Skocz do zawartości
Avatar25

Glosne buczenie pomki ...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ...

 

Jakies dwa lata temu po raz pierwszy wodowalem kompa (obudowa laptop). Ten uklad do dnia dzisiejszego dziala elegancko.

 

Dwa tygodnie temu zlowylem drugiego kompa na wodzie. Tym razem w normalnej obudowie stojacej (Zalman GS1000). Po jednym dniu uzytkowania pojawil sie spory problem. Miznowicie z eleganckiej ciszy przerodzilo sie w dosc glosne buczenie pomki. Wiem juz tyle ze na pewno nie jest to wina pompy - poniewaz wlozylem ja w inny uklad i bylo super.

 

Pompke mam Laing DCC z topem Akrylowym (jako rez). Do tego chlodnica Pchobya 480 zamontowana pionowo na tyle obudowy i tylko na razie jeden blok wodny na procku Aquacomputer Couplex HD.

 

Panowie czym moze byc spowodowane to buczenie ?? Czy to kwestia odpowietrzenia ukladu czy moze gdzies powstal jakis zator ? Dlaczego pompka tak buczy ?

 

Zamieszczam rowniez zdjecia ukladu ...

 

Jak widac pompka i rez sa ponizej poziomu wlotu wezy do pompki . Jak ewentualnie skutecznie taki zestaw odpowietrzyc ?

post-20554-0-81668100-1304478282_thumb.jpg

post-20554-0-19266700-1304478298_thumb.jpg

post-20554-0-96643100-1304478306_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie styk czegokolwiek tutaj odpada. Jezeli juz to odpowietrzenie. Pytanie tylko czy moge to jakos odpowietrzyc bez koniecznosci przewracania obudowy ? Jak widac pompke ze zbiornikiem mam dosc klopotliwie umiejscowiona i obracanie jej razem z kompem to jest problem ? Co byscie polecili ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz obracać samą chłodnicą, ale napoczątek dolej trochę płynu do reza i połóż pompkę na boku(tak aby po przekręceniu wszystko w pompce było nadal bez dostępu powietrza) bo tak dużo lepiej się odpowietrza ten rezo-top :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz obracać samą chłodnicą, ale napoczątek dolej trochę płynu do reza i połóż pompkę na boku(tak aby po przekręceniu wszystko w pompce było nadal bez dostępu powietrza) bo tak dużo lepiej się odpowietrza ten rezo-top :wink:

 

Heh a widzisz - to cenna uwaga. Po pierwsze po ostatnim bledzie plynu mi brakuje i juz zamowilem z Angeli kolejny litr wiec musze poczekac do jutra na "dolewke" ;). Druga sprawa to ze mam caly czas odkreconego topa. Myslalem dokladnie odwrotnie ... ze top musi byc otwarty oby calosc odpowietrzyc. Jezeli faktycznie zakrecenie reza i polozenie pompki na bok pomoze to jutro na pewno to przetestuje (oczywiscie masz na mysle przewrocenie pompki na ten bok aby korek byl zalany ?). Swoja droga jak wyglada praca pompki w pionie ? Nie ma jakis przeciwskazan ? Druga sprawa - jak dlugo zostawic ja tak przekrecona na bok ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korek moze być odkryty to niema żadnego znaczenia, chodzi bardziej o to że ten rez jest tak głupio zbudowany że bombelki które wypadają z ukałdu i powinny się gromadzić w rezie są ponownie zasysane przez pompkę. Obrócenie jej trochę od pionu powinno już pomóc. A co do pracy pompki to liangi chyba nie moga pracowac tylko do góry nogami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm a daloby cos odkrecenie jednego z polaczen na gorze pompki (te zlaczki 90stopni). Lekkie rozszczelnienie jednej z nich ? Czy ma to sens ?

Edytowane przez Avatar25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale powietrze Ci tamtędy nie wlatuje masz powietrze w chłodnicy i jego musisz się pozbyć.

 

Hmm a mozna zastosowac cos dodatkowego w ukladzie strikte do odpowietrzania ? Jezeli tak to ewentualnie co ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok roumiem. Mam jednak pytanko, ktore zadalem na poczatku tego tematu. Czy pompka moze glosno pracowac rowniez w przypadku jezeli uklad jest lekko przytkany. Chodzi mi np o sytuacje kiedy jakis paproch np przyblokuje droznosc bloku wodengo ? Czy wowczas pojawia sie rowniez buczenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Przynajmniej u siebie mogę załamać wąż kompletnie blokując przepływ i pompa dalej pracuje cicho.

Tylko kto wie, co by się z nią stało i jak by pracowała, jakby miała działać z zablokowanym przepływem przez dłuższy czas.

