Skocz do zawartości
Highlander

Nukleon vs Orbital vs Maze3

Rekomendowane odpowiedzi

Mate podeslal mi Orbitala do testow i porownalem 3 bloczki: Nukleon, Orbital no i Maze3. Ponad miesiac sie meczylem chyba z testowaniem. Tym razem artykul od razu wrzucilem do Mate'a bo ostatnim razem mi sie SDI grzalo jak ludziki ogladaly :)

 

Milej lektury:

Nukleon vs Orbital vs Maze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milo ze poswieciles miesiac, ale z przykroscia stwierdze, ze po raz kolejny to nie jest test blokow, ale porownaniu kilku kontrukcji w danym ukladzie. Malo tego, twoje wnioski sa conajmniej zaskakujace:

Link do wykresu temperatury procesora i temperatury wody.

 

Porownanie jest na tyle niesatysfakcjonujace, ze w zasadzie komentarza wymaga jedynie jedno. Policzmy mianowicie roznice temperatur pomiedzy procesorem a woda, bazujac na spisywanych przez ciebie wartosciach, dla skrajnego, najcieplejszego przypadku. Odpowiedniu wedlug twoim zdaniem najlepszego malejaca:

 

Nukleon: temp wody: 27.4C, procesor: 46C, dT = 18.6C

Orbital: temp wody: 28.5C, procesor: 47.85C, dT = 19,35

Maze3: temp wody: 29.1C, procesor: 48.2C, dT=19,1C

 

Wyniki mowia same za siebie, teraz zakladam ze korzystales z czujnika w sockecie, ktory jak kazdy termistor jest podatny na wplyw temperatury otoczenia, a skoro temp otoczenia przy nukleonie bylo 1C mniejsza niz przy orbitalu i 2C mniejsza niz w przypadku maze3, porownanie nie ma sensu, bo nie jestes w stanie podac jednoznacznej odpowiedzi, w ktorym przypadku i w jakim stopniu temperatura otoczenia wplynela na odzczyt czujnika, co przy roznicach w temp rzedu 0.5-0.75C powoduje (zreszta nie tylko z uwagi na temp otoczenia, czujniki w plytach do najdokladniejszych nie naleza), ze porownanie jest niezasadne :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milo ze poswieciles miesiac, ale z przykroscia stwierdze, ze po raz kolejny to nie jest test blokow, ale porownaniu kilku kontrukcji w danym ukladzie. 

No zawsze musza byc testowane w jakims tam ukladzie, nawet jesli to bedzie jakas grzalka - symulator procesora to uklad trzeba przeciez jakis zbudowac :)

 

Malo tego, twoje wnioski sa conajmniej zaskakujace:

Link do wykresu temperatury procesora i temperatury wody.

Mnie tez zaskoczyly, dlatego testy przeprowadzalem po 2 razy w roznych odstepach czasu dla kazdego bloku (polujac na podobne warunki), a wyniki byly takie same (0.1C roznicy po 2h testowania) - dla sprawdzenia czy czasem czegos nie przekrecilem. W jeden dzien nie da sie przetestowac 3 blokow, przeciez woda sie nagrzeje, obudowa, pokoj itd. a klimy ni mam. A nastepnego dnia warunki temperaturowo pogodowe bedda troche inne. Moze to jest mysl - testowac w jakims pokoju z dobra klimatyzacja - ale ja takiego nie mam. Po prostu luzer mial 3 bloki, luser przetestowal je w takich warunkach jakie ma na codzien :)

 

Staralem sie o jak najbardziej obiektywne wyniki jakie w domowych warunkach mozna uzykac. Popadajac troche w paranoje, to trzebaby testowac bloki w jakims laboratorium z masa elektroniki, ale przeciez na codzien nie siedzimy w laboratoriach.

