wątku o SSD wynika, że SSD sprawdza się najlepiej do pracy na małych plikach. System i plik wymiany, temp, czyli w skrócie to, co skraca jego żywotność :zonk:

Poza tym przy 40GB zmieści się system, programy (trochę zajmują) i kilka/naście? projektów. I dysk będzie pełny. Zgadzam się że SSD to przyszłość ale jeszcze nie teraz.

Jednym słowem jestem zdecydowany na HDD tylko nie wiem jak z ta płytą i pamięciami. A może za jakiś czas pomyślę o SSD. Rok matryca powinna pochodzić ;)

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dołącze się do tematu:)

weź napewno dyski 2*500 f3 :)wzrost jest bardzo duży:)w raidzie do 300mb/s przy kopiowaniu,ją przesiadlem się barracud 2*250 około 150mb/180mb/s i nawet w zwykłych pracach jest czuć taka prędkość:)

do Twojej platformy napewno ddr2 napewno 2gb w jednej kości bo ddr3 w s775 nie daje prawie żadnego przyrostu(wg testów syntetycznych ~2%)

płytę bierz napewno na p35 lub p45,najbardziej udane chipsety:) a co do płyty to wg mnie lepiej wziąć jakiegoś używanego kozaka niż nowego kastrata:) p5k -e deluxe,pro lub p5q -e pro itd

a karta ati jak koledzy doradzają bo mają lepsze wsparcie:)poczekał bym do września ma hd5670 z 640sp(vs 400sp) za ta sama cenę:)

więc podsumujmy:

około 300 dyski,

około 300 ram,jak kupisz 800-tki to możesz zostawić poprzedni i będzie 6gb:)

około 300 za grafikę,

plus sprzedaż płyty i grafiki:)a za to jakąś lepsza płytę główną.

Co do systemu to poszukał taniej jakiegoś upgradu na allegro:)

jak coś źle to sory bo siedzę na tel:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gronio89

Dzięki za opinię.

Co do płyty, to akurat dla siostry chce mieć nowy sprzęt na gwarancji - zawsze to jakaś pociecha gdyby coś:)

Ta DFI Infinity Blood Iron P45-T2S nie wygląda w specyfikacji źle. Podkręcana nie będzie więc po prostu ma stabilnie chodzić i sprawnie sobie radzić w raidzie.

O grafice pomyślę później. Akurat to można podmienić w dowolnym momencie.

System niestety musi być taki... :/

Edytowane przez Pierre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie twierdzę że ta dfi jest zła - ba jest napewno wystarczająca i dobra:) co do kastaratow to był tylko przykład. Głównie chodziło mi żeby właśnić sprawę ramu,dysków i grafiki:)i w sumie dobrze że poczekasz,wtedy może pojawi się ten radeon:)

co do pamięci 1066 a 800 to ją przynajmniej w grach też różnicy nie widziałem. Nie wiem jak jest z tymi programami,ale myślę że ilość gb bardziej się liczy niż mhz:)

jak będziesz miał płytę to delikatnie podkreć go np na szyne 400mhz zamiast 333,wtedy dzielnik pamięci będzie taki sam jak był,a reszta da dodatkowy delikatny przyrost wydajności nie obciążając sprzętu:)napięcia i temp pozostaną w normie:)

Edytowane przez gronio89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. W wyniku porad zamówiłem następujący zestaw:

 

DFI Infinity Blood Iron P45-T2S

2x Samsung SpinPoint F3 HD502HJ

Goodram DDR2 Dual 2x2048MB 800MHz CL5.0 BOX

Win 7 Home Premium 64-bit PL DVD OEM

 

W sumie wyszło 1277,00

 

Po sprzedaniu obecnej płyty i pamięci wyjdzie trochę ponad 1k PLN więc wszystko jak w założeniach.

Dziękuje jeszcze raz za pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...