Skocz do zawartości
garymuw

kolejny PC, kolejne pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

To mój pierwszy post na forum, postaram się konkretnie opisać problem.

 

Zestaw:

 

1. GPU : PALIT GTX460 Sonic 1024MB (NE5X460SF1102)

2. Płyta: ASUS M4N75TD (M4N75TD)

3. CPU: AMD Phenom II X4 955 Quad Core (HDZ955FBGMBOX)

4. Dysk: SAMSUNG 500GB (HD502HJ)

5. Pudło: GIGABYTE Luxo M1000 Black (LUXO M1000 BLACK)

6. RAM: APACER 4GB (DL.04GAJ.F9EK2)

7. Zasiłka:TACENS RADIX III 720W

 

Kwota którą dysponuje na wyżej wymienione punkty to ok 2300PLN.

W niedługim czasie zamierzam dokupić kolejna karte i postawić na SLI.

Więc moje pytania:

 

1: Gtx460 w wersji 768mb odpada, mam 24' monitor. Wiem, że podczas Sli pamięć sie nie sumuje, wiec drugie 1024mb bedzie tylko miejsce zajmować? Chciałbym jak każdy, aby komputer troche pożył, ale czy warto dopłacać jeszcze ok 150 zł do wersji 2048mb ?

2: No właśnie, płyta nie ma usb 3.0 ( do czasu kiedy nasz rynek zaleje 3.0 kupię adapter ) nie ma też eSata, ale kosztuje lekko ponad 300zł i ma SLI, co o niej sądzicie ? czy chipset nvidii się sprawdza ? Jak z kręceniem na niej ?

3: Czy nie osłabi działania SLI ? czy to black edition :\?

4: To pewnik

5: To też

6: A to ... tanio

7: Zasilacz, najtrudniejsza decyzja. Czy Tacens udźwignie SLI?

Co sądzicie o tych : 1 2 3

Ten Tagan (1) i CoolerMaster (2) są modularne, ale cena .... aż zbyt niska. Warto?

Na zasilacz postanowiłem przeznaczyć do 300zł.

 

Dziekuję za pomoc.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1: Gtx460 w wersji 768mb odpada, mam 24' monitor. Wiem, że podczas Sli pamięć sie nie sumuje, wiec drugie 1024mb bedzie tylko miejsce zajmować? Chciałbym jak każdy, aby komputer troche pożył, ale czy warto dopłacać jeszcze ok 150 zł do wersji 2048mb ?

 

Jeśli pytasz, to znaczy, że nie warto dopłacać. Weź wersję z 1GB.

Ten Tagan (1) i CoolerMaster (2) są modularne, ale cena .... aż zbyt niska. Warto?

 

Tagan jest jakiś wybrakowany, był używany i ma 3 miechy gwarancji - lepiej sobie daruj. CoolerMaster - nietrudno znaleźć oferty, gdzie ma się 3 lata gwarancji - a na aukcji tylko roczek - nawet nie wiadomo czy to gwarancja producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co się dzieje z pamięcią w drugiej karcie w sli, czy w jakiś sposób jest ona wykorzystywana?

chyba rzeczywiście lepiej <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> nowy zasilacz... czy ten radix III będzie ok ( czy wystarczy, na 12v ponoć ma koło 650w ciągłej mocy ) ?

A ten AEROCOOL E80-700 700W ?ma 80+ bronze, nie ma go na czarnej liście, czy lepszy od radix III?

Edytowane przez garymuw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o SLI - same problemy. Gry "różnie" widzą 2 karty graficznie często pracuje tylko 1. Po drugie jest sprawa tzw. laga jak już gra widzi 2 karty to czasem masz chwilowe spadki FPS poniżej minimum (przerabiałem to z 2x 8800GTS)- bardzo irytujące zwłaszcza on-line. Często dla nowości SLI nie działa dopóki producent nie wypuści nowych sterowników. Radzę mocniejszą kartę 1-o rdzeniową, względnie kartę dwuprocesorową (ma własny mostek łączący chipy i działa to o wile lepiej niż 2 karty w SLi/Crossfire).

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi tutaj, wyłącznie o granie. Nie wspomniałem o tym wcześniej, dlatego doskonale rozumiem Twoją odpowiedź. Projektuje 3d i AfterFx, dlatego też pytałem się o 2048 mb bo przy teksturach może być to przydatne. Nie stać mnie na gtx 470 w tej chwili ( palit gtx460 kosztuje 700, 470 ponad tysiąc, oczywiście quadrofx też odpada ), za jakiś czas rozważam mozliwośc dokupienia drugiego gtx460 ( dlatego ładuje sie w 700 zasilacz i Płyte główną sli )

W związku z twoją odpowiedzią ( jeśli podobne problemy z sli pojawiają sie poza grami ) może warto zdecydować sie na takie rozwiązanie:

 

Dysk obudowa i ram zostaje taki sam.