 

Tak przy okazji to w kwietniu zlapal mnie jakis wirus - mialem spora goraczke i temp wody i otoczenia wzrosla o 2C, wiec nawet obecnosc lusera siedzacego 2h w jednym miejscu ma tez jakis wplyw na wynik :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie Maze podziela mój pogląd, że gloryfikacja wlotu nad rdzeniem nie ma sensu, a tym bardziej chłodzenie wodą, która została ogrzana nad samym rdzeniem.

Ta konstrukcja podoba mi się najbardziej ze wszystkich WC jakie widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktorym dokladnie biosem zczytywales temp z czujnika pod socketem?? jaka versja? ja uzywam temrmometra zewnetrznego dioda przyklejona pod proca i wyprowadzenia do termometra ,ale jestem ten bios tez chetnie przetestuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem jednego:

jeśli blok jest wydajniejszy, to znaczy ze obiera wiecej ciepła od procesora => nagrzewa bardziej wode; wiec dlaczego nukleon ma najniższą temperature wody?? (bo nie chce mi sie wierzyc aby 10l/h dało taką różnice)

ewentulanie oddaje cipło do otoczenia; no ale dlaczego tez ma najniższą temperature systemu??

co sie dzieje z ta energią??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie Maze podziela mój pogląd, że gloryfikacja wlotu nad rdzeniem nie ma sensu, a tym bardziej chłodzenie wodą, która została ogrzana nad samym rdzeniem.

Ta konstrukcja podoba mi się najbardziej ze wszystkich WC jakie widziałem.

Wiele razy wałkowane na forum było, ze blok musi ciepło z proca odprowadzic jak najszybciej i z tad wlot nad rdzeniem.

 

W WC bez TEC'ow najważniejsze jest chłodzenie heat slug'ow i dlatego umieszcza sie wlot nad rdzeniem, by najzimniejsza woda trafiaja własnie w okolice owego hs'a. A chłodzenie peryferii bloku jest imho bez sensu :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy wałkowane na forum było, ze blok musi ciepło z proca odprowadzic jak najszybciej i z tad wlot nad rdzeniem. 

No, skoro blok musi odprowadzać ciepło jak najszybciej, to nad rdzeniem powinien być wylot, a nie wlot.

Powiedz mi po co ogrzana w najcieplejszym miejscu woda ma jeszcze krążyć po bloku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przeciez to że wlot jest nad rdzeniem wcale nie oznacza że woda sie tam bedzie zatrzymywać..

wtedy na rdzeń trafia najchłodnijsze możliwa woda..

a nie jak w innych konstrukcjach ogrzana już troche przez peryferia bloku..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie jeszcze jeden nie wie gdzie... Moze sie powinno przykleic topic, Polskie sklepy z WC, wrzucac tam zdjecia, wyniki, opinie o blokach i innych czesciach typu chlodnice itp. Moze wtedy ludzie nie pytaliby wciaz gdzie i co. Co o tym myslicie ? Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie jeszcze jeden nie wie gdzie... Moze sie powinno przykleic topic, Polskie sklepy z WC, wrzucac tam zdjecia, wyniki, opinie o blokach i innych czesciach typu chlodnice itp. Moze wtedy ludzie nie pytaliby wciaz gdzie i co. Co o tym myslicie ? Pozdro

ja mam jeszcze jeden pomysl.. kazdy zrzuci sie po 1 pln i administracja zakupi do testow bloczki z republiki i porownali je do takiego nukleona.. :lol: :D ciekaw jestem jak wiele dzieli te konstrukcje jesli chodzi o wydajnosc. Nukleon jest piekny ale czy te mniej piekne bloki z republiki sa az tak bardzo duzo slabsze? za cene nukleona za zapinka mozna na republice dostac caly zestaw na cpu,gpu i chipset....

 

a tak na powaznie chyba sie nie doczekam recki zestawow/bloczkow dostepnych tutaj... to chybamasa roboty i trzeba by miec z 3 identyczne kompy w tych samych warunkach zeby to w jakims sensowym czasie przeprowadzic :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha przy okazji - Mate podeslal mi Orbitala do testow i porownalem 3 bloczki: Nukleon, Orbital no i Maze3. Ponad miesiac sie meczylem chyba z testowaniem. Tym razem artykul od razu wrzucilem do Mate'a bo ostatnim razem mi sie SDI grzalo jak ludziki ogladaly :)

 

Milej lektury:

Nukleon vs Orbital vs Maze

Coś mi sie nie podoba w tych wykresach. Gdzie mierzyłeś temperaturę wody?

