Skocz do zawartości
anika91

Zmiana rozmiaru partycji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam na komputerze 1 dysk podzielony na Dwie partycje : 600GB i 400GB , Na obu mam ważne dane, jedna zapełniona w 80% druga w 60% .

 

Chciałabym pomniejszyć rozmiar tej pierwszej i powiększyć tą drugą, mam już nawet płytkę z GParted jednak mam wątpliwości czy jeśli przytnę jedną partycję zachowam dane które na niej mam ? Nic się nie schrzani ? To samo w drugą stronę, jak będę powiększała partycję czy nie ucierpią na tym moje dane ?? :/

 

Dziękuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest ryzyko, że coś się powali, więc zrób kopię obu partycji, zanim zaczniesz zmieniać jej rozmiar. Jeżeli przed resize usuniesz drugą partycję, to backup danych + zmiana rozmiaru pierwszej + utworzenie drugiej i ponowne przekopiowanie na nią danych zajmie Ci mniej czasu, niż resize partycji na tak zapełnionym dysku. 

 

Problemem naturalnie jest konieczność posiadania 1TB przestrzeni na backup, ale bez tego się nawet nie zabieraj - na kilkadziesiąt takich operacji około 5-7% kończy się błędem i utratą partycji; dane zawsze udało mi się odzyskać, ale suma sumarum i tak potrzeba na to miejsce na dysku + stracony czas + nerwy. Słowem albo żyj z takim podziałem, jak masz, albo załatw dysk. Chyba, że masz żyłkę hazardzisty.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dawciobiel

Podstawa przed użyciem GParted przeprowadź defragmentację dysku!

 

i nie używaj GParted tylko:

Norton Partition Magic (wersja uruchamiana spod DOS'a -> boot CD)

lub

Partition Manager v11.0 BootCD

 

a przed całą operacją na każdej partycji uruchom koniecznie:

scandisk

defragmentator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmiana ma mieć sens, to trzeba jak najwięcej danych z C przenieść na D - wtedy granice można przesunąć bliżej początku dysku.

 

Defragmentacja w Windows jest trochę słaba - można użyć Auslogics Disk Defrag.

 

Najlepiej przenieść trochę danych C->D i puścić defragmentację. Następnie trzeba sprawdzić, czy jakieś zabłąkane pliki nie zostały w obszarze, który zmieni właściciela. Mmimo puszczenia defragmentacji, niektóre nie zostają przesunięte na początek - obecne programy do defragmentacji nie są tak dokładne, jak tez Windows 95/98 dla FAT. Do sprawdzenia tego jest program, ale w tej chwili nie pamiętam nazwy. Jeśli są, to trzeba je przenieść na D.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZlyUser

i nie używaj GParted tylko:

Norton Partition Magic (wersja uruchamiana spod DOS'a -> boot CD)

lub

Partition Manager v11.0 BootCD

 

a przed całą operacją na każdej partycji uruchom koniecznie:

scandisk

defragmentator

 

 

Norton partition Magic? To padło nierozwijane od ~8 lat obsługujące partycje do.... całych 160GB? Swietna rada, jeszcze szczególnie z wersją dosową..

Aha, ostatnim systemem, który zawierał scandiska był Win Me z 2000 roku.

Edytowane przez ZlyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...