 

grafika : Karta graficzna GAINWARD GF GTX 460 2048MB

płyta : Płyta główna ASROCK M3A770DE Box

zasilacz: CHIEFTEC CTG-500-80P 500W Bulk

 

Co myślicie o tym? czy takie rozwiązanie jest lepsze? cena podobna ( nieco taniej - 2250 ). Czy zasilacz pociągnie zestaw?

Edytowane przez garymuw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach soo! ;-) W takim razie polecam tę kartę z podwójną ilością RAM, SLI niesie ze sobą za dużo zmiennych - zawsze jest szansa, że aplikacja zignoruje dodatkową kartę nie mówiąc o jej pamięci.

 

 

 

Aha ten zasilacz ma tylko 2 linie 12V jeśli dobrze widzę - trochę mało - taki zestaw powininen miec 3 a najlepiej 4.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie polecam Ci to co mam w sygn. - Huntkey HK701-11PEP 700W. Jest to zasilacz bazowany na serwerowych - dłuższy, obudowa ze stali nierdzewnej, ma wszystkie potrzebne kable w oplotach (2x8pin EPS(aż dwie!), 24 pin main, 2x6+2pin PCI-express). Ma aż 4 linie 12V! Jedyny mankament to wentylator 80mm zamiast 120 przez co jest nieznacznie głośniejszy. Zasilacz daje ciągłe 600W i szczytowo 700W. Kupiłem go specjalnie do mojego oc - HD5870 @ 1GHz był już za ciężki do chiefteca 500W. Zasilacz jest rewelacyjny pod względem stabilności napięć i wskaźnika cena/jakość - na Allegro marne 209 PLN od dystrybutora. Dodam,że firma Huntkey to 5 producent na świecie robi m.in. dla Della. Na prawdę solidny sprzęt o klasę wyższy od OCZ i innej kolorowej tandety. Niżej link do aukcji na której kupiłem - koleś ma też niezłe modele od Seasonica, też świetna firma i inne Huntkey, zauważ, że polecany zasilacz ma certyfikat 80+ co samo w sobie już dużo o nim mówi.

 

Pzdr Chris

 

 

Zasilacz HuntKey Master 80 700WAT 80+ TEST CHIP.PL (1244410353) - Aukcje internetowe Allegro

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten który Ci opisałem to tak na prawdę mocna 600 z maxem 700 a nie typowa 700 więc za mocny nie jest. Zapomniałem napisać, że ma też stałe kondensatorki (solid capacitors). Ten Fortron jest ns styku, czyli bez kręcenia dałby radę ale do OC stanowczo za słaby, jeśli to 460W to w realu daje pewnie jeszcze mniej, brak oplotów na kablach też boli. Na zasilaczu bym nie oszczędzał. O co chodzi Tobie z nadwyżką mocy?

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadwyżka mocy, czyli gdybym chciał więcej dysków podpiąć, dodatkowo chłodzenie itp. więc nie chce mieć na styku a firmy często przesadzaja z 80% wydajności...wydawało mi sie ze 500wat markowe starczy... ten huntkey jak bardzo głośny jest? sąsiedzi nie będą walić:)? i o ile on dłuższy jest ? czy zmieści sie do pudła Gigabyte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty wiesz co piszesz ? Najlepszym rozwiazaniem jest jedna potezna linia 12v a nie kilka slabych. Lepiej jest miec 2 mocniejsze niz 4 slabsze.

Ten fortron wystarczy Ci i do mocnego OC tego zestawu , nie masz co go sluchać bo widać ze nie ma za duzego pojecia o zasilaczach. No ale przyznam huntkey jest dobry ;)

A oploty to tylko element estetyczny wiec nie musza byc , fortron robi dobre zasilacze...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli, reasumując :

 

zasilacz taki CHIEFTEC CTG-500-80P 500W Bulk

wystarczy do zestawu ( nawet po oc procka , dołożeniu ramu, jakiejś karty pci( tv np ), dysku zewnętrznego czy dysku ssd i paru radiatorów:D ):

 

1. GPU : GAINWARD GF GTX 460 2048MB

2. Płyta: ASROCK M3A770DE Box ( a może lepiej MSI 760GM-E51 ??? )

3. CPU: AMD Phenom II X4 955 Quad Core (HDZ955FBGMBOX)

4. Dysk: SAMSUNG 500GB (HD502HJ)

5. Pudło: GIGABYTE Luxo M1000 Black

6. RAM: APACER 4GB (DL.04GAJ.F9EK2)

 

przy czym zestaw ten jest mniej problemowy niż sli?