Maze po 2 godzinach miał cieplejszą zarówno wodę, jak i proca. Z tego wynika, że to nie kwestia bloku, tylko chłodnicy albo otoczenia (bo albo do WC trafiła większa ilość ciepła, niż dla innych bloków, albo zostało mniej oddane). Wydajność bloku określa różnica pomiędzy temperaturą wody a proca. A jeszcze lepiej, gdyby była informacja o temperaturze wody wpływającej do bloku, wypływającej, proca i szybkość przepływu. Albo rozwiązaniem mógłby być otwarty obieg wody o stałej temperaturze "startowej" o stałej prętkości przepływu i klimatyzowane pomieszczenie, żeby otoczenie też miało taką samą temperaturę. Tak naprawdę, pewnie ranking też by się zmieniał wraz z wielkością przepływu (obstawiam, że przy takich różnicach dałoby się tak dobrać przepływ, żeby wygrał blok, który chcemy, żeby wygrał ;)) - jedne bloki sobie lepiej radzą z wolniejszym przepływem inne gorzej, więc przydałoby sie też wykonać test dla różnych szybkości przepływu.

Taki test, jaki przeprowadziłeś, mówi co nieco o wydajności całego zestawu, ale niewiele o wydajności bloków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność bloku określa różnica pomiędzy temperaturą wody a proca. A jeszcze lepiej, gdyby była informacja o temperaturze wody wpływającej do bloku, wypływającej, proca i szybkość przepływu. 

Zeby zmierzyc roznice w temperaturze miedzy woda wplywajaca a wyplywajaca w ukladzie o przeplywie >200l/h potrzebny bylby termometr ktory mierzylby srednia temperatura powierzchni przeplywajacej strugi z dokladnoscia do 0.1C (z rzeczywista taka dokladnoscia, nie wystarczy podzialka), wiec cos takiego byloby stosunkowo trudne do zmierzenie, jak rownie malo znaczace. Porownanie temperatura wody wplywajacej do temperatury rdzenia przy znanej wartosci oddawanego przezen ciepla jest w zupelnosci wystarczajace.

 

Albo rozwiązaniem mógłby być otwarty obieg wody o stałej temperaturze "startowej" o stałej prętkości przepływu i klimatyzowane pomieszczenie, żeby otoczenie też miało taką samą temperaturę. 

To jest zupelnie zbedne, albowiem temperatura elementu chlodzonego rosnie liniowo wraz ze wzrostem temperatury chlodziwa, wiec utrzymywanie identycznych warunkow nie jest potrzebne.

 

Tak naprawdę, pewnie ranking też by się zmieniał wraz z wielkością przepływu (obstawiam, że przy takich różnicach dałoby się tak dobrać przepływ, żeby wygrał blok, który chcemy, żeby wygrał ;)) 

Niah niah, jasne ze by sie dalo :lol:

 

- jedne bloki sobie lepiej radzą z wolniejszym przepływem inne gorzej, więc przydałoby sie też wykonać test dla różnych szybkości przepływu.

Taki test, jaki przeprowadziłeś, mówi co nieco o wydajności całego zestawu, ale niewiele o wydajności bloków.

Juz kiedys to pisalem, wiec moge zacytowac ponownie, jak dla mnie bowiem test powininen wygladac przynajmniej tak:

 

Zeby porzadnie przetestowac 16 blokow potrzeba jakiegos miesiaca na zebranie samych danych. Jezeli juz ma byc taki test, to musi on byc zrobiony porzadnie, a to wymaga ogromnego nakladu pracy. Po krotce powiem jak mniej wiecej powinien wygladac sensowny test blokow. Ponizsze odnosi sie do kazdego z 16 blokow.

