Skocz do zawartości
boganiema

Komputer pod filmy HD + flash +torrent 24h/na dobe (P67 vs H67)

Rekomendowane odpowiedzi

Nie składałem kompa od dobrych 6 lat, więc trochę mnie ominęło, ale wstępnie, posiłkując się poradnikiem, wysmarowałem taką konfigurację:

 

Procesor: Intel Core i5 2500K

Chłodzenie Procesora: Xigmatek Gaia SD1283

Płyta Główna: ASRock P67 PRO3 B3

RAM: GoodRam 2x4GB 1333MHZ

Karta Graficzna : Palit GeForce GTX 460 768MB Green

Zasilacz: Tacens VALEO III 500W

HDD: Samsung 500GB 16MB Cache F3 x2 (raid 0)

Windows 7 64

 

Do czego ma mi służyć, a do czego nie:

 

  • Nie gram w gry i raczej nie planuje zaczynać. Najambitniejszą pozycją z jaką miałem całkiem spora przyjemność obcować to America's Army na mapie bridge. ;] i na tym chyba zostanie, bo nie widzi mi się płacić za komercyjne gry, a piracić nie zamierzam.
  • Za to bardzo zależy mi na wydajności i maksymalnej jakości w odtwarzaniu filmów w wysokiej rozdzielczości (HD mkv 1080p). Stad pytanie jak się sprawuje wbudowany układ graficzny w procesorze i5 2500k? Czy podoła? Czy tez lepiej będzie zainwestować w dedykowana grafikę np. Palit GeForce GTX 460 768MB Green (z CUDA), czy może jakąś inna nVIDI?
  • Ważna jest dla mnie wydajność flasha na stronach internetowych,
  • Konfiguracja będzie musiała udźwignąć prace niemal 24 godziny na dobę pod katem torrentów, ;]
  • Jeśli wbudowana grafika wystarczy, to jaka płytę ATX na chipstecie h67 polecacie? (nie mogę niestety zaczekać na z68)
  • Czy za zaoszczędzone na GPU pieniążki warto wydać na dysk SSD c300 64GB pod system operacyjny zamiast tworzenia raid 0 z dwóch dysków 7200? Nie zależy mi na dodatkowej przestrzeni, tylko na wydajności. Jak to wygląda - duży byłby z tego pożytek?
  • Będę wdzięczny za każde inne uwagi, może o czymś zapomniałem, a warte jest wzmianki.
Z gory dzięki!

 

ps: oto Cthulhuzaur. Bez wyraźnego powodu. Za fatygę, że chciało wam się doczytać do końca. ;] post-187050-0-32771900-1304030847_thumb.jpg

Edytowane przez boganiema

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GPU wbudowane w i5-2500K da radę, chociaż słyszałem o jakimś tam poważnym problemie. Nie pamiętam o co dokładnie chodzi, ale ponoć filmy w HD mogą przerywać przy użyciu akceleracji HD 3000 Ma to związek z ilością klatek na sekundę w danym filmie. Może ktoś kto pamięta to naświetli sprawę. Ja bym mimo wszystko zainwestował w zewnętrzną grafikę. Nie musi to być koniecznie GTX 460. Może to być nawet używany GTX 260, Za zaoszczędzone pieniądze warto kupić SSD i może to być C300. System działa błyskawicznie i to w sumie dzięki niemu odczujesz ogromną różnicę w wydajności systemu. Płyta jak najbardziej ok. Zwłaszcza jak nie zamierzasz mocno podkręcać. Do Twoich zastosowań w ogóle nie widzę potrzeby inwestowania w i5, a wystarczyło by coś na Am3. No ale skoro chcesz I5 to zestaw ok. Chociaż zmieniłbym chłodzenie na Fortis. Co do zasilacza to nie mam zdania, bo obecnie nawet nie wiem co jest na topie. Przeczytaj przyklejone tematy w dziale Co kupić. I tematy podobne do Twoich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w zintegrowanych grafach w sb polega na tym, że źle jest ustawiane odświeżanie 24hz ( powinno być 23.976 ). Co jakiś czas jest widoczny przeskok na synchro klatek. Nie jest to takie straszne, ale się chłopaki nie postarali. To samo jest w poprzedniej generacji kart ( w procach na socket 1156 ). Ja mam i3-530 i dokupiłem radzia 5450 aby nie było problemów. I nie ma. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje priorytety. Jak dla mnie to w takich zastosowaniach GTX260 odpada w przedbiegach ze względu na pobór mocy, w idle 45W. Tyle to powinien brać w idle cały zastaw HTPC a nie sama karta. LINK Kij razy oko, energie dla takiej karty rocznie to koszt ok 175zł. Jak ma być nvidia to wystarczy 210GT. Nad cpu to też zastanowiłbym się nad i3. SSD jak najbardziej tak.

