Skocz do zawartości
dr.elich

Stary komp z Pentium 4 w małej obudowie - sprzedać czy modernizować?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zakupiłem coś takiego:

 

Zestaw komputerowy Compaq+monitor Benq (1446243447) - Allegro.pl - aukcje internetowe, bezpieczne zakupy

 

Chodziło mi głównie o monitor, kompa miałem zamiar odsprzedać i chcę wstępnie to zaplanować zanim sprzęt przyjdzie. Ale pojawiły sie koncepcje:

 

1. Młodsza siostra potrzebuje jednak kompa do netu/muzyki/filmów. Ma chodzić płynnie, być cichy, zgrabny i dawać dźwięk 5.1.

 

2. Mam wuja, co to nigdy komputera nie miał, a coś takiego plus monitor CRT mógłbym mu sprzedać - czy toto nie będzie za słabe?

 

3. Pchnąć wszystko jak planowałem - tu proszę o wycenę - ewentualnie zostawić dysk.

 

4. Pchnąć wszystko prócz budy i spróbować wepchnąć tam coś nowoczesnego zminiaturyzowanego, ale tu nie wiem jak z kompatybilnością.

 

Proc to pentium 4 na socket starszy niż 775 najpewniej, dokładniejszą specyfikację podam jak sprzęt dojdzie. Będę wdzięczny za porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z modernizacją tego sprzętu. To obudowa della - mogą być problemy z włożeniem innej płyty niż jest zamontowana.

Sprzęt ma całkiem przyzwoite paramerty do zastosowań takich jak wcześniej wspominałeś tj: do netu/muzyki/filmów, ewentualnie dołożysz kartę 5.1 jak by się okazało że ta zint jest do chrzanu. filmy będzie można przenosić przez pendriva lub zakupisz sobie przejsciówkę do napędu DVD na usb. Dla siory komp bedzie jak znalazł.

Wujowi też komp będzie wystarczał. Jak nigdy kompa nie miał to dwugigahercowy proc i 1gb ramu mu w 100% wystarczy. Obawiam się tylko o grafę. Ale zawsze możesz mu zainstalować dsj czy wormsy 2d czy jakiegoś starego colina też mu wystarczy jak na pierwszy komputer - nauczy się podstawowej obsługi sprzętu/systemu, sprecyzuje do czego komp jest mu potrzebny towtedy pomyśli o czymś innym, ale mysle że będzie go katował do naturalnego zgonu;)

Dysk lepiej sobie odpuść - i tak będzie na 99% na ata.

Sprzedawać na alledrogo wiele za ten sprzęt nie wyciągniesz, jak już to jakiemuś znajomemu to sprzedasz bez prowizji i z kwotą powiekszoną o koszta wysyłki. Komp jest warty pi X oko jakieś 150-250zł

płyta, procek, obudowa - 50zł

zasilacz hmm.. 20zł

dysk 80zł

myszka, klaw 10zł

napęd cd... ktoś to kupi? 10zł

ram 60zł

Możesz opchnąć na allegro za 150zł a znajomemu za jakieś 200-250zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt ma całkiem przyzwoite paramerty do zastosowań takich jak wcześniej wspominałeś tj: do netu/muzyki/filmów,

 

1 GB RAM przy Windows XP i zastosowaniu do www/muzyki jest zupełnie OK (nawet plik strony można wyłączyć) ... a co do filmów i kwestii procesora/karty graf. ... jeśli nie będzie to jakieś FullHD skompresowane w X264 to będzie OK ... ale ogólnie HD może nie bardzo chodzić, więc pozostają zwykłe DVD czy DivX'o pochodne o niskiej rozdzielczości. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radeon z serii HD na agp to wydatek z rzędu 200zł i w tym układzie nie opłaca się tyle ładowac w sprzęt, jak już to wtedy sprzedać całą jednostkę.... No chyba że jest wyjście pcie to wtedy można podumać czy modernizować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sprzęt doszedł, przetestowałem i co mogę napisać:

