Skocz do zawartości
Cichy1

Raid 0 i 1? Kompromis?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Na wstępie chciałbym się przywitać, bo jeszcze nie miałem okazji na forum nic napisać, lecz jako niezarejestrowany użytkownik, czytuje to forum od dawna. Chciałbym również zaznaczyć, niektóre postawione przeze mnie pytania mogą się wydać banalne (sorry for that :wink: ) ale zatrzymałem się na epoce socketów 478 :oops:

 

Przechodząc do sedna...

 

Ostatnio kupiłem nowego kompa lecz dyski pozostawiłem ze starego i mam wrażenie, że jeden muli. Dyski to:

 

 

- Seagate ST3500320AS 500GB (systemowy)

- Samsung F3 HD103SJ 1TB

 

 

Mulący jest seagate. Mam wrażenie, że pracuje płynnie ale wolniej.

 

wyciągi z HD TUNE dla obydwu dysków:

 

Seagate

 

Dołączona grafika

 

 

Samsung F3

 

 

Dołączona grafika

 

 

Czy to troche nie za mało w Seagate? Jak sprawdzić czy pracuje w SATA II? na dysku jest opis, że dysk będzie pracował 3Gbs/s po wyjęciu zworki i tak zrobiłem. Do tego Sea jest wyraźnie głośniejszy i to od niedawna.

 

Pomyślałem, żeby sprzedać Sea i dokupić drugiego HD103sj 1000gb. Z dwóch takich samych dysków stworzyć macierz RAID. Jako, że część plików jest dla mnie ważna, a jednocześnie chciałbym przyśpieszyć prace dysków pomyślałem, żeby to rozwiązać tak:

 

 

400GB w RAID 0 (striping) czyli po 200gb z obydwu dysków jako partycja systemowa.

600GB w RAID 1 (lustrzany) po 600gb z obydwu dysków na ważniejsze pliki.

400GB w RAID 0 (striping) po 200gb z obydwu dysków na reszte ( w moim wypadku dużej wielkości pliki video)

 

 

czy takie rozwiązanie jest możliwe? jeśli tak to czy ma sens?

 

wiem, że ideałem było by 0+1 albo 1+0 ale na 4 dyski mnie tymczasowo nie stać ;)

 

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Cichy1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz płytę na chipsecie Intela z kontrolerem w wersji RAID (czyli np. ICH10R) to możesz sobie założyć Intel Matrix RAID, czyli dokładnie to co chcesz osiągnąć. Nie jestem pewien czy da się założyć dwie macierze RAID0, ale na 100% opcja RAID0 + RAID1 jest możliwa i działa dosyć sympatycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...