Sandy Bridge nie nadaje się do odtwarzania Blu-ray Problem ponoć jest nie dokuczliwy a nawet nie zauważalny wg opini użytkowników wyrażanych w przyklejonym temacie o HTPC

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam najwyraźniej coś z oczami, ale dla mnie problem reclockingu jest sztucznie wyolbrzymiany. Oglądam filmy na ekranie 50Hz (bo z nieznanych przyczyn XBMC nie umie wyciągnąć EDID z telewizora i ustawić trybu 24p, choc TV to obsługuje) i nie widzę żadnej różnicy w stosunku do 24p (filmy z playera BD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma inną percepcję, więc takie porównywanie nie ma sensu. Ktoś inny dostanie zawału nawet jak ma 24hz i synhro raz na jakiś czas, a innemu nie przeszkadza oglądanie w 60hz. Sam na początku oglądałem na tv w 60hz. Jak przeszedłem na 24hz, to nie ma już powrotu. :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi i porady.

 

Hm, z checia bym zaczekal na z68. To by rozwiazalo problem GPU - moglbym sie z nim czasowo wstrzymac, wyprobowac to zintegrowane, czy pasuje, czy nie, a zaoszczedzona kase dolozyc do ssd. Tak by bylo optymalnie, ale nie bardzo chce czekac (mecze sie od dwoch tygodni na msi wind, po tym jak mi padl t61p). Ktos sie orientuje, kiedy dokladnie bedzie mozna w PL zamowic jakas plytke na nowym chipstecie?

 

Przekonaliscie mnie do SSD... Jak to jest z dostepnoscia C300 64GB, bo na porownywarkach cen widze raptem kilka sklepow. Okolice 450 zl. Ponoc da sie zamowic bezposrednio ze sklepu Cruciala, ale jak patrzylem to wychodzi jakies 130 euro z dostawą, wiec niebardzo konkurencyjnie. Jeszcze dwa drobne pytanka w zwiazku z C300:

1. czy sa jakies roznice w wydajnosci miedzy wersja 64/128GB?

2. widze, ze pojawil sie nowy dysk m4 na stronie producenta. cena porownywalna. a czy jest duzo lepszy od c300? na recenzje trafilem mieszane...

 

co do karty graficznej. jesli zostane przy p67, to juz jednak wolalbym kupic taka srednio-lepszą, bo raczej predko wymieniac nie bede, a moze mnie kiedys najdzie ochota na intensywniejsze giercowanie... ;]

 

btw, odnosnie chlodzenia procka. wiem, ze nie bawiac sie w podkrecanie, to na upartego mozna zostac z boxowym ukladem, ale przejrzalem recenzje, a ze zalezy mi tez na mozliwie duzej ciszy, to zainteresowal mnie Scythe Grand Kama Cross Scythe Grand Kama Cross :: PCLab.pl nada sie?

Edytowane przez boganiema

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Ten komp w pierwszym poście to nie jest konfig do filmów i neta, to jest porządny konfig do grania.

 

Quad SB? 8 GiB? GTX 460? Bardziej zmarnować kasy nie można.

 

 

Jak złożyć to tylko na AMD. Najtańszy Athlon X2-X4, płytka na 770/870. 4 GiB RAM-u to max, Win 7 nawet ładnie na 2 GiB chodzi, ale RAM tani to można wziąć. Nawet jedna kostka chyba lepiej bo większa przepustowość nic nie daje, a potem łatwiej w przyszłości dołożyć drugą gdyby plany sie zmieniły i przyszła chęć na granie.