 

1. Blok powinien byc testowany przynajmniej 3 krotnie, za kazdym razem trzeba go zdjac i zalozyc od nowa, tylko wtedy uniknie sie przeklaman zwiazanych ze zlym mocowanie (kazdy popelnia bledy)

2. Nalezy przeprowadzic testy przy kilku roznych przeplywach, stalych dla wszystkich blokow. Najrozsadniej zrobic 200l/h, 350l/h, 500l/h, 650l/h i ostatni test w ukladzie "rzeczywistym", tzn jakas pompka 1000l/h, ta sama chlodnica i te same weze (mierzac takze przeplyw).

3. Nalezy zmierzyc opor jaki stawia kazdy z blokow przy kazdym z przeplywow

4. Temperatura poczatkowa wody musi byc stala dla kazdego z blokow przy kazdym tescie, nalezy takze znac temp wody przed procesorem w kazdej chwili czasu

5. Temp w idle mierzona z poziomu biosu/albo z golego Windowsa+MBM po uplywie godziny

6. Temp w stressie mierzona po uplywie przynajmniej 2h wygrzewania Prime-em/Toastem/Cpu Stability

7. Temp przy uzyciu np. Waterfalla tez powinna zostac uwzgledniona i zmierzona rowniez po uplywie godziny

8. Temp procesora powinno mierzyc sie w trojaki sposob: dioda, insocket i zewnetrzym czujnikiem przylozonym do jadra procesora, odizolowanym termicznie od bloku i do tego czujnikiem o tej samej dokladnosci i czulosci co czujnik mierzacy temp. wody

9. Nalezy testowac procesory o roznym wydzielaniu ciepla i roznym rdzeniu, np. mocno podkrecony/niepodkrecony <> AXP(0.18u)/PIV

10. Nalezy mierzyc temp wody przed i za procesorem uzywajac tych samych przyrzadow

11. W miare mozliwosci test powinien uwzglednic takze uzycie TECa 156W+, przy tej samej grubosc coldplatu, tej samej sily ktora przykrecony jest on do wb

12. Temperatura powietrza na wlocie i wylocie chlodnicy powinna byc ciagle mierzona, a temp na wlocie mozliwie stala (inaczej wprowadzic poprawki)

13. Wyniki nalezy przedstawic w postaci temperaturowej z uwzglednieniem temp pokojowej, temp wody przed<>po, temp ze wszystkich 3 czujnikow

14. Wyniki nalezy przedstawic takze w postaci wykresu wspolczynnika C/W od przeplywu, tak dla calego ukladu jak i dla samego WB

15. Reszta jest raczej oczywista.

 

Kazdy przedsiewziecie, ktore nie bedzie do pewnego (znacznego) stopnia spelnialo chociaz tych powyzszych zalozen bedzie niczym innym jak smiesznym porownaniem kilku kawalkow miedzi zwanych przez wielu blokami i aby uniknac smiesznosci, nie radzilbym czegos takiego tytulowac Testem albo Porownaniem wydajnosci. Jak widac po powyzszym, zeby przetestowac 1 blok w pelni, nalezy zrobic 30 testow...

 

Oczywiscie powyzsze jest tylko czescia zagadnienia, nie bede teraz tracil czasu na wymyslanie kolejnych punktow :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skad ja mam to niby wiedziec :lol: czy ja bylem przy nim jak robil "test" :D Moze zaczal od nukleona, godziny mijaly, powietrze w pokoju bylo coraz cieplejsze (nie ma wskazan temperatury otoczenia), cholera wie, jasnowidzem nie jestem, a powodow moze byc BARDZO duzo. I nie sadze zeby nukleon odbieral najwiecej ciepla, odbiera tyle samo, tylko robi to ciutke szybciej (ale w granicach bledu pomiarowego, wiec w zasadzie o jakiejkolwiek przewadze jednego na drugim mowy byc nie moze)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nukleon: temp wody: 27.4C, procesor: 46C, dT = 18.6C

