Skocz do zawartości
john_doe

Czy winXP przetrwa zmianę mobo bez reinstalki?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do znawców XP-ka.

Planuje zmienić płytę główną z Gigabyte ep43-ds3 na jakąś inna z chipsetem p45. Wydaje mi się ze sterownik jest taki sam dla obu tych chipsetów,nie będę korzystał ze zintegrowanych grafik,dźwięku,Lanu etc.

Czy da się zrobić taką przesiadkę bez konieczności reinstalacji systemu? Jeśli tak to czy można xp-kowi jakoś pomóc,przygotować do "przeszczepu",np usuwając przed zamianą większość urządzeń z driverami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z płytą coś złego się dzieje, że planujesz zmianę? Bo to dość dobry model.

 

A co do samego systemu, to jednak lepiej od nowa go postawić - mobo to nie tylko NB, ale także wiele innych dupereli i czasami można mieć problemy na starym systemie. Aczkolwiek można próbować na Nim ;]

Edytowane przez Marians

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta sprawna,stabilna ale przesiadłem się z proca mającego mnożnik 10,5 na c2q z mnożnikiem 8,5 i wydało się że płyta nie odpala na fsb powyżej 420 MHz. Chciałbym uniknąć reinstalki bo dla mnie to ze 2-3 dni wyjęte z życiorysu zanim sobie wszystko poinstaluje,poustawiam itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców XP-ka.

Planuje zmienić płytę główną z Gigabyte ep43-ds3 na jakąś inna z chipsetem p45. Wydaje mi się ze sterownik jest taki sam dla obu tych chipsetów,nie będę korzystał ze zintegrowanych grafik,dźwięku,Lanu etc.

Czy da się zrobić taką przesiadkę bez konieczności reinstalacji systemu? Jeśli tak to czy można xp-kowi jakoś pomóc,przygotować do "przeszczepu",np usuwając przed zamianą większość urządzeń z driverami ?

 

Powiedziałbym, że w 60% udaje się podnieść XP. Zazwyczaj największy problem jest z kontrolerem dysku twardego. Przy IDE było mniej problemów, AHCI/EHCI są bardziej problematyczne, nawet w compatibility/IDE mode. Jeżeli nie wstanie, zawsze możesz puści instalkę z płyty i po wykryciu zainstalowanego systemu wybrać opcję jego naprawy - zadziała w 95% z tych 40%, które nie chce wstać bezpośrednio po zmianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

costi ---> przeprosiłem za zamieszanie a zdublowanie postów było awaryjne/przypadkowe, przecież i tak by mi nic nie dało naumyślne działanie w tym kierunku :)

 

 

Powiedziałbym, że w 60% udaje się podnieść XP. Zazwyczaj największy problem jest z kontrolerem dysku twardego. Przy IDE było mniej problemów, AHCI/EHCI są bardziej problematyczne, nawet w compatibility/IDE mode. Jeżeli nie wstanie, zawsze możesz puści instalkę z płyty i po wykryciu zainstalowanego systemu wybrać opcję jego naprawy - zadziała w 95% z tych 40%, które nie chce wstać bezpośrednio po zmianie.

 

Ciekawe czy jeśli winda wstanie to czy działać będzie w zadowalającym tempie i bez uszczerbku dla funkcjonalności :)

 

Czy taka naprawa systemu z płyty nie spowoduje przypadkiem zmian w rejestrze systemowym co zaowocuje że i tak wszystkie zainstalowane programy będą bezużyteczne/wymagały ponownej instalacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy jeśli winda wstanie to czy działać będzie w zadowalającym tempie i bez uszczerbku dla funkcjonalności :)

 

Czy taka naprawa systemu z płyty nie spowoduje przypadkiem zmian w rejestrze systemowym co zaowocuje że i tak wszystkie zainstalowane programy będą bezużyteczne/wymagały ponownej instalacji?

Nigdy nie zauważyłem żadnych problemów po przeniesieniu zainstalowanego systemu na inną płytę. Jeżeli już ruszył i zainstalował wszystkie sterowniki, to działał.

 

Co do naprawy, to wszystkie programy zachowują ustawienia; rejestr wraca do stanu wyjściowego tylko w odniesieniu do samego systemu, czyli przestają istnieć zainstalowane KB, service packi etc - chyba, że były zintegrowane z instalacją windows użytą do recovery. Jeżeli jakaś aplikacja zależała od konkretnego KB to naturalnie przestanie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...