 

Grafika - polowałbym na Radeona 6450, który sie lada dzień powinien pojawić, jeśli już go nie ma. Karta odtworzy dosłownie każdy obecnie dostępny standard, łącznie z BD 3D.

Odradzam NV, od dawna miałem problemy z płynnością filmów na tych kartach, a ostatnio dowiedziałem sie o bugu w sterach którzy powoduje przycinki w MPC-HC z EVR Custom Pres. Sprawdziłem na kompie do gier, i faktycznie są. Ogólnie z wsparciem dla filmów u NV od dawna kiepsko, wszystko dużo później niż u AMD, i dużo problemów.

 

 

RAID 0? To chyba też nie do takiego kompa. SSD? System sie załaduje szybciej, a potem co? Trzeba by wszystko mieć na tym dysku. Jak dla mnie totalnie beznadziejny stosunek ceny do możliwości.

 

Co istotne przy tym konfigu, jako że ma pracować 24/7, to że może być bardzo cichy, co chyba ważne. Mój HTPC też często chodzi non stop, i jes absolutnie niesłyszalny. Pasywny cooler na procu, pasywna grafa, w zasiłce cicha 120-tka (jedyny wentyl w budzie), dwa dyski w SQD. Z moimi propozycjami można by zrobić podobnie.

 

Co jeszcze dodam, to że sam miałem używać grafy z Clarkdale, ale była tam totalna porażka. W Sandy Bridge sporo poprawili i dodali, ale ciągle kluczowe bugi zostały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jeszcze dodam, to że sam miałem używać grafy z Clarkdale, ale była tam totalna porażka. W Sandy Bridge sporo poprawili i dodali, ale ciągle kluczowe bugi zostały.

 

Obserwuje tema bo ciekawy, wyjaśnij mi proszę co to za błędy i problemy? Bo ja siedzę na Clarkdale (i3) i powiem tak dvd/bd z płyty i hdd/flash hd/mkv po dvi fullhd nie zauważyłem jakichkolwiek problemów/przycięć.

 

Czy masz na myśli ten jeden błąd:

Sandy Bridge nie nadaje się do odtwarzania Blu-ray

Ja po prostu tego nie widzę nie czuje podczas odtwarzania BR.

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba kwestia kodeka w tym przypadku. Większość odtwarza się w 23.976. A tu mamy odtwarzanie w pełnych 24 klatkach wymuszone przez akcelerację HD 3000. Tak przynajmniej ja to zrozumiałem. Także nawet jak ma się 24 hz TV to trzeba się i tak zastanowić na Intelem i HD 3000 w i5 2500K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZlyUser

Ogólnie z wsparciem dla filmów u NV od dawna kiepsko, wszystko dużo później niż u AMD, i dużo problemów.

 

Pomijając juz ze na 8600 u mnie nic nie przycina, nigdy nie było problemów itd...

DXVA w nvidii -> GF 8, lata 2006/2007.

DXVA w ATI - Radeon HD 2000, lata 2006/2007.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądasz w 24hz czy w 50/60?

 

Sprzęt z podpisu używam programów:

Media Player Classic - Home Cinema x64

Splash PRO

TotalMedia Theatre 3

Akceleracja gpu włączona.

Gdzie i jak sprawdzić ile jest hz?

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

 

 

Ps na lapku z ati 4350 dzięki Splash PRO fullhd działa płynnie :razz:

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak monitor to masz zapewne 60hz. W ustawieniach ekranu w opcjach zaawansowanych.

 

Zgadza sie jest 60hz, czyli tego nie błędu nie zobaczę? Jak wymusić 24hz?

 

 

Update:

Próbowałem zmienić na 24hz w opcjach sterownika intel niestety nie da sie ustawić 24hz wyświetla sie komunikat że monitor nie obsługuje tego trybu.

W opcjach moitora też takiej opcji nie ma.

 

Tylko pytanie jest takie po co zmieniać/wymuszać 24hz czy będzie lepszy/ładniejszy/żywszy obraz?