Edytowane przez garymuw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty wiesz co piszesz ? Najlepszym rozwiazaniem jest jedna potezna linia 12v a nie kilka slabych. Lepiej jest miec 2 mocniejsze niz 4 slabsze.

Ten fortron wystarczy Ci i do mocnego OC tego zestawu , nie masz co go sluchać bo widać ze nie ma za duzego pojecia o zasilaczach. No ale przyznam huntkey jest dobry ;)

A oploty to tylko element estetyczny wiec nie musza byc , fortron robi dobre zasilacze...

 

Aha, czyli wszyscy producenci którzy robią zasilacze z 3 lub 4 liniami 12V to twoim zdaniem ludzie nie mający dużego pojęcia o zasilaczach? Czyli posiadnie 2 linii a maxem 20A jest lepsze niż 4 z 18A...

 

Czyli, reasumując :

 

zasilacz taki CHIEFTEC CTG-500-80P 500W Bulk

wystarczy do zestawu ( nawet po oc procka , dołożeniu ramu, jakiejś karty pci( tv np ), dysku zewnętrznego czy dysku ssd i paru radiatorów:D ):

 

1. GPU : GAINWARD GF GTX 460 2048MB

2. Płyta: ASROCK M3A770DE Box ( a może lepiej MSI 760GM-E51 ??? )

3. CPU: AMD Phenom II X4 955 Quad Core (HDZ955FBGMBOX)

4. Dysk: SAMSUNG 500GB (HD502HJ)

5. Pudło: GIGABYTE Luxo M1000 Black

6. RAM: APACER 4GB (DL.04GAJ.F9EK2)

 

przy czym zestaw ten jest mniej problemowy niż sli?

 

Huntkey jest tylko lekko głośniejszy od standardowych, długość chyba 18cm. Powiem Ci tak miałem Chiefteca 500W i nie mogłem stabilnie kręcić procka z sygn. powyżej 3,4GHz teraz 3,6 i będę kręcić dalej, do tego na 500W karta graficzna podkręcona do 1GHz sypała mi artami - teraz nie sypie. Przy 500W stock będziesz miał nadwyżkę mocy przy kręceniu już bym się zastanowił. Z życia wzięte.

Edytowane przez Chris1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj troche historie zasilacz to sie dowiesz dlaczego zostal wprowadzony podzial lini 12v.

 

Chieftec juz jakoś nie jest za bardzo wybitna firma , poziom jej produktow spadl.

Juz lepiej fortrona Zasilacz FORTRON 500W Bronze (FSP500-60GHN 85+) - Zasilacze - Komputery i akcesoria - NEO24.PL

a jak bylo by Ci za mało wtyczek to Zasilacz OCZ StealthXStream 2 (OCZ500SXS2-EU) - Zasilacze - Komputery i akcesoria - NEO24.PL

 

no albo ten fortron 460W GHN ktorego nie zauwazylem tam ;]

 

ps. A powiedz mi co jest lepsze 4 linie po 18A czy moze 1 linia o obciazalności 54A ?

Edytowane przez Maciem
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o TACENS RADIX III 520W?

tańszy ( 10zyla :D) od ocz StealthXStream 2 i ma 20w wiecej mocy.

Chris1981 - nie zdecyduje sie raczej na huntkey, gwarancja jest 2'letnia - to niedługo, w sklepach nigdzie go nie widze, wiec nie wiadomo jak udzielą mi tej gwarancji, kolejnym aspektem jest odbiór osobisty, wygoda i pewność, wsiadam w auto, sprawdzam, biore albo nie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejnym aspektem jest odbiór osobisty, wygoda i pewność, wsiadam w auto, sprawdzam, biore albo nie:)

 

To ciekawe jest :P Ciekawi mnie właśnie to jak wygląda to sprawdzanie zasilacza przez laika i do czego potrzebny mu wtedy egzemplarz w realu :P Rozumiem że gdyby Ci polecić w takiej cenie np. Enermaxa Modu87+ to mógłbyś jechać, sprawdzić go swoimi "kryteriami" i nie kupić? xD