1. Jest to Pentium IV pod socket 478 - generalnie tu brakuje mocy

2. Ma 768 GB RAM a nie 1GB - zastanawiam się czy męczyć o to sprzedawcę.

3. Filmy HD się tną, youtube jedynie w najniższej rozdzielczości znośnie chodzi

4. Dźwiękówka nie chodzi w innym trybie niż jednookanałowym, jest to jakiś Vinyl AC'97 do którego ciężko znaleźć sensowny sterownik

5. Jedyne złącze na MOBO dające opcję rozbudowy to pci pod które podpięty jest CDROM, poza tym jest ustawione tak, że nic się tam nie wpasuje

 

Postanowiłem więc kompa sprzedać, jeszcze się zastanawiam x\y w całości czy na części - miło by było te 200 PLN za niego wyciągnąć. Ewentualnie opchnę wujowi, ale trochę głupio mu kompa wciszkać gdzie sobie nie obejry czegoś na youtube np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkręcałeś go? Może integral vga jest ustawiony na 256mb.... Jeżeli 256+512... ja bym dał sobie spokój, i tak zrobiłeś dobry interes, ale jak chcesz..

 

Ech, jak ten sprzęt dziadzieje, żeby 2ghz procek do netu był za słaby...

Jak masz możliwość do zapakuj kompa do większej budy, daj normalny napęd dvd, czy nagryware dvd i sprezentuj wujkowi bąź dołącz jakąś przyzwoitą dźwiękówkę i daj siorce, YT HD to nie jest jakiś tam wyznacznik jakość SD powinna na początek im wystarczeć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważam jeszcze instalację ubuntu, ale patrząc na wymagania np. flasha pod xp i ubuntu nie ma różnicy, a z live cd było nawet gorezej niż pod xp

 

Sprzęt już rozkręcałem, obadałem itp (choć nie wyjmowałem kostek, ale chyba grafa bierze 64mb, jeszcze sprawdzę). Myślałem też nad OC proca ale jest on chłodzony pasywnie (ale tu coś pewnie bym wymodził), ponadto w biosie nie ma żadnych opcji na to pozwalających. Jakąś opcją byłaby włożenie innego proca - jest to socket 478, ale ten chipset obsługuje chyba jedynie sprzęty z FSB 400 (nigdy nie miałem intela więc nie wiem), do tego musi być to jakaś ECO wersja.

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowsze wersje ubuntu już mają wyższe wymagania od xpeka, a powiedziałbym że obsługa flasha i tym podobnych technologii na unixach bardziej kuleje niż na XPeku. Opchnij komuś dziada i kup zestaw od forumowicza: Sprzedam cały komputer - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne Szkoda się w tego trupa bawić jak interesuje Cię HD i dźwięk 5.1 to rozbudowując obecny zestaw na jeden pieron cenowo wyjdzie a tu masz lepszą konfigurację;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak chyba zrobię(sprzedam) - mam na stanie mobo Gigabyte GA-m55plus-s3g niestety z walniętym łączem pci-e (może wrzucę do piekarnika jeśli się zdeyduję na upgrade z integry, bo standardowo dla tego modelu poszły luty pod NB) i semprona 3000+ który na tej płycie kręcił się do 2,8. Mogę też poprzekłądać trochę z komputera rodziców (opteron jak u mnie tylko 2,0 Ghz stock), MOBO Asus ale ze słabą dźwiekówką (M2N-VM DVI) - kupię ramki jakieś pierwsze lepsze, skołuję budę i zasiłkę, może dysk wyjmę z tego dziadka jeśli wuj go nie będzie chciał - tak chyba najlepiej..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz co to za mobo jest.

Moja też teoretycznie nie obsługiwała fsb 533, jednak w praktyce nie było z tym problemu :D No i co to za p4, bo między Willamette a Northwoodem była już niezła różnica w użytkowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest dokładna specyfikacja - ten wariant to USDT

 

Compaq Evo Desktop D510 845G - World Wide QuickSpecs

 

tu nawet dokładniej:

 

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/Document.jsp?lang=en&cc=us&objectID=c00324171&prodTypeId=12454&prodSeriesId=96302

 

Proc to Northwood, wedle danych producenta ten wariant obsługuje tylko proce na FSB 400 i o małej konsumpcji mocy. Chipset to 845G Intela

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...