Skocz do zawartości
danch

zasilacz na dole - jak to dziala ?

Rekomendowane odpowiedzi

Stara obudowa troche robi sie ciasna wiec szukam czegos nowego. Myslalem nad SilentiumPC Gladius 600 i mam pytanie o zasilacz na dole.

Jak on odprowadza cieplo ? Bo na paru zdjeciach w sieci widze ze zasilacz jest wiatrakiem na dol. Czyli nawet jak obudowa ma jakies nozki to zasilacz albo dmucha w podloge, albo z niej zasysa powietze (zalezy w ktora strone mu sie wiatrak kreci).

Jak powinno sie zamontowac zasilacz w takiej obudowie i jakie sa zalety posiadania zasilacza na dole, zamiast na gorze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest na dole wentylatorem do dołu, to ciągnie zimne powietrze spoza obudowy i na zewnątrz je wyrzuca. ~2cm między spodem budy a podłogi wystarczy, żeby dostarczyć zasiłce powietrza.

Jak jest wentylem do góry to zasysa nagrzane powietrze ze środka budy = gorzej się chłodzi.

Montuj na dole, wentylem w dół. Ofc o ile masz otwór w podłodze w budzie, inaczej traci to sens.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co piszesz o tym "wiatraku" który kręci się w którąś stronę. Rozróżniaj wentylator i wiatrak bo to nie to samo. Zasilacze zawsze mają montowany wentylator by wiał do środka zasilacza i dzięki temu się chłodził. Jeżeli obudowa ma otwory na zasilacz na spodzie to wentylator będzie brał powietrze zza obudowy, jeśli nie ma otworów będzie je brał ze spodu obudowy. Zasilacz powinien być zamocowany wentylatorem w dół gdy jest montowany na dole i na górze. Z jednej strony zasilacz na górze pomaga w odprowadzaniu ogrzanego powietrza poza obudowę, z drugiej zaś sam się nagrzewa. Montowany na dole chłodzi sam siebie, więc wtedy gdy obudowa pozwala możesz zamontować dodatkowe wentylatory na topie by chłodzić resztę gratów. Zasilacz na dole dla jednych brzydko wygląda, czasem trzeba stosować przedłużki bo może mieć krótkie przewody. Kurz zbiera się w obu przypadkach wewnątrz zasilacza. W przypadku obudowy z otworami w spodzie można skorzystać z filtrów, niektóre obudowy posiadają je fabrycznie. Jeśli zależy Ci na niższych temperaturach to obudowa która ma otwory w topie i zasilacz na dole powinna być lepsza. Tyle że trzeba wepchnąć do niej kilka wentylatorów i zrobić przeciąg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość devil_inside_1990

Wciąga zimne powietrze spoza obudowy, i od razu wyrzuca poza obudowę.

Rozwiązanie idealne z punktu widzenia termodynamiki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obudowę starszego typu, gdzie wentylator jest montowany w górnej cześci obudy ale wentylator ma wyprowadzony na tylną ściankę obudowy, dawniej był taki standard. Chciałbym teraz wymienić zasilacz na mocniejszy ale nie ma już tego typu. Są tylko z wiatrakiem pod spodem. I moje pytanie dotyczy tego czy mogę zamontować w tej starej obudowie wentylatorem w dół czy nie będzie za bardzo się przegrzewał i czy nie będzie wyrzucał ciepłego powietrza na inne podzespoły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaletą posiadania zasilacza na dole jest to , że pobiera zimniejsze powietrze z zewnątrz i ma bardziej komfortowe warunki pracy - gdy wentylator w zasilaczu jest na dole ...

Zasilacz na dole obudowy z wentylatorem na dole

Istnieje jednak 2 sposób montowania zasilacza na dole obudowy > wentylatorem zwróconym do góry - stosuje się to przy konstrukcjach pół pasywnych , wówczas bez dużego obciążenia - przy pracy pasywnej - obieg powietrza wytworzony w "prawidłowo skonfigurowanej obudowie" ( pod względem przepływu powietrza , wentylator wylotowy z tyłu + ew. u góry obudowy ) - wymusza-łatwiejszy- przepływ powietrza ku górze ( ciepłe/gorące powietrze z wnętrza zasilacza łatwiej się z niego wydostaje )  = taki sposób montażu -wówczas-pomaga wyciągać ciepłe powietrze z jego wnętrza , lepiej chłodząc podzespoły zasilacza ( podczas pracy pasywnej ).

Tutaj trzeba uważać i mieć świadomość przez jaki okres czasu zasilacz pracuje pasywnie , jaki aktywnie- jaka jest moc "zainstalowana" , jak został dobrany ( jakie ma obciążenie ) itd/itp ...

Zasilacz na dole obudowy z wentylatorem u góry

Do starej obudowy normalnie montujesz zasilacz u góry ( wentylator jest na dole zasilacza, w starszych zasilaczach mógł być z tyłu ). Przy takim sposobie montażu ciepłe powietrze z wnętrza komputera przechodzi przez zasilacz. Należy starać się ograniczyć temperaturę wewnątrz obudowy, co pozwoli zasilaczowi i podzespołom pracować w lepszych warunkach.

Zasilacz u góry obudowy 

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...