Skocz do zawartości
AndyN

Asus A7n8x/-x/-e/-deluxe-porady Problemy


Rekomendowane odpowiedzi

@Attyla

 

Podobno czytałeś początek topicu. Po co więc pytasz, skoro na pierwszej stronie masz odpowiedź wynikającą z informacji zawartych na pozostałych stronach i kilku innych forach.

 

P: Czym się różnią poszczególne rev. płyty?  

O: Podstawowa różnica to _oficjalna_ obsługa magistrali 200MHz od wersji 2.0. Ale na wcześniejszych też często nie było z nią problemów. Wraz z BIOSem 1005 Asus udzielił oficjalnego wsparcia dla FSB 200 również, dla rev. 1.0x. Niestety, konstrukcja "starego" NB spowodowała, że tylko jakieś 30% płyt z tym rev. potrafiło POPRAWNIE działać na tej magistrali. W rzeczywistości granica stabilnej pracy dochodzi w okolice FSB 195-197 i mocno zależy od typu stosowanej pamięci.

Taaa ale nie wiem czy to dotyczy podkręcanych procków czy też tych co fabrycznie chodzą na FSB 200. Bo jeśli taki Barton na FSB 200 nie będzie chciał działać to straszna kicha :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Trochę sobie poczytałem ten temacik. Z krótszymi bądź dłuższymi przerwami około 3 tygodnie.

Czas się odezwać. Cenię sobie wysoko zdanie Hanu i Andy. Ludzie wiedzą co mówią (piszą).

Choć nie ma ludzi nieomylnych. Ale do rzeczy.

Mam sprzęcik taki jak w opisie i mały problem z FSB 400MHz chba taki sam jak Attyla

Ustawiam płytkę na: FSB 400 ( 2x200), procek 200x10 lub 200x9,5, pamięci 400 ( 2x200) 2.5x3x3x7 reszta ustawień na Optimal.

Temperaturki w normie, na SB radiatorek.

Problem polega na tym, że przy tych ustawieniach co jakieś 3 do 5 czasami 10 minut przygasa monitor. Robi się na sekundę czarny i zaraz znowu jest ok. Nie ma różnicy czy przy grach, Word`zie czy na samym pulpicie. Jak wrócę do ustawień domyślnych to jest dobrze.

Jest podobny topik ale dotyczy płyty A7NBXDelux i nie wiem czy to ma także znaczenie w A7N8X

Jeśli czegoś nie napisałem to proszę o pytania.

Może ktoś wie, o co chodzi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Attyla i peter1819 - ciezko trafic na rev1.06 ktory stabilnie chodzi na 200MHz. Mam taki model - wlasnie wczoraj oddalem go do serwisu liczac ze wydadza mi nowy model oczywiscie rev2.0. U mnie 11x200 przechodzil Prime95, ale nie moglem wlaczyc kompa na tych ustawieniach :( . Na 10,5x200 komp wlaczal sie, Prime95 przechodzil, ale niekiedy mialem zwiechy np. w MaxPayne lub NFS:U. Dlatego tez zszedlem z FSB do 197x11.

 

peter1819 - jesli chodzi o przygasanie monitora to u mnie byl to znak ze za kilka minut bedzie restart lub zwis... U mnie byla to oznaka przegzrania sie NB. Dotknij wiec palcem NB i sprawdz czy nie parzy.

 

Pozdr

M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden problem.

Od pewnego czasu, co jakiś czas (gdzieś co 30-40 min.) słyszę jedno pierdnięcie w głośnikach, a jeśli oglądam film (gdzieś 2-3 razy na film) na tv to przy okazji jest małe zakłócenie obrazu.

Dzieje się to nawet wtedy gdy nic nie robię na kompie.

Na początku nie było tego. Czy może to by wina kabelka? Ale przecież gdyby to była jego wina to powinno takie coś dziać się, jeśli się go ruszy, a nie, mniej więcej w równych odstępach czasu bez względu czy coś się robi czy nic :roll: Ma ktoś pomysł jak się tego pozbyć?

