Skocz do zawartości
jasir

Zestaw do 12000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Potrzebuję złożyć zestaw do 12 tys. zł. Potrzebuję komplet (komp + klawiatura/myszka + 2 monitory).

Nie jest to zestaw do gier, ale do wymagających obliczeń. Oprogramowanie które na tym będzie głównie działało wymaga dużo RAMu (min. 24GB) i jak najwięcej cache procesora. Grafika nie ma znaczenia (byle obsłużyła 2 monitory w rozdzielczości 1920x1200).

Z 12000 przeznaczonych na zestaw odliczam 2000 na 2 monitory, klawiaturę i myszkę (monitory Samsung SyncMaster SM2443BW). Na główną jednostkę zostaje 10 tys. I tu zaczynają się dylematy: wybrać Core i7 2600K (w tej chwili chyba najbardziej wydajny) czy coś z linii Xeon? Bo AMD chyba nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Ilość rdzeni ma znaczenie drugorzędne, bardziej liczy się wydajność.

Z pewnych elementów zestawu to musi być min. 16GB RAM, najlepiej 24, a ideałem było by 32GB DDR3. Tylko problem w tym, że nie widzę jak na płytach z 4 gniazdami wcisnąć 24 lub 32GB pamięci przy tak nikłej dostępności modułów 8GB :/

Drugi pewny element to dysk SSD min. min. 100GB. Pytanie co lepsze: SATA 3 (6Gb) czy PCI Express?

Do tego jeszcze zwykłe HDD jakieś 500GB na dane, ale przy obecnych cenach to pomijam.

 

Jaki zestaw przy takich wymaganiach byście polecili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest parę płyt z 6 gniazdami ddr 3

 

10 000 To chyba za dużo jeśli nie potrzebujesz super wydanej karty graficznej bądź kilku kart.

 

proc ok 3000-3500

ram ok 1000

płyta ok 1000-1500

grafika 1000

reszta ma być w miarę standardowa

Edytowane przez adrii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz to poczekaj przynajmniej na Sandy Bridge-E na LGA 2011, które ma niebawem wyjść. Inwestowanie w LGA 1366 bez przyszłości jest trochę bez sensu. Procesory Sandy Bridge-E będą wydajniejsze, przy czym płyty posiadać będą 6 banków pamięci (przynajmniej w niektórych przypadkach). Co do SSD, to wystarczy na SATA III, np. Crucial M4 128GB. Różnicy i tak raczej nie odczujesz, chyba że liczą się cyferki w benchmarkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze porady. Początkowo myślałem, żeby poczekać na LGA 2011, ale niestety komputer muszę kupić do końca sierpnia i jest to termin nieprzekraczalny :/ Więc muszę wybierać to co w tej chwili najlepsze na rynku. Cyferki w benchmarkach się nie liczą. Zresztą dysk SSD biorą tylko z myślą o przyspieszeniu działania systemu i uruchamiania oprogramowania. Dla samych obliczeń nie będzie on miał dużego znaczenia, gdyż bardziej liczy się RAM i cache.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grafika 1000

 

Pisał że komputer nie do gier, więc dla czego polecasz taką kartę graficzną?

 

Ilość rdzeni ma znaczenie drugorzędne, bardziej liczy się wydajność.

 

Ilość rdzeni ma wpływ na wydajność pod warunkiem, że oprogramowanie jest w stanie je wszystkie wykorzystać. Ile max rdzeni potrafi wykorzystać oprogramowanie które będzie używane?

 

Cyferki w benchmarkach się nie liczą.

 

Cyferki w benchmarkach zwykle nie biorą się z powietrza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisał że komputer nie do gier, więc dla czego polecasz taką kartę graficzną?

Bo do takiego zestawu tak jakoś głupio pchać kartę za 200, a poza tym miałem na myśli że komputer będzie kosztował mniej niż 10 000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za to mądrze Twoim zdaniem jest wydać 1000zł za coś co nie przyniesie żadnych korzyści a wręcz szkody? Mam na myśli zwiększone zużycie energii, oddawanie ciepła.

 

Następnym razem jak palniesz gafę to się przyznaj a nie bronisz się brnąc dalej w ciach!o.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek Intel Core i7-980X Extreme Edition 6x3.33 GHz

Płyta Gigabyte X58A-UD7 ma sześć slotów na pamięć.

 

Rynku pamięci za bardzo nie znam, więc nie jestem w stanie polecić czegoś konkretnego. Co do grafy, może coś w okolicy Radeona HD 5770. Koszt z zakresu 300-400zł, wydajność spora.

 

Całość wyniesie Cię jakieś 5 - 5,5 tys. Więc na resztę zostaje ok połowa budżetu.