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wychodzi, że w przypadku monitora nic to nie daje. Musi być TV z funkcja 24. Te nowsze już to mają i efekt jest niezły bo sam widziałem. Ale czytałem gdzieś, gdzie gość przy użyciu monitora i Radeona wgrał odpowiedni kodek. Użył właśnie odtwarzacza MPC i ponoć było lepiej. Ja tam sobie to na razie daruje, bo i tak mi to nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tych torrentów to bym proponował jakiś router z wbudowanym klientem, albo coś na Tomato/OpenWrt. Szkoda prądu IMO.

Da samych filmów HD i Flasha to tak jak już któryś kolega wyżej powiedział taki zestaw to marnotrawstwo i przerost formy nad treścią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory za oftopa ale.....

 

Wiec tak poczyniłem pewne testy, moje i3 oraz lcd samsung 37 fullhd model C650.

Udało sie ustawić 24hz bez problemu:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Tylko że po przestawieniu na 24hz obraz stał sie mniej płynny klatkowanie takie tak jak by za małe odświerzanie było ustawione.

To tak jakby oglądać film divix bez zainstalowanych sterowników do karty graficznej w winXP taki jest efekt wiec nie wiem co to za masochista ogłada br odświeżaniem 24hz?

 

Przy 60hz obraz jest płyny taki jak powinien być.

 

 

Nie zauważyłem przeskoków/przycięć co 40 sekund czy to 24hz czy tez 60hz.

 

Za chwile dodam filmik 2 minuty znajdźcie mi tam jedno przycięcie? lub coś podobnego.

 

 

Przeglądałem kilka filmów po 5 10 minut w 24/60hz i niczego takiego nie doświadczyłem.

 

 

 

Jedyne co to w Media Player Classic niektóre filmy były pokratkowane/zielone/pikseloza zapewne od namieszania różnymi kodekami jak to w zaśmieconym systemie.

Oraz 2-3 pikniecia obrazu takze w mpc spowodowane zamuleniem dysku co bedzie widać na dodatkowych filmach w 60hz.

 

 

 

 

Zapowiadany filmik

Dołączona grafika

lub to samo na youtube:

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=neyjl5r6jd4

24hz

 

 

 

Dodatkowe foty i video 24/60hz:

Mój odnośnik

 

 

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=e0xSlYBqanQ

1:15 jest pik jakis (film w 60hz) myśle jednak że to wina zamulenia dysku chwilowego.

 

 

 

 

A oto co piszą inni użytkownicy

Mój odnośnik

 

 

Po krótkich testach że dla zwykłego użytkownika (czyli dla mnie) nie widzę/odczuwam żadnego problemu czy dyskomfortu podczas oglądania BR. Co nie znaczy że problem nie istnieje, dla mnie jest po prostu mało odczuwalny.

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Filmik o długości 3:20 - choćby na samym początku czy w 0:29 widać skakanie obrazu - przyspiesza i zwalnia. Nie każdy to widzi, ale fizycznie jest, bo klatki są powtarzane w formie 3:2:3:2 (w 59.94 Hz, w 60 Hz są dodatkowe powtórzenia co jakiś czas).

 

Przeskok w 24.000 Hz jest, ale widoczny w ruchomych scenach. Znajdź długą scenę akcji gdzie kamera się ciągle przesuwa szybko to wypatrzysz.

 

Ogólnie w 23/24 owszem jest klatkowanie, ale jest ono płynne, regularnie i płynnie wyświetla kolejne klatki. Gdy takowe jest odświeżanie w TV to dodatkowo jest smużenie, które troche psuje płynność, ale np. telewizory 100 Hz mają tryby typu 24p True Cinema, które wyświetlają sygnał 24 Hz przy odświeżaniu 96 Hz, co eliminuje smużenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmik o długości 3:20 - choćby na samym początku czy w 0:29 widać skakanie obrazu - przyspiesza i zwalnia. Nie każdy to widzi, ale fizycznie jest, bo klatki są powtarzane w formie 3:2:3:2 (w 59.94 Hz, w 60 Hz są dodatkowe powtórzenia co jakiś czas).

 

Przeskok w 24.000 Hz jest, ale widoczny w ruchomych scenach. Znajdź długą scenę akcji gdzie kamera się ciągle przesuwa szybko to wypatrzysz.