 

A z tym ze Barton że może mi nie chodzić na FSB 200 to lipa :(

Kupiłem płytę gdzieś w październiku. Czy jakbym chciał np. za rok wymienić mojego procka na Bartona z fabrycznym FSB 200 to mogę reklamować w sklepie płytę, że nie działa mi ten procek? I czy wymienią mi ja na rev. 2.0 ? Jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawa wydlada z rev. 1.0 i 2.0? Czy jak kupie plytke jutro (w sklepie internetowym) to jest szansa za trafie na rev. 1.0? czy juz tylko 2.0 sa w sprzedazy... a moze musze sie dogadywac ze sprzedawca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh... jak sobie poczytalem to juz nic nie wiem... pozostaje sie zastrzelic :) a tak z innej beczki... wynalazlem sobie A78X-E Deluxe za 550 zl... slyszalem ze czasami jest z WiFi na wypozazeniu... ciekawe dlaczego tylko czasami... jak sprawa stoi z FSB na Asusie? ile moge wyciagnac? Wiem, ze gdzies w poscie to jest, ale on ma 80 stron!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A ja mam malo czasu wiec........................

Dzieki za wszelka pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę wyjaśnień na temat kilku w/w problemów:

 

1. Rev. 1.04-1.06 z działającym FSB 200 mozna policzyć na palcach jednej ręki. Miałem rev. 1.04 i chodził stabilnie do 202 dalej już loteria... Co ciekawe na 200 Prime wywalał po 5 minutach jak i po godzinie. Ale w gierkach było OK. Smutne to ale nawet nominalnie działające Bartony na FSB 200 będą miały problemy. Pozostaje przesiadka na rev. 2.0.

 

2. Co do A7N8X-E Deluxe to nie jest tak źle. Ten test z Twojepc można o kant d... potłuc. Proponuje poczytać opinie "żywe" na www.nforcershq.com. Wcale ta płyta nie ustępuje "zwykłej".

 

3. Obecnie nie ma już w sprzedaży rev. 1.0x i na 99% nawet w najgłębszych zapasach hurtowni się nie znajdzie.

 

BTW - dla hardcorowców - proponuję postawić Novella na "naszej" płycie i dać kompa na serwer. Są niezłe jaja.... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba kupie to plyte... nie wiem tylko co z podkrecaniem Bartona 2500+... nie chce sie bawic w jakies dodatkowe mody, a czy napiecie na procka 1.8 starczy aby dzialal na 3200+ albo troszke szybciej?

A co do dzwieku, czy to prawda ze sie sypie - jest to moze kwestia dodatkowego chlodzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod radiatorem na NB mam pastę. Po kilku stronach tego tematu zabrałem się za zdjęcie z niego tej gumy. Radiator poszedł na papier ścierny wodny. 1000-1200-1400-1600 i mała polerka. Jest gładki jak pupa niemowlaka :).

Temperaurę mierzoną miernikiem laserowo-optycznym pokazywał 42-45*C (oczywiści radiator w dolnej części). Nie parzy ale jest lekko ciepły.Ciekawe jest to że w Prime95 komp chodził 12 godzin i nie wywalił. Może to za krótko. Pobawię się jeszcze z niższymi FSB tak aby było z pamięciami synchro. Tego jeszce nie próbowałem. Nie mam doświadczenia w OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja oddalem znowu moja mobo do serwisu ze wzgledu na moj pieknie dzialajacy kontroler SATA 8O Mam taka cicha nadzieje ,ze za tydzien dostane w koncu rev2.0 i bede sie bawil. No i wlasnie takie pytanie ,czy rev2.0 lepiej trzyma napiecia niz 1.04 i czy lepszy jest Uber 1007 czy zwykly 1007. Pytam sie dlatego ,ze na mojej 1.04 1007 to byl najlepszy bios jaki uzywalem na tej mobo ,ale z tego co mi sie obilo o uszy na rev 2.0 juz tak nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skoro o serial ata mowa, jak to jest... na stronce asusa dumnie pisze ze "up to 150", ale czy to mozliwe? czy to idzie przez pci (moze jest cos o czym nie wiem) wiec 133 == max :(. Czy mozna podkrecic pci i miec te 150?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki i ja sie wypowiem :D

mam ubera od czasu jak sie pokazal i nie mam z nim problemow mowa oczywiscie o 1007 do tego mam podpiete 2x sata seagate 160gb w raid strip czyli 320gb niby 2xszybciej pamieci 2xhynix512mb i asus9600xt proc barton2500+ zasilka huntkey 400w nigdy nie pamietam symbolu :P

na procu wentyl obecnie to coolmaster a na zalozenie czeka 7000A-CU

co do krecenia to narazie najwiecej wykrecilem a raczej zarzucilem 200x10,5 i pamieci synchro 2-3-3-8@2,7V