 

Jedno pytanie - czy ta aplikacja ma możliwość wykorzystania GPU przy obliczeniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za porady. Oprogramowanie bardzo sporadycznie wykorzystuje wiele wątków (większość obliczeń leci w jednym), więc myślę że nie zauważę różnicy pomiędzy 4 czy 6 rdzeniami. GPU do obliczeń nie da się niestety wykorzystać.

Żałuję że nie mam tyle czasu żeby doczekać się procesorów na LGA 2011.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnie możesz rozważyć złożenie czegoś teraz tak na "chwile"

 

i czekać na te LGA 2011

 

 

teraz mógł byś złożyć coś w okolicach 3-4 tys [nawet I7 2600k kręcony]

i wtedy tylko zmienić procka/płytę i dokupić ramu reszta została by ta sama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za namową ;) Shadoweye poskładam najlepsze co się w tej chwili da (tzn. wszystkie przyległości) i za jakieś pół roku ew. wymienię procka i płytę. W tej chwili pójdę w stronę i7 2600K i jakąś płytę do tego.

Na chwilę obecną mam coś takiego:

CPU: Core i7 2600K 3,4 GHz (1100zł)

Grafika: Radeon HD 5770 (400zł)

SSD: OCZ Vertex 3 240GB (1900zł)

HDD: Seagate Barracuda 7200.12 ST31000524AS (200zł)

Napęd DVD-RW: dowolny (80zł)

Klawiatura/myszka: (150zł)

Monitor: Samsung SM2443BW (2x950zł)

 

Brakuje mi:

Płyta + RAM - RAMu chciałbym co najmniej 24GB. Jak? Nie znalazłem płyty pod LGA1155 z 6 gniazdami DDR3. Znalazłem tylko jedną pamięć w postaci modułów 2x8GB (Kingston KVR1333D3D4R9SK2/16G) za przyzwoite pieniądze, koszt ok. 800zł za 16GB. Jakieś sugestie co do płyty ew. pamięci?

 

No i brakuje mi obudowy i zasilacza. Nie musi być piękna, byle była funkcjonalna. Na to rezerwuję jakieś 800zł. Co byście doradzili?

 

Łącznie tak jak liczę wyjdzie ok. 8100 + płyta główna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym, ale z tego co wiem, to żeby mieć ponad 24gb trzeba mieć płytę serwerową, procki xeon, pamięci ECC. Czyli np. coś takiego:

płyta: Intel Server System S1200BTL 747

procesor: Xeon E3-1280 3,5GHz 8MB LGA1155 BX80623E31280 2151

ram: 4 x 8GB DDR3 ECCR KVR1333D3D4R9S/8GHB 2228

razem ok 5000zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość nowych płyt ma obsługę 32gb, jedynie slotów niewiele (kośćmi 8kami trzeba by obsadzać),

 

jeśli chodzi o dużą ilość slotów natomiast to taki wynalazek jest ciekawy:

 

EVGA SR-2 + Mugen 2B + Intel STS100C (1738982508) - Aukcje internetowe Allegro

 

no z tym że autor pisał, że nie potrzebuje wielu wątków, więc byłby to chyba przerost formy nad treścią (bo w zależności od użytych procesorów taka platforma bedzie miała od 8 do 24 wątków).

 

Chociaż ja też się nie znam, lepiej żeby bardziej doświadczeni użytkownicy zweryfikowali,pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xeon-a ciężko będzie mu sprzedać potem [takie mam wrażenie]

 

a skoro wszystko leci na 1-2 rdzeniach/wątkach

to tak jak Andrew wspomniał 2500k wystarczy puki co [tylko kręcony najlepiej czyli + chłodzenie]

będzie to bardzo wydajny procek

 

z płytą może być gorzej... [ram]

te kości 8gb były by chyba konieczne [chyba że 16 gb by ci wystarczyło]

ale patrząc w przyszłość

 

LGA 2011

płyta z 6 gniazdami pamięci ram [6 x 8 = 48 gb :P , dokupił byś wtedy brakujący ram [2 kości]]

 

 

pozostaje pytanie tylko czy pamięci ram będą pasować :/ i zadziałają na danych płytkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie potrzebujesz więcej niż 4 wątków to weź 2500k.

 

2600/2600k ma więcej cache, na czym mu zależy. Przy takim budżecie może sobie pozwolić na powiedzmy "pewną rozrzutność" kupując 2600 zamiast 2500 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do HDD to nie mam żadnych wymagań, byle był mało awaryjny.

 

Jeśli na dysku "magazynowym" będziesz często i gęsto trzymał ważne dane, to rozważ zakup 2 sztuk i ustawienie RAID mirror. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...