Zakup gorszego PSU dla faktu że możesz go obejrzeć w realu jest mało sensowny... OCZ lub IV przez internet, obudowa jak obudowa, skoro recenzenci nie znaleźli nić złego w nim i jest polecany to wątpie żebyś Ty znalazł coś co go deklasuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że każdy zakupiony w necie produkt można odesłać po warunkiem, że jest on nie używany i w oryginalnym pudełku. W praktyce sprowadza się to do tego, że możesz kupić jakikolwiek zasilacz, odpalić i odesłać do 10 bodajże dni. A jeśli sprzedawca nas o tym prawie nie poinformuje to okres możwliwości zwrotu wzrasta do 3 mies. To dobre bo zawsze jeśli nam coś nie "styknie", od głośności wentylatora do koloru molexów, to możemy sprzęt odesłać. Uwaga to działa tylko w momencie zakupu od firmy a nie osoby fizycznej!!!

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe jest :P Ciekawi mnie właśnie to jak wygląda to sprawdzanie zasilacza przez laika i do czego potrzebny mu wtedy egzemplarz w realu :P Rozumiem że gdyby Ci polecić w takiej cenie np. Enermaxa Modu87+ to mógłbyś jechać, sprawdzić go swoimi "kryteriami" i nie kupić? xD

Zakup gorszego PSU dla faktu że możesz go obejrzeć w realu jest mało sensowny... OCZ lub IV przez internet, obudowa jak obudowa, skoro recenzenci nie znaleźli nić złego w nim i jest polecany to wątpie żebyś Ty znalazł coś co go deklasuje ;)

 

Na zasilaczach sie nie znam, wiem tyle co większość z Was może znaleźć w google. Wg mich kryteriów przy odbiorze mam zamiar zobaczyć czy obudowa nie jest uszkodzona (uszkodzenia mechaniczne), mam zamiar zobaczyć gwarancje i czy w pudełku znajduje się to co jest zgodne z opisem, to samo zrobiłbym przy zakupie lodówki czy pralki:)

Do takiego sprawdzenia nie potrzebna mi jest obszerna wiedza. Dlatego wiekszość osób kupuje OCZ, fortron każdego dnia a facet na allegro huntkey'a sprzedał 1 z 10.

Kupno zasilacza w sferis albo mediamarkcie to debilizm, kupno profesjonalnego zasilacza ( możliwe ze został wycofany z produkcji, na stronie huntkey go nie ma ) po okazyjnie niskiej cenie przez laika również

 

A ten facet na allegro jest osobą fizyczną, daje gwarancje 2 lata czyli mniejsza niż producent.

 

Chris1981 =. pisałeś ze kupiłeś ten zasilacz, z tym kolesiem co sprzedaje nie było żadnych problemów ? produkt dotarł na czas i był w dobrym stanie?

Edytowane przez garymuw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Facet wysłał w 24h - generalnie bardzo dobry kontrahent ale na Allegro jest jeszcze kilka normalnych firm które mają tego Huntkey w ofercie. Ja wiem, że wszyscy biorą OCZ ale ten zasilacz dopiero wszedł na nasz rynek. Poza tym, jak większość ludzi w Polsce kupuje Fiaty nie oznacza to, że Hondy są gorsze. ;-) Kwestia upodobań. Generalnie chiałem kupić Coolermastera 620m, używkę z rokiem gwarancji też na Allegro ale, że czesto zmieniam podzespoły w kompie a Huntkey jeszcze u mnie nie gościł to go wziąłem i nie żałuję.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu mało - po prostu szybciej się musi kręcić, przez co jednak trochę głośniej (samego wentylatora nie słychać tylko szum przechodzącego przez obudowę powietrza) racja, nie każdy to zaakceptuje. Ja i tak mam podkręconą grafę więc zagłusza ona wszystko inne. :wink: Wiesz w tym zasilaczu dlatego jest taki wentylator bo on ma 2 płytki drukowane 1 u góry i jedną na dole - jak w kanapce i 120 już by nie wszedł.

Edytowane przez andrew777
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór ;-)

 

Z płyt to stanowczo MSI - ma wszystkie stałe kondensatory (solid capacitors) i nowocześniejszą sekcję zasilania. No i wygląda rasowo - ten ciemny laminat! Chipsety poza tym te same i są OK mam identyczny w moim Giagbyciku.

 

Z pamięciami to ile chcesz na nie przeznaczyć? Oba powyższe zestawy będą spoko ale może w podobnej cenie da się dobrać coś z 1600 CL7?

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...