wszystko stabilne zero problemow z kompem zreszta od poczatku jak go zlozylem nie mialem z nim problemow no moze przez pierwszy miech jak mialem codesyfa to jak podlaczylem dodatkowy wentylek to komp mi zwalnial super co ? generalnie te plytki potrzebuja dobrych zasilek z mocna linia 12v troszke mi sie gryzla plytka z kingstonem value @333

co do testu gigabyte vs asus ostatnio zauwazam tendencje ze gigabyte jest zawsze producentem numer uno :) co nie jest takie oczywiste jak sie pogada z chlopakami ze sklepu jakiegos :) u znajomych np nie dotykaja tego i tyle, nalezy pamietac ze jeszce bardzo niedawno gigabyte bylo producentem lowendowym w stylu dzisiejszego ECS , a Asus od dawna jest kojarzony z rynkiem Highend

To teraz o recenzji juz od poczatku jest z deka stronnicza chocby zachwycanie sie sledziami w gigabyte ??? w asusie nawet nie wymieniono ich ze sa nie wiem dokladnie jak to jest z ta najnowsza ale u mnie bylo GamePort+2xUSB, COM, Firewire wiec roznica z wyjsciami miedzy moim a tym nowym gigabyte to jest -optical ale +gameport ktorego nie uwidzisz w G

teraz blachostka niby brak otworow wokolo socketa ale za to duzo miejsca :D w G no bo padne i wtedy jak sie niby ma podlaczyc taki np 7000A nie wspominajac o wiekszych blokach wodnych , specyfikacja soketa mowi ze mozna zalozyc na niego do chyba 400gram a wiekszosc nowych wydajnych/cichych coolerow troche wazy

zewnetrzne sata na sledziu fajnie ale po co ??? dyski bede trzymal w sasiednim pokoju ????

obracanie socketa o 90 stopni to tez sredni pomysl o ile ma sie zasilke ktora ciagnie od dolu to jeszcze obleci a nawet da dodatkowego kopa ale jesli sie nie ma nu to bedzie pewnym klopotem z wentylacja ( tak mi sie wydaje bo wiekszosc radiatorkow jest myslana do standardowego ulozenia socketa)

MBM u mnie czyta temp z diody moze chwilke mi zeszlo ale czyta

teraz o dzwieku

THD% czyli znieksztalcenia dzwieku dla profesjonalnych zestawow okolo ,0020 A,006 G,03 czyli 5 razy wiecej niz w asusie i 15x gorzej niz w profesjonalnych (generalnie to jest kluczowy parametr dla melomanow reszte mozna podregulowac ekranowanymi kablami spdif czy takie tam)

wykresiki pokazuja ze nie dosc ze kanaly w G sie rozjechaly to dodatkowo nie trzyma lini powyzej 3kHZ co znaczy slabe wyzsze i srednie tony no i dodatkowo wykres powinien przebiegac na 0dB a nie na +0,5dB

 

wifi standard 802.11g obsluguje 54Mb transmisji przynajmniej taki max mam w pracy a akurat zakladam takie sieci nie musze dodawac ze karty standardu "b" 11 Mb sa troszke lepsze z uzytkowego pkt mniej sie wieszaja maja wieksza moc itp wiec jak dla mnie dodanie 11Mb to zaleta nie wada a i tak przy rozsadnej odleglosci ciezko jest uzyskac te 54Mb

no i paranoja to ze jest wkrecona antena to niby lepiej niz jak jest na kabelku hmm to spoko chyba wstawie pod biurko mojego linksysa co by "lepiej" sygnal zbieral.

dodatkowo karta asusa wyglada na standardowa przejsciowke z karty pcimcia nawet zlacze do anteny podobne (czyli duza szansa ze pod linuxem bedzie dzialac)

z 2 strony gigabyte robi niezle urzadzenia (I-TEC) tyle ze nie bardzo chca one wspolpracowac z AP na linuxach :(

 

co do mozliwosci ustawien w standardowym biosie ASUSA pewnie dlatego sa tak ubogie ze wiekszosc ludzi i tak nie kuma o co w tym chodzi i moglaby przez przypadek duzo uszkodzic

