Skocz do zawartości
gasnaca_nadzieja

Upgrade: 8600gt na 9600gt przy 330W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam właściwie jedno pytanie:

Aktualnie posiadam sprzęt:

Zasilacz no-name 330W w obudowie ibox lion (zasilacz z przodu) (chyba jakiś naprawdę dobry egzemplarz bo działa perfekcyjnie od 3 lat)

Procesor E2160 2x1,8ghz

2 GB ram ddr2 dual channel 800 mhz

grafika: gf 8600 gt 256 mb ddr3

Dysk samsung 250 GB

DVD-RW samsung

wszystko na płycie gigabyte modelu nie przytoczę na ten moment.(2 sloty na ram, obsługa p4 i c2d, obsługa podwójnych kart grafiki)

 

Planowana reforma:

Grafika GF9600 gt 1GB zamiast obecnego

4GB ram (lub 3GB jeżeli będzie to na systemie 32bit)

 

Czy zasilacz i procesor obsłuży taką reformę? Czy może należy go zmienić na mocniejszy. Wybrałem 9600gt bo z tego co wiem nie bierze za dużo prądu, a też do gier nie potrzebuję max detali (poradzę sobie na średnich :) ).

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W istocie, zasiłka może mieć zaledwie 40-50% efektywności więc 9600gt + E2160 i może dojść do tragedii, weź też pod uwagę że wypadałoby podkręcić procka dla 9600gt (tak chociaż do 2,5) a tego to już zasiłka pewno nie wytrzyma na bank, wymień na jakiegoś fortona 400w dla świętego spokoju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilacz wytrzymal ale nie wiadomo jak dlugo wytrzyma przy wiekszym poborze pradu.

ja bym "zainwestowal" w

Modecom MC-350 ATX 2.0 PCF (1647881702) - Aukcje internetowe Allegro

potargowac poza allegro za 40zl z wys i glowa spokojna.(fortron lub delta tez sa dobre)

i tez zastanowil bym sie nad 8800GT bo jest lepszy a cena porownywalna.

niestety przy 1.8 kazda lepsza grafa bedzie ograniczana. pomyslal bym nad OC procka. jak nie masz chlodzenia to na def Vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem używany modecom 400w i służy już drugi rok tylko wiatrak wymieniłem(kompa nie wyłączam).

 

no tak, lecz jest to jakaś loteria, możesz trafić na jednoroczniaka z kompa biurowego, a możesz na pięcioletniego, pracującego na granicy (z czasem sprawność zasilacza spada) który i tak ci zjara wszystkie klamoty, nie lepiej wydać dwie stówy kupić nowy z fajną mocą i mieć spokój na pięć lat ? też nie rozumiem ludzi kupujących nowe 350-400w i za dwa latka nowy zasilacz przy wymianie np. grafy, zero ekonomii

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, czyli jednak zmiana zasilacza jest konieczna. W sumie brałem to pod uwagę, ale wolałem się upewnić. Sprawię jakiś 450W, a procka może sklokuję do 2-2,2 ghz - byle nie za dużo, nie wiem jak chłodzenie to zniesie bo mam na nim seryjne intelowskie, więc proszę też o propozycję wiatraka z radiatorem na taki procek w rozsądnej cenie: pełen model płyty głównej: Gigabyte GA-945GCMX-S2 (Intel945GC, FSB1066 i poprawka na ram - niestety wolniejszy 667), obudowa IBox Lion LCD - zasilacz jest z przodu obudowy więc też nie jestem pewien czy każdy będzie pasował.

 

8800GT lub o zgrozo 8800GTX to nie brałem pod uwagę ponieważ wtedy ten zasilacz na pewno tego by nie wytrzymał :) W ramach podpowiedzi ten komputer ma już 3,5 roku, kupiłem go za nieco ponad 1000 zł wtedy (bez monitora) więc dołożenie 200-400 złotych jest nadal lepsze niż kupno nowego jak na moje potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Sprawię jakiś 450W...

 

Nie jakiś bo zmienisz stolec na kał, weź coś markowego, już lepiej brać taki 350W markowy i używany np fortron, delta, czy wspomniany Modecom MC itp niż nowy szajs typu tracer, mustang itp (btw sam jadę na fortronach z allegro od ładnych paru lat, fsp700-80gln też z allegro, znajomym tego pokupowałem, w sumię będzie z kilkanaście sztuk i tylko z dwoma był problem - jeden od razu był coś nie tego - wymiana, a w drugim po 2 latach spuchły te 2 największe kondziory)

 

Z chłodzeniem nie ma co szaleć bo założę się że cudów z tego proca przy mobo na 945'tce się nie wyciśnie, a tyle co mobo da rady to pewnie bez podbijania napięcia się zrobi, a wtedy box spokojnie da radę, no chyba że mówimy o kwestii ciszy.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chłodzeniem nie ma co szaleć bo założę się że cudów z tego proca przy mobo na 945'tce się nie wyciśnie, a tyle co mobo da rady to pewnie bez podbijania napięcia się zrobi, a wtedy box spokojnie da radę, no chyba że mówimy o kwestii ciszy.