Orbital: temp wody: 28.5C, procesor: 47.85C, dT = 19,35

Maze3: temp wody: 29.1C, procesor: 48.2C, dT=19,1C

skorzystam z obliczen kolegi i osmiele sie stwierdzic, ze :

1 miejsce nukleon

2 miejsce maze3

3 miejsce orbital

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie chlodznie nie jest takie samo, w zasadzie nie ma tam za wiele informacji o chlodzenie (ackzolwiek tylko rzucilem okiem na arta, wiec nie bijcie jakby co). Zreszta, na pytanie o temperature wody powinien odpowiedz Highlander, jakkolwiek, zeby ocenic wydajnosc bloku w danych warunkach (przeplyw, pompa itd) potrzeba na dobra sprawe temp wody, temp rdzenia i ilosci watow wydzielanych przez owy rdzen, reszta jest nieistotna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nukleon: temp wody: 27.4C, procesor: 46C, dT = 18.6C

Orbital: temp wody: 28.5C, procesor: 47.85C, dT = 19,35

Maze3: temp wody: 29.1C, procesor: 48.2C, dT=19,1C

skorzystam z obliczen kolegi i osmiele sie stwierdzic, ze :

1 miejsce nukleon

2 miejsce maze3

3 miejsce orbital

wszystko pieknie, pod warunkiem, ze uznamy metody pomiarowe za dokladne, i ze miejsca dotycza tylko i wylacznie tego jednego okreslonego setupu (bo jak juz wawelski wspomnial, moznaby dobrac i taki uklad, w ktorym kolejnosc bylaby odwrotna) :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale skoro robi to szybciej to powinien nagrzewać bardziej wode; a skoro chłodzenie jest takie samo, to woda powinna być cieplejsza;

No własnie Witchhunter sam powiedziałeś, ze wraz ze wzrostem odbieranego ciepła tempratura wody rośni. Czyżby jakieś tegoz owegoz na rzecz nukleona :wink:

 

Widocznie Maze podziela mój pogląd, że gloryfikacja wlotu nad rdzeniem nie ma sensu, a tym bardziej chłodzenie wodą, która została ogrzana nad samym rdzeniem.

Jakbyś zauważył nad rdzeniem są 2 grube finy, które zabierają i rozpraszaja ciepło z rdzenia. Woda nie moze od razu być wypuszczona z bloku ponieważ drastycznie zmiejszyłoby to powierzchnie oddawania ciepła. Pomysl sobie ze cały blok sie nagrzewa i ciepło nie ma gdzie sie rozproszyc. Chiba proste. :wink:

 

Maze3 już od dawna istnieje na rynku, kiedyś był sensacją, teraz to już raczej standard. Wypada gorzej od Orbitala. Nie ma się co zastanawiać nad ściaganiem Maze3 zza wielkiej wody za duże pieniądzie, kiedy można mieć lepszy blok za mniejsze pieniądze. Orbital nie ma się czego wstydzić - porządny system mocowania i pierwszorzędna jakość wykonania. Jeśli natomiast ktoś chce się zabawić ekstremalnie i bawić się wielkimi Peltami (50x50mm) to ciężko to będzie zamontować przy Orbitalu.

 

 

Nukleon lepszy od swoich konkurentów o 2C, a to dzięki swojej nowatorskiej konstrukcji. Mogę tylko polecić, tutaj już nie będzie problemów z dużymi Peltami - jest dość miejsca na spodzie (bedą potrzebne jednak nowe otworki na 50x50mm). Jak wyszło w testach, mocniejsza pompa wcale nie jest potrzebna do Nukleona. Warto chyba zainwestować w kilka cm dodatkowych węży i trójnik, aby zmniejszyć temp o 2C i wycisnąć kilka lub kilkanaście darmowych MHz z procesora. 

Bede szczery. Odniosłem wrażenie ze cały ten test porównawczy napisany jest po to aby zachecic do kupowania nukleona i z tego co wyzej pisałem -- śmierdzi komercją. Bez urazy to moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...