Wiec reasumuja nie zalamywac sie nasze plytki sa spoko bo w tych wszystkich testach zwykle brak paru waznych czynnikow :

odczuc uzytkownikow podczas dluzszego uzytkowania

wiadomosci o awaryjnosci sprzetu

a tutaj wygrywa raczej asus dlatego pewnie zostala ta plyta nagrodzona logiem plyta roku 2003 u toma :)

za roznice w cenie mozna sobie dokupic brakujacy u asusa raid na pata

tyle ze po co ?

plytke uzytkuje nieprzerwanie od 25.07.03 a z biosem uber 1007 od czasu jak wyszedl dodatkowo zakupilem ja juz dla okolo 5 znajomych oni tez nie maja zadnych klopotow z nimi inaczej ja mialbym duzo roboty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o sata slow kilka :)

nie jest mozliwe aby wyciagnelo 150 jelsi nie jest zintegrowane z mostkiem tylko polaczone prze pci

z 2 strony i tak obecne dyski nie wyciagna nawet ata100 a co dopiero wyzej wiec jest to jeden z chwytow reklamowych

130 to moze z raida sie wyciagnie :D nie wiem nie testowalem jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzys75 : Ladny wywod, dobrze napisane.. Takie wlasnie rzeczy chcialem uslyszec na temat naszych plyt :)

Ostatnio zobaczylem ze w chipie nasz asusik na 3 miejscu! http://topten.chip.pl/topten_7942.html - co ciekawe Abit jest daleko w tyle... ?? :)

 

A tak wogoole to co myslicie o testach chipa? Kiedys dla mnie byl wyznacznikiem dobrego sprzetu do czasu jak pisza ze Gforcy sa lepsze od ATI i jesszcze innych pare wpadek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak wogoole to co myslicie o testach chipa? Kiedys dla mnie byl wyznacznikiem dobrego sprzetu do czasu jak pisza ze Gforcy sa lepsze od ATI i jesszcze innych pare wpadek...

Dla mnie to oni te testy mają dość lipne... chyba im ktoś płaci :D A to wydanie "wielka księga testów" czy coś takiego to jedna wielka poraszka... tam nawet nie ma "naszej" płyty... a reszta testów też średnia bo przestarzała :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez kiedys myslalem ze jak Chip powie ze cos jest dobre to tak jest. Teraz jednak uwazam, ze testy w tym pismie sa kupowane! Niestety: kto ma pieniadze, ma wladze. Jak slysze ze "wielka zaleta plyty jest kolorowe oznaczenie zworek i panelu gdzie podlacza sie guziki od obudowy..." no to nie moge!

 

Gdy kupowalem moja mobo (a bylo to 10 miesiecy temu) to do testu Chipa wzieli wersje bez Deluxe, ktora zajela chyba 15 miejsce, a test wygrala jakas plyta na VIA400 (chyba)... Natomiast u Toma nasza plytka to byl HIT!

 

Nie wierze wiec w obiektywnosc ich opinii i testow.

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrze sobie i widze ze Uber daje jeszcze mozliwosc wiekszego podniesienia V na chipsecie.

Jakie sa wasze doswiadczenia z podnoszeniem napiecia na NB ??

Rozumiem ze to sie daje przy mocnym podnoszeniu FSB, ale kiedy ile itd..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BUHHAAAAHHAAAAA!!!!! :lol: :lol: :lol: Normalnie myślałem, że padnę jak zobaczyłem ten test MoBo w Chip. Zauważyliście co wchodzi w skład oceny POWER? Przyjazność dla uzytkownika i wyposażenie. Bez komentarza. Idac tym tropem np. jakiś Asrock na SiS wyposażony w masę śledzi, dodatkowe kontrolery, bajeranckie kable, kosiarkę do trawy i perfumy Dior dostanie Chip-Tipa. No a ta pozycja Abita NF7 i AN7 to juz przegięcie. Zwycięstwo Gigabyte jest mocno naciągane i śmierdzi. Szkoda słów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do testow chipa :( porazka

aczkolwiek calosc testów jest raczej dobrze przeprowadzana tylko przy ocenie koncowej zaczynaja sie przekrety i tak np sledzi eekstra punktowane, a to np przy skanerach jeden prowadzi ale raptem sie okazuje ze drugi dostaje kupe pkt. za jakas glupote i wygrywa :D

najlepsze to bylo z moim monitorem (jakies 3-4 lata temu)

najlepsza jakosc obrazu geometria itp a przegral z jakims XXX bo tamten mial instrukcje po polsku buhahaha oczywiscie reszta zdrowo odstawala ( XXX jakas ostro promujaca sie firma.)