Edytowane przez Hejger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Przynajmniej u siebie mogę załamać wąż kompletnie blokując przepływ i pompa dalej pracuje cicho.

Tylko kto wie, co by się z nią stało i jak by pracowała, jakby miała działać z zablokowanym przepływem przez dłuższy czas.

 

Hmm dzieki - w sumie latwy i wyjasniajacy sprawe sposob. Osobiscie balem sie w ten sposob testowac bo nie wiedzialem czy pompka da rade. Wiec wychodzi na to ze to zapowietrzenie winne jest na 100%. W polowie przyszlego tygodnia bede wstawial pompke na stale do tego kompa - wowczas powyracam go pare razy aby ta chlodnice odpowietrzyc. Mam nadzieje ze pomoze :) Czy aby dokladnie odpowietrzyc chlodnice powinienem zupelnie na bok polozyc chlodnice (przewracac z lewego na prawy) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIewiem w jakim kierunku masz obieg ale powietrze w chłodnicy od strony wlotu i pompka nie ma tyle mocy aby je przepchąć na dół(obieg wody w chłodnicy jest w kształcie litery U) musisz poprostu ułożyć ją tak aby bombelki nie musiały lecieć do dołu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIewiem w jakim kierunku masz obieg ale powietrze w chłodnicy od strony wlotu i pompka nie ma tyle mocy aby je przepchąć na dół(obieg wody w chłodnicy jest w kształcie litery U) musisz poprostu ułożyć ją tak aby bombelki nie musiały lecieć do dołu.

 

OK dzieki - kumam teraz o co dokladnie w tym chodzi. W moim przypadku w takim ukladzie bede musial przewrocic ja na prawy bok. Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i Panowie powoli trace cierpliwosc. Wczoraj zwodowalem grafike ktora niestety okazala sie wadliwa (zapewne uklad sie jeszcze bardziej zapowietrzyl bo pompka chodzi mimo usuniecia karty jeszcze troche glosniej). Problemem masakrycznym jest wlasnie to buczenie. Wkurzylem sie odkrecilem chlodnice i powykrecalem ja z 10 razy w lewo (kat 90stopni) i w prawo (rowniez na plasko). Probowalem wszystkiego poza pozycja do gory nogami. Pompka jak wyla tak wyje. Co prawda zabulgotalo pare razy wiec pewnie cos tam odpowietrzylo ale nie jest nic ciszej. Jest to na tyle glosne ze moje standardowe chlodzenie ktore mialem wczesniej pracuje 3 razy ciszej :(

 

Rozwazam demontaz calego chlodzenia wodnego bo nie mam juz pomyslow. Wiem ze pompka pracuje cicho bo mialem ja wlaczona w moim wodnym ukladzie w obudwie desktop i bylo git. Tutaj mam wrazenie ze nic cholera nie da sie zrobic.

 

najgorsze jest to ze tez nikt nie wymyslil konretnego patentu na ten problem ech ... Jezeli ktos ma jeszcze jakas zlota mysl to prosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wpadla mi jedna mysl do glowy odnosnie tego buczenia pompki. Zauwazylem ze 100% ukladow z chlodnicami Phobya ma inaczej wprowadzone weze w chlodnice. U mnie jak na trzecim zdjeciu w pierwszym poscie latwiej mi bylo je podlaczyc od gory chlodnicy. Czy to moze miec wplyw na zle odpowietrzanie lub kiepska droznosc ukladu co moze powodowac buczenie ? Druga sprawa ze gora chlodnicy (tam gdzie sa zlaczki) jest zawsze 4 razy cieplejsza niz reszta - lacznie z dolem. Dzisiaj to zauwazylem :( Jezeli to moze byc powodem to chyba zabiore sie za lekka przebudowe.

 

Z drugiej strony moze ktos gdzies znalazl przekrojowe zdjecie takiej chlodnicy - chetnie bym zobaczyl jak to jest pokombinowane :)

Edytowane przez Avatar25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekroju chłodnicy na zdjęciu raczej nie znajdziesz,kiedyś tym się interesowałem i nic nie trafiłem.

Jak układ zachowuje się po ostatnich zmianach?

 

Elder dzieki Twoim wskazowkom i pomocy teraz jest normalnie. Musialem calosc rozmontowac i kosztowalo to mase roboty ale teraz jest git. Zmienialem nawet top reza na inny model. Teraz tylko musze kupic AP2 do kontroli obrotow pompki i monitoringu ogolnego. Na razie mam tajfun w zbiorniku i zero informacji. To jednak juz koncowy szlif - caly system na razie malina.

 

DZIEKI !!

Edytowane przez Avatar25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...