 

No i tu jest mój jedyny problem, cały czas mam nieodparte wrażenie że ten wiatrak nie wyrabia (gorący radiator, okazjonalne niebieskie ekrany, oraz temperatura oscylujaca wokół 60 stopni) i nie jest to spowodowane przez kurz (regularnie usuwam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60 stopni to bardzo dużo miałem taki proc i miał w idle około 35, płyty na 945 praktycznie kończą się na fsb 1066, a co do zasilacza to tak jak wspomniał DJH83 lepiej markowy używany niż nowe dziadostwo. Markowy zasilacz nawet jak sam się pali nie powinien zabrać niczego ze sobą(spalił mi się fortron 550w i obyło się bez szkód).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gasnaca_nadzieja

Jaki masz ten box, bo było kilka rodzajów : ten niski/wyższy/wyższy z miedzianym rdzeniem ?

Dołączona grafika

 

Jak masz ten mały to faktycznie może być cieplej na takim PDC, ale z którymkolwiek wyższym nie powinno być problemów.

Na początku z 65nm PDC dawali ten wyższy aluminiowy, niski dołączany był do celków jednak później i do PDC zaczęli go wciskać. Ja miałem jakiś czas ten wyższy (cały aluminiowy) z e2140@3.0@1.4V(teraz jest u rodziców z e2180@3.0@1.425V tyle że ze zwykłym wentylem 80mm@3000rpm - bez pwm, oryginalny intela poszedł z radkiem HD2600 palita :wink:) i temperatury przy oc j/w w stresie(orthos) nie były/nie są jakieś straszne (z tym wentylem 80mm są nawet niższe o te 5~10C niż miałem na e2140 z pełnym oryginalnym boxem, bo jest te 60C z groszem, ale za to hałas trochę wkur....).

Edytowane przez DJH83
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

 

Mam ten wyższy z trochę większym wiatrakiem od tego na zdjęciu (wiatrak nie ma czarnej obudowy), czasem potrafi wiercić. Temperatury nie są straszne na idle - tak oscylują w granicach 55-56 stopni - dla mnie to zdeczka dużo, w stresie ponad 60, 65 czasem (raz zaliczyłem auto shutdown). Na tej podstawie twierdzę że coś ten wiatrak nie wyrabia, a może to po prostu wina obudowy (wiatrak z radiatorem oddzielony od reszty tunelem do boku obudowy) [i-box lion - zasilacz z przodu u góry].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pierwszy etap upgrade zrobiony: zasilacz: Be quiet 530 W z 80+, do tego zmiana chłodzenia na typ Spartan z możliwością zamocowania 2 wiatraków, no i zmiana obudowy na większą z zasilaczem z tyłu (typ Cooler master - w Liona niespecjalnie te reformy się mieściły). W dłuższej perspektywie planuję zmianę procka, ale to tak za 2-3 miechy. Na lga775 można będzie taniej coś sprawić bo ten typ powoli wymiera na rzecz chipsetów pod i7 i im podobnych.

Edytowane przez gasnaca_nadzieja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej płycie głównej szału nie ma bo Gigabyte GA-945GCMX-S2 <-klik nie obsługuje quadów, więc zostają PDC/C2D. Czy jest sens ładować następnego 2 rdzeniowca ? Może i tak, bo dołożysz parę dyszek do używanego PDC E52XX (fsb 200, wysoki mnożnik), wykręcisz ile się będzie dało i na pewno przyrost wydajności będzie. Póki co kręć obecnego proca na ile się będzie dało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej płycie głównej szału nie ma bo Gigabyte GA-945GCMX-S2 <-klik nie obsługuje quadów, więc zostają PDC/C2D. Czy jest sens ładować następnego 2 rdzeniowca ? Może i tak, bo dołożysz parę dyszek do używanego PDC E52XX (fsb 200, wysoki mnożnik), wykręcisz ile się będzie dało i na pewno przyrost wydajności będzie. Póki co kręć obecnego proca na ile się będzie dało.

 

Na pewno szału nie będzie, jednak taki np: E7500 poprawi sytuację i to znacznie w porównaniu do obecnego, ale to temat rozwojowy za kilka miesięcy. W międzyczasie, ponieważ na komputerze nie posiadam żadnych wartościowych danych robię update biosu i kręcę obecne cpu dokładając ram i grafikę, przy tym zasilaczu to nie wiem czy lepsza nie będzie któraś z kart typu gts 250. Problemem może być ram: gniazdo ma częstotliwość 667 mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram 667 w Twoim przypadku nie będzie problemem, bo jakie fsb uzyskasz na tej płycie gł ?

Mobo więcej niż 333 pewnie nie zrobi więc lecąc na dzielniku fsb:ram 1:1 masz taktowanie ramu 333x2~667. Po za tym ten ram pewnie się podkręci i zrobi więcej.