 

Ogólnie w 23/24 owszem jest klatkowanie, ale jest ono płynne, regularnie i płynnie wyświetla kolejne klatki. Gdy takowe jest odświeżanie w TV to dodatkowo jest smużenie, które troche psuje płynność, ale np. telewizory 100 Hz mają tryby typu 24p True Cinema, które wyświetlają sygnał 24 Hz przy odświeżaniu 96 Hz, co eliminuje smużenie.

 

Dla mojego oka nie zauważalne, jedynie pikniecie to 1:15 ale to z dysku coś sie dogrywało raczej.

0:29 nic tam nie widzę poza szybka sceną/akcją.

Widocznie różnie słyszymy (audiofile) i widzimy/postrzegamy (??)

 

Być może spowodowane jest to tym także że na co dzień korzystam z monitora lcd z 60hz, nie mam w swoim domu na stałe lcd/plazmy fullhd i nie oglądam na niej filmów br. Gdybym miał taki sprzęt w domu łatwiej było by wychwycić jakieś błędy/problemy przy kilku godzinnych seansach.

 

Ja przy 24hz mam dodatkowo włączone w tv Motion na standard ( czyli odświeżanie 2x ) i jest super płynnie, ale nie jak teatr tv. ;) Dla mnie miodzio.

 

 

No tak tylko po co używać dodatkowych jakiś opcji wzmacniaczy/ulepszaczy wbudowanych w tv odświeżanie X2/Motion/TruCinema ?

 

Obraz z BR nie ważne czy to pc czy stacjonarny odtwarzaczy wysyła (powinien według standardu) sygnał 23,coś tam a wy go zmieniacie/podbijacie/ulepszacie.A w tv powinien być wyświetlany także 23,coś tam.

 

 

Idąc w tym kierunku ustawiam sobie 60hz na moim lcd/monitorze i problem jest nie zauważalny dla Kowalskiego.

Co nie zmienia faktu że problem występuje (czytałem nawet że w poprzednich wersjach GMA oraz ATI też ten BUG występuje przy 24hz, nie sprawdzałem osobiście) jednak że dla mnie na monitorze 60hz na którym obejrzałem ponad 60 oryginalnych filmów Br nie wspominając o jakiś mkv i innych przeróbkach ściągniętych z internetu takie problemu po prostu nie zauważam.

 

 

 

Nie chce tutaj przekonywać kogokolwiek że coś jest złe lub dobre, po prostu postanowiłem spróbować sprawdzić jak dla Kowalskiego objawia się ten bug.

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączam bo jest jeszcze ładniej, płynniej etc. 60hz z materiałem 24, a 24 z włączonym motion to dwie różne bajki. Motion podwaja ilość klatek, tak w uproszczeniu. Czyli mamy 24->48. Monitor zdolny wyświetlić 72hz też pokazywałby idealnie płynnie.

Tak jak pisałem wcześniej, jest to subiektywna kwestia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Obraz z BR nie ważne czy to pc czy stacjonarny odtwarzaczy wysyła (powinien według standardu) sygnał 23,coś tam a wy go zmieniacie/podbijacie/ulepszacie.A w tv powinien być wyświetlany także 23,coś tam.

Wymieniłeś tutaj dwie różne rzeczy. Np. Motion Plus to ficzer sztucznie zwiększający framerate, ale 24p True Cinema jedynie zwiększa odświeżanie, czyli powtarza wszystkie klatki cztery razy w celu redukcji smużenia, które jest widoczne w 24 Hz.

 

Ja osobiście nie cierpie Motion Plus-podobnych funkcji, nie po to filmy mają 24 FPS żeby to zwiększać. Chciałbym jednak mieć te 96 Hz w TV, bo w 24 Hz bardzo szybkie sceny są dość niewyraźne, ale chociaż płynne.

 

 

Można sobie zrobić test w grach. Odpalić jakąś grę z limiterem do 30 FPS raz w 1920x1080 @ 30 Hz, i drugi raz 1920x1080 @ 60 Hz. Ten sam framerate, a różnica w wyglądzie jest, bo mniej smuży. Nie mówiąc już o input lagu w niskich odświeżaniach, ale to akurat nie ma znaczenia w filmach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...