 

generalnie te testy to trzeba zdrowo rrozgryzac zeby sie czegos doczytac, a juz wierzenie w wyniki to zupelna lekkomyslnosc

PS.dziwie sie ze chip tak szarga swoja opinie od lat i jeszcze mu to uchodzi plazem :x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW - A najbardziej mnie przeraża,że utworzyli dział o podkręcaniu 8O Chołota zacznie się bawić w OC, a później w dziale pomocy będą błagania o radę bo komp się nie odpala....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm powieddcie mi :] oplaca mi sie teraz sprzedac swojego leadteka i ramy i kupic ASUSka + zalmana 7000acu + 512/1024 twinmos + później dwa dyski sata w raid polaczyc ?? Czy lepiej poczekac teraz tylko pamiec i Silent Boosta kupic (zalman nie wejdzie na leadteka :P) a poxniej a64 + ddr ii + graf na pci exp + 2xsata raid ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od trzech lat kiedy kupuje chipa jedynie do poczytania w WC :P ,a jak tylko zobacze jakies testy i wykresy od razu mam usmiech na twarzy. Jeszcze chyba nigdy nie widzialem testu ,ktory bylby dobrze zrobiony. No ,a te ich wykresiki power i econo mnie rozwalaja. Jedynie co w tej gazecie czytam to artykuly o jakis nowych technologiach ,nowinkach w grafice ,opisy programow itp. Najlepsze jest to ,ze np w klasie dyskow twardych IDE/SATA Chip Tip Power powinien isc do WD Raptor za predkosc talerzy ,wydajnosc ,innowacyjnosc ,ale w Chipie im dysk wiekszy tym lepszy. I oczywiscie na pierwszym miejscu 300GB WD chyba :P

 

A tak powracajac do tematu. Odnosnie napiec na naszym Asusie. Chyba z ta moja plyta(nie wiem jak jest na innych) jest cos nie tak. Jade wlasnie na moim starym kompie pozyczonym od ojca. Enmic 8TTX2+ (aka Epox 8K3A+ Kt333) starym procku 1700+@2400+ i do tego 2xhdd ,CD ,CDRW ,Radzio + duperele. Czyli mniej wiecej tyle rzeczy ile mam normalnie w kompie. I tak, on ma moj stary zasilacz 300W huntkeya i ma napiecia w normie!! Czyli np dla 5V ma 4.91 pod obciazeniem 4.85 ,a ja wczesniej na tej zasilce i naszym Asusie mialem 4.75 Idle i pod obciazeniem 4.61 i dlatego zmienilem na Chiefteca. Juz nie bede mowil ,ze jak ustawilem procka na 2.3GHz to mi vcore skakalo pomiedzy 1.6 a 1.7 8O Jestem bardzo ciekawy jak beda wygladac napiecia jak dostane nowa plyte ,ale to jeszcze musze 6 dni czekac :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, z tymi wachnięciami Vcore na dużych częśtotliwościach to niezły lolek. Też to zauważyłem. U mnie tak fika przykładowo 1,73-1,75. Co parę sekund. Ale nie wpływa na stabilność. Sprawdziło by się miernikiem , ale jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wskazania /wzorzec/tolerancja w pcprobe

12,288-12,416 /12V / 4%

4,811-4,865 /5V / 5%

3,312-3,328 /3,3V /3%

1,664-1,68 /vcore barton/ 3%

zasilka huntkey 400W ten texas instruments

:) musze w koncu sobie podpis zmienic :) co by bylo wszystko opisane system raczej pradozerny wartosci w IDLE

co do 1,73- 1,75 wiec 1,75=100% wiec 1%=0,0175 czyli wachniecie 0,02= mniej wiecej 1 % a prawidlowo jest do okolo 5% czyli nie ma sie czym martwic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A7N8X-E zawsze ma Wi-Fi ale do O/C nie jest to najlepszy wybór.

A7N8X-E Deluxe zawsze ma slot WiFi. Co do samej karty - to są wersje zbundlowane z taką kartą (dostępne poza polską) - wyglądają nieco jak książka - rozkładane.

 

Te które mamy w polsce, są bez karty w środku tylko jest ulotka o tej karcie. A z dostępnością tej karty nie jest tak źle, ale dokupić trzeba jeśli się chce ofcoz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...