Btw sam mam goodramy 1GB 667 cl5,5,5,15(w tej chwili 1 kość w moim kompie, dwie w innym) które przy 1.9V robią bez problemu 800 i to z ciaśniejszymi timingami(5,4,4,8), a na innej mojej kostce patriota która w standardzie ma 800 cl5,5,5,15 ni wuja nie da się takich ciasnych timingów uzyskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram 667 w Twoim przypadku nie będzie problemem, bo jakie fsb uzyskasz na tej płycie gł ?

Mobo więcej niż 333 pewnie nie zrobi więc lecąc na dzielniku fsb:ram 1:1 masz taktowanie ramu 333x2~667. Po za tym ten ram pewnie się podkręci i zrobi więcej.

Btw sam mam goodramy 1GB 667 cl5,5,5,15(w tej chwili 1 kość w moim kompie, dwie w innym) które przy 1.9V robią bez problemu 800 i to z ciaśniejszymi timingami(5,4,4,8), a na innej mojej kostce patriota która w standardzie ma 800 cl5,5,5,15 ni wuja nie da się takich ciasnych timingów uzyskać.

 

Ramy jakie tam montuję to używane DDR2 OCZ 800 mhz od kolegi - max możliwe na tą płytę (4GB), co prawda na tym gnieździe zwolnią do 667, ale mimo wszystko mogą być wydajniejsze od elixirów czy kingstonów. Na tej płycie fsb na pudełku napisane było 1066 - troszkę tego tematu jeszcze nie ogarniam dlatego przerzucam posty na tym formu na temat tej sprawy. Niedługo (w ciągu kilku dni będzie potrzebna pomoc przy podkręcaniu tego e2160 [najlepiej przewodnik krok-po-kroku] [przed tym zrobie update biosu])

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje podkręcanie ma wyglądać następująco wchodzisz do biosu i zmieniasz fsb na 1066 co da ~2100mhz następnie zapisujesz i testujesz proca np occt linpack. Marka pamięci nie ma wpływu na wydajność liczą się timingi i taktowanie, nic poza tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W istocie, zasiłka może mieć zaledwie 40-50% efektywności więc 9600gt + E2160 i może dojść do tragedii,

 

Podawana na zasilaczach moc, jest maksymalną mocą oddawaną, a nie pobieraną z gniazdka. Więc zasilacz 400W o sprawności 50% odda tyle samo mocy co model 400W o sprawności 90% (tyle że inna moc zostanie pobrana z gniazdka).

 

A to że w zasilaczach Codegeno-podobnych podawana moc jest mocą fantazyjną, to już inna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem po dłuższej przerwie:

 

Części do komputera kupione od tego czasu to:

 

Zasilacz 530W BeQuiet Pure power 80+

Obudowa Cooler master Elite

Chłodzenie Spartan He923 + dodatkowy wiatrak

Ram OCZ 800 Mhz 4 GB (to akurat miałem za free)

Za wszystko 500 zł

 

Akcje:

OC procesora E2160 z 1,80 Ghz na 2,50 GhZ - według testu Orthosem, Prime95 i ogólnej stabilności to najwięcej ile można na tym procku bez konieczności grzebania w napięciach. Zwiększyłem taktowanie do 2,55 Ghz to komp się przy pełnym obciążeniu wieszał, przy 2,7 Ghz - nie włączał się w ogóle.

 

Następny etap: grafika: Zastanawiam się na GT440 lub GT420 - tego GF 9600 chyba zarzucę bo nie ma zbyt wielu opcji, wliczając w to gniazda hdmi. A jeżeli coś lepiej to np GTS 450 lub GTS 250 - to już 3-4 x ponad wcześniej wymienione układy - tyle że nie wiem czy w tym wypadku procesor nie będzie spowalniał.

Edytowane przez gasnaca_nadzieja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafika sprawiona - trafiłem na promo Galaxy 9800 GT 1GB z HDMI, tv-out i dvi za 190 zł więc Shape prawie ostateczny (bez proca nowego - tylko oc):

 

Zasilacz BeQuiet 530 W pure power 80+

Obudowa Cooler Master Elite

Gigabyte GA-945GCMX-S2

4 GB RAM (2x2GB 800 mhz) OCZ

E2160 2x1,8 Ghz (Overclock do 2x2.5 Ghz) 1mb Cache

Grafika: Galaxy 9800 GT 1GB szyna pamięci 256 bit, pamięć 1800 mhz, ramdac 400 mhz, jedn cieniujące 64.

Chłodzenie: Spartan He923 2 wiatraki.

 

Koszt wszystkiego: 690 zł, do tego sprzedaję obecną kartę więc 600 zł.

 

Spróbuję zrobić oc tego procesora do 3 Ghz, ale ktoś musi mi pokazać jak to zrobić krok po kroku na tej płycie głównej. Wczoraj próbowałem coś zadziałać - powyżej 2,7 Ghz komp działa, ale się nie uruchamia system, przy 2.6 na testach zawieszka, podnosiłem napięcie na rdzeniu troszkę wyżej to przy zapisywaniu wieszał się bios (po resecie pokazywały się zmienione ustawienia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...