Skocz do zawartości
jaszczda

TP-LINK 1043ND Problem z utratą połączenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

3,5 tygodnia temu zakupiłem nowy router TP-Link 1043ND - zdarza się że pomimo że router jest podłączony do sieci(ikona połączenia wskazuje dostęp do Internetu) a do routera nasze laptopy(w ilości maksymalnej 6) nie można uzyskać połączenia z żadną witryną.

Co najciekawsze w panelu sieć - widzę wszystkie podłączone urządzenia. Gdybym jednak wszedł do wiersza poleceń i spingował któreś z tych urządzeń dostaję 4x komunikat że nie można osiągnąć urządzenia. Dodatkowo podobny efekt uzyskuję gdy pinguję sam router.

Przez co nawet gdybym próbował wejść przez przeglądarkę na router to jest to niemożliwe(co logiczne skoro go nie mogę spingować). Po jakimś czasie sytuacja się normuje i znowu możemy korzystać z sieci/wejść na router.

Czasem po prostu wyjmujemy wtyczkę od kontaktu i włączamy i też jest ok. Czy ktoś ma może jakieś sugestie? Oddać go do serwisu? Minął niecały miesiąc a już żałujemy tych 170 zł.

 

z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1043ND to bardzo dobry router, ja bym nie żałował tych 170zł.

Po pierwsze, jeśli jeszcze to nie jest zrobione, należy wgrać najnowsze firmware V1_100820. Z tego co piszesz wychodzi na to, że szwankuje połączenie router<->laptop, a router ma dostęp do sieci zewnętrznej (co i tak lepiej sprawdzić pingując jakąś stronę z poziomu panelu routera). Czy w momencie, w którym nie działa net przez wifi, działa on gdy połączysz się po kablu?

Raz piszesz, że widzisz wszystkie podłączone komputery w zakładce sieć, a nie możesz wejść na stronę konfiguracyjna routera. Nie rozumiem tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego kabla - jedno z urządzeń jest na stałe podpięte przez kabel i też nie ma połączenia.

 

Chyba nie byłem wystarczająco precyzyjny. W przypadku gdy korzystałem z opcji "Wyświetl komputery i urządzenia sieciowe" z ustawień dla Sieci w Panelu Sterowania(Windows 7) to pojawiały się wszystkie podpięte urządzenia. Gdy jednak za pomocą wiersza poleceń próbowałem je pingować to albo w ogóle się nie udawało albo czasem 1/4 pakiety dochodził.

 

//EDIT

Softu nie aktualizowałem - dopiero teraz się za to wezmę.

Edytowane przez jaszczda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygląda na problem z DHCP, router nie przydziela adresów IP podłączonym urządzeniom. Jeśli aktualizacja nie pomoże, to coś musi być poknocone w konfiguracji. Pokaż co ci wypluwa polecenie ipconfig. Jak miałbym strzelać to zrobiłbym tak, żeby DHCP przypisywał twoim komputerom stałe IP w zależności od adresu mac. Być może to naprawi problem, ale bez tego w normalnych okolicznościach też powinno działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z kolei na tym routerze pojawia się problem z utratą połączenia WAN, sieć lokalna działa, nawet dioda WAN nie świeci w ogóle, pomaga jedynie restart urządzenia. Powoli się zastanawiam nad wymianą tego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na tym routerze mam OpenWrt i jestem więcej niż zadowolony, więc może w sofcie jest różnica.

Utrata połączenia WAN może być spowodowana tym, że port WAN jest ze względów oszczędnościowych fizycznie umieszczono na tym samym switchu co porty LAN i wirtualnie odseparowano za pomocą VLAN (więc przy uruchamianiu sprzętu przez pierwsze sekundy wszystkie porty działają jak switch, więc de facto adres IP jest przydzielany komputerowi przez modem podpięty do WAN, a nie przez sam router. Później po zerwaniu i przywróceniu połączenia wszystko działa jak należy (chyba że router się zawiesi i uruchomi ponownie). Jest to dość powszechne rozwiązanie stosowane w routerach z tego przedziału cenowego.

 

OpenWrt wcale nie jest takie trudne do opanowania, szczególnie wersja z interfejsem www Gargoyle, nie ma w nim co prawda zaawansowanych opcji, ale podstawowe rzeczy + parę dodatków i świetne QoS jest dostępne bez użycia konsoli, także polecam wypróbować. Jeszcze pół roku temu 1043ND był hitem - najtańszy router oferujący pełną obsługę OpenWrt, wydajne usb itd., teraz pojawiło się kilku konkurentów.

Edytowane przez Xarlith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem zawsze występuje po 11 dniach działania urządzenia :) router się nie zawiesza, sieć lokalna działa poprawnie, problemu nie rozwiązuje wypięcie kabla WAN, dopiero restart pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adresy IP są na stałe przypisane już od jakiegoś czasu.

 

W pierwszej kolejności zaktualizuję soft.

 

// EDIT

 

Chciałem wcześniej jeszcze tylko zapytać - zmiana softu nie narusza warunków gwarancyjnych? I druga rzecz - gdybym go chciał oddać do serwisu to wystarczy użyć przycisku 'reset' na obudowie routera do przywrócenia starszej wersji?

Edytowane przez jaszczda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...